Margaret Thatcherová: Vše, co si přeje

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Autorizovaná biografie Margaret Thatcherové přináší neobyčejně barvitý obraz života jedné z nejmocnějších žen v historii lidstva. Fascinující pohled na intimní aspekty přeměny Velké Británie a světa ve druhé polovině 20. století vychází z mnoha dosud neznámých pramenů: osobních dopisů, deníků i výpovědí blízkých kolegů a přátel, kteří s autorem mluvili zcela otevřeně, neboť věděli, že jejich výpovědi bude publikovat až po smrti lady Thatcherové. Charles Moore ke své hrdince chová zřejmou úctu, v žádném případě však nezůstává nekritický. Svůj materiál třídí se smyslem pro detail i širší souvislosti a interpretuje jej se svébytným smyslem pro humor. Druhý díl začíná v červnu 1983 drtivým volebním vítězstvím po válce o Falklandy a končí v červnu 1987, kdy se stala první předsedkyní vlády ve 20. století, která zvítězila třikrát po sobě ve všeobecných volbách. Během tohoto funkčního období Margaret Thatcherová nadále pokračovala v privatizaci britského průmyslu a dosáhla výrazného oživení ekonomiky, čelila však masivní stávce horníků. Těsně unikla pumovému atentátu na konferenci Konzervativní strany v Brightonu. Vedla jednání s EHS s jasnou snahou dosáhnout pro Británii řadu výhod. V centru její pozornosti byly nadále vztahy s USA zastupované Ronaldem Reaganem, s nímž ji pojilo blízké přátelství. Do centra její pozornosti se dostal i SSSR, kde začínaly glasnosť a peresrojka reprezentované novým typem sovětského politika Michailem Gorbačovem. Kniha zachycuje i složitá vyjednávání na Blízkém východě a v Jihoafrické republice, kde byla ráznou odpůrkyní ekonomických sankcí uvalených ostatními mocnostmi na režim aparheidu, a mnohá další, která tato bezpochyby nejvýznamnější politička 20. století utvářela a ovlivňovala....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/316707/margaret-thatcherova-P2y-316707.jpg 4.52
Orig. název:

Margaret Thatcher: The Authorized Biography (2013)

Žánr:
Literatura faktu, Biografie a memoáry
Vydáno:, NLN - Nakladatelství Lidové noviny
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Margaret Thatcherová: Vše, co si přeje

Kamba
13. dubna

Neuvěřitelně detailní životopis o nejdůležitější premiérce Velké Británie od konce druhé světové války.
Kniha popisuje celé druhé funkční období paní premiérky, z nejdůležitějších témat lze vypíchnout stávka horníků a boj s odbory obecně, privatizace a oživování ekonomiky, vliv na mezinárodní politiku (první roky Gorbačovovy vlády atd). Ačkoli je paní Thatcherová na vrcholu, již je vidět její postupné odcizování vlastní straně a ztrátu klíčových spojenců, kniha končí ve chvíli, kdy vyhraje třetí volby a kdy je pravděpodobné, že u dalších voleb zde již nebude.
Narozdíl od předchozího dílu se kniha čte hůře - příběh nemá přirozený vývoj, jako v předchozím díle, věnuje se popisu každodenní politiky, která již tolik nebaví. Míra detailů, v předchozím díle vítaná, je zde místy ubíjející.
Nicméně stále se jedná o jedinečné dílo, které doporučuji.


Autor a jeho další knihy

Charles Moore

Charles Moore
anglická, 1956

Kniha Margaret Thatcherová: Vše, co si přeje je:

v Právě čtených1x
v Přečtených3x
v Knihotéce9x
v Chystám se číst8x
v Chci si koupit2x