jonyrico jonyrico komentáře u knih

Dárek Dárek Sebastian Fitzek

Jelikož mám načtené prakticky všechny autorovy knihy, které vyšly v českém překladu, čekal jsem zběsilou jízdu, kde budu napětím přikovaný ke stránkám od počátku do konce, ale... něco tady drhlo. Abych byl upřímný, stále je to nadstandardní thriller a stále se to čte lépe než valná část knižní produkce daného žánru. Fitzek to se slovy umí a vše je bez zádrhelů a bez hluchých míst. Já osobně si myslím, že problémem je zde už nadměrná překombinovanost, ona snaha zaujmout čtenáře a držet ho napjatého po celou dobu knihy. Každý potřebuje alespoň částečný oddych.

11.12.2020 4 z 5

Mamince se budeš líbit Mamince se budeš líbit Jaroslav Konvička

Abych byl upřímný, když jsem s knihou začal, říkal jsem si, proč to čtu, očividně se jedná o naivní románek pro ženy a uvažoval jsem nad tím, že knihu odložím. Ale vydržel jsem, a udělal jsem dobře. Příběhu se nadá upřít plynulost a v druhé polovině jisté napětí. Jakkoli se mohla knížka zdát zpočátku plytká, závěr byl překvapující a nebojím se říct, že jsem to nečekal. Autor čtenáře udržuje stále v jakési pohodě a najednou bum. Kniha Mamince se budeš líbit z pera Jaroslava Konvičky je pro mě velkým letošním překvapením.

13.08.2020 4 z 5

Rjómen Sukuna Rjómen Sukuna Gege Akutami

Výjimečný chlapec se z běžného světa dostane do světa "za oponou", kde musí bojovat s nepřítelem, aby odvrátil hrozbu pro slabé smrtelníky. Upřímně, vymyslet v té obrovské záplavě příběhů něco originálního je velice obtížné, a proto bývá téměř svátkem, když se to někomu podaří. Autor a kreslíř Gege Akutami stvořil prostředí zaklínačů, které je v kontrastu s dnešním moderním světem poutavé a jiné, v dobrém slova smyslu.

Tahouny příběhu jsou bezesporu postavy. Jak Judži, tak Megumi i Nobara jsou sympatičtí a neměl jsem s nimi nejmenší problém. Mému srdci byl však nejblíže Satoru Godžó, učitel trojice "hrdinů", který je vtipný s neskutečným osobním kouzlem.

Co bych rád zmínil, je celkový humor v příběhu, autor "hází" jednu hlášku za druhou a absolutně nepůsobí trapně, naopak, třeba zmínka o koláčcích z rýžové pasty povznáší příběh na novou úroveň, přestože já osobně je nemohu pozřít. Gege Akutami je pro své čtenáře záhadou, která by se dala přirovnat k postavě Františka Kotlety, kde už dnes ale jeho totožnost známe. U Akutamiho není dokonce ani jasné, zda jde o muže, nebo ženu.

Nová manga v českém rybníčku mě nadchla, kresba je parádní, detailní, avšak ne natolik, aby odváděla od příběhu, ten má obrovský potenciál, který zaručeně dostane více prostoru v dalších dílech, a pokud to půjde tak jako zde, máme se určitě na co těšit.

08.02.2022 5 z 5

Vládci popela Vládci popela Scott Reintgen

4,5*
Vládci popela jsou prvním dílem plánované knižní série stejného názvu od autora čtenářsky velice pozitivně přijaté série Nyxia. Že tedy Scott Reintgen skutečně psát umí, již dokázal. Nyní se však z žánru sci-fi přesunul k fantasy. Jak mu to šlo? Já byl z příběhu nadšený, ano určitě v sobě nese některá obecná klišé a nápad se zřejmě ne náhodou podobá jiné knižní a filmové sérii, ale "who cares"? Originálních prvků je zde nespočet a hlavně má děj hlavu a patu, jako bonus můžou být hlavní postavy, které v sobě mají jakousi přitažlivost.

04.09.2021 4 z 5

Probuzení Probuzení Mirka Andolfo

Antiutopický komiks Probuzení ze série Proti přírodě se odehrává ve světě, jehož obyvatele tvoří antropomorfní zvířata. Příběh je založen na bázi slavného románu George Orwella 1984. V prvním díle dochází spíše k jakémusi seznámení s daným světem, který se řídí takřka rasistickými a homofobními pravidly, přičemž lidé jsou sledováni na každém kroku a jejich rozhodnutí se musí podřídit vůli státu. Podle mého názoru to bylo seznámení velice úspěšné, a nová série má tak skvěle nakročeno.

25.05.2021 5 z 5

Ryby - Útok z hlubin Ryby - Útok z hlubin Džundži Itó

Komiks Ryby - Útok z hlubin předkládá čtenáři skvěle vystavěný příběh, který k vyvolání strachu a nejistoty využívá živočichy, jež bereme jako běžnou součást našich životů. Ano, některé ryby nebezpečné jsou i normálně, stačí se však nepřibližovat k vodě a nebezpečí pomine, v tomto případě tomu tak není. Autor navíc děj staví na skutečnostech, které nejsou tak neuvěřitelné a nemožné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Lidé již mnohokrát dokázali, že jejich pokusy a zásahy do přírody mohou ohrozit vše co známe.

