jprst jprst komentáře u knih

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Tak jsem zase jednou sáhl po knize, kterou chválí ženská část naší rodiny. Ačkoliv jejich doporučení beru spíše s rezervou, tak u této knihy musím přiznat, že jde o dobrý výběr. Jde o silný a působivý příběh, který rozhodně není jen pro ženy.

22.01.2022 4 z 5

Krása nesmírná Krása nesmírná Irina Karnauchovová (p)

Tuhle krásu jsem nedávno objevil v mém oblíbeném antikvariátu. Bude to možná znít sentimentálně, ale tuhle vzpomínku na četbu v dětství jsem tam prostě nemohl nechat, byla to jedna z mých nejoblíbenějších pohádkových knih a měla úspěch i u mých dětí a vnoučat.

02.02.2022 5 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Jedna z knížek, které se v naší rodině předávaly z generace na generaci. Není jich moc, ale "foglarovky" mezi ně patří. Jen trochu pozor na věk jejich čtenářů, v dětství a pubertě spíše nadšení, pak více či méně jiné zájmy a hodnoty, a pak přijde období nostalgie a vzpomínek. A v této fázi jsem se mrkl na Foglara znovu a výsledek? Opět za pět*.

24.07.2019 5 z 5

Nakonec přijde smrt Nakonec přijde smrt Agatha Christie

Autorka příběhem zasazeným do starého Egypta jen potvrzuje, že povahy lidí, motivy jejich jednání a mezilidské vztahy jsou dlouhodobě takřka neměnné. Čtivý příběh, autorka opět dokázala udržet svůj spisovatelský standard.

14.05.2023 5 z 5

Vraždy podle abecedy Vraždy podle abecedy Agatha Christie

Jedna z opravdu povedených autorčiných detektivek. Povedená zápletka, rafinované matení čtenáře ze strany autorky, který je nakonec po Poirotově mistrném a logickém odhalení vraha, je až překvapen tím, že na to sám nepřišel.

28.01.2023 5 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Velice dobrý thriller, který nemá hluchá místa, námět a zápletka jsou rafinovaně komplikované a propracované, což přispívá stupňujícímu se napětí a překvapivému závěru. Jen ty Molliiny senzibilní schopnosti a vize mi připadaly poněkud neuvěřitelné a sloužily autorovi v příběhu spíše jako berlička. Ale jinak je to kniha z kategorie knih "zlodějek" okrádajících čtenáře o spánek, protože dokáže lákat k dočtení na jeden zátah bez ohledu na pozdní noční hodiny.

06.11.2021

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Je to už řadu let, kdy jsem tuto detektivku četl poprvé, poté jsem ji za nějakou dobu přečetl ještě jednou. Víckrát ji již číst nebudu, je totiž natolik dobrá, že si ji pamatuji téměř do všech detailů. A jen drobná poznámka: Nenašel jsem knihu A. Christie, která by mne zklamala.

30.05.2019

Parádní zakončení celé trilogie, pečlivě propracovaný krimiromán, který je zapotřebí přečíst celý bez delších pauz, jinak se čtenář ztratí v ději a osudech jednotlivých postav. Ale tohle prostě pro mě nemá chybu a po nějaké době si to rád zopakuji.

12.03.2022 5 z 5

Nultá hodina Nultá hodina Agatha Christie

Autorka mě prostě zatím nezklamala, opět mi dokázala předložit několik podezřelých, že mi ani drobné nápovědy, které mi postupně podstrkovala, nebyly moc platné a nakonec pachatel byl opět překvapivý. Prostě opět autorčin mistrovský kousek.

25.02.2023 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Podle hodnocení jsem čekal něco mimořádného, ale žádné překvapení se nekonalo. Chytlavé téma holocaustu je od autorky jakási sázka na jistotu, při srovnání s jinými knihami s podobným námětem to ale až tak velký trhák není a navíc jsem při čtení měl občas pocit, že si autorka tu a tam něco "vypůjčila" od jiných autorů knih s touto tématikou. Takže podle mne dobrá kniha, ale bohužel jen dobrá.

05.09.2021 4 z 5

Údolí mrtvých Údolí mrtvých Tim Weaver

Propracovaný thriller, svižný děj, stupňující se napětí a David Raker opět nezklamal. Autor sice opět nevynechal klišé obvyklé mezi mnohými autory tohoto literárního žánru, tedy neschopnou policii a na druhé straně veleschopného a vše zvládajícího vyšetřovatele - jasného klaďase, ale i tak je to parádní čtení, které se jen těžko odkládá.

10.03.2023 5 z 5

Smrt staré posluhovačky Smrt staré posluhovačky Agatha Christie

Detektivky s Hercule Poirotem já prostě můžu takřka kdykoliv a po několikaletém odstupu i opakovaně. I když..., tohle moje vyjádření platí vlastně téměř pro všechny autorčiny detektivky.

25.04.2022 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Promyšlený a propracovaný příběh plný zvratů, občas hlavně z počátku se sice poněkud vleče, ale pak to chytí ten správný spád a závěr je jako obvykle překvapivý a navíc s "vrátky" k pokračování.

27.01.2021 5 z 5

Křížová palba Křížová palba Štěpán Kopřiva

Ještě lepší než Rychlopalba, svižný děj, vystupňované napětí, nechybí ani dost sarkastický humor. Hlavní hrdina se sice místy ocitá na hraně, či dokonce za hranou uvěřitelné morálky, ale čtenářovy sympatie neztrácí. Prostě prima počtení, které má dostatek všeho, co od kvalitního krimirománu očekávám.

18.09.2022 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Jedna z knih, kterou jsem přečetl už několikrát a má své stálé místo v naší rodinné knihovně. Už několikrát se stala cílem pokusu "o nevrácení" ze strany mladších členů rodiny, ale tato kniha patří mezi mé oblíbené, takže zatím ji hlídám...

07.04.2021 5 z 5

Strach v hrsti prachu Strach v hrsti prachu John Ives

Thriller na rozhraní detektivky a dobrodružného románu - boj o přežití ve vyprahlé poušti pod dohledem šíleného (?) maniaka nepostrádá stupňující se napětí, uvěřitelné vykreslení psychiky a chování jednotlivých postav, zkrátka čtivá kniha až do poslední stránky.

02.04.2023 4 z 5

Navzdory básník zpívá Navzdory básník zpívá Jarmila Loukotková

Tuhle knihu jsem četl poprvé ještě jako student a čas od času se k ní rád vracím. Za mne ji hodnotím jako špičku autorčiny tvorby.

27.04.2021 5 z 5

Hrdina Nik Hrdina Nik Eduard Štorch

Další z knižních hrdinů mých klukovských let, proto mě těší, že má vnoučata tuto knihu přelouskala bez obvyklých ironických poznámek a dokonce se poptávala po dalších autorových knihách. Takže za mne jasných pět hvězd.

28.01.2023 5 z 5

Temný cypřiš Temný cypřiš Agatha Christie

Další povedená autorčina detektivka, neřadím ji sice mezi její nejlepší, ale i tak nápaditá zápletka a postava Hercule Poirota z toho dělá příjemné a hlavně poutavé čtení.

28.10.2022 4 z 5

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Povedený příběh, má to spád, napětí, nechybí ani humor, některým čtenářům může připadat drsnější, ale taková realita často bývá. Mezi současnými českými kriminálkami nemá daleko do špice.

14.09.2022 5 z 5