JointlieKat94 Online JointlieKat94 komentáře u knih

Na březích Vltavy Na březích Vltavy Benjamin Klička

Za tři příběhy uděluji tři hvězdičky.

První příběh o krásné Maty je věnovaný Josefu Horovi, a vypráví nám o malé holčičce, která je tak živá a zábavná, že ji všichni milují. Taky ráda zpívá a stává se z ní již mladá žena, když se zamiluje do italského pěvce, který jí na svém turné "zneužije" a za kterým se rozhodne odcestovat z Čech po neshodách s tatínkem. V cizině je pěvcem odmítnuta a tak se alespoň začne více věnovat a učit se zpěvu. Sám A. Dvořák jí po letech v "emigraci" chce dostat zpátky, vždyť přeci doma je doma, doma je nejlépe.. ale Maty se nechce vzdát svého pěvce, který ji nakonec přijal a možná i miloval, i když je k ní už krutý a její úspěch jí moc nepřeje. Až když od ní pěvec uteče, vrací se do Prahy a zjišťuje, jak se doma vše změnilo.

Druhý příběh je věnován J. Seifertovi a vypráví nám o jednom krutém, ke všem se špatně chovajícím klukovi Rudovi, sirotkovi, který ostatním jen ubližuje a o jednom hodném mladíkovi, Bohušovi, který to od něj jednoho dne schytá. Naštěstí se Bohuše zastane cestovatel, pan Zvolánek, který má doma sbírku motýlů a Bohuše k sobě pozve. Baví se spolu o Rudovi, který nepoznal lásku a přátelství, a pan Zvolánek k sobě na příště chce pozvat i jeho.. Ruda se ale zdráhá. Nikoho nepotřebuje, ale zároveň by motýly vidět chtěl.. tak dlouho se přemlouvá až pan Zvolánek umírá a nejvzácnějšího motýla mu odkáže do vlastnictví..

Třetí příběh o třech Kateřinách vypráví příběh Mikuláše, rybáře, který má za ženu hodnou Kateřinu, spolu mají dceru Kateřinu. Mikuláš si jednoho dne pronajme kus řeky, kterou si pro sebe pojmenuje Kateřina, a na kterou chodí každou sobotu chytat ryby, až je tam jako doma.. manželka za ním posílá jejich dceru s jídlem, a ta se u řeky naučí zpěvu. Tráví tam s otcem každou chvíli a stále zpívá.. roky plynou jako voda a za Mikulášem začne chodit i doktor Nedoma, který zjistí, že je dcera vážně nemocna a nesmí zpívat, nechce ji ale zpěv zakazovat, protože už tak má zákazů hodně.. stejně jako nemocný otec, který je zdráv u řeky a rybaření je jeho jakýsi smysl života. Nemůže jim nic zakazovat a tak se jim začne starat o zdraví, jak jen může. Po dlouhé nemoci dcera umírá, nedožila se dalšího jara u řeky a po ní přichází záplavy, které zničí i Mikulášovo kousek řeky, jeho další Kateřinu.. ten umírá vzápětí.

Čtení na ukrácení chvíle vhodné. I na ukrácení pracovní směny. :)

26.09.2023 3 z 5

Vše pro firmu Vše pro firmu Karel Poláček

Pan Poláček opět nezklamal. :)

Mám radost, že jsem si nakonec vybrala tuto humornou knihu, rozhodně mohu říct, že mi maximálně zpříjemnila noční směnu. :)

Vtipných situací tam bylo nespočet, zpočátku mi bylo starýho líto, avšak záhy pochopíme, že bylo jedině dobře, když přijel syn a snažil se vše dávat do pořádku. :) a to, že chtěl oženit otce jen aby se vyvaroval dalších chyb a problémů a přitom oženil sebe.. vtipné. Vážně moc. :)

"Jak jsem to myslil?" opáčil, "dobře jsem to myslil. Vy sám, pane šéf, musíte podle svýho hloupýho rozumu uznat, že na pana Adolfa by bylo ženění to nejlepší."

"Žádnej jogurt nebude!" odsekl ten pán, "mám hlavu plnou těžkýho myšlení."

25.09.2023 5 z 5

O čarodějnici, která se nenechala upálit O čarodějnici, která se nenechala upálit Amanda Lovelace

Úplně původně to měly být hvězdičky tři.. avšak.. rychle jsem to obrátila k lepšímu.

Z počátku mi přišlo, že na to autorka hodně tlačí.. jenže pak.. zajímalo by mě, kolik žen na světě si prošlo alespoň něčím z té knihy?.. snad né vším.. tolik bolesti bylo v té knize, možná jsem to tak prožívala jen já, jelikož jsem si taky něčím z toho prošla, a prošla si tím sama autorka? Nebo jen bravurně z něčeho čerpala? Protože to, jak to napsala.. vypsala mi to z úst. Doslova.

