Kamba Kamba komentáře u knih

Šarlatové písky Šarlatové písky Zbyněk Dach

Jeden z trojice ryze expedičních gamebooků pana Dacha (Hlava smrtihlava, Zlaté údolí, Šarlatové písky). Jedná se o další povedený gamebook, tentokrát z prostředí orientálního východu, kraje plného nomádů, hadů, džinů a písku. Jste člen alchymistické gildy na výpravě pro vzácný drahokam. Je poznat, že nejste klasický válečník, Síla nic moc, ani zajímavé zbraně vás nečekají, za to kouzelných lektvarů a svitků máte plnou brašnu.
Z uvedené trojice určitě nejzajímavější a nejtěžší (což je dobře), osobně jsem úspěšně zakončil až při třetím hraní, ale přitom jsem se stále nenudil.
Dobrý gamebook, doporučuji.

28.09.2020 5 z 5

Král noci Král noci Václav Kroc

Dost zklamání. Tenhle gamebook má rozhodně potenciál, hrát za zloděje je dost unikátní záležitost. Bohužel na dobrý začátek navazuje velice přímočaré dobrodružství, s malým počtem důležitých voleb a na zlodějský gamebook velký počet soubojů. Navíc je velmi obtížný, ani po 2 hrách jsem na konec nedošel. A myslím, že ani nedojdu.

25.09.2020 2 z 5

Zlaté údolí Zlaté údolí Zbyněk Dach

Jeden z trojice ryze expedičních gamebooků pana Dacha (Hlava smrtihlava, Zlaté údolí, Šarlatové písky). Parádní výprava, jak má být. Žádný boj dobra se zlem, nýbrž honba za pokladem s docela volnou možností pohybu.
Prostředí zasněžených hor, kde zima je největší nepřítel, je příjemně temné, nicméně gamebook sráží jeho nízká obtížnost.
A líbí se mi začátek. Vždy mi vadilo, když dobrodruh vyráží na nebezpečnou vyprávu a přitom má holou zadnici a musí si výbavu "naloupit". Tady to je jinak - na začátku si dobrodruh může nakoupit veškerou výbavu, přičemž možností, co koupit, je více, než peněz.
Jediné, co mi na gamebooku vadilo, byla nízká obtížnost.

25.09.2020 4 z 5

Rytíř půlnoční hvězdy Rytíř půlnoční hvězdy Zbyněk Dach

Rozhodně nejlepší gamebook ze série Negart group a zároveň jeden z nejlepších vůbec. Obsahuje vše, co chcete v gamebooku: putujete po světě sám i s najatou družinou dobrodruhů (kterou si poskládáte sám), prozkoumáte ruiny i bojujete v rytířském klání, procházíte město, které můžete prozkoumat tam a zpět, prožijete velké bitvy jako řadový pěšák i jako velitel. A to všechno v rozsahu 800 odkazů, dvojnásobku obvyklé velikosti gamebooků.

24.09.2020 5 z 5

Nemrtvá spravedlnost Nemrtvá spravedlnost Zbyněk Dach

Můj oblíbený gamebook. V mnoha ohledech jiný, než ostatní. Hrajete z pohledu těch "zlých", místo tradičního putování jedné postavy jste velitelem velké armády, herní svět je polootevřený (musíte projít místo A i B, ale můžete si vybrat pořadí). Gamebook, který opakuji velice často a rád.
Hvězdu dolů dávám za závěr, který obsahuje sérii velkých bitev za sebou a už je to vlastně "jenom" maraton v házení kostek.

24.09.2020 4 z 5

Komando robotů Komando robotů Ian Livingstone

Nejlepší gamebook od FF, který jsem zatím hrál. Řízení robotů funguje skvěle, hráč se pohybuje v otevřeném světě, takže se dá na všechna místa vracet a k úspěšnému konci vedou 3 cesty, z nichž jedna je vyloženě pacifistická. Prostě 5 z 5.

18.09.2020 5 z 5

Vzbouřená planeta Vzbouřená planeta Steve Jackson

Byl to jeden z mých prvních gamebooků, který jsem v mládí četl a tak jsem si ho z nostalgických důvodů koupil znovu. Sice jsem si pamatoval, že byl těžký a divný, ale přece jen, bylo to scifi! Tak jsem si ho zahrál znovu a musím uznat, že je těžký a divný.
Nemyslím teď úplně herně (lehký není, ale když to jede člověk víckrát, tak ví, které volby jsou lepší :-) problém dělají hádanky. Jsou zde 3 hádanky, které si musí hráč složit tak, aby mu to dalo finální šifru, bez které se nehne. Bohužel první šifra je v angličtině krásně pochopitelná, ale při překladu do češtiny se v podstatě ztratila a nedá se vyluštit.
Bohužel trpí vadou spousty gamebooků z FF, hodně náhlých smrtí ("Chceš jít doprava nebo doleva?" "Doleva" "Umřel jsi")

18.09.2020 2 z 5

Síla druidů Síla druidů Václav Kroc

Po dlouhé době gamebook, kde nejsi vyslán jako poslední kompetentní hrdina zničit ultimátní zlo. Místo toho jsi mladý druid, který dostal na starost prastarý hvozd a máš se o něj postarat s péčí dobrého hospodáře. Proměňování do zvířecích podob je zajímavé a vybízí k taktizování. Nicméně od půlky se to stává klasickou honbou za zničení ultimátního zla a měl jsem problém GB dohrát. Přes tuto výtku se však jedná o nejlepší autorův gamebook.

