Hovno hoří

Další vydání populární knížky, v níž autor s neodolatelným humorem a nadhledem vykresluje rozdíly mezi mužským a ženským nazíráním na svět.

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36431/hovno-hori-36431.jpg 3.81200
Povídky, Literatura česká
Vydáno, Paseka

Kniha Hovno hoří

Set123

Předem uvádím, že jsem všechny povídky komentoval zvláště, chcete-li se dovědět více, doporučuji se podívat tam.

Všechny povídky se nesou ve výrazně humorné atmosféře, ale otázka je, zda se jim to daří. Podle mě se to daří povídce Šťáva ve vodě. Ostatním nikoliv tolik.

Důležitá je jedna informace. Ve škole mi říkali, že se jedná o filosofické humorné dílo, které bravurně ukazuje rozdíly mezi muži a ženami. Ne. Fakt ne. Nebo ono to možná rozdíly ukazuje, ale vážně je tohle něco co potřebujeme? Vážně je na světě někdo, kdo si to neuvědomil i bez potřeby číst jakési podivné povídky de facto bez děje? Jako opravdu bylo tak důležité napsat povídku o tom, že staří lidé mají jiné problémy, nežli lidé mladší? Já vám nevím… Jako dětem na prvním stupni základní školy by se to číst mohlo, aby si uvědomily některé věci rychleji, ale jinak? Nevím, nevím…

Ovšem, budete-li na tuto věc hledět čistě jako na komedii, to je něco jiného. Obzvláště potom povídka Šťáva ve vodě je vcelku dobrá komedie.

Nevidím důvod, proč bych měl tuto knihu někdy znovu číst, ale asi je dobré, že jsem si tuto „klasiku“ přečetl, ač pochybuji o její hodnotě.

yaoiyuri

Připadá mi neuvěřitelné, že takový skvost, jako jsou Pelíšky, mohl vzniknout na základě něčeho tak mdlého a nevýrazného, jako je tahle kniha.

Kratičká Sázka příliš nenadchne – a upřímně většina z nás se při jejím čtení pousměje, jen protože v tom vidíme nezapomenutelné šaškování Polívky a Donutila. Bellevue je zajímavá minimálně prolínáním pohledu vypravěčů-členů jedné rodiny, ale do knihy jako celku se mi vůbec nehodila.
A pak Voda se šťávou. Obsahuje sice nejvíce „pelíškovských“ momentů (a dva „pupendovské“), i když mnohdy v úplně jiném kontextu, ale jde o zbytečně rozvleklý slepenec různě (ne)zábavných příhod jednoho páru od dětství až po dospělost. Zhruba za půlkou si uvědomíte, že děj povídky se sune odnikud nikam, vztah mezi postavami se nikam neposouvá, ani vypravěč se nikam neposouvá… a celé to skončí naprosto nijak a zanechává to ve vás dojem, že to bylo vlastně „o ničem“.

Nebýt to v maturitní četbě, asi bych knihu odložila nedočtenou.

RHorse

Knihu jsem si vyhlídla díky Pelíškům, ale nehodlala jsem to srovnávat a ono to ani nejde, protže Pelíšky si půjčily jen velmi málo. Kniha není špatná, ale prostě taková obyčejná, nic vás neuchvátí, takže se to lehce přečte, ale pak si i lehce zapomene.

Metla

Brácha po něm skočil a řekl mu: „Vyber si. Buď ti utrhnu prdel, nebo dokaž, že nejsi srab a projeď tamhletím živým plotem.“
Kluk si řekl, co by ne. Je lepší se trochu poškrábat o proutí než jistá rána pěstí. Rozšlapal to jako ďábel.
„Teď se dívej,“ řekl mi bratr, „protože tohle není žádnej živej plot, to je zídka porostlá břečťanem…“

Epizodky ze života, které mi přihrály na ksicht konstantní úsměv a několikrát mě dokonce přiměly k smíchu. Často se mi vtíraly scény z „Pelíšků“, rozhodně si však nehodlám stěžovat na připomínku výborného filmu. Od hospodského svérázu, přes dětství, vztahy s dívkami a ženami (především tedy s jedinečnou A.), po zaměstnání v dobách socialismu, většina z těch příběhů byla velmi příjemnou relaxací, nostalgickou a nepoznamenanou přemrštěnou korektností současné doby. Je to sice na levačku, ale jedině devadesátá léta znamenala pro naši zemi skutečnou svobodu, téměř neomezovanou ideologiemi. Tehdy bylo možné bez obav a otevřeně mluvit o čemkoliv. Čekám, kdy bude tato kniha označena za rasistickou, protože bez obalu a lakování na růžovo popisuje romskou mentalitu.
Možná bych uvítala trochu sevřenější formu, méně přeskakování, přesto jsem se rozhodla knížku jemně nadhodnotit. „Hovno hoří“ podle mého názoru nepatří do modrých čísel. 80-85%

modrofialova

Pelíšky a hlášky z filmu jsou velmi známé a zlidovělé, proto čtení knihy, která byla předloha - inspirace k této filmové klasice, nikoho moc nenadchne.
Celkově je tento soubor povídek oddechový, plný humorných situací a hlavně vtipně popisuje rozdílnosti muže a ženy (dětství, puberta, dospělost a manželství).

Marciem

Nenáročné povídky, při kterých se člověk zasměje a odpočine si. I to je někdy potřeba.

Nikkiproch

Nenáročné čtení, na letní pobyt na chalupě ideální.

PeterBahn

Milé, čtivé, zábavné a oddechové… Asi není potřeba od knížky tohoto formátu víc očekávat.

Povídky z jedné kapsy
Povídky z jedné kapsy