jitka_dankova jitka_dankova komentáře u knih

Vztek Vztek Tracy Wolff

Druhý díl nečekaně dobé teenagerovské urban upíří ságy (celkem nás čeká šest dílů). Je naivní? Ano. Velmi dramatická? Jasně. Srdceryvná, přehnaná, plná rozpolcených vztahů a hrdinství a velkých gest? Jasně. A vůbec mi nevadilo se ponořit do takové překombinované jízdy pro puberťačky, autorka totiž vážně dobře píše. Z nadhledu, s nadsázkou, trefně.
Tento díl navíc dává milostným trojúhelníkům úplně nový náboj a ač je bytostně nemám ráda, tohle mne taaak bavilo. Velmi! Hudsona jako novou postavu jsem si doslova zamilovala a jeho komentáře byly osvěžující. Myslím, že jde snad o nejlépe použité téma ztráty paměti, jaké jsem kdy četla. Umožnilo tolik bizardních situací!
Je neuvěřitelné, kolik toho autorka do knihy naskládala a co dokázala jakštakš logicky propojit dohromady - nečekaná přátelství, navazování vztahů, odpuštění, tajemství, objevování vlastních schopností i krásy magických bytostí (draci, vlkodlaci, čarodějky, chrliče), ale bohužel i smrt přítele a špatná rozhodnutí a jejich důsledky. Už se těším, čím mne překvapí další čtyři díly z tohoto naivního puberťáckého světa.

21.11.2023 5 z 5

Vyslání: Na výčitky už je příliš pozdě Vyslání: Na výčitky už je příliš pozdě Victor Dixen

První díl trilogie o zvláštní reality show pro náctiletá děvčata. Na knize je znát, že je psána pro mladé, celkem brzy je prozrazeno hlavní tajemství a příběh je popisován jak z první osoby od hlavní hrdinky, tak je tam vloženo, co se děje v "zákulisí" na Zemi (popisováno ve třetí osobě). Osobně si myslím, že je to pro mladší čtenáře takto více pochopitelné a lépe se v tom budou orientovat. Velmi mne zaujalo, jak dokázal autor - muž - celkem pěkně popisovat pocity mladé holky a typické holčičí neshody, problémy a situace, popral se s tím fakt pěkně. Hlavní hrdinka mi docela přirostla k srdci a jsem zvědavá, jak se s problémem popere, takže budu číst dál. Ale obecně kniha pro starší čtenáře mimo cílovou skupinu moc není, na to je příběh takový moc zjednodušený a plochý. Navíc nečekejte moc sci-fi tématiku, je to vážně především o zákulisí podivné reality show. Hodnotím ale vysoko s ohledem na to, že cílové skupině by se kniha líbil mohla.

19.11.2023 4 z 5

Nedráždi bráchu bosou nohou Nedráždi bráchu bosou nohou Irena Hejdová

Vtipný příběh dvou hašteřivých bratrů s nespisovnou mluvou a dobrými narážkami. Zápletka je vlastně jednoduchá, dva bráškové skončí v záchodě a putují kanalizací, kde se setkají s bakteriemi, tasemnicí, ale taky starou plínou, dudlíkem a hroudou tuku. Ne, že bych zrovna zbožňovala fekální humor a vůbec knihy na toto téma, ale tento příběh si syn (9 let) vyhlédl u kamaráda a byl z něj naprosto nadšený. A já nakonec ocenila, že jsme se dostali k tématům, o kterých bychom se asi jinak nikdy nebavili (jak může dítě chytnout tasemnici nebo co dělá tuk v kanalizaci). V knize je pěkně použita a komentována nadsázka (děti jsou velké jako bakterie, tasemnice mluví apod.) a taky obsahuje docela dost úkolů a hledaček v knize. Nespisovná mluva nás nerušila, hašteření, nadávky a bitky mezi bratry synka pobavily (u nás doma se totiž kluci neperou, tak si o tom aspoň četl :-) ). Šlo o téma a zpracování, které obvykle nevyhledáváme, a tak nám knížka pěkně rozšířila záběr naší dětské knihovničky pro kluky.

