Kackac77 Kackac77 komentáře u knih

Vzpomínky na Afriku Vzpomínky na Afriku Karen Blixen

Nevěděla jsem, co od této knihy čekat. Slavný film, podle ní natočený, jsem neviděla. Autorčine popisy Afriky jsou krásné až bych řekla poetické. Byla z toho cítil ta její láska k Africe a k lidem. Ale vlastně se celou knihu nic neděje, a některé části mě dost nudily. Pohled autorky jsem navíc vnímala jako ovlivněný tím, že byla bílá Evropanka, takže vlastně někdo, kdo to tam přichází zachránit, vyřešit a nastavit pravidla. Připadalo jí normální, že Evropani zaberou půdu afričanům a pak jim ji milostivě přidělují.
Celkově jsem asi čekala trošku víc.

24.06.2023 3 z 5

HHhH HHhH Laurent Binet

Bylo to hodně dobře napsané. Autor uvádí hlavně fakta o atentátu na Heydricha, a pokud někde nepíše přesná fakta, tak to vždy řekne, např. : "myslím si, že to mohlo být takto" nebo "představuji si, že se stalo toto...", apod. Je vidět, že ho téma hodně zajímalo a řekla bych i pohltilo a že má opravdu hodně nastudováno a zjištěno. Líbilo se mi, že i když téma knihy byla operace Anthropoid, autor dopodrobna rozebral nejenom tuto akci, ale i dával některé věci do historických souvislostí. V jedné části se dostal až k Přemyslovcům. Zároveň, je kniha velmi napínavá, i když jsem samozřejmě předem věděla, jak to dopadne.

26.02.2023 5 z 5

Já, rytíř Já, rytíř František Niedl

Už ani nevím, co k tomu napsat, sedmá kniha v sérii. Jsou hodně podobné kvalitou, ale i dějem. Pořád se tam něco děje, takže knížka hezky odsýpá. Tentokrát se to trošku víc točilo kolem chovu koní Beneše, ale vůbec to nevadilo. Možná by se mi líbilo, kdyby tam bylo trošku víc toho obyčejného života na hradech, ale možná by to byla nuda. Teď je to samé dobývání a úklady šlechty. Nicméně doba taková byla.

19.02.2023 4 z 5

Pohled šelmy Pohled šelmy František Niedl

Dobrá detektivka, správňácké postavy. Poslouchala jsem v audio verzi, hezky se to poslouchalo. Teda jestli se to dá říct u tématu zneužívání dětí, z této části šel mráz po zádech.

07.12.2022 5 z 5

Jan Werich za oponou Jan Werich za oponou Jiří Janoušek

Moc milý rozhovor pana Janouška s panem Werichem. Pan Werich taky odpovídá na otázky o divadle, o době strávené v Americe, o Ježkovi, o Voskovcovi a dalších přátelstvích. Taky mluví o smrti a své nemoci. Je to inspirativní a dotýká se to člověka u srdce.

29.11.2022 5 z 5

Fazóna Fazóna Miika Nousiainen

Ze začátku jsem si říkala, že to budou max tři hvězdy, takové nemastné neslané, bez emocí.
Ale pak v průběhu....mi došlo, že se mi to vlastně líbí. Normální životy normálních lidí. Přešlapy, pády, chvilky šťastné i nešťastné, trapné, .... prostě život.
Četlo se to hezky.

19.11.2022 4 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Mně se knížka moc líbila, asi to bylo pro mne trošku nostalgické, protože v dětství jsem hltala podobné knížky a třeba rošťácká Alenka z planety Země mě fascinovala. Jazz mi ji trošku připomínala. Jinak já chápu, proč by lidé bydleli na Měsíci i když spali v rakvích a jedli špatné jídlo...prostě to, že můžou být jedni z mála, kdo se účastní něčeho nového, jedinečného, fascinujícího, to by to vyvážilo. Kdyby lidi uvažovali čistě prakticky, lidstvo by se asi nikam nepohnulo...

