Soudce z milosti

Koupit

Soudce z milosti - příběh soudce, který řeší dilema, zda udělit trest smrti usvědčenému vrahovi, je symbolickým vyjádřením ducha totalitní společnosti, nasyceného strachem a deklasujícího základní životní hodnoty. Román je považován za výjimečné dílo poválečné české prózy.

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190674/big_soudce-z-milosti-dyl-190674.jpg 4.483

Kniha Soudce z milosti

Apo73

Vstoupit do díla Ivana Klímy touhle knihou asi není dobrý nápad a nikomu to nedoporučuju. Tím chci totiž říct, že na žádnou další zatím nemám chuť. Klíma chtěl udělal velký román z normalizace, tedy tehdejší současnosti, a tím podle mne jeho velikost zabil. Chtít napsat umělecký text, natočit umělecký film, nebo vytvořit velké umění - to je předem prohraná snaha. A tady se to právě přihodilo. Působí to na mě, jako kdyby psal podle nějakých příruček. Celý text prostupuje určitá umělost, neživotnost figur i situací, uvažování osob je zvláštně chladné. Totiž - když si před tím člověk přečte například Zábranovy Povídky, ze kterých cítíte tovární prach na rukou a mezi zuby, nebo Kohoutův Kde je zakopán pes, kde jste uvláčeni autorovým bezbřehým egem a smýká Vámi dějem, nebo Novákův Miliónový džíp, kde na Vás doslova kape uondanost socialistického bezčasí v kombinaci se sveřepě a cíleně připravovaným zločinem, a nebo Páralův Generální zázrak, kde skrze hru slov se daří vytvořit zacyklenost normalizace až k absurditě, atd.. atd.. pak Klíma šustí papírem. Je to zbytečně dlouhá bichle, vyšlo by to na povídku, je to umělé. Vůbec nechápu, jak může být Klíma nejpřekládanější český spisovatel. Kam se hrabe na Škvoreckého nebo Vaculíka! Nebo Macuru! ALE POZOR - jeho vzpomínková kniha Moje šílené století stojí skutečně za to! Doporučuji. A k tomu doporučuji vřele všechny výše zmiňované knihy.

DuncanIdaho

Jak tak koukám ke všem komentářům u této knihy, tak budu docela výjimka. Mne to moc neoslovilo, chválemi se mi ztrácel děj, spousta filozofování a úvah. Ten děj, co tam byl, se sice dal číst, ale nějak to nebyl děj, který by mne nepustil od čtení.

Isserley
11.10.2020

Opus magnum skvělého českého spisovatele. Díky autobiografickým prvkům velmi živý obraz československé společnosti od války až do sedmdesátých let minulého století. Zejména brilantně vykreslená atmosféra tzv. normalizace může pomoci v bádání mladým historikům či osvěžit paměť těm, kdo si toto období idealizují nebo se jim po něm dokonce stýská.

Acamar
08.01.2020

Plastický obraz počátků normalizace optikou zlomových měsíců soudce Adama Kindla, který dospívá do své osobní i profesní krize a je nucen bilancovat.
Skrze střídání retrospektivních a aktuálních pasáží sledujeme, jak minulost formovala jeho hledání toho "správného" života i jak byla následně konfrontována politickou a společenskou realitou...až do bodu, kdy je nucen čelit těm typickým otázkám, jak moc (málo) jsme skutečně svobodní, kam jsme to vlastně chtěli dojít, kde jsme se reálně ocitli a kam jít dále...čelit naprosté ztrátě dosavadního směru a prázdnotě zanechané nenaplněnými představami. Obsáhlý příběh, přesto není přeplněný postavami a (jak to v dobrých knihách bývá) s postupujícími stránkami se čtenářův náhled na ně prohlubuje i mění.
Propracovaný a celkem čtivý román, který uvěřitelně a civilně vystihuje jak "pozadí", soudobou atmosféru, tak tehdejší obyčejná, soukromá dilemata svých postav.

InaPražáková
29.09.2019

Nebudu opakovat, jak je to formálně chytře napsaná kniha, o tom se dost rozepisují komentáře přede mnou. Kromě toho je Soudce z milosti civilní, nevyumělkovaný obraz Klímovy generace a začátku 70. let. Literatura z principu používá literární, nezvyklé zápletky - ne tak tady, všechno, co Klíma popisuje, se mohlo stát a hromadně dělo, obyčejný život s běžným přemýšlením o tom, co se smí, hodí, musí nebo nesmí říkat a dělat. Dramata jsou tudíž soukromá a vlastně také obyčejná, nevěra není nic nového pod sluncem. Jenže retrospektivní linie (která mě bavila víc, ale při druhém čtení to může být jinak) ukazuje zákonitou posloupnost, historickou nutnost, kvůli níž se jak celá generace, tak jeden každý z hrdinů musel dostat do své současné slepé uličky, ze které hledá nejlepší ze špatných cest ven. Mimo jiné, dá se najít hodně rovin a způsobů čtení.
Měla jsem s textem jediný problém: Soudce Kindl neudělal míň chyb než ostatní postavy, ale přes všechny ukázky vzájemné neschopnosti komunikace mu autor straní. Další postavy jsou emotivní až hysterické na hraně grotesky. Snad byly zvlášť ženy narozené ve 30. letech romantičtější, iracionálnější než dnes, snad to zčásti způsobuje hledisko vypravěče, kterému (ty hysterky) vyčítají citový chlad. Ale snižuje to věrohodnost jejich argumentů, což v komunikační šachové partii znamená znemožnění výhry.

tonysojka
08.02.2019

Jak již zde v komentářích uvedeno,jedná se o vynikající brilantní umělecké dílo ,doslova vymazlený text.Za sebe jen dodám ,že ve srovnání s Kunderovými knihami Kniha smíchu a zapomnění,nebo Život je jinde,které pojednávají o stejných tématech,je toto rozhodně lepší.Klímův pohled na hříchy a nedokonalost postav je chápavější,soucitnější a láskyplnější než břitký posměvačný odstup Kunderův.Což mne mrzí ,neboť jsem Kunderovi hodně fandil.Humor a ironie v příběhu jsou heboučké jako samet,neškrábou jako u Kundery.Pro mne obrovské literární překvapení a zážitek ze světa Databáze knih.

JoeSurikata
28.01.2019

Brilantní Klímova práce, vonící kouzelnou, přísně funkčně využitou češtinou. Rozmáchle vystavěný příběh dává jasný smysl a logicky graduje. No prostě lahůdka.

CleoXandra
05.01.2019

Výborný román, nesmírně mi sedl. Klímá používá nádhernou češtinu a jeho stylistika je fakt vybroušená. Prostě lahůdka. Navíc příběh je postaven fakt čtivě, člověk se do něj dokáže snadno vžít.