Toulky krajem dolní Cidliny

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Po putování po Tajemných stezkách Zlatého pruhu Polabí, Svatojiřského lesa a Českobrodska se tentokrát nymburský spisovatel a publicista Jan Řehounek vydal tajemnými stezkami dolního Pocidliní. Jeho literární pouť vede od soutoku s Labem proti proudu Cidliny po soutok s Javorkou. Je to oblast, která leží tak trochu stranou turistického zájmu veřejnosti, ač nabízí opravdu velké množství mimořádně zajímavých míst s bohatou historií a se spoustou architektonických památek. Všeobecně známá jsou dvě města regionu – Chlumec nad Cidlinou a Nový Bydžov, z obcí pak např. Žehuň se souborem barokních památek a obrovským rybníkem či slavníkovská Libice nad Cidlinou. Kdo však zná například oboru Kinských u Kněžiček, keltské Dobšice, Zbraň se zajímavým technickým zařízením na přítoku Žehuňského rybníka, historické Žiželice, dřevěné zvonice ve Skřivanech, Končicích, Vysočanech či Měníku, místo posledního odpočinku Kinských v Mlékosrbech, kostely v Opočnici, Nepolisech, Smidarech, Lučici, Starém Bydžově, dientzenhoferovský zámek ve Sloupnu, lidovou architekturu v Libni či Olešnici? Pocidliní je rovněž velmi bohaté lidovou slovesností. Vždyť jen bájný vrch Oškobrh je opředen řadou příběhů o vojsku svatého Vojtěcha, svatovojtěšské legendy se tradují v Libici nad Cidlinou, čerti a hastrmani se hemží kolem Žehuňského rybníka, ohnivý kočár se prohání Hradišťkem, zakleté duby najdete v lese u Mlékosrb, v Zábědově se vypráví o Kudibalovi s koňskou hlavou… Samotná řeka Cidlina s řadou přítoků, mlýnských struh a s okolními rybníky dotváří malebnou krajinu Pocidliní, v níž určitě najdete místa svému srdci blízká....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/437593/toulky-krajem-dolni-cidliny-4SV-437593.jpg 4.43
Žánr
Literatura česká, Literatura naučná, Cestopisy a místopisy
Vydáno, Regia
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Toulky krajem dolní Cidliny

jooosev
05.05.2020

Můj rodný kraj. Kraj nezajímavý, ale se zvláštním podmanivým kouzlem. Turisticky ale neatraktivní. Drtivá většina knih o tomto kraji sklouzne ke stylu strohého bedekru nebo sbírce pověstí. Ne ale tato kniha.

Toulky krajem dolní Cidliny jsou takovou kombinací všeho. Ukázkou, že ten kraj má co nabídnout. Pokud je o to samozřejmě zájem. Zajímavé detaily, osudové příběhy i pikošky z doby moderní či nedávné. Věřím, že na své si přijdou jak lidé z kraje dolní Cidliny, tak cestovatelé, kteří rádi objevují neznámá a nefrekventovaná zákoutí naší vlasti.