18.09.2020 4 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Druhým dílem příběh v podstatě mohl skončit, vše dopadlo pro lidstvo dobře, proto jsem byl na třetí díl zvědavý. Bohužel, vyrovnat se kvalitě předchozích dílů se autorovi nepodařilo. Více, než předchozí díly, mi připomínal Nadaci (v podstatě několik lehce souvisejících povídek, každá oddělená několika dekádami od té předchozí).
Líbila se mi první polovina, do které autor hezky zapracoval téma studené války z 20. století, kdy se soupeřící strany mohly jednoduše zničit (včetně na západě časté sebevražedné iniciativy o jednostranné odzbrojení).
Jak se však posouvá čas dál a dál, příběh přestává být zajímavý, vyprávění se posouvá do filozoficko-dokumentární roviny bez větších zvratů. Navíc spousta věcí je hodně na vodě, pro mě byly těžko pochopitelné a akceptovatelné. A závěr na "Modré" byl už pro mě vyloženě trápení.
Další minus knihy je ignorace všech postav (kromě hlavní postavy). Když se např. dvě důležité postavy po sto letech potkají, tak bych čekal, že si řeknou, co za tu dobu zažily, ale ono ne, prostě Čau a jde se dál. A to mi dost vadilo.
Závěrem chci říct, že se nejedná o špatnou knihu, pořád je to důležitá součást trilogie. Jen předchozí díly prostě hodně lepší.

20.12.2019 3 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Perfektní scifi s novým, svěžím přístupem k některým již zažitým scifi dogmatům. Autorův brilantní princip Temného lesa je stejně působivý, jako princip psychohistorie I. Asimova.
Povinnost pro všechny fanoušky žánru.

20.12.2019 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Perfektní moderní scifi, dobře propracovaná sonda do duše lidstva a *menší spoiler* a její reakci na kontakt s mimozemskou civilizací

20.12.2019

Margaret Thatcherová: Vše, co si přeje Margaret Thatcherová: Vše, co si přeje Charles Moore

Neuvěřitelně detailní životopis o nejdůležitější premiérce Velké Británie od konce druhé světové války.
Kniha popisuje celé druhé funkční období paní premiérky, z nejdůležitějších témat lze vypíchnout stávka horníků a boj s odbory obecně, privatizace a oživování ekonomiky, vliv na mezinárodní politiku (první roky Gorbačovovy vlády atd). Ačkoli je paní Thatcherová na vrcholu, již je vidět její postupné odcizování vlastní straně a ztrátu klíčových spojenců, kniha končí ve chvíli, kdy vyhraje třetí volby a kdy je pravděpodobné, že u dalších voleb zde již nebude.
Narozdíl od předchozího dílu se kniha čte hůře - příběh nemá přirozený vývoj, jako v předchozím díle, věnuje se popisu každodenní politiky, která již tolik nebaví. Míra detailů, v předchozím díle vítaná, je zde místy ubíjející.
Nicméně stále se jedná o jedinečné dílo, které doporučuji.

13.04.2019 4 z 5

Margaret Thatcherová: Dáma se neotáčí Margaret Thatcherová: Dáma se neotáčí Charles Moore

Kniha začíná dětstvím, studiem a prvními kontakty s politikou. Obvykle tyto pasáže přeskakuji, nicméně zde je to velmi poutavě napsané a proto jsem to přeskočit nedokázal.
Následují první kroky ve vrcholné politice, oblasti do té době ryze mužské: první místo ve vládě, předsednictví strany a na závěr první funkční období jako premiérka. Celá kniha popisuje její vývoj a pomalu graduje k vrcholu knihy ve válce o Faklandy. Jediné hluché místo pro mě (jako středoevropana) je kapitola o Irsku.
Nejedná se o adoraci paní Thatcherové, naopak autor je velmi objektivní, nebojí se přiznat její chyby a ani se nevyhýbá ožehavým tématům (které sama vypustila nebo "poupravila" ve svých pamětech).
Kniha se čte výborně, jedná se o ojedinělé velmi kvalitně zpracované dílo, doporučuji.

13.04.2019 5 z 5

Reaganova válka: Ronald Reagan a jeho triumf nad komunismem Reaganova válka: Ronald Reagan a jeho triumf nad komunismem Peter Schweizer

Autor napsal "senzační" knihu = neustále se honí za senzacemi: každá kapitola musí obsahovat aspoň jednu tajnou akci KGB nebo CIA a aspoň jednu tajnou schůzku a někdy i nějaký tajný dokument. Praktickou politikou se příliš nezabývá.
První kapitoly jsou časově řazené,avšak jakmile se Reagan stane prezidentem, tak se klíč řazení jednotlivých kapitol vytrácí (nebo aspoň já jsem ho nenašel) a působí na mě chaotickým dojmem.
Autor píše typickým americkým způsobem (kapitola o atomových zbraních začíná úvodem o básni, kterou Reagan složil během studií), někomu to vyhovuje, někomu vadí.
Nemůžu ale říct, že by kniha byla úplně špatná. Obsahuje mnoho zajímavých faktů důležitých k tomuto tématu a pokud vám nevadí výše zmíněné chyby, tak si ji přečtěte.

13.04.2019 3 z 5