JoeSurikata JoeSurikata komentáře u knih

Horalka Horalka Alberto Moravia (p)

Hodně otevřeně napsaná, hodně syrová kniha. Příběh obyčejných lidí, semletých válkou. Syrově, nemilosrdně. Doporučuji k přečtení každému, kdo si myslí, že na válčení je cosi hrdinského.

23.02.2019 4 z 5

Básnické dílo Básnické dílo Bohuslav Reynek

Těžko napsat o Reynkovi něco, co už dřív nenapsal někdo jiný. Snad jen tolik: není básníka, jehož verše by ve mně zněly tak, jako ty Renkovy ...

23.02.2019 5 z 5

Staré pověsti české Staré pověsti české Alois Jirásek

Pověsti jsem poprvé četl jako dítě a celkem se mi líbily. Tehdy jsem ještě vůbec nevnímal poselství, celkem jasně zakódované mezi řádky. Když jsem knihu vzal do ruky o řadu let později, nestačil jsem se divit, kolik zamindrákovaného nacionalismu a protigermánské nenávisti z pověstí čiší.

23.02.2019 3 z 5

Filosofská historie Filosofská historie Alois Jirásek

Pokoušel jsem se to číst jako povinnou literaturu, ale po cca 50 stránkách naprosto nezáživných popisů (Jirásek byl jistě placen od stránky) jsem raději risknul, že to při zkoušení nějak okecám a knihu vrátil do tetiny bibliotéky. Jako celá tvorba tohoto "velikána" (nezaslouženě protěžovaného z ideologických důvodů) mě ani toto dílo nezaujalo.

23.02.2019 1 z 5

Vojna a mír I. díl Vojna a mír I. díl Lev Nikolajevič Tolstoj

Nutno říct, že jsem nakonec sotva dočetl první díl a na další už jsem neměl sílu. Bylo to pro mě nesmírně těžko stravitelné, nezáživné. Děj se vlekl jako nohy z medu. Spousta nic neříkajícího plkání. Fakt mě to nezaujalo. Byť se dá jistě ocenit, kolik energie tomu musel autor věnovat. O tom něco vím a tudíž obdivuji. Proto 2 hvězdy.

23.02.2019 2 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Žalostná ukázka velice, ale opravdu velice špatné literatury, z níž se zcela nezaslouženě (a výhradně z ideologických důvodů) stala součást "pokladnice národního písemnictví" a návazně povinná školní četba. Jako takovou jsem ji kdysi musel přečíst a dodnes ve mně přetrvává svíravý pocit znechucení nad ubohostí této slátaniny.

23.02.2019 1 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Inteligentní, chytlavá pohádka pro dospělé. Podobenství o touze po opravdovém, naplněném životě. Knížka, která si čtenáře přečte ...

05.02.2019 4 z 5

Lvíče Lvíče Josef Škvorecký

Lvíče je vůbec první Škvoreckého knihou, co jsem četl. Nadchl mě správně ironický styl vyprávění, dobře vygradovaná zápletka a nesmírně vtipně parodovaná realita socialistické cenzury (pardon, tiskového dozoru :)

Kapesní povídky Kapesní povídky Karel Čapek

I kdyby neměly kapesní povídky žádné kloudné zápletky (a že je většinou mají), stejně by měly (stejně jako většina Čapkovy tvorby) čestné místo ve zlatém fondu české literatury, a to díky jedné věci: nádherné češtině s okouzlující slovní zásobou, která se stala etalonem a měřítkem pro další autory.

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Erbenovy drastické až horrorové příběhy mě fascinovaly už v dětství, kdy jsem po této knize sáhl jako po povinné četbě. "A mrtvý oči otvírá, a mrtvý oči protírá, sbírá se, hlavu pozvedá a půlkolem se ohlédá. ´Bože svatý, rač pomoci, nedej mne ďáblu do moci! - Ty mrtvý, lež a nevstávej, pánbůh ti pokoj věčný dej!´A mrtvý hlavu položiv, zamhouřil oči jako dřív." ... to přece nemá chybu, ne? :)

04.02.2019 4 z 5

Klasika. Krásné čtení o náročném povolání, které se dá dobře dělat jedině s láskou.

03.02.2019 5 z 5

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Obdivuhodná práce s češtinou, originální vypravěčská fazóna, rozverně pojatý příběh. Krásně se to čte; kniha, s níž je člověku dobře.

Zbabělci Zbabělci Josef Škvorecký

Obdivuhodná kniha. Syrová, otevřená zpověď ze zběsilé doby. Nikdo z nás si nic takového nedovede představit.

Tankový prapor Tankový prapor Josef Škvorecký

Příběh rozhodně není jen ztřeštěnou vojáckou legráckou. Jedná se o barvitou dobovou fresku, v níž Danny zakouší nechutnou realitu jak v podobě armádní imbecility, tak pokřivené "civilní" společnosti, jež ho brzy spolkne a rozžvýká. Prostě je to sranda, ze které mrazí až v konečcích prstů.

29.01.2019 5 z 5

Farářův konec Farářův konec Josef Škvorecký

Působivá kristovská alegorie. Do role nehledaného spasitele se obsadí bizarní mesiáš, falešný jako pětka, přesto však opravdovější, než by se mohlo na první pohled znát. Končí to fiaskem, jak už to tak v životě bývá.

Pád Pád Friedrich Dürrenmatt

Tuto knihu nemá smysl komentovat, tu je nutno si přešíst, aby každý věděl. To je tak přesné, až z toho mrazí.

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Co mě na Vančurovi fascinuje nejvíc, je jeho až fanatické zanícení pro češtinu. To je koncert. Příběh této knihy je vyprávěn rozvláčně, se zvláštní dynamikou, z níž jako by dýchala atmosféra temných časů, v nichž se děj odehrává.

28.01.2019 4 z 5

Matka Matka Karel Čapek

Sama Scheinpflugová o této hře prohlásila, že je to politický plakát. Ano, je. Napsáno na groteskní "objednávku" děsivé doby, která umocňuje sílu poselství.

28.01.2019 3 z 5

Soudce z milosti Soudce z milosti Ivan Klíma

Brilantní Klímova práce, vonící kouzelnou, přísně funkčně využitou češtinou. Rozmáchle vystavěný příběh dává jasný smysl a logicky graduje. No prostě lahůdka.

Inkognito v Praze Inkognito v Praze Ephraim Kishon

Ultimátně nejlepší humoristická kniha, co znám. Satira tak prošpikovaná čtveráckým židovským humorem, že to dál nejde. Ohromně vtipné, trefné, geniální.