18.11.2023 5 z 5

Skřítkové a trpaslíci Skřítkové a trpaslíci Antonio Lupatelli

Pátý díl ze světa lesních zvířátek a hlavně ze světa trpaslíků. Po předchozím nepříjemném čtení s umíráním víl jsme si se synem spravili náladu. Opět tu byly celkem roztomilé krátké příběhy doplněné krásnými ilustracemi. Celý tento díl se točí kolem soužití se zelenými skřítky, kteří všem znepříjemňují život a vyvádí lotroviny. Nakonec se ale spojí všichni dohromady kvůli společnému nepříteli.
Syn četl knihu ve čtvrté třídě a byl z pokračování jeho oblíbené série nadšený.

17.11.2023 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata (ilustrované vydání) Harry Potter a Tajemná komnata (ilustrované vydání) J. K. Rowling (p)

Druhý díl nesmrtelné klasiky pro dětské čtenáře. Kniha obsahuje krásné ilustrace, které syn (9 let) obdivoval a nijak mu nevadilo, že jsou postavy lehce jiné, než ve filmu, který zná ze školy. Příběh syn četl přes celé prázdniny, některé kapitoly jsme poslouchali jako audioknihu, přecejen je na školáka na přelomu třetí a čtvrté třídy v knize velké množství textu. Bavily ho některé vtipy a akce, které se do filmu nedostaly a v knize o nich vlastně četl poprvé. Měla jsem v plánu, že bude syn číst knihu až ve věku hlavního hrdiny (12 let), ale vyprosil si tu knihu dříve. Jsem nadšená, že si oblíbil příběh, který mám já spojený se svým dětstvím/dospíváním a že takhle knížka prostě nestárne.

08.11.2023 5 z 5

Ostrovy bohů Ostrovy bohů Amie Kaufman

První díl zajímavé fantasy série z námořního prostředí. Knihám na lodích příliš neholduju, ale naprosto jsem toužila si znovu přečíst nějakou knihu s rukopisem autorky série Aurora, že jsem si e-knihu koupila hned, jak se dostala do prodeje. A ano, dostala jsem vše, co si tolik cením právě i na zmiňované autorčině jiné sérii, tedy příběh vyprávěný několika zajímavými postavami, které chci rozhodně poznat blíž. Ponořila jsem se do příběhu, ve kterém občas nenápadně objevím v rozhovorech silnou myšlenku či přirovnání nebo vysvětlení, které mi potom dlouho leží v hlavě. A hlavně jsem dostala zběsilé pronásledování a útěk ve snaze zachránit si život a náramně mne to bavilo. Je nutné ale upozornit na to, že v této sérii taky hodně okrajových postaviček přijde o život. Nevzalo mne to tak silně, jako v jiných knihách a hlavní postavy na to reagovaly adekvátně, a prostě není to zrovna pohodové čtení.

Na sérii si cením hlavně neotřelého pojetí fungování jejich magie, nově vznikajících přátelství i napravování starých křivd a krásně prokreslených charakterů i s jejich nedostatky. Romantická linka mne tentokrát v podstatě nijak nezaujala, byť je vlastně pěkná a pozvolná, nevím... nebylo to to hlavní, co by mne ponoukalo číst dál. Nějaký větší zvrat na konci jsem očekávala a jsem zvědavá na další díl.