15.05.2021 4 z 5

Spolčení ničemů Spolčení ničemů Maxime Chattam (p)

Přestože se může zdát, že je v knize násilí zbytečně přehnané a mnohdy zbytečné, po přečtení musím konstatovat, že jsem nic nepatřičného v rámci žánru neshledal. Ano, vraždy jsou zde explicitně popsané, ale do příběhu se to hodí a zapadá. Pokud je to na někoho příliš, doporučuji změnit žánr volené literatury. Navíc jsem již narazil na knihy, kde je brutalita popisována mnohem podrobněji. Přesto je ke knize třeba přistupovat s tím, že se nejedná o žádné roztomilé či laskavé čtení.

Čtením jsem se skutečně moc bavil a ani rozsah mi nepřišel příliš dlouhý, přestože se nejedná o žádnou útlou knížku. Vše bylo řádně osvětlené a každé písmenko mělo své opodstatnění.

23.04.2021 5 z 5

Prokletí Harrow Lake Prokletí Harrow Lake Kat Ellis

4,5*
Když se mi kniha dostala do rukou, nebyl jsem si úplně jistý, co čekat. Young adult horor... Co si pod tím představit? V žádném případě bych se nezalekl klasifikace do skupiny YA, já sám se do skupiny mladých čtenářů již nějaký ten pátek neřadím, a přesto jsem si knihu neskutečně užil. Příběh má tu správnou gradaci, je neskutečně napínavý, atmosféra amerického venkova je parádně vykreslená a dívka z velkého města je v ní dokonale ztracená.

17.04.2021 4 z 5

Nehodná zvířátka Nehodná zvířátka Sophie Corrigan

4,5*
U čtení knížky jsem se velice bavil, svůj podíl na to mělo zaručeně i grafické znázornění, které lahodí oku. Je to vtipné, velice poučné a poutavě podané. Autorka si dala tu práci, že čtenářům nepředkládá je notoricky známé informace, ale dohledala si fakta, která pro mnohé mohou být zcela nová. Rozhodně se jedná o titul ideální do dětské knihovničky k rozšíření obzorů a podnícení lásky k přírodě. Na konci knihy se nachází krátký slovníček, jenž osvětlí různá hesla, nad nimiž by nejeden čtenář mohl tápat.

18.03.2021 4 z 5

Tanec skalpelů Tanec skalpelů Jenny Milewski

Určitě bych knihu doporučil čtenářům, jež se rádi noří do lidské psychiky a sledují změny, které nastávají působením strachu a nejistoty. Jonas je člověk vnitřně rozhádaný s jistým tajemstvím, jenž by si moc přál být pánem svého života, ale upřímně se mu to moc nedaří. Já jsem se u většiny knihy bavil, nepovažuji ji za čtivo, které bych odložil a neměl potřebu se k němu vracet, chtěl jsem moc vědět, jak to dopadne, a to vždy považuji za velké plus. Zároveň bych ale uvítal nějaké změny minimálně v první půlce knihy, hlemýždí tempo zaměřené na Jonasův život nebylo nezajímavé, ale rovněž nebylo něčím, bez čeho bych se neobešel. Celkově knihu hodnotím jako lepší průměr.

01.10.2020 3 z 5

Věčná noc Věčná noc Ross MacKenzie

4,5*
Co se celkového nápadu na příběh týče, víceméně jde o předvídatelný děj, několik silných momentů má, poukazuje na to, že by si člověk měl dobře vybírat ty, kterým bude věřit, a že nic není jen černobílé. Najdete zde ztrátu, přátelství, lásku a pak zase ztrátu. Emotivnost příběhu nechybí.

Celkem jsem byl překvapen, kolik násilí a smrti se v knize objevilo, na to, že je určena mladším čtenářům. Souhlasím, že smrt je součástí života, ale možná bych si systematické vyvražďování nechal pro jinou cílovou skupinu. Jinak se Věčná noc četla moc hezky, a na to, že byly hlavními postavami děti, tak mi dokonce ani moc nelezly na nervy...

17.06.2022 4 z 5

Lily a Magor – 1. díl Lily a Magor – 1. díl Jaroslav J. R. Tylich

Málokdy odkládám nedočtené knihy, tady jsem však udělal výjimku. Chaos, zmatené přeskakování, nemožnost si oblíbit jakoukoliv postavu... Vychází tolik knih, že považuji za zbytečné číst něco, do čeho bych se musel nutit, a tady jsem se nutit musel jako blázen. Škoda, grafická stránka knihy je povedená, to je ale opravdu vše.

01.02.2022 1 z 5

Zrádné mlhy Zrádné mlhy Katherine Arden

Kniha se četla velice dobře, je psaná svižnou formou a je skutečně čtivá. Jedním z důvodů je určitě fakt, aby neodradila své dětské čtenáře. Strach je dávkován postupně, a i přesto si myslím, že nejednomu dítku může způsobit noční můry. Olivie se může z počátku jevit nesympaticky, což je ale vzhledem k tomu, čím si prošla, pochopitelné, další dvě hlavní postavy jsou milé, se srdcem na tom pravém místě.

