Jan Werich za oponou

Kniha Jan Werich za oponou přináší na tři stovky unikátních fotografií z rodinného archivu. Mapují jeho život od narození až do smrti a objevují Werichovy málo známé tváře – světáckého dandyho, geniálního komika, advokáta proletářů, kumpána známých umělců i neznámých rybářů, obskakovaného pacienta i osamělého Mistra. Mluví se v ní také o Werichových nectnostem. Že někdy býval nespravedlivý, panovačný a sebestředný. Přepadaly ho frustrace i zlost, když se z populární herecké hvězdy stal nepohodlnou osobností, kterou bývalý režim odsunul do ústraní. Sužovaly ho zdravotní potíže. Nejenže si je sám způsobil, ale prohluboval je zálibou v dobrém jídle, pití a kouření. Spojení jedinečných fotografií a dvanácti obsažných rozhovorů Jiřího Janouška, v nichž se Jan Werich nedlouho před smrtí ohlížel za svým životem, doplňují dobová svědectví a komentáře lidí, kteří mu byli nablízku, zejména Jiřího Voskovce, Miroslava Horníčka a Miloše Kopeckého, ale také lékařů, kteří ho ošetřovali nebo spoluhráčů mariáše. Kniha Jan Werich za oponou přináší plastický portrét Jana Wericha a jeho soukromí, které nebylo právě šťastné a zůstávalo skryté za legendou moudrého klauna....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390564/big_jan-werich-za-oponou-nth-390564.jpg 4.661

Kniha Jan Werich za oponou

cathyblack

Když se mi v létě roku 2019 dostala do rukou tato kniha o Janu Werichovi, překvapila mě svým parádním provedením strašně moc. Já tohohle člověka obdivuji NEJEN pro jeho humor a umění pro hru s českým jazykem. („Vždyť jsme česky, abych tak řekl, uměli líp, než se dá česky umět. Ovládali jsme jazyk tak, že jsme si ho mohli vymýšlet.“) Je toho tolik, že by se to do jednoho příspěvku na databazi nevešlo. V knize najdete fotografie z rodinného archivu s mnoha unikátními záběry, které ve Vás zanechají celistvější obraz Wericha, jako někoho blízkého a uvěřitelného. Skutečného člověka, který krom svého obrovského talentu trpěl také neduhy, býval panovačný a sebestředný. Ke konci života, kdy ho zužovaly zdravotní potíže obzvlášť. Knihu jsem si užila v kombinaci poslechu audioknihy, kterou výborně „načetl“ pan Dušan Sitek (jako by ji namluvil sám Werich) a prohlížení knihy a dočítání popisků k fotografiím a citátů lidí jako Jiří Voskovec. Při čtení této knihy se smějete, pláčete, vztekáte se nad nespravedlností světa. Dumáte nad Werichovými myšlenkovými pochody. Kniha přibližuje nejen Werichovo dětství, ale i začátky Osvobozeného divadla, pobyt v Americe, návrat domů a krom mnohého i tvrdé dopady cenzury a doby. Poslední kapitola mi vehnala slzy do očí a chvíli mi nebylo do řeči. Obzvlášť mne dojal desetiminutový bonus Audiotéky, kdy slyšíte jeden z rozhovorů přímo z Werichových úst. A vůbec mi nevadí, ze ony rozhovory uz davno vysly. Pro me to byl skvostny nalez v knihkupectvi, mezi temi vsemi “bestsellery”.

radimch

Dobře vedené rozhovory! Werich měl v sobě spoustu životního moudra, kterým se i dnes může leckdo nechat inspirovat. Jeho názory protkané bohatými životními zkušenostmi a všeobjímající vztah k humoru jsou velmi velmi obohacující.

radusak9806

Malá aktualizace k audioknize.
Načtení Dušanem Sitkem je výborná volba, kdo jiný je na pohled tak werichovskym hercem.
Ale stále si stojím za tím, že kniha je recyklace Rozhovorů s Janem Werichem.

LucyA7

Knížku jsem koupila po návštěvě divadelního představení Werich, které mě uchvátilo a chtěla jsem se dozvědět o životě Jana Wericha víc. Rozhovory byly pěkné, znovu jsem si uvědomila, jak moudrý člověk Jan Werich byl. Spousta fotografií. Ale čekala jsem víc autobiografických informací. Taky nevím, proč zvolili písmo jak do slabikáře.

Teseme
14.11.2021

Kniha o vyjimecnem charismatickem cloveku plna skvelych fotek!

Belanna
20.09.2021

Velmi pěkně udělaná knížka.
I když už většina věcí, které tu byly napsané, se již objevila v jiných dílech, přesto jsem tu našla i pár drobností, které jsem ještě nevěděla.
Celkově na mě knížka působila příjemně.

Steve1511
27.08.2021

Přestože se považuji za člověka s důstojnou inteligencí, tak před panem Werichem si vždycky uvědomím jak slaboduchý ve skutečnosti jsem a jak slaboduché jsou i dnešní celebrity, které se mě snaží přesvědčit o svém umění. Bylo to moudrý, bylo to krásný a chtěl bych toho ještě víc. Člověk si po přečtení téhle knížky prostě uvědomí jak ta dnešní doba je strašně pitomá a některé věci se už nikdy nevrátí ....

jprst
08.01.2021

Hodnocení pod nickem radusak9806 tuto knihu vystihuje docela přesně. Takže za p. Wericha pět hvězd a počínání p. Janouška se raději vyhnu.