08.11.2023 5 z 5

Šepot kouzel Šepot kouzel Elise Kova

První díl rozsáhlé fantasy pentalogie pro puberťačky, ze které mám rozporuplné pocity. Už dávno nejsem cílová skupina a velmi nepříjemně jsem nesla ty nezvratné věci, které přímo či nepřímo vlastně hlavní hrdinka svým jednáním způsobila. Zažila jsem v životě smrt člověka, který měl vše před sebou, a proto mám averzi ke knihám, které takové téma nesou a ten smutek a zmar z reálného života mi takto připomenou. Puberťačky tohle vnímat nebudou, ale jako matka od dvou dětí už na smrt mladých lidí nahlížím jinak. Myslím, že v knize byly závažné věci, přes které ale autorka nechala hlavní hrdinku přejít až příliš chladně a bez pořádných emocí, samotná er-forma, kterou je kniha psaná, tomu asi napomáhala. Hodnotím čtyřmi hvězdičkami s ohledem na cílovou skupinu mladých děvčat, kterým se šikanovaná naivní hrdinka, která moc neví, co se sebou, nejspíš bude líbit (a já prostě svým věkem nejsem cílovka, no). Já bohužel ve čtení skrze ten smutek pokračovat nedokážu, byť mne ke konci konečně osud Eiry začal více zajímat.

06.11.2023 4 z 5

Tajemství Tajemství Timo Parvela

Závěrečný díl čtivé a překvapivé sci-fi pro děti. Tento temný díl plný závažnějších a náročnějších témat je vyprávěn z pohledu Marie. Překvapilo mne, co všechno se do tohoto dílu vešlo a kolik témat nám dal se synem k diskuzím - válka, vymývání mozku, manipulace, sledovací zařízení, mikročipy, diktatura, kde je duše a osobnost člověka, cestování časem a červími dírami a teorie o vesmíru, zbraně... myslím, že jsme takovou sérii se synem potřebovali a jsem ráda, kolika témat se kniha (někdy jen velmi okrajově) dotkla. Syn (9 let) vlastně poprvé četl o takové komplexní válce a zlu a o to více byl rád za ten šťastný konec a záchranu a ten obrázek k ní ho uchvátil (což mne, dospěláka, třeba vůbec nebralo... nj, ale on je cílová skupina). Tato série má čestné místo v naší knihovničce a rozhodně ji budeme číst i s mladším synem.

Virus Virus Timo Parvela

Pátý díl čtivé a překvapivé sci-fi pro děti. Tentokrát příběh vypráví Ari a opět ho doplňují parádní ilustrace, které synovi (9 let) pomáhaly příběh pochopit. Přítomnost rodiče byla při čtení fajn, neboť některé pojmy byly pro synka ještě složité a vysvětlovala jsem je, některé věci mu nedocházely (kde se to vzalo, proč to tam je). Taky nepochopil kapitoly, které jsou z pohledu Olivie. Nicméně nadšení ze čtení této série jsem na něm viděla hodnotím plným počtem hvězdiček, protože syn si tuhle sérii neskonale oblíbil a často se téma nové planety dostalo i do rozhovorů - kniha ho rozhodně ovlivnila. Navíc to bylo jeho první setkání s lehkou romantikou v knize, napětí mezi Arim a Marií mu přišlo vtipné. Já s napětím sledovala dobrodružství hlavní dvojice i různé zvraty. Sérii rozhodně doporučuji (opatrně ale u citlivějších dětí).

Průkopníci Průkopníci Timo Parvela

Čtvrtý díl čtivé a překvapivé sci-fi pro děti. Tento příběh vypráví Marie a syna při čtení docela fascinovalo, co děti na nové planetě řešili (nová pojmenování, seznámení s mimozemšťany...). V příběhu se ale objeví i smutné a tragické věci (úmrtí dítěte), i tajemství a podivnosti, myslím, že pro citlivější děti to může být náročnější čtení. Ne všechno syn (9 let) pochopil, některá slova či narážky na minulost jsem musela vysvětlovat. Přesto ho série docela pohltila a čte ji rád.

