Johncze Johncze komentáře u knih

Příjemné překvapení. Milý úvod do nové série ze světa Harry Pottera. Kouzelná zvířata jsou tu asi nejvíce v popředí příběhu, takže to tu určitě pomáhá (oproti dalším dílům v sérii) a pak je tu opět celá řádka sympatických postav. Rozhodně doporučuji všem fanouškům, taková malá jednohubka.

21.03.2023 5 z 5

Fajnové pokračování opět psané jako scénář k filmu. Nakonec možná lepší než film samotný, jen jsem se tu trochu ztrácel v těch všech jménech, když tomu člověk nemůže přiřadit tvář nebo nějaké výraznější rysy. Sice tu zvířata nehrají tak velkou roli jako v prvním díle, ale setkáme se nejen s pár novými kousky, ale i se starými kamarády.

01.03.2023 5 z 5

Ledový strach Ledový strach Mads Peder Nordbo

Přesně ve stopách prvního dílu. Hodně se toho děje, díky krátkým kapitolám to odsýpá a jednoduše se to čte. Ideální. Příběh je však opět zase o něco neuvěřitelnější a přítaženější, pokud na to ale přistoupíte, stojí to za to.

07.11.2022 4 z 5

Rok v Provenci Rok v Provenci Peter Mayle

Příjemné počtění o životě v Provenci, kde jeden měsíc v roce představuje jednu kapitolu. Ve výsledku se točí všechno kolem jídla, takže počítejte s tím, že budete mít neustále hlad (i když jste sami po jídle). Příběh je podán mile a s lehkostí. Netuším, zda bude dost zajímavého materiálu na další díl, ale zkusím.

07.10.2022 5 z 5

Carpe Jugulum Carpe Jugulum Terry Pratchett

Čarodějky obvykle nejsou mojí nejoblíbenější částí Zeměplochy, ale zde se dokonce přímíchali velice zajímaví upíři a pár dalších netradičních postaviček, tak to nebylo tak špatné, jen to oproti jiným dílům postrádalo množství Pratchettova humoru. Postava Ovíska bavila asi nejvíc. Ale pořád je to kvalitka a časem budu pokračovat.

11.09.2022 4 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Oproti zdejším komentářům nejsem zase tak zklamán. Nejen Enzova postava je zajímavá a provádení po Francouzské metropoli a venkově není tak hrozivé, jelikož May je prostě mistr popisování. Příběh má dobrou startovní zápletku a snad zde jen trochu hapruje konec a pár nevysvětelných událostí. Určitě nepohrdnu dalšími díly v téro sérii.

27.02.2022 4 z 5

0 TU. Svazek I 0 TU. Svazek I Jakub Hussar

Rozhodně jedna z vizuálně nejpovedenějších a nejzajímavějších knih. Hudební podkres přes QR kódy, je rovněž super nápad. Nicméně pak mám trochu problém s příběhem. Samotný základ představující skupinu obřích lodí, cestující vesmírem za lepším, kde každá představuje vlastní svět a kulturu, je určitě dobrý a ač obvykle nemusím knihy se smyšlenými termíny a slovníčky, zde mi to ani moc nevadilo. Ale vyprávění z pohledu naivní a dětinské dívky, mně příliš neoslovil nebo lépe řečeno, nedostal do děje, možná je to tím, že se jedná o autorovu prvotinu, každopádně to nebylo vůbec hladké čtení. Druhému dílu dám i tak šanci.

15.11.2021 3 z 5

Pět jazyků lásky Pět jazyků lásky Gary Chapman

Krátké, jde to relativně přímo k věci s minimem odboček a omáčky, ač by to šlo stále zkrátit a zhutnit. Dobře podané a dá se s tím určitě souhlasit. Jen je třeba odfiltrovat části o víře a Bohu. I přes rok vydání stále aktuální.

09.12.2020 5 z 5

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Uf, tenhle styl psaní, kdy je před vámi položen obří svět plný bohů, postav, ras, států a magie naprosto bez jakéhokoliv vysvětlení a spojitostí, určitě není pro každého a není jednoduché se tím hlavně ze začátku prokousat a vydržet u toho, ačkoliv po prvotním rozklíčování (čili až třeba v druhé polovině knihy) pochopíte, že před sebou máte zajímavý příběh a tak bohaté universum, že první díl je jenom jakýsi úvod.
Na konci (nebo hned na začátku) tak buď knížku odložíte jako čtenářsky dosti nepřátelskou nebo budete chtě nechte sáhnout po pokračování, jelikož jste již investovali čas a úsilí na pochopení základních zákonitostí a vztahů světa.

07.08.2020 3 z 5

Čekání na Bojanglese Čekání na Bojanglese Olivier Bourdeaut

Zjistil jsem, že tohle není úplně úplně můj oblíbený žánr. Použitý humor mi z počátku přišel povedený, ale po čase mi začal spíše vadit. Nicméně popisované situace rozhodně dávali hodně prostoru mé představivosti a vykouzlí úsměv na tváři. Postavy byly vcelku fajn, ale nic s čím bych se ztotožnil. Příběhově se mi pak naopak zamlouval hlavně konec. Kniha to určitě není špatná a pokud vám sedne autorův styl vyprávění a humor, klidně pár hvězd přihoďte.

