Kamcatak Kamcatak komentáře u knih

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Přestože ke stromům a dalším rostlinám již dávno přistupuji jako k živým bytostem a co víc, k bytostem, které mají vlastní duši, čtení této knihy mne velice obohatilo o nové poznatky.
Autor velice srozumitelně a často i s vtipnými přirovnáními vysvětluje, co obnáší život stromu, jak funguje, jak se živí, ale i co ho ohrožuje. Popisuje, co my, jako lidstvo děláme špatně v přístupu k lesům a hlavně jak bychom to měli a mohli zlepšit.

Tuto knihu velice doporučuji každému milovníku přírody, každý si zde jistě najde něco nového, co nevěděl a nám všem dává kniha možnost dívat se na stromy trochu jinak při naší příští návštěvě lesa. A pokud je tu někdo, kdo stromy stále bere jako necítící, téměř "neživé" věci, kterým je jedno, co se s nimi stane, tak vás velice a s pokorou prosím, abyste si tuto knihu přečetli. :)

Už teď se moc těším na další autorovu knihu, vyhlídla jsem si Citový život zvířat.

06.04.2020 5 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Po velmi dlouhé době jsem se odhodlala přečíst si dalšího Kafku (kdysi přečtena Proměna). Nebylo to lehké čtení, často mě to nebavilo, obzvlášť táhnoucí se vysvětlování toho, jak vlastně "soud" a "zákon" funguje.. Mezitím však byly čtivé scény, kdy jsem se plna očekávání těšila, co se teď stane.. většinou se ale nestalo téměř nic.
Absurdita některých scén byla ohromující, až jsem si říkala, jestli si to představuji správně (např. kdy se do pokoje malíře vchází z kanceláří přes malířovu postel).

Nevím, zda má nad významem příběhu smysl přemýšlet, navíc vzato, že Kafka knihu vlastně nedokončil.
Přečtení knihy ale určitě nelituji. Pomohl závěr s něterými vysvětlivkami a úvahami, které pomohly spojit si některé věci z románu s autorovým životem a tak jsem lépe pochopila, kdo to vlastně F.K. byl.

31.03.2020 3 z 5

Po mém prvním neslavném pokusu o přečtení Hrabala, tenkrát se jednalo o Ostře sledované vlaky z povinnosti k maturitě, mi trvalo velice dlouho než jsem se odhodlala k druhému pokusu. Z více stran jsem však delší dobu na účet autora slýchávala jen samé pochvalné poznámky až mi to nedalo a rozhodla jsem se, že to zkusím. A nelituji :)

Chvilku mi trvalo, než jsem se začetla, ale pak už to jelo. Nevídaný příběh psaný stylem, který nemá obdoby (alespoň z mé zkušenosti) a s notnou dávkou humoru. Prostě jsem se bavila. Moc děkuji. A třeba někdy dojde na další kousek :)

31.03.2020 4 z 5

Leden Leden Sara Gallardo

Přečteno a dočteno kvůli čtenářské výzvě. Příběh mě nebavil a chování hlavní hrdinky mě neustále iritovalo. Ano, kniha má určitě svůj význam, ukazuje nám, jaký byl život určité doby na určitém místě a to může být pro někoho zajímavé, mě to však neuchvátilo.

31.03.2020 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tak to byla rozhodně jízda, taková kniha se do ruky nedostává velice často. Čtení jsem si opravdu "užila", pokud se vůbec takové slovo dá použít. Někdy v budoucnu možná zkusím i další knihy této dnes tak oblíbené autorky.

31.03.2020 5 z 5

Kniha o čaji matcha Kniha o čaji matcha Nick Kilby

Moc krásně zpracovaná kniha, plná barev (především různých odstínů zelené), fotografií a ilustrací.
Doporučuji pro lidi, kteří toho zatím o tomto čaji mnoho neví - jsou zde základní informace o historii, výrobě a prospěšných účincích na naše zdraví.

