Johncze Johncze komentáře u knih

Pátá vlna Pátá vlna Rick Yancey

Dobré a drsné postapo s poměrně svěží zápletkou. Bohužel to pak místy sklouzává k dívčí romanci. Velice akční závěr to pak ale zase zachránil. Nemám nejmenší důvod chtít číst pokračování. Beru to jako lepší jednohubku.

07.03.2021 4 z 5

Světová válka Z Světová válka Z Max Brooks

Zajímavě pojatý zombie horor, který je vyprávěn dokumentárním stylem. To bohužel znamená absence jakýchkoliv hlavních postav. Z tohoto pohledu je zfilmovaná verze mnohem lepší. Kniha si ale dokáže budovat atmosféru jiným způsobem a navíc postupné odkrývání pandemie pouze ze střípků jejich přeživších, má něco do sebe. Některé úryvky měly třeba pár stran, jiné desítku a ty už dokázaly vtáhnout mnohem lépe. Za mě tedy ideální mít méně, ale o to delších vstupů. 4*

07.03.2021 4 z 5

Mlhy Ölandu Mlhy Ölandu Johan Theorin

Jelikož jsem jako první četl 4. díl, je vidět, že je příběh vystavěn a vyprávěn ve stejném duchu, což není vůbec špatné. Gerlof je zde však snad ještě víc podivnější tím, jak vše skrývá a neodkrývá své myšlenky ani svým nejbližším, to mě zde irituje ještě více než v Mlýnech osudu. Jinak příběh rozhodně zajímavý, ale od tohoto autora si dám zatím pauzu.

18.01.2021 4 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Co si budeme povídat, Prohnilé město jde stylem a kvalitativně ve šlépějích prvního dílu, což je jedině dobře. Navíc se zápletka a rozuzlení stává snad ještě sofistikovanějšími a je zde i více prostoru pro rozvoj postav a pohled do jejich historie. Opět velice rád šáhnu po pokračování.

01.01.2021 5 z 5

Věk supernovy Věk supernovy Liou Cch'-sin

(SPOILER) Přijít to muselo, nemůžete psát stále dokonalé knížky. Věk supernovy mi ve výsledku příliš nesedl, ač samotná zápletka je hodně zajímavá a to včetně příčiny jevu, který to všechno způsobil. Místy tam byla až trochu moc tlačena propaganda a po vstupu do světa dětí a následně se z některých dětí staly ohromní myslitelé, to jsem autorovi bohužel nedokázal uvěřit. Nepochopil jsem například , [potencionální spoiler] proč děti nepoužily onen kvantový počítač na všechny své problémy či pomoc s rozhodováním a řízením státu, když kapacitu na to zřejmě měl dostatečnou[/konec spoileru]. Ale jinak určitě je tam spousta zajímavých myšlenek a samotného čtenáře to určitě donutí trochu nad tím zauvažovat.

07.11.2020 3 z 5

Kulový blesk Kulový blesk Liou Cch'-sin

Četl jsem až po Vzpomínce na Zemi, kdy to v porovnání logicky nemá tak nedozírný záběr, ale autor už zde použil stejný styl, takže za mě spokojenost a doufám, že další překlady budou následovat, protože pro mě je to momentálně špička ve svém žánru. I zde se totiž fantazíruje, ale není to přitažené za hlavu, vcelku to dává smysl a kdyby se tohle všechno opravdu stalo, vůbec bych se nedivil a to je na tom to skvělé. Plus zde opět hraje roli národní hrdost, vojenství a vztahy mezi postavami, které možná nejsou tak umně do hloubky vyobrazené, ale tady hraje prim technika.

05.06.2020 5 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Velmi dobře marketingově podaná kniha se zajímavým a čím dál více aktuálním tématem. Ač většina popisovaných rád v závěru spadá do kategorie selský rozum a umění kriticky vnímat náš svět, respektive to, jak je nám podáván médii, je to něco, co je třeba si připomínat. Často je u těchto knížek problém s přílišnou omáčkou kolem samotného nosné myšlenky, ale v tomto případě je to omezeno na minimum a autor prokládá text svými osobními zkušenostmi a průzkumy. Rozhodně stojí za přečtení a zamyšlení.

18.12.2019 4 z 5

Ztracené příběhy Ztracené příběhy John Flanagan

Po hodně dlouhé době jsem došel k tomuto pokračování a bylo velice příjemné se alespoň útržkovitě vrátit se do světa hraničářů a jejich přátel. Až teď si uvědomuji, že celá série je hodně dětská, nakonec vše dobře dopadne a není se tak moc čeho bát, ale napsané je to prostě tak dobře, že vás to i přesto bude bavit a strávené okamžiky si vychutnáte i když jste dospělí.

