Johncze Johncze komentáře u knih

21 lekcí: Co mě naučil pád do bitcoinové králičí nory 21 lekcí: Co mě naučil pád do bitcoinové králičí nory Gigi

Kratičká kniha popisující, co se jeden člověk naučil při studování Bitcoinu a jeho souvislostí, kde je každá lekce uvedena jako krátká kapitola. Nenajdete zde nic moc technického, spíše popisy jednotlivých vlastností a porovnání s fiat měnami a některými přidruženými ekonomickými jevy. Je to pěkně sepsané a člověka to donutí podívat se na Bitcoin nejen z investičního hlediska, což je jen a jen dobře.
Kniha je v originálu ke stažení na https://21lessons.com/

19.08.2023 4 z 5

Ohromné maličkosti / Obrany Ohromné maličkosti / Obrany Gilbert Keith Chesterton

Dost mimo můj obvyklý záběr, ale bavil mě zde pohled na svět a i na třeba úplně obyčejné věci, o kterých člověk jinak vůbec nepřemýšlí. Je teda nutno říct, že něco šlo mimo mě, něco už není v dnešní době aktuální a něco naopak krásně rezonuje. Plusem jsou velice krátké kapitoly, které se dají číst dle chuti.

14.08.2023

Barmy a světla ramp Barmy a světla ramp Pelham Grenville Wodehouse

Zatím nejlepší Wodehouse, příběh krásně odsýpá, a i přestože se dá často odhadnout dopředu jeho další vývoj, pobaví a pohladí, krásně použitý jazyk jako bonus (za to dík překladu!).

13.08.2023 5 z 5

Psychologie peněz Psychologie peněz Morgan Housel

Další z mnoha naučných knih na téma práce s penězi. Je fér říci, že pokud to není vaše první kniha z této oblasti a už se o toto téma trochu zajímáte, nejspíš se nic moc nového nedozvíte. Na druhou stranu je vše doplněno příběhy, studiemi či grafy a kapitoly jsou spíše krátké a každá nese jednu hlavní myšlenku, takže se to celkově čte velice dobře, oproti jiným knihám ze stejné kategorie. Pro mě osobně byl asi nejlepší úplný závěr popisující vývoj amerického spotřebitele.

11.08.2023 4 z 5

Almanach Navala Ravikanta Almanach Navala Ravikanta Eric Jorgenson

Kniha je vyzobání Navalový myšlenek z různých jeho rozhovorů, twitteru a podobně, takže ač je to ve své podstatě další motivační kniha, je to bez obvyklé omáčky a jde to přímo k věci. Samozřejmě nebudete aplikovat vše, ale určitě se tam dají najít pěkné myšlenky, přístupy a přirovnání, které můžete zkusit ve svém životě a třeba vás to někam posune. Pak oceňuji seznam doporučené četby. A jelikož je to šířené zdarma, není o čem přemýšlet.

19.07.2023 5 z 5

Genetika - 50 myšlenek, které musíte znát Genetika - 50 myšlenek, které musíte znát Mark Henderson

Plusem jsou extra krátké kapitoly (max 4 stránky), kde každá pokrývá jedno téma. Z čehož logicky vyplývá, že je tam od každého trochu, což zde ale asi stačí.

16.04.2023 4 z 5

Maska smrti Maska smrti Mads Peder Nordbo

Bohužel je závěr trilogie asi nejslabší, ale pořád se to dá v pohodě číst. Přišlo mi, že první třetina knihy je téměř zbytečná, neustále se omílá to samé dokola v podobě těch samých dialogů a samých postav a příběh se moc neposunuje. Naopak finále je zase klasicky plné zvratů v takovém tempu, že se v tom ani málem nedá orientovat. Autor se tam holt pokusil nacpat úplně všechno, co mu přišlo pod ruku. Nicméně jsem rád, že se to uzavřelo a můžeme jít dál.

29.03.2023 3 z 5

Děvče do nepohody Děvče do nepohody Pelham Grenville Wodehouse

První kniha od tohoto autora a snad i podobného stylu. A ač je to mimo můj obvyklý záběr, hodně mě potěšila. Je to takové milé čtění, úplně to vidím jako divadelní hru nebo film v podání Vlasty Buriana. Postavy jsou zajímavé a barvité, příběh se příjemně "vleče" a o náhody tu opravdu není nouze. Určitě se nebudu v budoucnu bát sáhnout po jiném kousku autora.

19.10.2022 5 z 5

Kronovy děti Kronovy děti Pavel Bareš

Pokračování, které jde v přesných šlépjejích prvního dílu. Možná snad trochu dospělejší a díky své délce stihne rozehrát nové a uzavřít některé existující linky či postavy (oceňuji, že se toho autor úplně nebojí). Dějové zvraty dokonce nejsou ani nijak přehnané nebo nesmyslné. Doufám, že se někdy dostanu k poslednímu dílu. Popsaný svět má ještě určitě co nabídnout.

22.08.2022 5 z 5

Poslední kontinent Poslední kontinent Terry Pratchett

Pro mě zase jeden ze slabších kousků. Ani jedna z linek mě vyloženě nechytla a trochu to vytáhl až závěr. Jak tu kurama45 již trefně poznamenala: "Môže byť absurdný humor až príliš absurdný?" přesně takto jsem to také cítil. Samozřejmě si dám nášup v podobě dalších dílů, při tolika knížek se holt není možné vždy trefit do vkusu.