Více jak polovina knihy jsou ale recepty (na nápoje, hlavní jídla i dezerty), kam se matcha může přimíchat. Už teď vím, že většinu zkoušet určitě nebudu, jsou pro mne příliš náročné (např. markonky s příchutí matchy) - doporučuji tedy knihu hlavně kuchařským a cukrářským nadšencům, kteří rádi zkouší něco nového.

Jinak jsem si ale čtení knihy užívala, je to grafická pastva pro oči :)

31.03.2020 4 z 5

Edith Piaf Edith Piaf Simone Berteaut

Přečteno před lety ještě na střední škole, příběh Edith Piaf mě úplně uhranul, kniha je napsána neuvěřitelně poutavým jazykem a celá jsem se do něj ponořila, přestože jsem předtím tuto legendární zpěvačku vůbec neznala.

21.03.2020 5 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

"Opravdové bohatství nosíme v sobě" je pro tuto knihu tak výstižné a přestože je to fráze, kterou jsme jistě všichni slyšeli již tolikrát, teprve po přečtení této knihy budete mít pocit, že skutečně víte, co znamená.

Hrabě Alexandr Rostov je odsouzen ke strávení svého života v domácím vězení v hotelu. Pozorujeme ho, jak čas plyne, a že přes veškeré nepravděpodobnosti dosahuje dobrodružného, radostného a plnohodnotného života. A to je podle mého jedna z nejkrásnějších informací, které nám kniha předává - že vše co potřebujeme, máme již opravdu v sobě.

Moc děkuji za možnost přečíst si tuhle nádheru, po dlouhé době mám pocit, že jsem si knihu opravdu vychutnávala.

29.10.2019 5 z 5

"Lidé jsou jediný druh na planetě, kteří úmyslně okrádají sami sebe o spánek bez nějakého zvláštního důvodu. " (parafrázováno)

Povinná četba pro studenty, rodiče, řidiče, zaměstnavatele, doktory, seniory, ty, kteří si dají rádi sklenku na večer a prkticky pro každého, kdo by rád žil zdravější a delší život se sníženými šancemi úmrtí na závažné nemoci, během autonehody (nebo vlastně jakékoli nehody) a kdo by rád podpořil vývoj svých dětí (a to nejen ve škole) a samozřejmě pro ty, kteří trpí jakýmikoli poruchami spánku!

Tato kniha obsahuje několik velmi znepokojivých informací o tom, jak nedostatek spánku ovlivňuje naše životy, ale Matthew Walker vždy přichází s radami, co s tím můžeme dělat ne jen jako jednotlivci, ale také jako společnost.
Všechna svá tvrzení podporuje mnohými vědeckými výzkumy a jejich detailním vysvětlením.

Přečtení této knihy mě nejen perfektně vzdělalo ve všem, co bych mohla chtít znát o spánku, ale také o mnoha dalších věcech, které s tím souvisí a rozhodně navždy změnilo některé mé zvyky.

05.09.2019 5 z 5

Ztracený obzor Ztracený obzor James Hilton

Kniha plná zajímavých myšlenek k zamyšlení.

První půlka byla v některých momentech trochu zdlouhavá, rozčilovaly mě zbytečně dlouhé scény, kdy se Mallison rozčiloval, ale druhá část knihy už probíhala skvěle. Ke konci knihy si i autor se čtenářem trochu pohraje.

Celkově jsem z knihy nadšená, moc se mi líbila a čte se skvěle.

29.07.2019 4 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Nádherná povídka, s velmi silným poselstvím. :)

22.07.2019 4 z 5

Místo v srdci Místo v srdci Zdeňka Pohlreich

Bohužel musím říct, že mne tato kniha trochu zklamala. První kniha Zdenky P. byla naprosto úžasná.
Některé věci z Místa v srdci už mi jsou známé a vždy je radost číst o nich znovu. Kniha mi dala i nové poznatky, co se týče některých vyslovených myšlenek, poznání a zkušeností. Ale bohužel forma psaní a sestavení knihy mi absolutně nevyhovovala. Autorka píše hodně ve stylu toku myšlenek a jedno téma plyne do druhého a přestože věci, které říká, samy o sobě dávají smysl, čtenář se v textu snadno ztratí, a asi obzvlášť pokud jsou čtenáři "nováčci" v daném tématu.
Určitě by se mi více líbilo od autorky něco podobného, ale napsaného v jiném stylu.