30.05.2019 5 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Nejlepší počtení za poslední dobu a spolu s Nadací prozatím nejlepší sci-fi. Výborně, až snad geniálně, vymyšlený příběh, postavy a zvraty a přitom je to skvěle napsáno, takže se to výborně čte - hltá. Navíc to celé dává i smysl a člověk nad tím může i popřemýšlet. Výsledek ještě o kus převyšuje první díl.

16.01.2019 5 z 5

Otec prasátek Otec prasátek Terry Pratchett

Bohužel pro mě zatím nejslabší díl celé série. Sešli se tu nezajímavé postavy a příběh příliš neodsýpal.

22.07.2016 2 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Uf, občas to chtělo přemáhání pokračovat ve čtení, ono když je 20 % děje rozprostřeno na 80 % obsahu a celé to sledujete z pohledu 3 zúčastněných osob/skupin včetně jejich poměrně detailních myšlenkových pochodů, které obvykle dojdou ke stejnému závěru, je to poměrně vyčerpávající. Odměnou pak budiž naopak nadupané finále.

22.07.2016 4 z 5

Nohy z jílu Nohy z jílu Terry Pratchett

Hlídka opět v akci a tentokrát se opravdu zapotí, je totiž třeba zapojit všechny mozkové závity. Prostě další skvělý dílek do mozaiky jménem Zeměplocha.

17.11.2015 5 z 5

Midwichské kukačky Midwichské kukačky John Wyndham (p)

Co na to říct, úvod moc pěkný, celkově má příběh solidní námět, co mě tam ale dost vadilo byl paradoxně právě pan Zellaby, největší chytrák široko daleko a jeho velmi časté debaty v akademické rovině, do kterých strhával i ostatní postavy a které příběh nikam moc neposunovaly. Uvítal bych tedy méně teoretického rozjímání "co by kdyby" a více se zaměřit na popis děje.

09.09.2015 3 z 5

Už je to několik let zpátky, ale pořád tam někde je. Slovo geniální je opravdu na místě. Těžko se to popisuje, nutno přečíst. Výborný a inteligentní příběh.

19.08.2015 5 z 5

Kořist Kořist Michael Crichton

První kniha od tohoto autora a rozhodně se poohlédnu po další. Technické pasáže mi nevadili, naopak mi to přišlo velice zajímavé a postavené na reálných základech a dál moc pěkně logicky rozvíjeno. Jasně, konec byl už takový divoký, ale jinak moc zajímavé počtení, které však asi nebude pro každého.

03.08.2015 5 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Velká škoda toho pomalého úvodu, který jinak akčnímu Keplerovi zase tolik nesluší. Zhruba od strany 300, ale věci rychle začínají nabírat na obrátkách a já teprve tehdy začal být maximálně spokojený a to až do úplného závěru - přesně jako v minulých dílech.

05.07.2015 4 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

To nejlepší ze světa kriminálek obecně, maximálně napínavé až do konce, skvěle napsané a přečtené na jeden zátah. Platí pro celou sérii.

30.01.2015 5 z 5

Jak svět doopravdy funguje Jak svět doopravdy funguje Václav Smil

Výborná záležitost, která vás minimálně donutí se trochu zamyslet a třeba se i podívat na věci z jiné perspektivy, nebo lépe řešeno z mnohem větší výšky. Hvězdu dolů za občasné pletení vlastních názorů a ač je tam tuna zdrojů, u spousty tvrzení a čísel, které mě zaujaly, zdroje chyběly. Nicméně pokud hledáte nějaké "food for thought", tady ho je dostatek.

10.03.2024 4 z 5

Krámek s fantazií Krámek s fantazií Tabitha Bird

Velice pěkně a mile napsaná kniha se silným tématem v pohádkovém balení. Plus jedno z nejlepších poděkování vůbec. Prvotina za kterou se není třeba vůbec stydět.

14.01.2024 5 z 5

Navždy Provence! Navždy Provence! Peter Mayle

Tak jsem risknul pokračování a opravdu se to nese ve stejném duchu, takže kdo měl první díl rád, bude spokojen. Pro mě osobně byla hlavně první polovina spíše ubíjející, jelikož se vše točilo kolem jídla, což prostě knihu neutáhne. Ke konci však přišly krátké kapitoly s jinými tématy, které to hodně povznesly a závěr byl velice milý, takže nakonec to nebylo vůbec špatné, ale asi stačilo.

28.09.2023 4 z 5