Zloděj hvězdného prachu

Zloděj hvězdného prachu https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/505401/bmid_zlodej-hvezdneho-prachu-TfB-505401.jpg 4 30 11

Dechberoucí vyprávění o nalezení rodiny, prastaré magii a příbězích, jež přetrvají celé věky. Loulie al-Nazari, proslulá jako Půlnoční obchodnice, si se zákony příliš hlavu nedělá. Se svým osobním strážcem, který je džin, hledají a prodávají zakázané magické předměty. Když zachrání život zbabělému princi, přitáhne k sobě pozornost jeho mocného otce – sultána – a ten ji pomocí výhrůžek pošle na výpravu za pokladem. Jde o čarovnou lampu, jejíž pomocí by ožila pustá země. Ale jen za cenu smrti všech džinů na světě. Ve světě, kde se vyprávění mění ve skutečnost a iluze v pravdu, Loulie zjistí, že nic – včetně nepřátel, magie ani její vlastní minulosti – není to, co se zdá. Nyní se bude muset rozhodnout, kým se stane.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Stardust Thief , 2022

LiliDarknight
24.03.2024 2 z 5

2,5*

Americko-kuvajtská spisovateľka Chelsea Abdullah pozýva čitateľa do pieskom zaviatych krajov. Príbeh o dobrodružstvách nie úplne nevinnej obchodníčky odela do exotického šatu. Čitateľa sa snažila strhnúť aj rozprávkami o džinoch a tajomných magických artefaktoch. No ohúrenie v istých momentoch nahrádza skôr rozčarovanie.

Postavy sú typové. Vytvorené tak, aby boli morálne sivé a do určitej miery prospechárske, s vopred určenými úlohami, ktoré majú zohrať. Dievča s tragickou minulosťou bude bojovníčka. Oportunistickej zlodejke narastie chrbtová kosť. Zbabelý princ nakoniec nájde odvahu. Napriek tomu si dokážu získať pozornosť i sympatie, aj keď kniha je zameraná hlavne na dejovosť.

Tempo je pomerne svižné a autorka ho nasadí už v prvých kapitolách. Po úvode ako z rozprávky v rýchlom slede za sebou prichádza niekoľko kľúčových scén. V nich sa predstavia hrdinovia. Autorka stanoví ich úlohy a naďalej sa venuje udalostiam. Nebezpečné úklady, pokusy o vraždu, prekvapivé úteky i nedobrovoľné zrady. To sa stihne udiať len na niekoľkých stranách. Navzdory tomu je jednoduché zorientovať sa v udalostiach.

Postupom strán sa však začínajú prejavovať dva hlavné nedostatky. Abdullah má tendenciu servírovať všetko na striebornom podnose. Prezrádza motívy. Vysvetľuje udalosti. Ukazuje zradcov a vyzdvihuje hrdinov. Je toho pomerne málo, čo čitateľovi doslova nepodsunie až pod nos. Takže je ihneď jasné, že dôležitých je tých pár okamihov, ktoré okato prehliada.

Neskorším kozmetickým problémom sa stane opakovanie. K nemu sa pridruží odporovanie si. To sa najväčšmi prejavuje pri opise charakteru princa Mazena. Ten je od prvej strany predstavovaný ako zbabelec. Autorka navyše trvá na tom, že tento fakt musí pripomínať, a neustále tak princa tituluje. Napriek tomu na jeho správaní nie je poznať žiadnu zbabelosť. Mazen vyhovie bratovi a vydá sa na nebezpečnú výpravu. Bez zaváhania sa vrhne do záchrany ostatných. Možno je zbabelcom len preto, že občas premýšľa o dôsledkoch svojho konania. Alebo preto, že má zdravý pud sebazáchovy. Ak chcela autorka poukázať na toto, urobila to dosť neobratne.

Zvláštnosťou knihy je tiež epizodickosť. Protagonisti majú svoju úlohu od sultána. Očakávame, že sa kvôli tomu dostanú do problémov. Rôznorodých. Krvavých. Z niektorých sotva vyviaznu. No počas týchto peripetií akoby zabudli, že k niečomu majú smerovať. A potom si na to, akoby mimochodom, spomenú pár desiatok strán pred záverom, následkom šokujúceho odhalenia.

