Kachorra Kachorra komentáře u knih

Paní z Mellynu Paní z Mellynu Victoria Holt (p)

Příběh byl poutavý, ale protože autorka použila ich-formu, nezjistíme, co se děje v dalších místnostech, pokud tam zrovna není hlavní postava. Co si myslí ostatní postavy, můžeme zjistit pouze prostřednictvím slečny guvernantky. To je trochu škoda, ale jiní čtenáři tuto formu upřednostňují. Proto dávám plný počet bodů.

06.05.2013 5 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Zábavná kniha a pěkné počtení. Je obdivuhodné, že autor v době, kdy toto napsal, zřejmě už věděl, co ho čeká a že to s ním asi dobře nedopadne. Přesto dokázal pro nás napsat humornou povídku. Snad se tím alespoň trochu odreagoval. Já na jeho místě bych asi humorné myšlenky postrádala.

18.04.2013 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Tato kniha byla čímsi naprosto úchvatná. Možná to byla síla přátelství mezi Georgem a slaboduchým Lenniem, ale především tragický konec příběhu. Špatné konce moc ráda nemám, ale v tomto případě se asi nedalo nic jiného dělat. Kdyby to snad autor ukončil jinak, asi by to ztratilo jednu z hlavních myšlenek. Nicméně jsem ráda, že jsem si ji přečetla k maturitě, protože to byla jedna z nejlepších knih, které jsme v povinné četbě měli a které jsem přečetla.

13.04.2013 5 z 5

Štěpán a pět nevěst Štěpán a pět nevěst Míma Růžičková

Zajímavé čtení, při kterém si člověk odpočine. Knížka se mi líbila a dobře se četla. Protože jsem po delší době obsah lehce pozapomněla, neměla jsem problém si ji s chutí přečíst znovu.

13.04.2013 5 z 5

Chrám Matky Boží v Paříži Chrám Matky Boží v Paříži Victor Hugo

Docela pěkný příběh o tom, co s lidmi dokáže udělat láska. Každý má právo na lásku bez ohledu na to, jaký je, nebo kým je. Bohužel to někdy nemusí dopadnout tak úplně dobře. Popis Paříže byl velice rozsáhlý, ale Pařížané tím v originále musejí být bezpochyby unešeni .

07.10.2012 4 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Zajímavé dílo, v němž byly skvěle vystihnuty charaktery hlavních postav. Když jsem to četla, většinou jsem se těšila, co bude dál.

07.10.2012 4 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Krátká novela, s výrazy, které bych neočekávala u tohoto spisovatele. Škoda, že zhasl život tak mladého člověka. Nemám ráda, když hlavní hrdina zemře, ale alespoň se mu vyplnil jeho velký sen.

07.10.2012 3 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Skutečně mistrovsky napsaná divadelní hra. Stojí za přečtení a možná, že si to někdy přečtu znovu. Nikdo nebyl dokonalý. A i když to doktor Galén myslel dobře, přece jen se toho chopil ne úplně šťastným způsobem. Ale je to má nejoblíbenější postava a moc se mi líbí způsob, jakým se Doktor Galén vyjadřoval.

07.10.2012 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Strašně jsem se chtěla četbě této knihy vyhnout, ale nepodařilo se mi to. Bohužel v tomto období tolik knih na výběr nebylo. Začala jsem to číst s ohromným sebezapřením. Válečnou tematiku nemám ráda ani trochu. Ale když jsem to celé dočetla, přece jen se v tom celém dá najít cosi, co zaujme. Není to sice kniha, kterou bych si přečetla vícekrát, ale takových opravdu moc není. Obsahuje myšlenku, která stojí za to, abychom se nad ní zamysleli. I když mě trochu znechucovala místa, kdy autor popisoval, a to na můj vkus docela podrobně, válečné hrůzy a různá příšerná zranění mladých a nezkušených vojáků, přece jen toto dílo stojí za to, abychom si ho přečetli.

07.10.2012 3 z 5

Otcova vina Otcova vina Vlasta Javořická

Také jedna z mých nejoblíbenějších knih od této autorky. Obdivuhodné je to, že mohu jen žasnout nad tím, jak dokonalý byl trest pro Loukotu. Odčinění jeho viny bylo nakonec přece jen příjemnější záležitostí pro všechny, než se původně očekávalo.

08.08.2012 5 z 5

Na faře Na faře Vlasta Javořická

Když jsem ji poprvé přečetla, byla to má oblíbená knížka. Dokonce jsem ji četla několikrát, takže ode mě si 100 % zaslouží.

08.08.2012 5 z 5

Tajnosti královských trůnů aneb vraždy, popravy a spiknutí Tajnosti královských trůnů aneb vraždy, popravy a spiknutí Jan Bauer

Od tohoto autora jsem ještě žádnou knihu nečetla. Mám historický žánr velice ráda, ale to, co se zakládá co nejvíce na pravdě, má přece jen trochu více něco do sebe. Autor témata pojal docela zajímavým způsobem. V případě, že něco není zcela zjištěno, se nad problémem zamýšlí a nachází různá vysvětlení. Občasné autorovy poznámky stojí za pobavení - cituji : "... Ale číhat se zbraní na slepého starce potmě, až usedne na záchodě, no dovolte, něco takového je zcela pod úroveň."

27.07.2012 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Kniha s výběrem krásných jazykových prostředků. Popisy emotivního rozpoložení hlavních hrdinů mě zcela vtáhly do děje.

27.06.2012 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Těžké čtení pro člověka, pro něhož je rybaření španělská vesnice. Ale velice poučný děj o silné vůli a přátelství mezi mladým chlapcem a starým rybářem. Už jen ta myšlenka si Nobelovu cenu zaslouží.

27.06.2012 4 z 5

Gričská čarodějnice 1. - Tajemství Krvavého mostu Gričská čarodějnice 1. - Tajemství Krvavého mostu Marija Jurić Zagorka (p)

Zatím asi nejlepší díl, který jsem četla několikrát a vždy i dočetla. Má bohatý děj a i když v prvním díle neprobíhalo upalování čarodějnic, nevadilo mi to. Pokračování pro mě bylo zdrojem informací o slavné císařovně Marii Terezii a jejích potomcích. Velkým plusem je také to, že příběh je inspirován skutečností a opírá se o autentické dokumenty. Bohužel to není jen spisovatelčin výmysl.

14.07.2011 5 z 5

Eliška Přemyslovna Eliška Přemyslovna Hana Parkánová-Whitton

Kdybych tuto knihu nedostala, tak by mě ani nenapadlo se o toto téma zajímat podrobněji. Tímto způsobem se člověk snadněji vzdělává. Už jen proto, že je to jaksi zábavnější formou. Takové knihy jsou dle mého názoru nejlepší zdroj informací. Trvá to sice déle, ale pamatuji si to lépe, než kdybych to četla v nějaké encyklopedii.

14.07.2011 5 z 5