Přesně tohle my ženy cítíme. Tak to vnímáme. Bože. Je mi to tak líto, co vše musíme trpět.. a stejně se musíme jen omlouvat.

Silná poezie. Zapůsobila tam, kde měla.

24.09.2023 4 z 5

Kruh Kruh Kodži Suzuki

Kruh nelze jinak, než hodnotit 5*.

Ještě v dobách, kdy jsem byla fakt malá holka, byl Kruh prvním "hororem", na který mě naši nechali dívat se. A já ho milovala. Vážně, byla jsem tím fascinovaná. Dívala jsem se na něj vždy, když ho dávali. Jenže pak přestali a já zapomněla.. pak jsem se dostala ke čtení a zjistila jsem, že to je i knižně! A tak jsem začala Kruh shánět.. několik let. Až se povedlo a tak několik let zase čekal na přečtení. :)

A jsem u toho! Dnešní krásný, první, podzimní den a s ním Kruh.

Kniha mě ihned pohltila a vtáhla do děje. Samozřejmě jsem neshledala velkou podobnost s filmem, ale zde mi přišlo to rozuzlení takový rozumnější, celkově to na mě zapůsobilo asi o něco víc. Ale odteď to budu brát asi jako dva světy. Dva různé světy. Film je spíše hororový, kniha je víc detektivní s nádechem něčeho tajemného, spíš čekáme na rozuzlení.

Ale jinak jsem opravdu maximálně spokojená a těším se na zbylé dva díly. :)

24.09.2023 5 z 5

Tatranské osady Tatranské osady Anton Marec

Knihu mám z minulého roku, z návštěvy Tater (vždy si nějakou přivezu) a při další návštěvě je čtu. Takový zvyk :)

Líbila se mi rozdělením, od nejstarší osady po nejnovější. Obsahuje taky hezké kresby vil či osad v jejich největší slávě. Je tu mnoho povídání o osobách, které měli se stavbou, či léčením pacientů hodně společného a navíc kniha obsahuje i různé pověsti! :) ale taky obsahuje vzpomínky pamětníků na válku, o znárodnění vil a nuceném odchodu majitelů.. smrti.

Je to hezké čtení, jen chvilkama jsem byla zmatená z přeskakování roků, ale i tak se to četlo moc dobře.

Při příští návštěvě se budu zbývajícími vilami, chatami a hotely více kochat. :)

21.09.2023 4 z 5

Tatry a ich tajomstvá Tatry a ich tajomstvá Zuzana Kubová

Je to hezké, duchovnější čtení o lezení po Tatrách.

Nemyslím duchovnější ve velkém stylu, ale takové to propojení s člověkem a přírodou, propojení našeho já s Tatrama, s hledáním sama sebe při jakémkoliv výstupu/sestupu. Souzním s tím, a měli by jsme být vážně vděční za vše, co se nám tam přihodí, ať už jde o krásná panoramata, či zvládnutí těžkého a náročného výstupu. Jakákoliv zkušenost tady nás posouvá dál.

Stačí se zamyslet nad sebou. Otevřít se horám. A pak se hory otevřou nám. :)

17.09.2023 4 z 5

Hovno hoří Hovno hoří Petr Šabach

Dlouho jsem se rozmýšlela nad hodnocením, zvolila bych 3.5*, avšak má to blíž ke 4, tak to je.

Knihu budete mít za pár hodin přečtenou a celou dobu budete mít na tváři úsměv. Já to tak měla. O knize jsem věděla jen to, že je to předloha k filmu Pelíšky. Nic víc, nic míň, a o to úsměvnější bylo zjištění, že to bylo předlohou i k filmu Pupendo (i když opravdu nechápu, jak z toho mohly vzejít takto "úspěšné" filmy- oba mám moc ráda!).

Knihu jsem si tedy užila. Dobu komunismu jsem nezažila, avšak z filmů a čtení o tom mám nějaké informace. Mimo komunismus a spoustu historek je tu i zřetelné rozdílné myšlení žen a mužů.

O jednom chlapci jsem se dozvěděl, že měl hezky zasazené nohy. "Kam?" Zeptal jsem se na to bratra. Ten jen pokrčil rameny a řekl: "Nejspíš do prdele."

10.09.2023 4 z 5

Tajná kniha Šerosvitu Tajná kniha Šerosvitu * antologie

Kniha na mě vážně dlouho čekala, a tak nastal její čas.

