jooosev

Paní jezeraPaní jezeraAndrzej Sapkowski

Vrchol ságy o Zaklínači a velké zklamání. O obsahu nebudu psát nic, snad jen to, že autor na rozdíl od předešlých knih opouští nápaditost a zavádí klišé a "neuvěřitelné náhody" jako z holywoodských béčkových filmů. A k formě - v minulých knihách zvyšoval autor dynamiku pomalejších pasáží retrospektivou, změnou stylu či pohledem z boční dějové linie. A bylo to bravurní. Bohužel, Paní jezera je takovými prvky tak přehlcena, že působí rušivě. Krom toho v této knize narušují dynamiku děje, zatímco pomalejší pasáže jsou ještě zpomalovány vatou a až Jiráskovským popisem. Za mě zklamání. K Zaklínačovi se ještě určitě vrátím, skončím ale u Věže vlaštovky.

Holubník na odvrácené straně MěsíceHolubník na odvrácené straně MěsíceMiroslav Skála

Soubor ironicky více či méně humorných, někdy fantaskních povídek Miroslava Skály. Nenáročné odpočinkové čtení. Překvapivé pointy povídek dávají většině z nich šmrnc, mají spád. Poslední povídka nesoucí stejný název jako celá kniha ale zaslouží zápis do síně slávy svého žánru.

Dark Web: Sex, drogy a bitcoinyDark Web: Sex, drogy a bitcoinyDominik Stroukal

Parádní kniha pro uvedení do problematiky Dark Webu. Fenoménu současnosti, který se začíná vkrádat i do popkulturních odkazů a je tak dobré mít o něm povědomí i když nejste zrovna lidé, pro které jsou I.T. první poslední. Chápu, že populárně naučná literatura je těžký žánr, přesto za některé pasáže vycpané vatou musím dát hvězdičku dolů. Přesto podle mě zůstává tato kniha zdaleka tím nejlepším, co na podobná témata česká literatura nabízí. Doporučuju!

Co kdyby?Co kdyby?Randall Munroe

Zhruba ve 2/3 se začíná mírně vytrácet originalita, opakují se některé vtipy (když ne doslova, tak pointou) a trochu i některá vysvětlení. Nicméně přesto skvělá kniha, která nenásilně a zábavně přibližuje čtenářům zajímavosti z moderní vědy. Nebál bych se říct, že jedna z TOP 10 populárně naučných knih dekády.

Dražba série č. 49Dražba série č. 49Thomas Pynchon

Čtení Dražby bylo jako hladina vody v plné vaně, když se vyndá špunt. Ze začátku nic, klid, a možná dokonce chladnutí. Od určitého okamžiku to začalo mít spád a ten zrychloval do chvíle, než se vytvořil zběsilý vír, který táhnul a nutil číst dál a dál až do konce. Autor si se čtenářem hraje. Chvíli vypráví o realitě, chvíli ji přikrmuje fabulací. Tu čtenáře nechává v jeho hlavě konstruovat spiklnecké teorie, tu jako by se tázal, jestli to s těmi konstrukty čtenář už nepřehání. Někdy už tak strhující děj oživí změnou stylu, jindy zase nudnější pasáž natahuje a natahuje. Ale on moc dobře ví proč. Pynchonovy knihy jsou promyšlené od A do Z. Bez debaty 5/5.

P jako pivoP jako pivoTom Robbins

Odposlechnuto jako audiokniha. Nehodnotím zde audioknihu jak takovou, ale kdyby se mě na to někdo ptal, obratem bych musel odpovědět, že v podání Oldřicha Kaisera patří kniha, nebál bych se říct, do top 10 českých audioknih ever.

Kniha je povídání o pivu, jeho světlých i stinných stránkách. Tom Robbins je moje srdcovka a tahle jeho poslední beletrie jako by protnula všechny jeho díla. Z každého si vzala trochu, aby vykvasila v ten snad nejsložitější žánr - knihu pro děti, která zároveň baví i dospělé. A navíc, s vlastností v dnešní době zdaleka ne samozřejmou, aby byla originální. A Tom na plné čáře uspěl.