10.06.2022 5 z 5

Vnučka Vnučka Bernhard Schlink

(SPOILER) Audiokniha
Kniha je rozdělená na tři části. První popisuje život Birgit a Kašpara, prolíná se přítomnost s minulostí, jak se seznámili, jak jí Kašpar pomohl k útěku z NDR, a pak přítomnost, Birgitin alkoholismus, a pak po smrti Birgit, čte Kašpar její zápisky a dozví se, že měla dceru, kterou odložila. V druhé části začne Kašpar pátrat, hledá Birgitinu dceru a nakonec ji najde. Je to už dospělá žena, vdaná, a má dceru Sigrun. Kašpar se chce se Sigrun vídat a vymyslí si, že rodina zdění peníze po zemřelé biologické matce, za podmínky, že s ním bude vnučka v kontaktu. Rodiče Sigrun jsou radikální pravicoví nacionalisti a vedou k tomu i dceru. Kašpar se jí nenásilně snaží ukázat jiný život. Přivede Sigrun ke hře na klavír, kterou si ona velmi zamiluje.
Knížka se mi moc líbila. Postava Kašpara se mi líbila asi nejvíc. Způsob jakým byl schopen nechat Sigruns udělat si vlastní názor, nesnažit se ji za každou cenu poučit, vysvětlit.., ale jenom nabídnout jinou možnost, zdroj jiných informací. Některé rozhovory s Kašpara se Sigrun jsem si říkala, že tohle bych nedokázala, zůstat klidná, když Sigrun líčí Kašparovi, že holocaust je vymyšlený, a obdivuje například nějakou ženu, která vedla koncentrační tábor a byla velmi známá pro svoji krutost. Jak je Sigrun ovlivněná rodiči a otáčí si pravdu podle svého nebo naopak nemá informace a jenom papouškuje něco, co někde slyší. A Kašpar zůstává klidný a jenom opatrně namítá, vysvětluje, nabízí... A připomnělo mi to i leccos z dnešní doby, například když Sigrun říká Kašparovi, jak cizinci berou Němcům práci a jsou to samí kriminálníci, apod... a on se jí ptá, kolik znáš cizinců, co toto dělají? Kde jsou v tvém okolí? ... a říká jí, někdy musíme věřit tomu co se dozvídáme, např. bychom měli věřit lékaři, když nám něco doporučí, protože on má vzdělání, které my nemáme, ale některé informace je potřeba si ověřovat, udělat si vlastní názor... a vede tím Sigrun k tomu, aby přemýšlela sama o neonacismu...udělala si vlastní závěry..
Knížka se mě dotkla, a moc, moc se mi líbila.
Ještě bych doplnila, že je skvěle namluvená.

31.05.2024 5 z 5

Zítra přijde Olah Zítra přijde Olah Martin Sichinger

Audiokniha na ČRo
Z knížky na mě dýchlo moje dětství, ale teda ne v tom dobrém nostalgickém slova smyslu. Ty buzerace, ta bezmoc. Je fakt, že spoustu věcí jsme tak nevnímali, nedokázali jsme rozpoznat tu propagandu. Ale co jsem ve škole cítila byla ta bezbřehá nuda a šeď, učitel byl pán, jakkoli to byla morálně závazná osobnost. Co přesně člověk čte v knize. Úchylák se "správným" politickým zařízením ředitel školy, apod. Zajímavé čtení, měli bychom si tu dobu připomínat! Ale tak opravdově.

31.01.2024 4 z 5

Když spolu zvířata chodí Když spolu zvířata chodí Vašek Vašák

Audiokniha
Knížku jsem zvolila jako něco lehčího, po válečných hrůzách, co jsem četla předtím a nic jsem od ní neočekávala. Bylo to milé a vtipné čtení. Krátké kapitoly, vždy že života jednoho zvířete. Logicky neseřazené, chvíli o vlkovi, chvíli o jepici, apod. Občas mi to přišlo jako dětské čtení, ale ty vtípky byly spíš pro dospělé (ne že by byly nějaké peprné, ale spíš by je dítě nepochopilo). Hezká odpočinkovka.

20.01.2024 4 z 5

Když má žena plán Když má žena plán Maye Musk

Audiokniha
Zajímavá knížka, Maye Musk je asi inspirativní, připadala mi chvílemi jako drogách, příliš aktivní, příliš pozitivní.. Taková ta americká klasika, hlavně se usmívej, stůj rovně a makej na sobě!!! Americký sen se dostaví. No ale na druhou stranu spousta těch jejích myšlenek je opravdu inspirující, jako třeba to jak se o sebe stará, že ji nic nezlomilo, že bere prohru jako součást života, že nefňuká a koná, atd.. Trošku to teda je takové "samožerské", na druhou stranu když nebudu já sama sebe pokládat za nejdůležitější osobu, kdo jiný?! Maye to asi umí.

15.01.2024 4 z 5

Bohumil Bohumil Veronika Hájek Hurdová

(SPOILER) Příběh se mi líbil. Bohumil byl sympoš, i když se i chápala, proč ho opustila žena. Co se týče děje, určitě nečekejte nic napínavého a vlastně ani světoborného, to vyprávění si spíš tak jako plyne a je trošku o ničem a trošku o všem, nevím jak to jinak vyjádřit. Cítím v tom hodně autorčiny názory na svět, se kterými více méně souzním, ale občas mi to přišlo takové zvláštně prvoplánové... Mne ten konec až tak nevadil, ale je fakt, že působí divně. Nepotřebuji mít uzavřené příběhy a happy endy nebo naopak srdceryvné ubrečené konce. Autorka ale píše píše, a pak najednou to vypadá, jakoby už ji to přestalo bavit a tak to uzavře tak nějak do ztracena.... Přesto hodnotím dobře, protože navzdory tomu co jsem napsala, mě moc bavilo to číst, a bylo to takové pohlazení po duši.

