Propletený život

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha Propletený život vás vezme do opomíjeného a zázračného světa hub a ukáže vám, že představují klíč k porozumění nejen planetě, na níž žijeme, ale i životu samotnému. Vydejte se na pouť, která vás změní k nepoznání.

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453631/big_propleteny-zivot-MjS-453631.jpg 4.761
Žánr:
Literatura naučná, Příroda, zvířata, Encyklopedie

Vydáno: , Kazda
Originální název:

Entangled Life, 2020


více info...
Nahrávám...

Komentáře (24)

Kniha Propletený život

Anežka010101
25. března

Merlin Sheldrake, biolog, specialista na mykorhizu ekolog, badatel a spisovatel, filozof a člověk otevřené mysli. S nadšením pragmatického vědce zkoumal houby, ty tajemné metabolické čaroděje, pro které nelze dosud jednoznačně najít tu správnou taxonomickou škatulku. V tropických lesích Panamy zkoušel přijít na kloub otázce, jak přesně spolupracují houby se svým okolím. Kdo vlastně podporuje koho a kdo koho ovládá? Jak funguje spolupráce hub s okolím? Jak ovlivnily a jak ovlivní houby náš život? Jak houby přemýšlí a co to pro nás, lidstvo znamená?

Kdo čeká nějaký bláznivý, složitý vědecký model, bude opravdu překvapen. Merlinovi Sheldrakeovi se na stranách jediné knihy podařilo vybudovat logický vědecký konstrukt, podpořený jednak vědeckou prací biologa a filozofa, zároveň Vás vtáhne do děje jednoho z nejzajímavějších dobrodružství.
Shromáždil zde jak fakta, tak závěry svých výzkumů z oblastí různých vědních disciplín. Dalším bonusem je, že je velmi talentovaný vypravěč, takže si jeho dílo nezadá s opravdu dobrodružnou fantasy nebo sci-fi. Ačkoli jeho sci-fi vůbec není fikce, jen Sheldrakeův pohled do světa hub je tak neotřelý, že nás často překvapí. Při četbě jsem se skvěle bavila. Četla jsem rovnou dvakrát po sobě, protože těch informací je tam opravdu kvantum.

Po knihách Petera Wohllebena patří knihy Sheldraka k těm, ke kterým se budu stále vracet.
Skvěle jsem se bavila.

Autor o svém vlastním očekávání, které by kniha měla čtenářům přinést:
Evoluce, ekosystémy, individualita, inteligence, život nic z toho není tak úplně tím, za co to považujeme. Upřímně doufám, že toto dílo zpochybní vaše zažité pravdy, stejně jako houby zpochybnily ty mé.

gabriela8704
12. března

Hurá dočetla jsem. Inspirace pro filmy Avatar, The Last of us, Star trek inspiraci byli houby. Které lidstvo nakonec dostaly? No ty kvašení - od piva až po víno, také pečivo a jiné.

Jsme uchycení do propleteneho života hub. Někdo příliš, někdo méně a někdo vůbec. Každopádně bacha na houby a kvasinky.


Áňa 998
26. února

Že se o houbách nedá moc napsat? Tahle kniha vás vyvede z omylu. Ráda vymyšlené příběhy prokládám nějakou naučkou o přírodě, a na to jsou knihy od Kazdy úplně ideální. Propletený život vás vezme do říše hub, seznámí vás s jejich životem nenásilně a poutavě. Velké doporučení!

Kurt_Teplice
30.12.2022

Kniha velmi čtivou formou odkrývá a vysvětluje naprostou nezbytnost hub pro život na Zemi, tak jak ho známe. Po přečtení "Tajného života stromů" od Petera Wohllebena jsem se nedokázal dívat na říši rostlin stejnýma očima jako dřív. Po přečtení této knihy mám stejný zážitek s velmi opomíjenou říší hub, ovšem navíc s pocitem poznání na další úrovni - bez hub by nebylo života na souši, symbióza ve více rovinách je základem přežití a evoluce, zkrátka nic, co rostliny a živočichové dělají, by bez hub nebylo možné. Mohu jedině doporučit.

Chesterton
01.12.2022

"V devatenáctém století horníci v Anglii podávali zprávy o tom, že ve světle bioluminiscenčních hub rostoucích na dřevěných vzpěrách 'si vidí na ruce'. "
Plno zajímavých až fascinujících detailů ze světa hub, propojenost mnoha organismů i informací navzájem a hlavně zapálený mladý vědec. Smekám před jeho světem i způsobem, jak vše přibližuje.
Nezbývá než žasnout nad zázrakem i tajemstvím života.
5/5

Gimli
05.08.2022

Pro houbového neználka jde o skvělou exkurzi do světa hub. Pro evolučního biologa jde o představení skvělého modelu pro studium řady zajímavých otázek.

IHT
18.06.2022

Mimoradne zajimava kniha! Houby jsou naprosto opomijene a nedocenene organismy. Autoruv zasveceny vyklad o vyznamu hub a nasich (ne)znalostech o jejich zivote je velmi ctive napsan. Moc se mi libilo, ze autor seznamuje ctenare i s aspekty, ktere moc verohodne nejsou, respektive jsou spise sarlatanstvim (tvorba psilocybinu kvuli komunikaci hub s lidmi), a ze sam dodava a vysvetluje, jak neverohodne tyto nazory jsou. Stejne mile jsou jeho biograficke poznamky o kvaseni a zabavny napadity zaver knihy (nechci vyzradit pointu, jak mohou knihu o houbach vyuzit houby samy :)).

milan3144
20.02.2022

Opravdu fascinující exkurze do světa, který je z převážné většiny našim očím skryt, ale zároveň nás ovlivňuje takovým způsobem, že můžeme dokonce o sobě, jako o jedinci, vcelku oprávněně a bez nějakých panovnickomocenských sebeoslavností, přemýšlet jako o "my".
Jsme totiž shlukem tolika rozmanitého života, který je dokonce buněčně co do počtu více v nás zastoupen než jsou ty naše, že je to docela opodstatněné. No a o jedním z těchto druhů života je i tato kniha, která nejen může vyvolat úžas, tak jako ve mně, ale i možnou naději nad řešením mnoha současných a budoucích, velmi závažných, problémů.

1