kanitsuj kanitsuj komentáře u knih

Teorie podivnosti Teorie podivnosti Pavla Horáková

Autorčin román je podle mého něco jako Viewegh pro hipstery:-) Jde o čtivě psaný příběh, který čtenáři místy rozšíří znalosti o pražských reáliích, místy pobaví (především humanitně vzdělané čtenáře pracující v akademické sféře, protože ačkoli je to velmi smutné, realita je skutečně taková, jak ji autorka líčí) a který nezapomíná ani na filosofickou rovinu - zvláštní, snovou, podivnou. Nemohu říci, že jsem vše pochopila, některé pasáže mne i vyloženě nudily (šumperské aktuality), ale za přečtení to rozhodně stálo.

15.04.2020 4 z 5

Temná zahrada Temná zahrada Tana French

Patřím k oddaným fanouškům psychologických thrillerů Tany Frenchové, ale k tomuto titulu jsem kritická - příběh je neuvěřitelně natahovaný (čtenář za těch několik set stran úplně zapomene, v jaké situaci se nacházel hlavní hrdina na začátku vyprávění). Když opominu skutečnost, že jen málokterá z postav se zrovna nenachází na tripu (dospělí zde hulí, co to dá), je dost obtížné vyznat se v tom, co je v danou chvíli příhodné sledovat s ohledem na rozuzlení zápletky. Nad reálností provedení vražedného činu se raději nezamýšlím. Nápad je to zajímavý, ale myslím, že provedení by s ohledem na věk pachatelů trochu skřípalo. Čtení této knihy nelituji, ale jsem přesvědčená o tom, že to mohlo být lepší.

17.01.2020 3 z 5

Matčina hra Matčina hra Sandie Jones

Do 100% hodnocení mi bohužel něco chybělo. Knížka je opravdu velmi čtivá, až se jí čtenáři nechce odložit, ale konec byl pro mne v mnoha ohledech nevěrohodný. Nerozuměla jsem úplně motivacím všech zúčastněných a vlastně mne v knize pořádně překvapila jen jedna situace. Nechtělo se mi věřit, že po tolika peripetiích a proměnách chování hlavního hrdiny s ním jeho snoubenka stále touží žít. Také u postavy Jamese mne překvapilo, jak rychle se změnily jeho city. Když happy end, tak se vším všudy:-)

18.11.2019 4 z 5

Nejskrytější přání Nejskrytější přání Marybeth Mayhew Whalen

Nebýt té americké koncovky, dala bych plný počet hvězdiček. Příjemné čtení ve stylu Liane Moriarty (ta je ovšem o mnoho lepší) potěší příznivce sousedských příběhů s tajemstvím. Na své si přijdou i romanticky založení čtenáři - scéna u Lance na gauči patří k těm nejvydařenějším:-)

20.08.2019 4 z 5

Strážce nádrže Strážce nádrže Zdeněk Svěrák

Domnívám se, že pan Svěrák má na víc a omlouvám se všem jeho obdivovatelům, že uděluji této jeho knížce průměrné hodnocení. Vyprávění formou dopisů bylo zprvu zábavné, ale brzy se vyčerpalo, typická "svěrákovská" hra se slovy také jako by ztrácela na originalitě - co mělo být myšleno vtipně, vyznělo pro mne spíše rozpačitě a místy až trapně. Snad jedině návštěva cimrmanovského představení a "nahoře bez" v sobě nesla náznak toho, jaké by to mohlo být, ale bohužel není. Celkový dojem je pro mne velmi rozpačitý - bilancování nešvarů, které přináší stáří propojené s oslavou výročí republiky (putování historickými mezníky vloženými mezi řádky) na mne působilo bezradně a pointa toto mé přesvědčení bohužel potvrdila.

