JoeSurikata

PomstaPomstaMonika Alžběta Svobodová

Velice zdařilý románový debut. Více v krátké recenzi...

02.12.2021

Zapomenutá historieZapomenutá historieMarietta Sergejevna Šaginjan

Rozhodně zajímavá kniha, při jejímž hodnocení je třeba přihlédnout k faktu, že byla napsána před půl stoletím. Od té doby pochopitelně vyplula na povrch spousta nových informací o Myslivečkově životě, které paní Šaginjan nemohla znát. Některé její hypotézy jsou tedy scestné, chyby se dají najít i v datech, chronologii apod. Přesto kniha přináší zajímavé pohledy na komponistovu osobnost a dobu, v níž žil a tvořil.

16.03.2021

Hrady, zámky a tvrze království Českého 1. ChrudimskoHrady, zámky a tvrze království Českého 1. ChrudimskoAugust Sedláček

Neskutečná kniha. Nechápu, že Sedláček vůbec dokázal vytvořit ještě další spisy, protože tahle práce by jiného autora zaměstnala na celý život. Od jeho časů se sice mnohé změnilo, ale i tak je to stále nenahraditelný zdroj informací o dané tématice.

02.08.2020

Půjčovna andělůPůjčovna andělůBlanka Fišerová

Zvláštní kniha, působící zmateným a rozháraným dojmem. Zamrzela mě jedna věc: knihu jsem koupil v antikvariátu, evidentně nečtenou. Byla opatřena dosti důvěrným autorčiným věnováním. Adresát knihu zřejmě ani neotevřel a rovnou ji odnesl prodat ...

30.12.2019

Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotářiRaději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotářiAleš Palán

Zajímavá kniha. Všichni hrdinové jsou svým způsobem švihlí, nebo lépe řečeno vymykající se normál. Pak se nabízí otázka, co je vlastně "normálu", ale to nechme stranou.

15.11.2019

Nejlepší sezonaNejlepší sezonaDavid Bochníček

Velice zajímavá kniha postavená jako desetiletý seriál originálních fotbalových fejetonů s pozoruhodnými filosofickými přesahy. Vtipná, poučná, krásně se čte. Stručně jsem ji zhodnotil v přiložené recenzi.

08.11.2019

Doktor v doměDoktor v doměR. Gordon (pseudonym)

Kultovní seriál, inspirovaný touto knihou, pro mě byl rozhodně mnohem větším zážitkem.

08.11.2019

Odvrácená tvář mociOdvrácená tvář mociAntonín Polách

Velice dobře napsaná a čtivá kniha, přinášející přitažlivou formou spoustu zajímavých informací, což svědčí o pečlivém studiu, byť autor není profesionální historik.

HanaHanaAlena Mornštajnová

Žádné nadšení. Věhlas této knihy je podle mě poněkud nadnesený. Těšil jsem se na ni, ale zážitek příliš neodpovídal očekávání.

13.08.2019

Dveře do létaDveře do létaRobert A. Heinlein

Velmi dobrá klasika inteligentního sci-fi. Byť je rozuzlení zápletky hodně dlouho předvídatelné, přesto se mi kniha dobře četla. Z profesionálního hlediska jsem si vychutnal zejm. líčení poměrů v americkém ústavu pro mentálně retardované osoby a porovnal si to s tím, v čem žiju já (jako zaměstnanec, pochopitelně :)

14.07.2019

Milovat seMilovat seMarika Korcová

Znamenitá milostná lyrika, postavená na autorčině až neuvěřitelné jazykové hravosti. Více v mé recenzi ...

04.06.2019

Růže pro AlgernonRůže pro AlgernonDaniel Keyes

Tak jsem konečně vyplnil mezeru ve vzdělání a přečetl tuhle kultovní klasiku svého žánru. Smutná kniha, které není zdaleka jen o ošidnosti umělého zvyšování inteligence. Možná jí víc slušel původní formát krátké povídky, ale i tak nelituju času věnovaného četbě ...

10.04.2019

Chopinův rukopisChopinův rukopisJeffery Deaver

Působilo to na mě poněkud zmateně. Velká bublina a nic. Jo, holt 15 autorů je na jeden román asi moc :)

22.03.2019

Zasuté zahradyZasuté zahradyIvan Wernisch

Bytelná poezie jednoho z nejoriginálnějších básníků, co znám. Miluju songy Mikuláše Chadimy otextované právě Wernischem, ať už ještě z doby Extempore, nebo pak MCH Bandu.

