Tatranské osady

Tatranské osady https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471999/bmid_tatranske-osady-6eV-471999.jpg 4 2 1

Knižka v skratke zachytáva osudy desiatich osád tvoriacich mesto Vysoké Tatry od ich založenia až po zásadný prelom, ktorý priniesli druhá svetová vojna a nastolenie nového politického režimu roku 1948. Dozviete sa z nej nielen o vzniku ich prvých, najdôležitejších a najpozoruhodnejších stavieb, ale aj osudy doteraz neprávom zabúdaných ľudí, ktorí ich obetavo budovali, potom nadobro stratili a ešte boli neraz i kruto prenasledovaní, dozviete sa však i zopár povestí, ktoré sa viažu k lokalitám, kde osady vznikli. Text ilustruje viac ako štyridsať vkusných ilustrácií, ktoré často zachytávajú objekty, ktoré sa už vo svojej pôvodnej podobe ani nezachovali, čím sa knižka stáva aj vhodným sprievodcom pre tých, ktorí pri návšteve Tatier chcú spoznať viac, ako len ich doliny a štíty.... celý text

JointlieKat94
JointlieKat94
21.09.2023 4 z 5

Knihu mám z minulého roku, z návštěvy Tater (vždy si nějakou přivezu) a při další návštěvě je čtu. Takový zvyk :)

Líbila se mi rozdělením, od nejstarší osady po nejnovější. Obsahuje taky hezké kresby vil či osad v jejich největší slávě. Je tu mnoho povídání o osobách, které měli se stavbou, či léčením pacientů hodně společného a navíc kniha obsahuje i různé pověsti! :) ale taky obsahuje vzpomínky pamětníků na válku, o znárodnění vil a nuceném odchodu majitelů.. smrti.

Je to hezké čtení, jen chvilkama jsem byla zmatená z přeskakování roků, ale i tak se to četlo moc dobře.

Při příští návštěvě se budu zbývajícími vilami, chatami a hotely více kochat. :)

Tatry osady

Kniha Tatranské osady je v