jooosev

Přečtené 206Truchlivý Bůh
? - květen 2021
Truchlivý Bůh 2000, Jiří Kratochvil


Běžel z lesa zajíček
? - květen 2021
Běžel z lesa zajíček 1981, Oldřich Sirovátka


Paní jezera
? - květen 2021
Paní jezera 2003, Andrzej Sapkowski

Vrchol ságy o Zaklínači a velké zklamání. O obsahu nebudu psát nic, snad jen to, že autor na rozdíl od předešlých knih opouští nápaditost a zavádí klišé a "neuvěřitelné náhody" jako z holywoodských béčkových filmů. A k formě - v minulých knihách zvyšoval autor dynamiku pomalejších pasáží retrospektivou, změnou stylu či pohledem z boční dějové linie. A bylo to bravurní. Bohužel, Paní jezera je takovými prvky tak přehlcena, že působí rušivě. Krom toho v této knize narušují dynamiku děje, zatímco pomalejší pasáže jsou ještě zpomalovány vatou a až Jiráskovským popisem. Za mě zklamání. K Zaklínačovi se ještě určitě vrátím, skončím ale u Věže vlaštovky.


Věž vlaštovky
? - květen 2021
Věž vlaštovky 2003, Andrzej Sapkowski


Křest ohněm
? - květen 2021
Křest ohněm 1999, Andrzej Sapkowski


Čas opovržení
? - květen 2021
Čas opovržení 1998, Andrzej Sapkowski


Krev elfů
? - květen 2021
Krev elfů 1998, Andrzej Sapkowski


Meč osudu
? - květen 2021
Meč osudu 2000, Andrzej Sapkowski


Poslední přání
? - březen 2021
Poslední přání 1999, Andrzej Sapkowski


Trampové
? - březen 2021
Trampové 2020, Jan Pohunek


Český krtek v CIA
? - březen 2021
Český krtek v CIA 2015, Vladimír Ševela


Socha z hlasů
? - únor 2021
Socha z hlasů 2011, Jan Zábrana


Holubník na odvrácené straně Měsíce
? - únor 2021
Holubník na odvrácené straně Měsíce 1984, Miroslav Skála

Soubor ironicky více či méně humorných, někdy fantaskních povídek Miroslava Skály. Nenáročné odpočinkové čtení. Překvapivé pointy povídek dávají většině z nich šmrnc, mají spád. Poslední povídka nesoucí stejný název jako celá kniha ale zaslouží zápis do síně slávy svého žánru.


Globální katastrofy a trendy
? - únor 2021
Globální katastrofy a trendy 2017, Václav Smil


Pro pět ran blázna krále
? - únor 2021
Pro pět ran blázna krále 2019, Karel Šiktanc


Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny
? - únor 2021
Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny 2020, Dominik Stroukal

Parádní kniha pro uvedení do problematiky Dark Webu. Fenoménu současnosti, který se začíná vkrádat i do popkulturních odkazů a je tak dobré mít o něm povědomí i když nejste zrovna lidé, pro které jsou I.T. první poslední. Chápu, že populárně naučná literatura je těžký žánr, přesto za některé pasáže vycpané vatou musím dát hvězdičku dolů. Přesto podle mě zůstává tato kniha zdaleka tím nejlepším, co na podobná témata česká literatura nabízí. Doporučuju!


Co kdyby?
? - leden 2021
Co kdyby? 2014, Randall Munroe

Zhruba ve 2/3 se začíná mírně vytrácet originalita, opakují se některé vtipy (když ne doslova, tak pointou) a trochu i některá vysvětlení. Nicméně přesto skvělá kniha, která nenásilně a zábavně přibližuje čtenářům zajímavosti z moderní vědy. Nebál bych se říct, že jedna z TOP 10 populárně naučných knih dekády.