22.03.2019

Mé dětství v socialismuMé dětství v socialismukolektiv autorů

Knížku jsem dostal jako dárek od kolegů a omlouvám se jim i kolektivu autorů - nebyl jsem schopen ji dočíst. Sám jsem totiž prožil dětství v období tuhé normalizace, a tak ve mě příběhy pisatelů vyvolávaly vzpomínky, které tímto způsobem jitřit nechci ...

Murphyho zákonMurphyho zákonArthur Bloch

Já nevím, ale mě to dost zklamalo ...

Vedlejší nebeVedlejší nebeIvan Kraus

Jeden ze slabších kousků Ivana Krause, co jsem četl. Hlavní hrdina mi stránku od stránky víc a víc lezl na nervy.

Kavárna u tří otázekKavárna u tří otázekJohn P. Strelecky

Rádoby duchaplná knížečka. Očekávaná myšlenková hloubka je však nakonec placatá jako lívanec. Nuda, nuda, nuda ...

18.03.2019

Víno jako lékVíno jako lékRoger Corder

Nesmírně inspirativní kniha. Další střípek do mozaiky výzkumů, potvrzujících okřídlenou větu Horáce Badmana: alkohol podávaný v malých dávkách neškodí v jakémkoli množství.

Pivní biblePivní bibleBrian Kunath

Pro znalce piva to není dost odborné, ale pro labužnické milovníky piva ano :)

18.03.2019

Vzpomínky na blázinecVzpomínky na blázinecMirka Dušínová

Útlá knížečka je vlastně jakousi terapií formou osobního deníku. Místy je to vtipné, místy mi sarkastický popis poměrů v českých psychiatrických léčebnách připomněl určité vlastní (profesní) zkušenosti z podobného prostředí. Celkově je text hodně syrový, neopracovaný, což mu neubírá na autenticitě. Smysl má však hlavně asi pro autorku samotnou.

17.03.2019

Mistr Eckhart a středověká mystikaMistr Eckhart a středověká mystikaJan Sokol

Znamenitá kniha, přibližující myšlení největšího křesťanského mystika středověku.

16.03.2019

Moudrost Hildegardy z BingenuMoudrost Hildegardy z BingenuFiona Bowie

Texty Hildegardy z Bingenu jsou pochopitelně poznamenané dobou i prostředím vzniku, přesto si myslím, že mají co říct právě člověku 21. století, který je úplně jinde a není to úplně dobře.

16.03.2019

Souostroví Gulag: 1918–1956Souostroví Gulag: 1918–1956Alexandr Isajevič Solženicyn

Drsná, ale pravdivá kniha. Syrová výpověď o zrůdnosti bolševismu.

RevizorRevizorNikolaj Vasiljevič Gogol

Vtipná, výstižná satira s nadčasovou platností.

Modlitba žáby (1)Modlitba žáby (1)Anthony de Mello

Tuto knihu by si měl přečíst každý církevní dogmatik. Aby to v něm hrklo.

Ptačí zpěvPtačí zpěvAnthony de Mello

Kniha, která umí otevřít oči. Ale je nutno číst ji otevřeným srdcem.

Da Vinciho kódDa Vinciho kódDan Brown

Rozhodně čtivá kniha. Zápletka je samozřejmě přitažená za vlasy, protože ji autor postavil podle oblíbeného schématu mixáže historických skutečností s brakovou fikcí tak, aby nepoučený čtenář nerozeznal jedno od druhého. Inu, u literatury, stejně jako u každé jiné tržní komodity, nezáleží na kvalitě, nýbrž na prodejnosti. A Dan Brown je určitě kasovní hrdina. Takže palec nahoru za dobrou práci.

09.03.2019

Zkrocení zlé ženyZkrocení zlé ženyWilliam Shakespeare

Stejně jako celého Shakespearea, i tuhle frašku je nutno vnímat v dobovém kontextu. Tehdy byly takové kusy v módě. A když se to dobře nastuduje, je z toho i dneska divadlo jak má být.

Titus AndronicusTitus AndronicusWilliam Shakespeare

Hodně drsné drama. Na divadle jsem ho viděl v poněkud ironickém zpracování a člověk se i docela pobavil. Ovšem byl to humor, co mrazí.