Nadále ale budu zvědavá, co jí vyjde příště. :)

22.07.2019 2 z 5

Obyčajná tvár Obyčajná tvár Raquel J. Palacio (p)

Toto vás chytí za srdce! A mnohokrát v průběhu celé knihy. Občas je to takové, kdy vám je upřímně smutno, protože víte, že svět, a že lidé dokážou být opravdu takoví - krutí, a nebo že často ubližují, a to i když ublížit nechtějí... A občas vás to chytne za srdce něžně, láskyplně, kdy vás to prostě zahřeje.
Nejen, že se kniha nádherně čte (a mnohokrát jsem se i upřímně zasmála), ale obsahuje i tolik důležitých poselství.

Pozn.: Četla jsem v angličtině a vřele všem doporučuji! Tím, že je to psáno z dětského pohledu, je to čtení opravdu snadné :)

11.04.2019 5 z 5

Alergie - přírodní léčení Alergie - přírodní léčení Josef Jonáš

Rozhodně doporučuji všem, co se s alergií jakéhokoli druhu potýkají! Ať už vás alergie trápí dlouhodbě/krátkodobě, nebo někoho z vaší rodiny, nechcete do sebe cpát prášky, abyste reakce zvládli, a nebo byste se rádi alergie zbavili jednou provždy (a že to jde!), tak si toto opravdu přečtěte.

Josef Jonáš zde snadno pochopitelnou formou i pro laiky vysvětluje, co to alergie je, proč a jak vzniká, popisuje různé druhy alergií a hlavně jakými PŘÍRODNÍMI prostředky a metodami se alergii můžeme nejen bránit, ale hlavně se jí definitivně zbavit!
Zajímavé informace se dozví i ti, kdo se o alternativní/přírodní medicínu zajímají i když alergiemi netrpí.
Já se těším jak své nové vědomosti zkusím aplikovat na mém přiteli, který trpí každé jaro.. :)

02.04.2019 5 z 5

Mnich, který prodal své ferrari Mnich, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

Přestože moudra a techniky popsané v této knize pro mne nebyly nic nového, vždy je skvělé a důležité si je připomínat a přehodnocovat jak moc podle nich sama žiju.
Hvězdičky dávám právě za ty moudrosti, které tu jsou vysvětleny lidsky a mohou dávát smysl a změnit život někomu, pro koho je to nové, stejně jako Johnovi.

Kdybych však měla hodnotit knihu jako knihu, a styl jakým je “příběh” napsaný, nevím, zda bych dala i jedinou hvězdu. Nebudu to dále rozebírat, jelikož to už zde bylo popsáno mnohokrát.

Kdybych knihu nedostala darem, asi bych si ji sama nikdy nepřečetla, ale i přes ty nedostatky jsem ráda, že jsem ji přečetla. Řekla bych, že na toto téma tu je mnoho jiných a lepších knih, ale i přesto bych se nebránila Mnicha doporučit přátelům.

17.03.2019 3 z 5

Tomáš Klus Tomáš Klus Petr Čermák

Jednu hvězdičku dávám za to, že jsem se ze začátku knihy přece jen něco nového dozvěděla, jelikož to je z doby, kdy jsem Tomáše ještě nesledovala/neposlouchala a o jeho začátcích jsem vesměs nic nevěděla. Celkově jsem tu knihu vlastně přečetla jen kvůli tomu, že jsem v ní nacházela pro mě nové informace.
Jinak ale hrůza! Autor se neustále opakuje. Nepřestává se srovnáváním Kluse a Nohavicy, Kryla, Boba Dylana a dokonce Jaromíra Jágra (a to jsem si říkala jako "wtf?") a evidentně se nemůže nabažit svého "geniálního" výrazu "Klusovsky svůj", který se stále a stále znovu objevuje, až to začíná být trapné. Stejně tak jeho výraz "můj hrdina", který v první půlce knihy dává do uvozovek (protože to přece není JEHO hrdina), a v druhé půlce knihy se už na uvozovky vyprdne...