Na druhou stranu, kniha je typicky "robbinsovská". Rozhodně nedoporučuju dospělým začínat s Tomovým dílem touto knihou. Dětem naopak radši asi jo a na ty ostatní ještě chvilku počkat.

01.10.2020

Problém tří tělesProblém tří tělesLiou Cch'-sin

Vzhledem k pověsti knihy byla pro mě zklamáním. Některými těžkopádnými pasážemi jsem se nemohl prokousat několik dní. Možná právě proto jsem se začal soustředit víc na všudypřítomnou čínskou propagandu a pro mě iritující autorův styl častých a leckdy na můj vkus přehnaných vzletných přirovnání. Navíc některé věci kolem fyziky byly, no, jak to říct, pro laiky asi dobré ale fyziky-trochu-více-znalí čtenáři zřejmě nejdenou zakroutili hlavou. A možná si někteří z nich řekli, podpobně jako já, "Proč?! Proč tam musel napsat tohle?! Achjo".

Za mě 3/5. Nápad geniální, formu hodnotím asi dost přísně, potenciál, bohužel, nevyužit. V trilogii pokračovat nehodlám.

30.09.2020

MyMyJevgenij Ivanovič Zamjatin

O Zamjatinově románu My se všude píše jako o zdrojnici inspirace Huxleyho Konce civilizace i Orwellova díla 1984. A právě to mě odrazovalo, myslel jsem si, že je to další podobná antiutopie, navíc pro svůj vyšší věk denska už dávno přebitá. Tak pokud máte podobné pocity a váháte jestli si román My přečíst, bežte do toho. Zvláštní styl a řada myšlenek jsou velmi originální, o skvělé pointě nemluvě. 10/10

24.08.2020

Život na hraněŽivot na hraněJim Al-Khalili

Čteno v originále, takže tohle hodnocení není úplně k věci. Nicméně kniha je takový zajímavý průnik kvantové mechaniky a biochemie. Zatímco první trochu rozumím a tak jsem jako ne úplný laik v oboru některé pasáže shledával slabšími, biochemii nerozumím vůbec a pasáže o ní mi přišly skvělé. Ale počítám, že biochemik to bude mít přesně naopak. Každopádně největší slabinou knihy je podrobný popis některých jevů a procesů (leckdy několik stran), přičemž popis k nim přiléhajících, doprovodných či následných jevů a procesů je popsán jen povrchně (leckdy jedna dvě vety). Celku tak jako by něco chybělo, jako kdyby přednášející opustil přednášku deset minut před koncem - to nejdůležitější bylo sice řečeno a vysvětleno, ale něco malého ale důležitého chybí.

No a čtvrtá hvězdička za autorův osobitý styl, suchý humor a bizarní, ale zábavné oslí můstky mezi jednotlivými myšlenkami.

24.08.2020

Dánská občanská válka 2018 – 2024Dánská občanská válka 2018 – 2024Kaspar Colling Nielsen

Alternativní současnost vyprávěná z daleké budoucnosti 475 let starým pamětníkem. Příběh je prokládán popisu života téměř půl tisíciletí starého člověka a jeho psa, který umí mluvit. Už takhle to zní jako dobrá jízda. Ale to není vše! V textu se navíc tu a tam, tu organicky, tu trochu křečovitě, objevují krátké povídky, povětšinou s tematikou zla, temné stránky lidství nebo sexu. Prostě originální, zábavný, ujetý mix všeho.

Zlom ale nastává ve druhé třetině knihy. Čtenář nadšený autorovým stylem odpouští autorovi to, že vyprávění ztratí spád a některé pasáže se stávají naprosto předvídatelnými a dál nadšeně hltá stránku po stránce, protože takhle originální autor musel na konec ukrýt něco, co stojí za to! A tak čte a čte a čte a...no a pro to zklamání z monotónních posledních cca 60 stran dvě hvězdičky dolů...