Vládci popela Vládci popela Scott Reintgen

První díl dostihové urban fantasy duologie mne příliš neoslovil. Jen málokdy se v knížce tak ztrácím, jako jsem se ztrácela tady. Nechápala jsem kasty, nechápala jsem fénixové koně, nechápala jsem zásahy božstev a vůbec, kdo to vlastně byl. Nechápala jsem, jaktože mají kamery a sociální sítě a technologie a co je to tedy vůbec za svět. Postapokalyptický? Vymyšlený? Uf, no ani průběh závodu jsem nechápala, oslovilo mne akorát pár zajímavých intrik a smrtí a podlostí. Zatím nemám důvod pouštět se do dalšího dílu.

04.11.2023 2 z 5

Vše, co jste chtěli vědět o módě Vše, co jste chtěli vědět o módě Adéla Bartlová

V rámci svého žánru (naučná publikace o módě) je to výborná kniha, která obsahuje užitečné informace a má čestné místo v mé malé "fyzické" knihovničce (jako ebook vydaná bohužel nebyla).

31.10.2023 5 z 5

Tři bonusové kapitoly k sérii Ranhojička Tři bonusové kapitoly k sérii Ranhojička Lynette Noni

Série Ranhojička mne přes prvotní rozčarování z prvního dílu nakonec naprosto pohltila a oblíbila jsem si ji natolik, že jsem zakoupila i tyhle tři bonusové kapitoly. Jestli to za ty peníze stálo? Vlastně ani ne. Nedozvěděla jsem se nic "navíc", nepřišlo mi, že by byl opravdu představen pohled a myšlenky těch tří kluků nějak více, než je tomu v hlavních knihách. Těšila jsem se, že nahlédnu do nitra Jarenovi po té zradě, ale zrovna jeho kapitola je ještě z doby ve vězení.

26.10.2023 3 z 5

Vše, čím pro mě jsi Vše, čím pro mě jsi Nora Welling

Tahle romance o lásce fyzioterapeutky a kluka na vozíčku vypadala podle anotace tak zajímavě, že jsem ji četla bez návaznosti na první díl. A nejspíš proto mne šokovalo, že jsem se ocitla jako ve španělské telenovele. Vážně, přesně takový pocit jsem z toho panství a vztahy mezi "pány" a "sloužícími" získala. Autorka očekává, že čtenáři první díl četli a ty vztahy a to prostředí už chápou, takže jsem se docela ztrácela.
Příběh vypráví jak hlavní hrdinka, tak i hrdina, jejich kapitoly se střídají. Samotná romantická linka mezi nimi mi nevyhovovala, přišla mi podivně uchopená, tak nějak na sílu. Knih o "učení se flirtování" jsem četla vícero a tady nebylo to téma dobře zpracované, nechápala jsem motivace postav a jejich přístup. Příběhy o postavách na vozíčku bývají plné emocí a taky určitých poselství a zamyšlení nad světem, no tady jsem z toho nic nenašla a kniha ve mně nic nezanechala. Ani oddych nad obyčejnou romancí, za mne bohužel bylo čtení ztrátou času.

26.10.2023 2 z 5

Mechanika lásky Mechanika lásky Alexene Farol Follmuth

Chtěla jsem poznat autorku Atlasové šestky a její styl psaní, a zvolila jsem si tuhle romantickou jednohubku pro náctileté. Věděli jste, že je autorka ukecaná? Jakože hodně ukecaná. Číst tuhle knížku je jako sedět u kávy s velmi ukecanou kamarádkou, se kterou vám je ale fajn. Člověk se toho vlastně moc nedozví, děj se moc neposouvá, ale pořád je co si povídat a komentovat. Romantická linka dvou amerických středoškoláků byla milá, taková typicky "školní", ale to hlavní, o co v celé knížce šlo, byly úvahy o budoucnosti a rozhodování, co po maturitě a kam a jak směřovat svůj život. Uf, jsem ráda, že tohle už mám dávno za sebou, je to sakra náročné téma (zvlášť pro studenty v USA, kde od sebe dva lidi najednou mohou být přes celý kontinent daleko). Myslím, že především a právě pro tohle své zaměření bude kniha oslovovat jen náctileté slečny a nebude mít už tolik co nabídnout nám z jiných cílových skupin. Dávám pět hvězdiček, ale s ohledem na tu cílovku mladých náctiletých holek, kterým by se kniha líbit opravdu mohla.