Nejhezčí je poslední část knihy, kde jsou zkopírované rozhovory (za tuto část autor teda ale bonus ode mě nedostane..) s Tomášem, které poskytl různým časopisům - konečně jsem se dočetla pořádný kus toho, co si taky myslí sám Tomáš.

Závěrem: kvalita knihy je příšerná, autor mi lezl na nervy, ale pokud jste fanoušek Tomáše, který o jeho mládí, začátcích a postupem na vrchol nemáte moc tušení, nic vám neudělá, když si to přečtete.. A nebo si to vygooglete :D

04.02.2019 1 z 5

Buddha: Příběh osvícení Buddha: Příběh osvícení Deepak Chopra

Velmi krásně napsaná kniha, která čtivým způsobem přibližuje legendární postavu Buddhy.

Jediná věc, která mě mrzí, že nevím, které události popisované v tomto románu se považují za fakta, která jsou o Buddhově životě známá a co je "jen" omáčka, kterou si autor přimyslel, aby knihu vůbec napsat mohl. (Nechápejte mě však špatně, mně se ta omáčka rozhodně líbila.) Překladatel na konci také zmiňuje, že některé věci popisované v knize nekorespondují se skutečnou podobou Indie v době života Buddhy, což dělá z této knihy o další kousek nereálný příběh.

Přesto bych nenechala nikoho, aby se tímto nechal od čtení knihy odradit a vřele ji doporučuji každému. Po přečtení už totiž při vyslovení slova "buddha" z mé mysli mizí obraz zlaté obrovské obtloustlé sochy a nahrazuje ho něco lidštějšího, opravdovějšího a přesto něco, co můžu obdivovat rozhodně více než tu sochu a co představuje.

23.01.2019 4 z 5

Výzva dalajlamy světu Výzva dalajlamy světu Jeho Svatost Dalajlama XIV. (p)

Krátké, ale záživné posezení s Dalajlamou, spirituálním vůdcem jednoho z největších světových náboženství, který vysvětluje, že jsou mnohem důležitější věci než právě náboženství (které může i více škodit než pomáhat).
Snaží se, aby dnešní generace pochopily, že máme hledat věci, které máme společné, a ne ty, v kterých se odlišujeme. A když už přijde řeč na ty rozdíly, tak snažit se toho druhého pochopit, zavést přátelský dialog.

Tato mini knížečka v sobě nese velice důležité poselství pro všechny lidi na této planetě, ať už jsou jakéhokoli či žádného vyznání. Pojďme tedy SPOLU mluvit. :)

10.01.2019 5 z 5

V souzvuku s nekonečnem V souzvuku s nekonečnem Ralph Waldo Trine

Kniha která čtenáři vysvětluje ty nejdůležitější spirituální poznatky v neuvěřitelně úžasné, krásné a hlavně srozumitelné formě a to navzdory tomu, že byla napsána před více než 100 lety. A rozhodně je stále aktuální - spíše více dnes než kdy jindy.
V každé kraťoučké kapitole je myšlenka "nad zlato" - kniha se dá číst po jedné kapitole každý den a mít nad čím přemýšlet a nebo pokud jste hladoví po poznání - ji zhltnout raz dva. Já se těším, jak se k ní v budoucnu budu vracet a znovu objevovat ta skvělá a hlavně univerzální moudra.

"Vždyť náboženství je jen jedno - náboženství živého Boha."

10.01.2019 5 z 5

Skandál s Modiglianim Skandál s Modiglianim Ken Follett

Kdysi dávno jsem četla (v originále), ale byla to nuda, jakou jsem při čtení málokdy zažila.. Nedočtela jsem.

25.12.2018 odpad!