27.12.2018 3 z 5

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

Dávám právem plný počet hvězdiček! Třetí díl je mnohem lepší než druhý, krásně se čte, místy dojme, místy rozesměje, těžko se s příběhem loučí. Knížka asi není pro všechny, je třeba se naladit na Moyesovskou notu a užít si to!:-) /Podotýkám, že nejsem skalní autorčin fanoušek, některé její romány jsou slabší a některé mne nelákají vůbec./ Příjemným zpestřením pro mne bylo zařazení dopisů a e-mailové korespondence a zaujala mne i mistrná práce s dějem a jeho gradací - ve dvou třetinách knihy stále nebylo jasné, jak to celé skončí a zda je to opravdu konec? Doufám, že ne, protože další osud Louisy by mne opravdu zajímal, je pro mne stále otevřený jako tomu je ve skutečném životě. Člověk prostě předem neví, co mu přinese budoucnost:-) Přála bych si, aby mi přinesla i čtenářský zážitek s dalším dílem tohoto románu!:-))

29.11.2018 5 z 5

Plovárna Plovárna Libby Page

Příběh plovárny je především o lásce a silném vztahu k místu, které je pro někoho jedinečné a pro jiného zaměnitelné. Každý má taková místa ve svých očích a ve svém srdci, hýčká si je a nedokáže si svůj život bez nich představit. Nejedná se o žádnou lacinou love story, ale vkusně a citlivě odvyprávěný příběh, který se zabývá velmi aktuálním tématem. Pro někoho je to možná trochu nudné a příliš sentimentální čtení, ale já jsem si chvíle "na plovárně" užila a že nezůstalo jedno oko suché, za to se vůbec nestydím, autorka zkrátka umí chytit za srdce! Dokáži si představit i krásnou filmovou adaptaci!

15.11.2018 4 z 5

Les sebevrahů Les sebevrahů Jeremy Bates

Nejraději bych hodnotila 2,5, protože výsledný čtenářský zážitek je takový polovičatý. Námět je velmi zajímavý a přitažlivý a ani zpracování není špatné. Autorovi se daří udržovat napětí /i přes neustálé flashbacky, které jsou trochu zdržující a kniha jimi podstatně nabobtnala/ a co je velmi zdařilé je i originální a smysluplné zakončení, kdyby ovšem nebylo dalších sto stran, které všechno poslaly takříkajíc do háje. Jakýkoli jiný závěr by snad byl lepší než to, co si autor připravil. Akční souboje super hrdinů navzdory všemu a všem posunulo předchozí dění do béčkové a dost možná i céčkové kategorie docela jiného žánru. A posledních několik stránek...čtenář už není vůbec na nic zvědavý a oproštěn od všech pocitů se jen modlí, aby již byl konec tomuto čtenářskému utrpení. Je mi to moc líto, ale Aokigahara promarnila vše, co se jí nabízelo.

23.10.2018 3 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Veselí je ironické, laskavé a nejlepší, když je smutné. Ačkoli nepatřím ke skalním příznivcům paní Třeštíkové, Veselí si mne získalo sympatickým retro-folklórním přebalem, vtipným názvem a avizovaným tématem. Obsah už byl bohužel poněkud problematičtější. Zprvu jsem i uvěřila, že autorka zvolila trochu jiný styl než v předešlých románech, ale v momentě kdy hlavní hrdinka dorazila domů do Veselí, okouzlení zmizelo a přišlo na řadu lehké zklamání - nepříliš sympatické postavy, hrdinka, která absolutně neví, co chce, nezbytná nevěra na každém kroku, nelogické zvraty v chování postav, nesmyslné situace atd... Také použití nářečí postrádá odůvodnění. Postavy by i bez něj byly hloupé a pokud mělo být zdrojem vtipu, vůbec tak nefunguje. Místy se autorce podařilo zařadit trochu humoru, ale ten se postupně vytrácí - kurz vaření je o mnoho zábavnější než situace se stanem, která už je zoufale trapná. Naopak nejlépe si vedla v pasážích vážných a vlastně i pointu vnímám v tomto případě jako zdařilou. Pokud má být kniha nikdy nevyřčeným láskyplným vyznáním rodičům, pak svůj účel splnila, ale jestli obsahovala i něco navíc, alespoň pro mne to zůstalo důmyslně skryto. Hodnotím čtyřmi hvězdičkami v rámci autorčiny tvorby, ale ve srovnání s jinými romány by bylo hodnocení určitě nižší.