Zloděj hvězdného prachu Zloděj hvězdného prachu Chelsea Abdullah

První díl promyšlené fantasy trilogie (The Sandsea Trilogy) z orientálního světa plného džinů a ifrítů a magických předmětů. Kniha je rozsáhlá a poměrně drahá (i ebook, který jsem si kupovala) a tak nečekaně jiná než ostatní, že je mi jasné, že si její nákup rozvážně promyslíte. Snad můj komentář pomůže s rozhodováním.
Svět vytvořený kuvajtskou autorkou staví na příbězích Tisíce a jedné noci a postavách, jako jsou Šeherezáda a Aladin a Alibaba a 40 loupežníků - tím rukopisem a těmi základy byl příběh tak krásně prodchnutý. Přitom ale autorka proměňuje tyto příběhy v něco úplně jiného a dodává některým věcem tak nečekaný smysl a hloubku, ach... bylo to krásně všechno propojené. Sama je bravurní vypravěčkou a děj, byť se toho zas tak moc nedělo, nakonec pěkně ubíhal a hezky se četl. Po vzoru Šeherezády autorka prokládá kapitoly i nějakými samostatnými příběhy, občas to zdržovalo a občas jsem je i přeskočila, jenže každý ten příběh byl tak důležitým dílkem do skládačky celého světa, že jsem se pokorně vracela a doplňkové příběhy dočítala.
Příběh popisuje krutý svět, kde proti sobě stojí džinové a lidé a vzájemně se vraždí. Hlavní hrdinka se ale s jedním džinem přátelí a protloukají se světem, jak se dá. Když se připlete do cesty nešikovnému a naivně nezkušenému princi, musí se oba chtě nechtě vydat na výpravu za mocnou magickou lampou. Jejich dobrodružství je střídavě vyprávěno pohledem tří lidí z této výpravy (naše obchodnice, princ a loupežnice zabíjející džiny), ta ich forma mi náramně vyhovovala, protože krásně poskytovala pohled do pocitů a minulosti postav a ukazovala jejich strachy a pochybnosti.

Co si na tomto prvním díle neotřelé fantasy cením asi nejvíc je fakt, že se nebojí mít nešikovné a zbabělé postavy, které se situacemi prostě protloukají, jak se dá a snaží se zachránit, co jde. Ach, kdy se stane, aby nějaká hlavní mužská postava prostě něco zapomněla, někde zakopla a nebo to neuměla se zbraněmi a chyběly jí znalosti a zkušenosti? Bylo to osvěžující, bylo to jiné, bylo to nečekaně realistické a opravdové.

Romantickou linku v této knize nečekejte. Je otázkou, jestli se jí vůbec v nějaké podobě od nějaké postavy dočkáme v dalších dílech (druhý anglický ještě ani nevyšel), ale musím přiznat, že mi to překvapivě nevadilo. Autorka nabídla tak úžasný svět a poodkryla tajemství džinů a ifrítů, že potřebuji vědět, co bude dál, a na romantiku nehledím. Džinové a jejich svět je pro mne cenným lákadlem a to, jaký pro ně autorka stvořila svět, je fascinující.

Jediným negativem knihy pro mne byly někdy matoucí popisy magie a toho, co někde hrdinové prožívali v iluzích. Fakt jsem se občas ztrácela a zpětně pochopila děj v některých místech, až když o něm později postavy mluvily a popisovaly jej někomu jinému.

Pokud jste fascinování džiny a láká vás retelling orientálních příběhů Tisíce a jedné noci a podání v jiné, osvěžující podobě, doporučuji zvážit ponoření do první knihy této trilogie, i když ještě nemáme tušení, co nám časem v dalších dílech autorka vůbec přinese.