14.05.2020

Toulky krajem dolní CidlinyToulky krajem dolní CidlinyJan Řehounek

Můj rodný kraj. Kraj nezajímavý, ale se zvláštním podmanivým kouzlem. Turisticky ale neatraktivní. Drtivá většina knih o tomto kraji sklouzne ke stylu strohého bedekru nebo sbírce pověstí. Ne ale tato kniha.

Toulky krajem dolní Cidliny jsou takovou kombinací všeho. Ukázkou, že ten kraj má co nabídnout. Pokud je o to samozřejmě zájem. Zajímavé detaily, osudové příběhy i pikošky z doby moderní či nedávné. Věřím, že na své si přijdou jak lidé z kraje dolní Cidliny, tak cestovatelé, kteří rádi objevují neznámá a nefrekventovaná zákoutí naší vlasti.

05.05.2020

Dobrodružství pana WellingtonaDobrodružství pana WellingtonaHana Bergmannová Klímová

Předně, nemám rád klišé. A proto věřte, že to, co píšu, ač se to může zdát, klišé opravdu není.

Dobrodružství pana Wellingtona je zjevení mezi knihami pro děti. S nadhledem, nenuceně a s jemným humorem vypráví nějaký příběh. Nějaký, nebudu spoilovat, přečtěte si to sami. Důležité je pozadí toho příběhu, nosná témata i epizodně skryté myšlenky. O válce, o hrdinství, o komunistech, o nacistech, o smrti jako součásti života, o vlastenectví, o odpuštění, o odvaze. O tom, na co a na koho zapomenout nikdy nesmíme. Čtivě. Prostě paráda! 10/10

Zní to jako klišé, co? Tak si to přečtěte a uvidíte, že není.

PS: Chvilkama jsem měl co dělat, abych se nedojal. Ale doslov, ač jsem ho už slyšel z úst pana Loma naživo, mě dostal. Knihu jednou budu číst dětem. Doslov ne, protože když brečíte, tak se blbě čte nahlas.

03.05.2020

Chyťte Žida!Chyťte Žida!Tuvia Tenenbom

Popravdě, nechápu některé zdejší komentáře. Autor sice nahlíží na realitu dnešního izraelsko-palestinského konfliktu konzervativníma očima, ale popisem, který je maximálně objektivní a nestranný. Ty "anti-slunčkářské" a "anti-neomarxistické" pindy jako by psali jen ti, kteří si přečetli jen nějakou recenzi.

Tenenbom přibližuje realitu pomocí bizarních a záměrně vyostřených historek a zážitků, které prožil s normálními i neobyčejnými lidmi, vysokými politiky, akademiky, představiteli různých náboženství, vojáky, turisty. Za vtipnou až pitoreskní slupkou se skrývá smutná pravda, že svět se dělí na na lidi, kteří nehledě na náboženství nebo politický názor chtějí žít v míru a v klidu a na lidi, kteří nehledě na náboženství nebo politický názor chtějí udržovat společnost v napětí a ždímat z toho peníze a vliv.

Knihu doporučuju, ale musím dát jen 4* za zdlouhavost (450 stran), která chvílemi nudí a od druhé třetiny jako by autor chvilkami vykrádal sám sebe.

16.03.2019

Kniha o očkováníKniha o očkováníRobert W. Sears

Jedno se musí autorovi nechat - demagogicky manipulativně psát umí. Kniha významného představitele antiočkovacího hnutí, kterou napsal na "základě svých celoživotních zkušeností" v 38 letech. Přesto lze doporučit, ale jen jako sondu k "argumentům" antivaxx hnutí a inspiraci k tomu jak manipulovat se čtenářem.

01.03.2019odpad!