Z knihy mám různé pocity. Některé povídky byly zajímavé, jiné se mi i hůř četly. Avšak jako celek to jde dohromady, a je zajímavé, jak se to spojuje. Několik autorek nám tedy napsalo jeden příběh. Jeden trošku temný a celkem strašidelný příběh. Zajímavý nápad.

Líbí se mi taky obálka a obrázek u každé kapitoly.

10.09.2023 3 z 5

Spisovatelky a Erós: Utajené životy velkých českých žen Spisovatelky a Erós: Utajené životy velkých českých žen Martina Bittnerová

Tohle bylo skvělé čtení, zrovna se mi hodilo do nálady! :)

Člověk má jakési povědomí o tom, jaké ty spisovatelky byly, co dělaly a s kým žily, avšak.. nikdy mě nenapadlo to víc zkoumat. Zkusit si představit, jaká to byla doba a že sňatky se rozhodně nekonaly z lásky, jak musely trpět tím, že nedělaly co chtěly a žít, s kým musely..

Rozhodně to nebylo lehké a už jen proto by jsme měli takovéhle knihy číst, a vážit si toho, co můžeme dělat TEĎ.

Díky autorce za nádhernou a velmi povedenou knihu, získala jsem spoustu informací! :)

06.09.2023 5 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

AUDIOKNIHA.

Líbil se mi ten poetický a krásný jazyk, kterým byly ty nechutnosti psány. Zajímavý humor. Avšak zbytek rozhodně nebyl pro mě. Asi prostě nejsem ta pravá pro takový ouchylárny..

Myšlenky mi při poslední hodince poslechu probíhaly hlavou, tak ten konec zkusím ještě jednou poslechnout.. ale žádný "wow efekt" se u mně nekoná.
Bohužel.

06.09.2023 3 z 5

Život a příběh Život a příběh Zora Dvořáková

Konečně dočteno. :)

Nechci říkat, že mě to nudilo, avšak první polovina knihy, kde čteme o nám známějších jménech, osobnostech a situacích, mě bavila o dost víc, a tak se to četlo jako báseň.. avšak druhá polovina už byla o něco nudnější, to však nesnižuje kvalitu obsahu a zjištěných informací, jen už to nebylo tak poutavé. :)

Ale jako celek je to super! Víc takových knih, však důležitých a uznávaných lidí jsme měli zajisté hodně.

06.09.2023 3 z 5

Jedině Neapol aneb Co mě naučila má italská tchyně o jídle a rodině Jedině Neapol aneb Co mě naučila má italská tchyně o jídle a rodině Katherine Wilson

Tuhle knihu, a vůbec, knihy z italského prostředí, ať jsou jakékoliv, musí mít rád každý. :)

U téhle jsem se tedy dost zasmála, jsou tu opravdu vtipné momenty, někdy i k zamyšlení (pouze v případě, že jako já, neznáte Neapolitány a jejich zvyky).

Něco málo si ráda zapamatuju a až budu někdy náhodou v Neapoli, určitě si vzpomenu a mimo památek budu pozorovat i "domorodce". :)

Knihu jsem si užila, je to vážně příjemná oddechovka. :)

29.08.2023 4 z 5

Kauza K. H. Borovský Kauza K. H. Borovský Michael Borovička

Mé srdce jásá!

Tohle byl první životopis, který jsem hltala a ze kterého si téměř vše zapamatuji- protože prostě Havlíček. To je láska.

Stránky ubíhaly, jeho život byl opravdu plný boje za nás, za Čechy, za pravdu. Je tak dojemné vše, co se mu přihodilo, všechno to nepráví, udavačství, odjezd do Brixenu, nemoc která postihla jeho ženu, jeho i dcerku..

Tohle byl opravdu skvěle napsaný životopis výjimečného člověka, národního buditele.

Kdyby to bylo ve školách lépe podávané, mohla moje láska k národnímu obrození přijít mnohem dříve.. velká škoda, že to funguje, jak to funguje..

A mimochodem, trnovou korunu mu na hrob nedala B.Němcová- ta mu do rukou vložila květy passiflory- mučenky, to je jisté, byl to buď Ferdinand Náprstek, a nebo možná i Josef Němec. :)

22.08.2023 5 z 5

Báječný svět literatury - Drby, klepy a aféry světových Báječný svět literatury - Drby, klepy a aféry světových Tomáš Hejna

Tři hvězdy dávám samozřejmě za obsah.
Chybějící dvě strhávám kvůli množství chyb. Prostě mi to hodně vadilo.

Tak moc jsem se na tohle mini dílko těšila! Je tu opravdu velká spousta zajímavostí o spisovatelích a samozřejmě o literatuře. Získala jsem i spoustu tipů na knihy, které bych si chtěla přečíst (avšak o to méně jsem jich našla zde, na databázi..)

S informacemi v knize jsem byla tedy spokojena, až na to množství chyb..