Srdce slnečnej bojovníčky Srdce slnečnej bojovníčky Sue Lynn Tan

(SPOILER) Druhá část této asijské duologie od malajské autorky se nese v tíživější a takové dospělejší rovině. Plně se ukáží některé problémy nebeského království, dojde na vyjasnění věcí z minulosti i spoustu dalších dobrodružství. Bohužel se tady taky nevyhneme i tragické smrti některých vedlejších postav. Tak jako mne první díl rozveselil a nadchl, druhý mne spíš rozesmutnil a dostal do určité melancholie a nutil mne nad spoustou věcí přemýšlet. A to je u knih taky dobře a v pořádku.

(pozor spoiler) Složitě jsem se vyrovnávala s tím, koho si nakonec Xingyin (Singjin ve slovenské verzi) vybrala a milovala. Asi mi chybělo víc jejich společných zážitků, přecejen se první kniha soustředila především na vztah s jinou postavou. Probralo mne až uvědomění, že spolu strávili roky. Roky! V nebezpečných situacích. Nakonec jsem se s tím smířila.
(konec spoileru)

Jsem vděčná, že jsem si duologii díky slovenskému nakladatelství Motýľ mohla přečíst ve formě ebooku ve své čtečce v noci, když jsem byla nemocná a nemohla spát. Tohle seznámení s asijskou legendou i asijskými nápady pro fantasy příběhy bylo zajímavé a něco ve mně zanechalo. Jste skvělí, že jste psali ta jména bez pomlček a upravená více foneticky, aby se lépe četla.

Dcera měsíční bohyně Dcera měsíční bohyně Sue Lynn Tan

První díl okouzlující asijské duologie od malajské autorky. Knihu jsem musela číst ve slovenštině, neboť nakladatelství Ocelot záměrně, podle a dost ošklivě ignoruje čtenáře s elektronickými čtečkami a knihy schválně elektronicky nevydává a ani nekupuje práva na el. licence. Ale dost k mému rozhořčení z vydavatelů a zpět k této kouzelné knize. Příběh je inspirován starou čínskou legendou a já jsem byla fascinovaná světem, který autorka na základě té jednoduché inspirace vytvořila. Vše se odehrává v nebeské říši pro nesmrtelníky, kteří mohou využívat magii. Cestuje se tam vtipně na obláčcích a měsíc se rozžíná za pomoci lamp, ale jinak inspirace čínskými legendami končí a vytvořený svět je reálně prokreslený, včetně složité politiky, magických příšer i doutnajících problémů. První část série se nesla v duchu objevování nového světa, nových přátel, první lásky i vlastních schopností. Xingyin (Singjin ve slovenské verzi) je drzá a dokáže se prát a rvát o to, co v životě chce, i když jí všichni akorát hází klacky pod nohy. Její povaha se mi líbila a bavilo mne sledovat její myšlenky (kniha je psána z jejího pohledu), které od naivních směřovaly stále k dospělejším. Příběh se odehrává v průběhu několika let a od rozverné, jakoby dětské první části, se v hlavně v druhém díle duologie přesune k tíživým rozhodnutím, dochází i k tragické smrti některých vedlejších postav a celý příběh získá jinou rovinu, na to se připravte. Mne první díl rozveselil a nadchl a druhý rozesmutnil a dostal do určité melancholie a nutil mne nad spoustou věcí přemýšlet. Nelituji ani jedné stránky čtení této duologie, kniha je podle mne opravdu kvalitní. Můžete v ní očekávat spoustu dobrodružství, putování a v jedné chvíli se objeví i draci.

Romantická linka a milostný trojúhelník mi nesedl, ale nějak jsem se tím nakonec smířila a zkusila hlavní postavu pochopit.