28.04.2021 3 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Moc pěkně napsaná fantasy, který sice může z počátku vyznít jako pro děti a jejími aktéři jsou vlastně dospívající děti, ale místy pro děti úplně být nemusí, což mi osobně vůbec nevadí. Příběh je slušně vystavený, nedá se příliš odhadnout a dojde i na nemálo zvratů plus to vše je zasazeno do zajímavého světa a hlavní postavy nejsou žádní svatouškové, ačkoliv k tomu byli donuceni okolnostmi. Prostě ideální start pro knižní sérii a já už teď doslova hltám druhý díl. Jediná výtka směřuje k tomu, že se hlavní protagonisté nechovají a nemají schopnosti úměrné jejich věku, často tak v boji pokořují dospělé jedince, vojáky, stráže atp. To však nic nemění na faktu, že je to jedna z nejlepších věcí tohoto žánru za poslední dobu.

22.12.2020 5 z 5

Muži pod ochranou Muži pod ochranou Robert Merle

Muži pod ochranou jsou tak trochu opakem Malevilu. Kde byly ženy pouhou hračkou, jsou v tomto případě muži nástroji žen a jejich jediným posláním je v závěru přivést ženu do jiného stavu. Původní příběhová linka se tak po čase přesune na druhou kolej, když se z hlavní postavy stává pouhý pozorovatel akce, kteří mu nalinkovali jiní. Nicméně je to stále zábavné a zajímavé počtení, které nabízí netradiční zápletku. A v současné době lze do jisté míry srovnávat i s pandemií Covidu19. Pokud Merleho styl můžete, zde budete určitě spokojeni.

28.11.2020 4 z 5

Královská hraničářka Královská hraničářka John Flanagan

Kvalitní pokračování a příjemná změna v podobě nástupu Madelyn na scénu. Autor opět dokázal přijít s něčím novým a zabalit to do poutavého příběhu, který nás zavedl i ke všem starým známým postavám. Jen tak dál.

30.05.2019 5 z 5

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Pro mě zatím "nejslabší" kniha autora. Nejslabší je v uvozovkách, protože není ani zdaleka špatná. Kromě příběhu na ní špatného vůbec nic. Příběh však oproti předchozím dílům autora nemá takovou hloubku a údernost. Jistě, zápletka dosahuje víceméně globálních rozměrů, ale o tom to není. Navíc po celou dobu jde vše téměř hladce a kromě motivu ztráty paměti, tam prostě ke konci nemá co překvapit, na co se těšit. Jako celek je to však velice dobře napsané a stále na vysoké úrovni.

09.06.2018 4 z 5

Temné kouty Temné kouty Gillian Flynn

Temné kouty jsou opravdu temné. Styl vyprávění je povedený, jelikož se zde šikovně prolínají příběhy jednotlivých postav. Příběh se ovšem začíná rozjíždět až v druhé polovině, z počátku tak počítejte s pomalejším nástupem. Je však nutno přiznat, že se na jeden příběh v knize nachází až příliš mnoho výstředností, až to místy působí přeplácaně. Celkově se ale určitě jedná o kvalitní čtení.

25.05.2018 4 z 5

Třetí přání Třetí přání Robert Fulghum

Kniha nabitá, které mě z počátku příliš neoslovila, ale pak mě pohltila svým velice milým a neskutečně inteligentním příběhem. Navíc je doslova nabita nejen encyklopedickými znalostmi o Krétě a další zemích a kulturách včetně spousty různých mouder a pouček. Rozhodě jí dejte šanci a nebudete litovat.

16.01.2018 4 z 5

Hrrr na ně! Hrrr na ně! Terry Pratchett

Nemůže být cela řada Zeměplochy dokonalá a zde je právě jeden z těch slabších kousků. Hašteření mágů je zábava, ale tak dlouhé pasáže neutáhne, což hlavně platí uprostřed knihy. I když ke konci je to ta pravá zábava (i díky Mrakoplašovi).

09.12.2017 3 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Uf, místy rozporuplné dojmy, příběh je díky počtu stran opravdu hodně tučný a autor si tak může dovolit i různé odbočky do minulosti, což se mi moc líbilo. Sepsané je to slušně, ale je z toho cítit ta touha protlačit to na filmová plátna a kolikrát tak některé pasáže působí příliš neuvěřitelně a nepřirozeně. Naštěstí se to ke konci, kde příběh výborně graduje, omezilo nebo jsem to přestal vnímat. Celkově tedy spokojenost a určitě zkuste.

26.02.2016 4 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Dost dobrý!
Už chápu, proč to byl takový hit, který víceméně odstartoval popularitu severských autorů, je totiž opravdu dobře napsaný. Je to vlastně jenom investigativní novinařina (akčních úseků je pomálu), ale kniha dokáže udržet stálé napětí. Souběžné řešení vztahů hlavnímu příběhu vůbec nevadí. A třešničkou je, že samotné řešení případu se odehrává až někdy od dvousté stránky a přitom vám to ani nepřijde divné a všechno krásně plyne. To chce kumšt.

05.10.2015 5 z 5

Maškaráda Maškaráda Terry Pratchett

Čarodějky se opět předvádějí, jako dodatečné plus beru prostředí opery a postavu Anežky.

03.08.2015 5 z 5