Dražba série č. 49
? - leden 2021
Dražba série č. 49 2004, Thomas Pynchon

Čtení Dražby bylo jako hladina vody v plné vaně, když se vyndá špunt. Ze začátku nic, klid, a možná dokonce chladnutí. Od určitého okamžiku to začalo mít spád a ten zrychloval do chvíle, než se vytvořil zběsilý vír, který táhnul a nutil číst dál a dál až do konce. Autor si se čtenářem hraje. Chvíli vypráví o realitě, chvíli ji přikrmuje fabulací. Tu čtenáře nechává v jeho hlavě konstruovat spiklnecké teorie, tu jako by se tázal, jestli to s těmi konstrukty čtenář už nepřehání. Někdy už tak strhující děj oživí změnou stylu, jindy zase nudnější pasáž natahuje a natahuje. Ale on moc dobře ví proč. Pynchonovy knihy jsou promyšlené od A do Z. Bez debaty 5/5.


Pohádky s obrázky Josefa Lady
? - prosinec 2020
Pohádky s obrázky Josefa Lady 1956, Karel Jaromír Erben


Perly mezi kamením
? - prosinec 2020
Perly mezi kamením 1980, Václav Horyna


Pláň Tortilla
? - prosinec 2020
Pláň Tortilla 2007, John Steinbeck


Město & město
? - prosinec 2020
Město & město 2009, China Miéville


Král Krysa
? - listopad 2020
Král Krysa 2006, China Miéville


P jako pivo
? - říjen 2020
P jako pivo 2009, Tom Robbins

Odposlechnuto jako audiokniha. Nehodnotím zde audioknihu jak takovou, ale kdyby se mě na to někdo ptal, obratem bych musel odpovědět, že v podání Oldřicha Kaisera patří kniha, nebál bych se říct, do top 10 českých audioknih ever. Kniha je povídání o pivu, jeho světlých i stinných stránkách. Tom Robbins je moje srdcovka a tahle jeho poslední beletrie jako by protnula všechny jeho díla. Z každého si vzala trochu, aby vykvasila v ten snad nejsložitější žánr - knihu pro děti, která zároveň baví i dospělé. A navíc, s vlastností v dnešní době zdaleka ne samozřejmou, aby byla originální. A Tom na plné čáře uspěl. Na druhou stranu, kniha je typicky "robbinsovská". Rozhodně nedoporučuju dospělým začínat s Tomovým dílem touto knihou. Dětem naopak radši asi jo a na ty ostatní ještě chvilku počkat.


Problém tří těles
? - září 2020
Problém tří těles 2017, Liou Cch'-sin

Vzhledem k pověsti knihy byla pro mě zklamáním. Některými těžkopádnými pasážemi jsem se nemohl prokousat několik dní. Možná právě proto jsem se začal soustředit víc na všudypřítomnou čínskou propagandu a pro mě iritující autorův styl častých a leckdy na můj vkus přehnaných vzletných přirovnání. Navíc některé věci kolem fyziky byly, no, jak to říct, pro laiky asi dobré ale fyziky-trochu-více-znalí čtenáři zřejmě nejdenou zakroutili hlavou. A možná si někteří z nich řekli, podpobně jako já, "Proč?! Proč tam musel napsat tohle?! Achjo". Za mě 3/5. Nápad geniální, formu hodnotím asi dost přísně, potenciál, bohužel, nevyužit. V trilogii pokračovat nehodlám.


My
? - srpen 2020
My 1989, Jevgenij Ivanovič Zamjatin

O Zamjatinově románu My se všude píše jako o zdrojnici inspirace Huxleyho Konce civilizace i Orwellova díla 1984. A právě to mě odrazovalo, myslel jsem si, že je to další podobná antiutopie, navíc pro svůj vyšší věk denska už dávno přebitá. Tak pokud máte podobné pocity a váháte jestli si román My přečíst, bežte do toho. Zvláštní styl a řada myšlenek jsou velmi originální, o skvělé pointě nemluvě. 10/10


Život na hraně
? - srpen 2020
Život na hraně 2019, Jim Al-Khalili

Čteno v originále, takže tohle hodnocení není úplně k věci. Nicméně kniha je takový zajímavý průnik kvantové mechaniky a biochemie. Zatímco první trochu rozumím a tak jsem jako ne úplný laik v oboru některé pasáže shledával slabšími, biochemii nerozumím vůbec a pasáže o ní mi přišly skvělé. Ale počítám, že biochemik to bude mít přesně naopak. Každopádně největší slabinou knihy je podrobný popis některých jevů a procesů (leckdy několik stran), přičemž popis k nim přiléhajících, doprovodných či následných jevů a procesů je popsán jen povrchně (leckdy jedna dvě vety). Celku tak jako by něco chybělo, jako kdyby přednášející opustil přednášku deset minut před koncem - to nejdůležitější bylo sice řečeno a vysvětleno, ale něco malého ale důležitého chybí. No a čtvrtá hvězdička za autorův osobitý styl, suchý humor a bizarní, ale zábavné oslí můstky mezi jednotlivými myšlenkami.