Až v kapitolách nasledujúcich po tomto zvrate Abdullah ukazuje svoje kvality, podobne, ako ich naznačila už v úvode. V týchto častiach príbehu postavy konajú, rozmýšľajú a mágia vybuchuje. Škoda, že medzi týmito stránkami ostalo až zbytočne veľa nešikovne vyplneného priestoru. Čitateľ pri jeho lúskaní vidí maximálne to, ako autorka zakopáva o vlastnú nevypísanosť.

Román Zlodej hviezdneho prachu naláka na exotickú atmosféru a orientálne rozprávkové motívy. Dobrodružnosť a správanie sa postáv ulahodia skôr mladším a nenáročnejším. Pre tých náročnejších by to mohla byť príjemná oddychovka, pokiaľ budú ochotní prehliadnuť niektoré začiatočnícke prešľapy. Tie nevyváži ani tradične otvorený koniec volajúci po pokračovaní.

Evik161
19.02.2024 5 z 5

Krásná fantasy. Dobře propracované a popsané, byla jsem v poušti, byla jsem na orientálním tržišti, byla jsem v paláci, vše jsem měla živě před očima. Mělo to spád a nemohla jsem knihu odložit. Těším se na další díl.

AlexandraBane
07.02.2024 3 z 5

Skvěle vykreslený svět orientálních příběhů. Jenže to je tak všechno. Nevím, jestli je to překladem nebo tím, že je to první díl trilogie. Víc jak polovina knihy byla neuvěřitelně ubíjející a táhla se. A když vás chytne až posledních deset kapitol, je to sakra málo. Čekala jsem od toho víc

Mikky01
25.01.2024 4 z 5

Kniha od @dobre_knihy

Kniha “Zloděj hvězdného prachu je retelling orientálních příběhů Tisíce a jedné noci. Hlavní hrdinkou tento Fantasy knihy je Loulie, neboli Půlnoční obchodnice, která ze začátku působí jako nenápadná postava, hledající magické předměty, aby je prodala na tržištích. Při této výpravě se potýká s různými potížemi a šejdíři.
Jelikož je tento svět plný džinů, tak není překvapením, že souputníka jí děla džin jménem kádir
Hlavní hrdinka se postupem času dostane do nesnází a je předvedena před sultána. Ten jí donutí pomocí nátlaku a úskoků k nebezpečné výpravě, při které má najít kouzelnou lampu, která skrývá tak mocná kouzla, s kterými se může stát nepřemožitelným. Jelikož Loullie je jediná, kdo může lampu s neomezenou mocí najít, tak s ní jsou na výpravu vysláni tři sultánovi strážci. Cesta za kýženým cílem je nebezpečná, plná nástrah a nepřátel. Více nechci spoilerovat, protože každá další věta by Vás ochudila o překvapení

Samotný děj knihy se mi líbil, je plný napětí a cestování po arabské říši. Je to zase něco jiného, než čtu obvykle. Miluji pohádky “tisíce a jedné noci nebo “Aladina, takže to možná bude hlavním důvodem, proč jsem z toho tak nadšený . Líbila se mi výprava do pouště, svět plný magie a hlavně džinové a kouzelné lampy.
Každá kapitola je psána z pohledu jiné postavy, která s hlavní hrdinkou putuje, takže o zábavu je zde postaráno.
Kniha má mít tři díly, takže jsem zvědavý na pokračování.
Pokud mate rádi fantasy, tak jako já, můžete se do čtení směle pustit .

Hodnocení 8/10

aNGie5
15.12.2023 5 z 5

Čáry a kouzla, odhalená a neodhalená tajemství, ale taky láska a přátelství, zrada a pomsta, něco co tušíte a co překvapí, něco z čeho mrazí a z čeho přechází zrak, všechny vášně co patří k pohádkám (či fantasy) a dobrodružství z arabského světa...

tyrkysoveknihy
09.12.2023 4 z 5

- skvělá knížka s bezvadnou pouštní atmosférou - písek, horko, magické předměty, džinové, ghúlové, ifrítové, arabská kultura

- celkově moc ráda čtu věci, které nespadají do angloamerického a západoevropského proudu - originálním bych to nenazvala, ale rozhodně je to OSVĚŽUJÍCÍ