15.08.2023 3 z 5

S knihou jsem měla celkem problémy, ale to bylo dáno asi tím, že jsem čekala něco víc.. nebo spíš něco jiného? Samozřejmě jsem věděla, do čeho jdu, jen mě to úplně neohromilo..
Dlouhé věty. Dlouhé kapitoly. Dlouhé monology manipuly Brenskeho. Celá kniha je jen o jedné cestě, vlastně o takové okružní jízdě.. a trvá tááák dlouho..

Tři hvězdičky tedy dávám za závěr knihy, kdy se Kateřina vzepře.. to jo, to bylo výborný, ale jinak mě to prostě nedostalo.. o tom co dělali němci víme, taky jsem toho spoustu načetla.. možná, kdybych tuhle knihu četla před těmi ostatními?

Možná by to bylo všechno jinak.

Líbil se mi komentář od "Zorka" - bezcitně udržovaná naděje. Jo, tak bych popsala celou knihu, kdyby mě to napadlo jako první. :)

14.08.2023 3 z 5

Jíst, meditovat, milovat Jíst, meditovat, milovat Elizabeth Gilbert

Díky ČV jsem si mohla tuto knihu znovu přečíst.

Miluju jí, miluju jí stejně, jako když jsem jí četla poprvé. Je to tak inspirující, tak příjemné čtení na zpříjemnění propršených, nebo dovolenkových dnů. Mám z toho vždy krásný pocit a vždy si z knihy vezmu něco nového.

13.08.2023 5 z 5

Stín Stín Ursula Poznanski

Já prostě nikdy neodhalim pachatele! :D ať se snažím sebevíc, prostě to nejde. I když pro tuto knihu jsem měla o něco lepší skóre, nepodezřívala jsem všechny, ale celkově jen 4 postavy! Úspěch. :)

Knihy od Ursuly mě vždy vtáhnou do děje, vždy se začtu a proberu se až na konci. Je to fakt napínavé! Jako každá její kniha. Teď mě od čtení zdržovala jen dovolená a nedostatek času. :)

Super, s knihou jsem byla spokojená, jen tedy ten vrah byl na mě celkově moc krutý! Jako by ty knihy postupně gradovaly. Super!

13.08.2023 5 z 5

Tyrolské elegie Tyrolské elegie Karel Havlíček Borovský

Nádherná kniha. Vtipná, ale zároveň tak strašně smutná. Propast hluboká, jako držka armády.. :D nebo tak nějak. Báseň jsem musela přečíst i partnerovi, aby věděl.
Knihu (plus ještě jednu, vydanou o spoustu let před touhle) jsem si s sebou vzala na dovolenou z prostého důvodu. Cestu zpět jsem si naplánovala přes Brixen, musela jsem ten slavný dům, ve kterém Havlíček strávil 4 roky svého krátkého života, vidět. Jaká škoda, že je v osobním vlastnictví a koukat se dá jen přes plot..

03.08.2023 5 z 5

Hlasy Hlasy Ursula Poznanski

Další zajímavá kniha této autorky, která mě dokáže do děje naprosto vtáhnout. Čtení jsem si kouskovala vždy po pár kapitolách před spaním, ale je jasný, že jsem nad dějem přemýšlela i během dne. No, nezvládla jsem rozluštit, kdo byl oním vrahem. :)

Kniha se mi moc líbila a málem bych zapomněla, jak moc to jiskřilo mezi našimi hlavními hrdiny, jen tady mi to přišlo už trošku silnější.., a malinko mě to rušilo od hlavního děje..

21.07.2023 4 z 5

Pohyblivé obrázky Pohyblivé obrázky Terry Pratchett

Překvapivě jsem nebyla tak nadšená, jako z předešlých dílů, ale líbilo se mi. :)

Hodnocení napíšu zítra!

Projíždím si přečtený knihy a zase zjišťuji, že "zítra" jsem nestihla.

Tady byl opravdu zajímavý nápad. Holy Wood! Kdo by tam nechtěl být hvězdou, že? Já bych radši ale tím klikařem.. :) tady se mi zase nejvíc líbil Navážka a jeho koketování s Rubínou, to bylo hodně vtipné!

Děkan začal vypočítávat svá přání na prstech.
"Takže to bychom měli šest těch největších vaniček kukuřice, a do každé máslo navíc, osm párků v rohlíku, kelímek pití, ale maxi velikost, a rozinky v čokoládě." Podával prodavačce peníze.
"Výborně," přikývl spokojeně předseda, který od dívky přebíral zboží. "Ty, poslyš, nemyslíš, že bychom měli koupit něco i ostatním?"

Takový ze života. :D

30.06.2023 4 z 5