16.10.2018 4 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Starý strašidelný hotel vysoko v horách, správce, který se vypořádává s cejchem alkoholika a kluk, který umí číst myšlenky. Originální téma, velmi dobře zvládnutá psychologie postav a mistrně gradující děj - čtenář si ani nevšimne, že zatímco přečetl dvě stránky, hrdinové zase o něco víc zabředli do nesnází a propadli beznaději. Na Kingových románech je krásné, že člověk má při jejich čtení pocit, který si dokáže zpětně dlouho vybavit, ale co mi u tohoto románu trochu kazí dojem je zběsilý závěr, který je natahovaný a nedůvěryhodný. V podstatě mi už bylo jedno, kdo koho kam a čím udeří, hlavně aby už byl konec!

04.09.2018 3 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Podle mého názoru není kniha o nic lepší než předchozí "Manželé odvedle". Styl psaní je velmi jednoduchý, vše je několikrát do detailu okecáváno, aby se i Ti nejhloupější čtenáři dovtípili, jak to autorka myslela. Začátek je poměrně slibný, ale potom se velmi dlouhou dobu nic neděje, závěr je uspěchaný a moc ho nevylepší ani trocha zvratů na posledních dvou stranách. Se žádnou postavou jsem nedokázala souznít, všechny mi byly spíše nesympatické a jejich konání nedůvěryhodné vzhledem k tomu, k jakým citovým kotrmelcům v jejich životech docházelo. Lapena je pro mne jednoznačně přeceňovanou autorkou, podobně jako Paula Hawkins, jak zde někteří píší. Jako by jejímu vyprávění chyběla jiskra a schopnost nabídnout čtenáři přidanou hodnotu, která dělá teprve bestseller bestsellerem.

15.05.2018 3 z 5

Sestup Sestup Tim Johnston

Velmi čtivý a netuctový psychologický thriller, který se primárně nezabývá únoscem, obětí ani líčením nekonečných vyšetřovacích metod, ale okolím, které je činem zásadně zasaženo, konkrétně rodinnými příslušníky, jejich vztahy a atmosférou, do níž byli nečekaně a brutálně vrženi. Velmi důležitými a zdařile propracovanými tématy jsou: otázka viny a trestu, spravedlnost, osobní síla a hrdinství v krizových situacích a spousta dalších. Román jsem si přála k Vánocům na základě vysokého hodnocení ostatních čtenářů a rozhodně nelituji, nic podobného jsem dosud nečetla. Nálada odpovídala filmu "Fargo" a skvěle doplňovala děj. Těším se, že v Čechách vyjde další autorova kniha, rozhodně si ji nenechám ujít a budu na ni netrpělivě čekat!

11.01.2018 5 z 5

Podvedená Podvedená Charlotte Link

Průměrná detektivka, která se dobře čte, ale nezanechá po sobě žádnou výraznější stopu. Čětla jsem i několik dalších autorčiných knížek a podobně jako mnozí ostatní si myslím, že má určitě lepší tituly.

18.08.2017 3 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Zajímavě napsaná detektivka, která je napínavá a velmi dobře se čte. Zápletka byla uvěřitelná, nicméně čas od času bylo možné postřehnout nějaké nelogické nedostatečnosti v detektivním vyšetřování a o samotném zakončení by se dalo jistě diskutovat. Poslední kapitolu bych nazvala spíše epilogem a alternativním závěrem pro ty, kterým bylo předchozí vyústění málo. Kdyby autorka zakončila příběh o kapitolu dříve, dala bych jí možná i pět hvězdiček, protože na debutovou práci jde skutečně o zdařilý a nadějný rukopis. Myslím si ale, že podobně jako Dívka ve vlaku, budou i Manželé odvedle vždy stát v pozadí románů G. Flynnové a to v rámci tématu i stylu zpracování.

18.05.2017 3 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Dávám plný počet hvězdiček, protože romantický příběh byl velmi krásný nekýčovitým a uvěřitelným způsobem. V rámci autorčina rukopisu mohu srovnat jen s Životem po Tobě a Jeden plus jedna - tato knížka byla prostě nejlepší, měla všeho tak akorát. Pozoruhodný byl pro mne pohled na manželské soužití v 60. letech minulého století, zajímavým prvkem byly i citáty "úryvky korespondencí" uvozující jednotlivé kapitoly.
Podobným tématem "lásky v dopisech" se zabývá i kniha Alexandry Potter "Láska z Paříže", nicméně zpracováním se této rozhodně nemůže rovnat.