Výkřik technikyVýkřik technikyThomas Pynchon

Můj první Pynchon. Dlouho mě odrazovaly recenze plné hlášek typu "geniálně spojuje protichůdné: v jedné větě použije odkaz na biblický příběh i odkaz na nejnovější matematickou teorii". Jako co? Geniální? To snad umí každý krom tvůrců příbalových letáků k lékům a červené knihovny! No, tohle snad ani ne...

Nakonec jsem se nechal přesvědčit. Kniha mě hrozně bavila, často jsem si zmíněné výrazy a fakta dohledával na internetu, smál jsem se, byl jsem zaražený a napnutý, zdálo se mi o tom, přemýšlel jsem o tom, prostě to, co od dobré knihy očekávám. Košatá dějová linie, některé zásadně se tvářící linky zůstanou neuzavřené, prostě lahůdka. Někdy od poloviny knihy jsem si začal představovat, jak by to asi vypadalo, kdyby to natočil třeba Netflix jako seriál.

Na Pynchona už nedám dopustit!

01.03.2019

Magor a jeho dobaMagor a jeho dobaMarek Švehla

Začátek je těžkopádný a roztahaný. Ale po překonání prvních cca 80 stran dostane kniha spád a ten ji vydží až do konce. Inspirativní příběh, nečekané zvraty v životě hlavních hrdinů a poutavě, avšak korektně a realisticky vybarvené reálie doby, v níž se příběh odehrává dávají dohromady skvělý kontext, klíč k pochopení.

Takhle to zní jako strojená recenze na nějaké Letopisy Narnie nebo Zaklínače. Ale je to tak - nikdy jsem prostě ještě nečetl tak skvěle napsanou, čtivou a poučnou biografii.

11.11.2018

Brno stalinistické - Průvodce městemBrno stalinistické - Průvodce městemMichal Konečný

Bohužel musím dát nízké hodnocení. Kniha je z 90 % mix informací ze středoškolských učebnic, wikipedie, popř. doplněných o vzpomínky pamětníků z Paměti národa. Kdo se podívá na tyto tři zdroje najde informací řádově víc, než kolik poskytuje kniha.

Jako průvodce taktéž selhává - pro nebrněnské poskytuje dost málo informací (co třeba vyznačit nějaký tematický okruh?) a předpokládá znalosti základních brněnských reálií. Pro brňáky shrnuje z 90 % známé informace.

V knize zjistíme především kde sídlil ten jaký úřad, jak vypadaly prvomájové pochody a co to byl SSM. Až na čestné výjimky, a autorům velké díky za ně, neposkytuje průvodce informace např. o tom, jaká masová pro i protirežimní jednorázová akce se v Brně udála, kde se rodili, žili a vůbec kdo byli nejvyšší pohlaváři a "vládci města" nebo naopak oběti stalinistických čistek a lidových soudů.

Z tématu šlo rozhodně vytěžit víc, potenciál tu je a autoři v předešlých průvodcích ukázali, že na to mají. Za mě jednoznačné zklamání.

05.11.2017

Z kuchyně do vesmíruZ kuchyně do vesmíruPetr Kulhánek

Asi nejhorší kniha autora. Skáče mezi tématy, tu podrobně popisuje naprostou banalitu, aby o pár stránek dál bez vysvětlení přešel pro čtenáře obtížně pochopitelný jev. Kniha působí dojmem setmelením kvantity myšlenek na úkor kvality celku.

10.07.2017

Králíci a hroznýšiKrálíci a hroznýšiF. Iskander (pseudonym)

Prý kniha, která čtenáře občas rozesměje a občas zamrazí. Popravdě, jen jednou jsem se pousmál. Zato mrazení jsem cítil často. Některé myšlenky byly tak nadčasové a silné, že jsem si je četl několikrát za sebou, občas i nahlas.

Alexandr Mitrofanov v úvodu píše, že Fazil Iskander je jeden z největších literátů 20. století. "Tos upad, to tak," řekl jsem si po přečtení Mitrofanovovy předmluvy. Po přečtení knihy bych se ale pod tohle tvrzení klidně podepsal.

10.07.2017