13.01.2024 5 z 5

Poklady klasické české kuchyně aneb Jak to ta babička tenkrát vařila Poklady klasické české kuchyně aneb Jak to ta babička tenkrát vařila Roman Vaněk

Skvělá kuchařka, ze které se i mně, trumpetě co spálí i vodu, protože ji nebaví u plotny stát, podaří uvařit. Recepty jsou jednoduché a je to spíš taková česká klasika. Já sama upřednostňuji zdravější jídlo, ale rodina mi pohanku se zeleninou nejí.

03.01.2024 5 z 5

Hluboký spánek Hluboký spánek Raymond Chandler

Posloucháno jako audiokniha na ČRo. Doposlouchala jsem to silou vůle. I když to chvílemi bylo nadějné, občas mě něco i zaujalo, celkově mě to nebavilo a vlastně mě ani moc nezajímalo jak to dopadne, což mi u detektivky připadá jako to hlavní...aby to bylo napínavé a abych chtěla vědět jak se ta zápletka rozplete.

30.11.2023 2 z 5

Čekání na nekonečno Čekání na nekonečno František Niedl

Ráda čtu knížky od pana Niedla a taky mám ráda společenské romány. Tady se to ale moc nepovedlo. Příběh je o muži, který zjistí, že má rakovinu. Moc s ním ale člověk nesoucítí. Přišlo mi, že pan Niedl chtěl vytvořit frajera, kterému se v životě občas něco nepovedlo, ale mně se z něho bylo spíš špatně. Ani tu rakovinu jsem autorovi moc nevěřila. V příběhu autor hodně skáče v čase, ale to mi nevadilo. Když to shrnu, tak za mě ten příběh vůbec nejde do hloubky. Muž, který musi čelit vlastní smrtelnosti, se místo bilance svého života spíše vytahuje koho všeho "přečůral", kolik ženských měl. Ony ty samolibé týpky, kteří všechno umí a jsou prostě nejlepší, detektivka snese, ale společenský román ne.

20.05.2023 3 z 5

Svět bez hranic Svět bez hranic Joe Vitale

Nečtu často tyto rozvojové ezo knížky. Technika Ho´oponopono se mi ale líbí. Už jsem na ni narazila dřív, než jsem četla tuto knihu. Něco se mi líbí, něco nevím jistě, jestli tomu věřím... ale každopádně mi to nějak funguje. Vždy, když si nevím rady, když mi není lehko po duši, říkám si těchto pár slůvek - "Miluji tě, Omlouvám se, Prosím odpusť mi, Děkuji", a světe div se, ono to pomáhá. Při čtení knihy mi ale trošku vadilo, že to na mě působí trošku moc .... nevím .... "americky" a "marketingově".

26.04.2023 4 z 5

Sedm démonů Sedm démonů Barbara Wood

Knihu jsem četla jako knihu měsíce čtenářského klubu na Booxy , jinak bych po ní asi nesáhla. Často tímto způsobem objevím poklady. Tentokrát tedy ne. Děsně mě to nebavilo. Na to, že šlo o dobrodružství, starý Egypt, takže fakt dobré téma.....tak nic. Opravdu jsem se poctivě se snažila do příběhu zaplout, ale povedlo se mi ho pouze přetrpět.

01.04.2023 2 z 5

Couchsurfing v Číně: Cesta přes obýváky nové supervelmoci Couchsurfing v Číně: Cesta přes obýváky nové supervelmoci Stephan Orth

Toto bylo hodně zajímavé. Čína z pohledu německého cestovatele, novináře. Čínu vnímám jako stát plný rozporů. Na jednu stranu obrovský technologický rozmach, na druhou stranu chudoba a neustálý dohled vlády. Člověk si říká, jak je rád, že žije ve svobodném světě, ale spoustu z toho, co bylo v knize, mě nutí pokládat si otázku, na kolik žijeme svobodně a nakolik si to myslíme. Ten neustálý dohled a propaganda v Číně je do očí bijící. U nás v Evropě je schovaná. Každopádně jsem moc ráda, že jsem na knížku narazila.

25.03.2023 4 z 5

Rozbité světy Rozbité světy Markéta Prášková

Příběh se mi moc líbil. Autorka píše jednoduše, je to ale čtivé a i napínavé, dojemné. Z toho období - konec války, jsem vždycky smutná. Když člověk čte o té euforii a radosti, že je konec něčeho zlého a ono to pokračuje jiným zlem - komunismem. Na začátku příběhu zůstává dvanáctiletá Daniela sama ve válečné Praze, po tom, co její rodiče odvezou do koncentráku. Musí si poradit, přežít a zvládne to. Nutilo mě to přemýšlet, jestli by to zvládlo "dnešní" dítě. Asi ano. Asi se mi lidi vždy přizpůsobíme podmínkám, která máme k dispozici... Příběh se dál točí kolem Danielky a rozuzlení je docela překvapivé.

19.03.2023 5 z 5

Perla Perla John Steinbeck

Příběh o tom, jak rychle nabyté bohatství nemusí nutně znamenat štěstí, dost často právě naopak. Moc se mi líbí jazyk jakým Steinbeck píše. Jeho knížky jsou smutné, ale tak hluboké. Pár stran a kolik toho na nich dokáže říct! Krása.

24.02.2023 5 z 5