Zrodení z mágie Zrodení z mágie Natali Fox

(SPOILER) Druhý díl rozsáhlé fantasy tetralogie od slovenské autorky, která je, chtě nechtě a zamýšleně i nezamýšleně, inspirována sérií Eragon od Christophera Paoliniho.
Právě v tomto díle jsem pociťovala zásadní změnu všeho, co jsem si na hlavní postavě všimla v prvním díle, bylo to jako číst o někom jiném a ne, nesouviselo to s tím, že se v hrdince probrala magie. Naopak, popisy, co musela prožívat a co jí magie způsobovala, mi přišly jako jedna z mála fakt dobrých a uvěřitelných věcí ohledně charakteru této postavy.
(pozor spoiler) Hrdinka pro mne najednou byla hrozně povrchní - odložit ten pergamen, zahodit dlouholeté přátelství a kvůli čemu vlastně? Ne, nepochopila jsem ji. Vztah k sestře mi přišel diametrálně odlišný než v prvním díle. Zmizela hravost a bojovnost hrdinky a touha po dobrodružství. A ten milostný trojúhelník? To po sotva prvním vztahu hned skončí s někým, kdo tam prostě jen byl? Nepochopila jsem ten nový vztah, objevil se pro mne z čista jasna a nedával vůbec smysl. Přátelství s Violou se podle mne objevilo taky spíš z ničeho nic a na ničem pořádně nestavělo. A čtyřicetiletý kouzelník, který procestoval svět, a měl být mentorem, se v určitých chvílích choval zase nepoměrně věku a charakteru postavy. Mátlo mne to.
(konec spoileru)

Pokud to mám shrnout, fantasy svět a zápletky a propracovanost díle je krásná, kvůli tomu jsem knihu dočetla a zvažuji časem nákup i dalších dílů. Jen se nedokážu vžít do žádné z postav a tak mám tendence přeskakovat části o jejich pocitech a jen sledovat děj a to je prostě škoda.

PS: Tato série by měla potěšit všechny vegany a vegetariány, neboť je tu tento životní styl celkem dost propagován a vetkán do příběhu. Za mne to bylo na sílu a nekonzistentně, ale milovníky zvířat to rozhodně potěší.

22.10.2023 4 z 5

Prebudená mágia Prebudená mágia Natali Fox

První díl rozsáhlé fantasy tetralogie od slovenské autorky, která je, chtě nechtě a zamýšleně i nezamýšleně, inspirována sérií Eragon od Christophera Paoliniho. Fascinovaly mne neotřelé nápady (kouzelný pergamen), zajímavá zápletka a propracovaný svět, který autorka stvořila. Jen bych si to všechno přála prožívat s jinou hrdinkou, bohužel.
Její charakter mi přišel hrozně moc nekonzistentní (hlavně první díl versus druhý), její rozhodování, některé rozhovory i fňukání (v druhém díle) mi nesedělo. Prostě jakoby postava neměla svůj charakter, ale pro každou část knihy (srovnávám hlavně s druhým dílem) se chovala jako někdo jiný, koho jsem nepoznávala. Absolutně jsem se s ní nemohla nijak ztotožnit, poznat ji a pochopit, těžko se mi popisuje, kde byl vlastně problém.
Romantická linka a vůbec vznikající vztahy v tomto díle mi nepřišly špatné, jen jim podvědomě něco chybělo, ve druhém díle už jsem lépe vnímala, co mi tam chybí a kde jsou hlavní trhliny - nic nešlo opravdu do hloubky. Ani to, co podle mne mělo, mohlo. Sice se slovy autorka snažila popsat nějaké hlubší city, ale chování postav, jednání, rozhovory byly s těmi vznosnými řečmi prostě v rozporu.
Za propracovanost, neotřelost a zajímavé nápady si kniha rozhodně zaslouží vysoké hodnocení. Jen škoda, že mi nedokážou postavy přirůst k srdci.

22.10.2023 5 z 5