Propletený život

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha Propletený život vás vezme do opomíjeného a zázračného světa hub a ukáže vám, že představují klíč k porozumění nejen planetě, na níž žijeme, ale i životu samotnému. Vydejte se na pouť, která vás změní k nepoznání.

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453631/big_propleteny-zivot-MjS-453631.jpg 4.620
Žánr:
Literatura naučná, Příroda, zvířata, Encyklopedie

Vydáno: , Kazda
Originální název:

Entangled Life, 2020


více info...
Nahrávám...

Komentáře (12)

Kniha Propletený život

medialstar
včera

Vědecká jízda pro laiky. Po Wohllebenovi stoupáme o další level. Jen houšť Kazda.

Vidlička
24. září

Očivykulující a mozkorozcvičná halda informací! Sympaticky osobním způsobem nám Merlin (Merlin! :-DD) dá nahlédnout do fascinujícího světa, který se vymyká dosavadním vědeckým škatulkám a vůbec lidskému nazírání na svět. Být pár dní houbou by rozhodně byl strašně zajímavý zážitek.


changaj
06. července

Takhle má vypadat věda... Merlin Sheldrake s houbami skutečné kouzlí a zkoumá je s láskou a všemi smysly. Pro systematiky: kniha je sama propletená a zdánlivě nemá ani hlavu ani patu. Zato vás provede barevným světem hub od lanýžů, LSD, lišejníků, cideru, "lesního houbového internetu" po strašidelné houby tvořící z mravenců vlastní těla... Pokud znáte i hudební tvorbu autorova bratra (Cosmo Sheldrake) a vědeckou tvorbu jeho otce (Ruperta Shaldrake) tak pochopíte, že tato rodina má na zemi asi jakýsi úkol, ačkoliv představitelé klasické vědy je budou vnímat asi jako osiny v .....

knih-o-mol
26. května

Chci upozornit na kapitolu Radikalni mykologie. Pripomina mi to rceni sefa CI5 ze serialu Profesionalove dil Šílenec: “Bůh nás chraň před idealisty”. Jde o společenskou odpovědnost vědce za vlastni objevy. Vědec idealista navrhuje celosvětové řešení problému odpadů, hnojiv, potravin, materiálů, ale nějak mu nedocházi, že parciální řešeni problémů, které kritizuje způsobili vedci svymi vynalezy - DDT, antibiotika, umelé hmooty, prumysllově vyráběná hnojiva. Zatímco dosavadní vynalezy jdou zakázat, nebo přestat vyrábět jako v případě DDT, tak odpady a materialy z hub budou mit vlastni inteligenci, viůli k životu, a budou se narozdíl od chemikálií bránit vlastní likvidaci, to bude opravdovy boj s odpady, nasazeni hub v armade, rozvoj po kterem idealista vola nepochzbně prinese. Nemluvě o pohromách které způsobili lide nasazenim nepuvodnich druhů. Bůh nás chraň před idealisty zachraňující svět.

knih-o-mol
25. května

Diky knize jsem byl upozornen na japonskeho basnika Jamaguci Sodo opevojici čirůvky. V rejstriku knihy je chyba odkazujici na vyskyty tohoto jmena v Poznamkach. Do ted jsem znal pouze Kobajasiho Issu, ktery basnil o cervenajicich se houbach v Edu (tj. Tokiu) pri jejich ohmatavani. Prekvapeni o provazanosti vseho jako ctitel taoisticke literatury nesdilim a jen poukazuje na povrchnost a omezenost vedeckeho poznani sveta.

soukroma
20. května

Pěkně propletené psaní, prostě vše souvisí se vším a to, co skoro nevidíme, nás nakonec přivede v úžas. Kniha je taková nevyrovnaná, napůl odborná a napůl autobiografická (včetně zážitků, pardon, výzkumu LSD na vlastním mozku), autor nepředvídatelně střídá odkazy na studie se setkáními s odborníky a vlastním pozorováním. Vyzobat se z toho dá hodně zajímavého, ale ne úplně uspokojivě, na můj vkus.
Např. od začátku se zmiňují úžasné hlenky, které ovšem nejsou houby, víc jsem si musela najít jinde, a ty mne tedy "dostaly" - nevěděla jsem o nich zhola nic, přestože jsou (pokud se nepletu) v lese k vidění, ale nikdy jsem netušila, co to vlastně je...
O neuvěřitelnostech hub, jejich různorodosti, podhoubí a symbiozách s jinými organizmy jsem věděla již z dřívějška, ale nepřestává mne to ohromovat. Neméně tak co se týče řas a lišejníků...
A nejlepší jsou výjimky ze zažitých pravd a kategorií, roztrpčující organizované vědce :-ú Je holt mnoho věcí mezi nebem a zemí a pán tvorstva je před nimi menší než ti nejmenší na Zemi (bez nichž by tedy nebyl pánem tvorstva, spíš by prostě nebyl, ani vesmírnou náhodou).

harena
18. května

Pro všechny fandy a milovníky hub, ale nejen pro ně. Chcete-li vědět, co se děje v půdě, v zemi pod vámi, přečtěte si tuto knihu a otevře se vám další svět. Lišejníky, řasy, houby, bakterie, rostliny, ti všichni spolu žijí a pomáhají si, nebo proti sobě bojují. Už jsem četla krásnou knihu Podivuhodný život stromů od Petera Wohllebena, která je také úžasně a čtivě napsaná, ale tady jde biolog Merlin Sheldrake až na dřeň. Já jsem laik, jen mám ráda přírodu, les a samozřejmě houby a tak jsem měla zpočátku obavy, že to bude příliš odborné, ale bez obav. Sice se někde dlouze rozepisuje, ale ono je to stále zajímavé, jindy je to dobrodružný příběh nebo sci-fi nebo se pobavíme jeho bezvadnými pokusy. LSD, výroba cideru, piva atd. Důležité je, že Merlin píše skutečně čtivě. Fascinující kniha s pěknými obrázky namalovanými inkoustem z hnojníku.

jaroiva
26. února

To je skoro dobrodružný román :)
Jestli se vám líbil Tajný život stromů, tak tahle kniha tomu dá ještě další rozměr navíc. Super!

1