23.06.2019 3 z 5

Mořský detektiv Mořský detektiv Mark Douglas-Home

Knihu jsem dostal k nákupu jízdenek ČD a o to více jsem byl překvapen, že je to velice slušný kousek. Nicméně tam na mě bylo až příliš mnoho zápletek, které spolu po většinu času nesouvisely a jen tak nějak náhodně se míjely. Další výtka směřuje k dialogům, hlavně ty vnitřní průpovídky postav si autor mohl odpustit, jelikož to místo působilo jako četba pro náctileté. Ale to je vše. Jinak příběh mě hodně bavil a Cal je sympatická postava s neokoukanou profesí. Další knihy autora asi zkoušet nebudu, ale byl to příjemný výlet. Způsobem psaní a popisem míst mi to hodně připomínalo skvělou tvorbu Peter Maye.

30.05.2019 4 z 5

Usměvavý muž Usměvavý muž Henning Mankell

Moje první kniha od tohoto autora a zřejmě jsem nevybral příliš dobře, protože mě příběh a samotný detektiv příliš neuchvátil, hodně z toho "smrdí" televizní zpracování. Po většinu času se navíc příběh tak nějak pomalu vleče kupředu, ale ničím nepřekvapí (finálové rozuzlení je zase naopak příliš uspěchané a chování hlavní postavy na mě působilo dosti nelogicky). V knize se také hodně sumarizuje, což je zřejmě v reálném životě potřeba a užitečné, ale pro čtenáře to žádnou přidanou hodnotu nemá. Prozatím tohoto autora odložím, ale možná se k němu vrátím později, ale spíše k jeho novějším kouskům.

23.03.2018 3 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Geralt je zpět a s ním i všechny další známé postavy, zpět je také solidní příběh a další menší příběhové nitky, které se hlavní dějovou linkou porůznu proplétají. Dostáváme se kvalitativně k prvním dílům série, což je jen a jen dobře. Milovníci této ságy si snad nemohli přát nic lepšího.

26.02.2016 5 z 5

Hrob v horách Hrob v horách Hans Rosenfeldt (p)

Asi nejslabší díl, ale obecně stále nadprůměr. Problém je, že většina knihy je zaměřena na život a vztahy členů vyšetřovacího týmu, přičemž samotné vyšetřování je odsunuto na pozadí a posunuje se vpřed pouze po malých krůčcích, ale jak se kniha chýlí ke konci, tempo zrychluje, aby se vyšetřování mohlo včas ukončit. Každopádně tu máme opět jedno hodně velké překvapení na úplně poslední stránce, takže další díl bude minimálně nutností :)

25.05.2015 5 z 5

Temná tajemství Temná tajemství Hans Rosenfeldt (p)

Výborná kniha od jednoho ze scénáristů seriálu Most. Sledujeme vlastně 2 příběhové linky, které se vzájemně sbíhají do jedné. Co určitě vyčnívá je podrobnost popisů vyšetřování kriminálky a detailní popisy pocitů a myšlenkových pochodů všech postav, takže to dokáže parádně vtáhnout do děje. Kvalita příběhu je na úrovni a nechybí dějové zvraty a samozřejmě zde často zmiňovaná pěkná perlička na poslední stránce.

14.03.2015 5 z 5

Entomologův odkaz Entomologův odkaz Peter May

Velice pohodové čtení. Opět vybrána velice zajímavá lokalita, která nabídne celou řadu postav, které jsou propletené solidním příběhem. A ten sám je pak propleten pěknými zvraty a důmyslnými detaily. Zajímavostí je, že se tentokrát téměř nepotkáme s předchozími postavami. Linku s Charlotte bych si klidně odpustil, ale uvidíme, co se bude dít v dalších dílech.

04.04.2024

Zero - Oni to vědí Zero - Oni to vědí Marc Elsberg (p)

Současnost mírně extrapolována do blízké dystopické budoucnosti a jelikož od vydání knihy uběhlo 10 let, tak se popisované situace už nyní v podstatě dějí. Příběh novinářky hledající pravdu, nakonec slouží jako dobrý nositel všech myšlenek a dilemat, které se kniha snaží předat. Rozhodně to nebude čtení pro starší generaci, jelikož bude zavalena technickými termíny, ač jsou zde spíše na oko, než aby se opravdu šlo nějak technicky na dřeň. Občas mi vadilo nelogické chování postav nebo matoucí dialogy, kdy není jasné, kdo aktuálně mluví, jinak ale bez problémů čitelné.

18.10.2023 4 z 5

Bitcoin: Odluka peněz od státu Bitcoin: Odluka peněz od státu Josef Tětek

Fajn kniha s krátkými kapitolami, kde se autor snaží vysvětlit, jak vznikly a jak funguji či spíše nefungují fiat měny jako peníze a proč je právě Bitcoin něco, co je může nahradit. Vzhledem k délce s jejím přečtením určitě chybu neuděláte.

27.08.2023 5 z 5

Lidstvo: Dějiny naděje Lidstvo: Dějiny naděje Rutger Bregman

Podobně jako Proč spíme nebo Faktomluva, je tohle kniha, kterou nepřečtete za večer, protože je neskutečně hutná, plná studií, příběhů a úvah. A ač se stále točí kolem jednoho ústředního motivu, je to něco, na co si stojí vyhradit nějaký čas a přečíst si to, protože trocha toho pozitivna není nikdy dost a donutí vás to přemýšlet (a po přečtení i třeba trochu jinak).

03.04.2023 5 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Překvapivě čtivá odlehčená verze Šesti vran. V tomto případě zařazení do kategorie pro děti a mládež dává větší smysl. Příběh samotný je fajn a ač to místy přecházelo až příliš do dívčí romance, vždycky se to rychle stihlo vrátit do správných kolejí. Jak už jsem zmínil, velice snadno se to četlo, takže člověk polykal stránky, ani nevěděl jak. Těším se na pokračování.

12.03.2021 5 z 5