Lidstvo: Dějiny naděje

Na přesvědčení, že člověk je od přirozenosti sobecký a nedůvěryhodný, se vzácně shodnou všichni, zastánci levice i pravice, psychologové i ekonomové, myslitelé dnešní i ti dávno mrtví. Tento pesimistický pohled na lidstvo nejpozději od dob Hobbese prosákl do západního uvažování, v souladu s ním budujeme naše veřejné instituce a politické i ekonomické systémy. Co když je ale toto přesvědčení mylné nebo minimálně přežité? Je rozumné, aby právě očekávání toho nejhoršího mělo rozhodující dopad na naše jednání i na volbu našich politických představitelů? Autor postupně zkoumá manipulace slavných studií a předsudky vnášené do historických událostí, ať už jde o stanfordský vězeňský experiment nebo o skutečný příběh z knihy Pán much, a přináší povzbudivou zprávu. Že to je naopak laskavost a spolupráce, která se reálně všude projevila jako evolučně nejúspěšnější strategie. Možná je načase, aby se lidstvo přiklonilo k optimističtějšímu pohledu na sebe sama. Tohle je Sapiens roku 2020. – The Guardian Kniha mě donutila podívat se na podstatu lidskosti novým pohledem. – Yuval Noah Harari, autor bestselleru Sapiens...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475940/big_lidstvo-dejiny-nadeje-DC5-475940.png 4.441
Literatura světová, Historie, Sociologie, společnost

Vydáno: , Argo

De meeste mensen deugen: een nieuwe geschiedenis van de mens, 2019

Kniha Lidstvo: Dějiny naděje

Steew

Výborná knížka, ne že se jen čte moc dobře, ale ještě vám dokáže změnit pohled na lidstvo, lidi jako takové a vůbec přístup k lidem. Moc poučné!

keselylenka

Kniha se skvěle čte a byť jde o literaturu faktu, která je navíc plná informací, stránky utíkají ani nevíte jak. Obsah má myšlenkově hodně do sebe, i když jsem vlastně skeptická, že dokážeme něco změnit.

bob0985

Kniha, která vede k zamyšlení a jinému nazírání na svět, změnu optiky jeho vidění/vnímání. Podle mého mínění by si některé z kapitol zasloužily hlubší zkoumání k tomu, aby byly lépe prověřeny autorovy závěry. Pokud bych se živil psychologií/sociologií, tak bych v této knize našel určitě mnoho oblastí pro hlubší prozkoumání.

McBerny

Naivní, tak naivní, tak nebezpečně naivní….

DreamerX9

Kniha se těžko hodnotí jelikož nenabízí až tak něco nového jako spíš fakta a výsledky z předchozích výzkumů které prezentuje do dnešní doby. Kniha obsahovala mnoho zajímavých myšlenek a celkově polemizovala na hranici dobro a zlo. Ale zaujalo mě porovnávání jdoucí historie se současností i autorův styl jakým čtenáři podává někdy ne příliš příjemnou skutečnost o lidském chování.

LadyAnn

Hodnotit tuhle knihu jakkoli negativně není jednoduché.

Už jen pro své poselství či pouze prostý fakt, že nabízí v současné době tolik důležitý optimismus a víru v dobro, si bezesporu zaslouží ocenění a pozornost. Zároveň je čtivá a obsahuje štědré množství zdrojů. Bohužel však nedokážu přijmout autorem prezentovaný postoj. Nemůžu se totiž ubránit "černobílému dojmu", tedy že Bregman vybírá v rámci oponentury se známými teoriemi pouze takové příklady, které může ve své argumentaci jednoduše použít. Tento způsob demonstrace "na základě vlastního výzkumu" postupně čím dál více vyznívá jako prosté podsouvání názorů, protože výklad z mého pohledu postrádá širší rozsah řešené problematiky. Funguje proto výborně jako krátkodobé zlepšení nálady, dlouhodobě ale už neobstojí.

Kutcho

Veľmi poučná kniha, ktorá má pozitívne a optimistické posolstvo, prináša veľa zaujímavých príbehov a faktov z histórie a zo života.
Trochu mi najmä v druhej polovici prišlo, že sa schéma kapitol veľmi opakuje, aj napriek rôznym nosným témam, ale v každom prípade išlo o niečo nové, a spoločnou bola iba viera v dobro ľudí.
Podľa mňa by si túto knihu malo prečítať čo najviac ľudí, ale najmä by sa ľudia mali pokúšať správať ako autor navrhuje a odporúča.

ibs
01.11.2021

Velmi tomu pomohlo -v zmysle celkoveho dojmu- ze to pisal novinar. Velmi zaujimave zamyslenia sa.