27.02.2017 5 z 5

Tři přání Tři přání Liane Moriarty

Nádherný příběh od velmi talentované autorky - mé nejoblíbenější. Čtení jejích knížek je pro mne pokaždé očekávaným zážitkem. Některé motivy se již opakují, ale je to dáno tím, že se jedná o její prvotinu, která je jakýmsi shrnutím všeho, co později ve svých dalších knížkách podrobněji rozpracovala. Nemohu se dočkat dalších překladů! Tři přání jsou společně s "Alicí" pro mne to nej:-)

31.10.2016 5 z 5

Vražedný chlad Vražedný chlad Louise Penny

Detektivní příběhy Louise Pennyové nejsou pro každého čtenáře, protože vyžadují to správné "naladění se". Autorka stvořila jakousi pitoreskní vesničku Three Pines a zaplnila ji svéráznými postavičkami, jejichž poklidné životy čas od času ( s pravidelností střídání ročního období) naruší zločin, který prověří jejich charaktery a sousedskou pospolitost. Přiznám se, že nejsem příliš velký fanoušek autorčina stylu psaní, protože zápletky bývají překombinované a motivy vedoucí ke spáchání zločinů nejsou vždy přesvědčivé, nicméně s odstupem času si další díl ráda přečtu:-)

02.08.2016 3 z 5

Spálená obloha Spálená obloha Gilly Macmillan

Mám radost, že jsem konečně natrefila na knihu, která se kvalitativně skutečně vyrovná knihám G. Flynnové a co možná lépe, v mnohém ji i předčí. Autorčin rukopis jako by osciloval mezi thrillerovým napětím Flynnové a velmi precizní komplikovanou psychologickou drobnokresbou knih Liane Moriartyové.
Čtení pro mne bylo skutečným zážitkem, a proto hodnotím tak vysoko. Příběh nebyl předvídatelný a pointa měla reálné kontury.Asi nejsilnějšími místy pro mne byly začátek a konec - začátek byl velmi uvěřitelný (jako bych doslova hmatatelně cítila les kolem sebe a hrůzu Rachel, která marně hledá syna) a konec, protože byl úplně, ale úplně jiný, než jsem čekala u podobného typu románů. Možná i právě díky velmi vydařenému konci je kniha rozhodně nadprůměrná.

04.03.2016 5 z 5

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

Bylo to moje první setkání s Johnem Greenem (Na kultovní román "Hvězdy nám nepřály" jsem dosud nenašla dostatečnou čtenářskou kuráž.) Přišlo mi sympatické, že knížka začíná jako kterýkoli román z prostředí středoškolského internátu, postupně přejde v detektivní příběh a končí jako filosofická esej, v níž se autor prostřednictvím svých hrdinů zamýšlí nad základními filosofickými otázkami. Oceňuji lehkost vyprávění i autorův smysl pro humor a upřímnost s níž se staví k načrtnutým tématům a situacím. Některé momenty byly možná přehnaně vykresleny, ale jako celek je knížka velmi příjemná a určitě ji jednou doporučím svým dětem, až přijdou do toho správného věku hledání a objevování nových souvislostí.

26.02.2016 4 z 5

Už mě vidíš? Už mě vidíš? Sharon J. Bolton

Po přečtení "Volavky" je to pro mne opět spíše zklamání. Nelogické jednání hlavní hrdinky-její motivace jsou čtenáři vysvětleny až dodatečně a s velkým zpožděním prostřednictvím jakýchsi krátkých retrosekvencí, když už ho skoro nezajímají. Zápletka je natolik překombinovaná, že lze stěží uvěřit, že by bylo něco takového reálně možné. Příběh je zároveň jakýmsi doložením zajímavé a netradiční teorie o Jacku Rozparovači, proto dávám alespoň tři hvězdičky a přiznám se, že pointa mi v důsledku překombinovanosti celého závěru nebyla úplně jasná a rozhodně bych ji nedokázala nyní, natožpak s odstupem času převyprávět:-)

26.01.2016 3 z 5