29.05.2021 4 z 5

Krutost Krutost Kojoharu Gotóge

Krutost, jak se první díl jmenuje, představuje Tandžiróa, mladého chlapce na prahu dospělosti, který se láskyplně stará o svou rodinu a neváhá podat pomocnou ruku každému, kdo ji potřebuje. Když ale jednoho dne o vše přijde, musí se vydat na cestu, na jejímž konci bude krev, smrt a zkáza, ale také odplata, vykoupení a ochrana nevinných. Démoni z knihy jsou prakticky ve všem podobní našim známým upírům. Živí se krví, ale i masem, množí se nakaženou krví, nesnáší slunce a zuby mají, jak kdyby si je půjčili od Drákuly. Drobné rozdíly však mezi nimi je možné najít.

29.05.2021 4 z 5

Kill Creek Kill Creek Scott Thomas

Knih o strašidelných domech se v poslední době vyrojilo jako hub po dešti, některé jsou lepší než jiné a některé nikoliv. Pomalý rozjezd a vskutku veliký rozsah knihy Kill Creek mne nutil obávat se, že tato kniha bude spadat do té druhé skupiny. Opak je pravdou, to co se rozehrálo po příjezdu skupiny spisovatelů do domu, je čistokrevný horor plný úzkosti, strachu a napětí, navíc s nervydrásajícím koncem.

24.05.2021 4 z 5

Útěk z Kůstkova (barevné vydání) Útěk z Kůstkova (barevné vydání) Jeff Smith

4,5*
Osudové dobrodružství s osobitým ztřeštěným humorem je čtivo nejen pro menší čtenáře, naopak bych řekl, že leckdy více pobaví dospělé. Skryté nuance v textu totiž děti nemusí vždy pochopit - předem neodhadnutelné situace a sem tam lechtivý dvojsmysl. Kresba je naprosto úchvatná a je dle mého soudu hlavním lákadlem knihy. Obrovským plusem je absence vulgarit, které jsou ve většině knih poslední doby v množství ne zrovna malém, díky čemuž kniha působí ještě více roztomile.

22.04.2021 4 z 5

Červená je přece fajn Červená je přece fajn Lucia Zamolo

Pro mladší dívky, které menstruace teprve čeká nebo které s ní žijí teprve krátce, je Červená je přece fajn ideální kniha. Dozví se v ní, že se nemusí stydět a že jejich krvácení každý měsíc je zcela normální. Navíc jsou jim informace podávány velice milou a zábavnou formou. Čím více takovýchto knihy vyjde, tím dříve se snad zbortí další tabu ovlivňující společnost.

03.06.2020 4 z 5

Ďábel si počká Ďábel si počká Maxime Chattam (p)

Ďábel si počká jde ve stopách Spolčení ničemů, opět je to drsné čtení s velice detailními popisy násilí a rozličnými způsoby smrti. Tentokrát je do knihy propašován satanismus, kdy sám ďábel ponouká duševně choré psychopaty k těm nejhorším činům.

Musím přiznat, že jsem ke knize, po předchozím autorově díle, možná přistupoval s moc velkým očekáváním. Není to špatné, to vůbec, ale přišlo mi, že je příběh veden po jakési sinusoidě, některé pasáže byly silné a od textu nešel odtrhnout zrak a u dalších by mi zase nevadilo, kdyby byly vynechány.

Je to čtivé, je to napínavé, hlavní postava je drsná holka, ale... na plný počet to u mě tentokrát nedosáhlo.

20.05.2022 4 z 5

Tunel z kostí Tunel z kostí Victoria Schwab

Musím přiznat, že mě první díl s názvem Město duchů bavil snad o chlup více. Za prvé mi byl sympatičtější Edinburgh a za druhé mě bavilo více vstupů za pomyslný závěs dělící svět živých a říši duchů. Zde byl výraznější duch jen jeden, o to horší střety s ním však byly. Vůbec je to zde zaměřeno více na tu strašidelnou linku, což určitě kvituji. Velice příjemným zpestřením je vyprávění Cassidiných rodičů, kteří se na tajemná a nevysvětlitelná místa zaměřují a znají i tu nejstarší povídačku s nimi spojenou.

22.05.2021 4 z 5

Dívka v přestrojení Dívka v přestrojení Greer Macallister

Celkově bych příběh hodnotil kladně, spisovatelka Greer Macallister vše napsala plynule, bez zadrhávání, a vůbec se to četlo moc hezky. Jazyk je jednoduchý, ale ne primitivní a jako velké pozitivum beru právě provázanost románové linky s reálnými událostmi. Čtenář se tak nejen baví, ale také se jako bonus něco dozví. Vše nakonec zůstává čtivou fikcí na pozadí skutečných událostí podávanou v mixu různých literárních stylů. Z mého hlediska se jednalo o jeden z nejpozoruhodnějších románů, jaké jsem v poslední době četl.

11.10.2020 4 z 5