Prolomení hradeb
? - červenec 2020
Prolomení hradeb 2018, Petr Hampl

odpad!


Uvěřitelné příhody doktora Papula
? - červen 2020
Uvěřitelné příhody doktora Papula 1981, Miroslav Skála


Musíme si pohovoriť o Putinovi
? - květen 2020
Musíme si pohovoriť o Putinovi 2019, Mark Galeotti


Dánská občanská válka 2018 – 2024
duben - květen 2020
Dánská občanská válka 2018 – 2024 2015, Kaspar Colling Nielsen

Alternativní současnost vyprávěná z daleké budoucnosti 475 let starým pamětníkem. Příběh je prokládán popisu života téměř půl tisíciletí starého člověka a jeho psa, který umí mluvit. Už takhle to zní jako dobrá jízda. Ale to není vše! V textu se navíc tu a tam, tu organicky, tu trochu křečovitě, objevují krátké povídky, povětšinou s tematikou zla, temné stránky lidství nebo sexu. Prostě originální, zábavný, ujetý mix všeho. Zlom ale nastává ve druhé třetině knihy. Čtenář nadšený autorovým stylem odpouští autorovi to, že vyprávění ztratí spád a některé pasáže se stávají naprosto předvídatelnými a dál nadšeně hltá stránku po stránce, protože takhle originální autor musel na konec ukrýt něco, co stojí za to! A tak čte a čte a čte a...no a pro to zklamání z monotónních posledních cca 60 stran dvě hvězdičky dolů...


Toulky krajem dolní Cidliny
? - květen 2020
Toulky krajem dolní Cidliny 2020, Jan Řehounek

Můj rodný kraj. Kraj nezajímavý, ale se zvláštním podmanivým kouzlem. Turisticky ale neatraktivní. Drtivá většina knih o tomto kraji sklouzne ke stylu strohého bedekru nebo sbírce pověstí. Ne ale tato kniha. Toulky krajem dolní Cidliny jsou takovou kombinací všeho. Ukázkou, že ten kraj má co nabídnout. Pokud je o to samozřejmě zájem. Zajímavé detaily, osudové příběhy i pikošky z doby moderní či nedávné. Věřím, že na své si přijdou jak lidé z kraje dolní Cidliny, tak cestovatelé, kteří rádi objevují neznámá a nefrekventovaná zákoutí naší vlasti.


Dobrodružství pana Wellingtona
? - květen 2020
Dobrodružství pana Wellingtona 2018, Hana Bergmannová Klímová

Předně, nemám rád klišé. A proto věřte, že to, co píšu, ač se to může zdát, klišé opravdu není. Dobrodružství pana Wellingtona je zjevení mezi knihami pro děti. S nadhledem, nenuceně a s jemným humorem vypráví nějaký příběh. Nějaký, nebudu spoilovat, přečtěte si to sami. Důležité je pozadí toho příběhu, nosná témata i epizodně skryté myšlenky. O válce, o hrdinství, o komunistech, o nacistech, o smrti jako součásti života, o vlastenectví, o odpuštění, o odvaze. O tom, na co a na koho zapomenout nikdy nesmíme. Čtivě. Prostě paráda! 10/10 Zní to jako klišé, co? Tak si to přečtěte a uvidíte, že není. PS: Chvilkama jsem měl co dělat, abych se nedojal. Ale doslov, ač jsem ho už slyšel z úst pana Loma naživo, mě dostal. Knihu jednou budu číst dětem. Doslov ne, protože když brečíte, tak se blbě čte nahlas.


Tahle země není pro starý
? - květen 2020
Tahle země není pro starý 2007, Cormac McCarthy


Prak
? - duben 2020
Prak 2016, Michal Vrba


Cesta
? - březen 2020
Cesta 2008, Cormac McCarthy


Něžný barbar
? - prosinec 2019
Něžný barbar 1990, Bohumil Hrabal


1