- ani jeden ze tří střídajících úhlů pohledu (Půlnoční obchodnice Loulie, sultánův syn princ Mazen, loupežnice zabíjející džiny Ajša) a mě nenudil, zajímaly mě všechny postavy a neměla jsem problém se v nich vyznat

- mým miláčkem se stal džin Kádir, který Loulie doprovází ve své lidské podobě jako její bodyguard, ale často na sebe bere podobu ještěrky nemohla jsem si pomoci a musela jsem často myslet na chameleona Pascala z animáku Na vlásku

- čarovná lampa Aladin & Ali Baba a čtyřicet loupežníků vibes

- matka Mazena a její příběhy Šahrazád a Pohádky tisíce a jedné noci

- po vzoru Šeherezády autorka prokládá kapitoly i příběhy, které jsem si naprosto zamilovala a které nakonec krásně zapadají do celkové skládačky tohle je prvek, který mě v knížkách vždy moc baví

- romantika je tu jen lehce naznačena a sama jsem zvědavá, jestli a jak s ní bude autorka pracovat v dalším díle

- o napětí tu není nouze a konec je vlastně takový řekněme, že ho vnímám jako částečný cliffhanger, protože nevíte na 100% osud všech postav

- propracovanými postavami, spalující atmosférou, svou zápletkou a propletením detailů, dostatkem akce a (ne úplně čekanými) zvraty je tohle vážně povedená fantasy knížka na jejíž díl se rozhodně chystám a těším, jen si ho pak schovám do toho horkého léta

Za výtisk knihy k recenzi děkuji nakladatelství Laser společnosti Euromedia Group.

Luccinda
27.11.2023 4 z 5

První díl fantasy trilogie inspirované příběhy Tisíce a jedné noci mě nadchl hlavně svou nezaměnitelnou atmosférou. Orientální kultura, prostředí pouště, prastaré magické předměty a nadpřirozené bytosti jako džinové a ghúlové, to všechno dělá ze Zloděje hvězdného prachu velmi originální čtení, které si užijí všichni milovníci fantasy.

Přiznám se, že jsem měla velký problém prokousat se první polovinou knihy, která mi přišla nezáživná, postavy si mě nezískaly a zkrátka jsem se nemohla začíst. Ve druhé půlce se to ale naštěstí zlomilo a nakonec jsem se od knížky nemohla odtrhnout. Závěr byl velmi akční a nechybělo ani pár nečekaných zvratů, které perfektně připravily půdu pro druhý díl.

Celkově jsem ale z knížky stále taková rozpolcená a nevím, jak jí vlastně hodnotit. Některé věci byly skvělé, ve výsledku jsem si čtení užila, ale zároveň je to jedna z těch knih, které pustím z hlavy hnedka po dočtení a za pár týdnů už si na ní ani nevzpomenu. Dávám 4*, ale ve skutečnosti by to bylo tak na 3,5*.

DreamerX9
19.11.2023 4 z 5

Z knihy mám trochu smíšené pocity . Máme tu nádherně a originálně vykreslený svět do toho postavy kde každá z nich je jedinečná svým charakterem, schopnostmi nebo postavením ve společnosti. Na to že autorka staví knihu na tradičních příbězích je kniha zcela originální. Velice mě bavil svět ve kterém se děj odehrával. Na druhou stranu mi kniha přišla občas opravdu matoucí a také zdlouhavá místy byl děj ne až tak záživný bylo to hodně dlouhé klubko které jsem muselo postupně rozplétat aby se vlastně člověk k něčemu dostal. Písek času této knihy se občas sypal opravdu pomalu ale ke konci už kniha opět nabrala na zajímavosti A co se konce týče skvělé nadchnul pro pokračování. Když jsem si knihu pořizovala Netušila jsem že se bude jednat o trilogii Nicméně až u nás vyjdou další díly ráda se do nich pustím.

lena.o.knihach
28.10.2023 5 z 5

Mladá dívka Loulie, známá jako Půlnoční obchodnice, hledá vzácné magické předměty, které pak na trzích prodává. Společnost ji dělá džin Kádir. Někdy s ní drží krok v lidské podobě, jindy jí odpočívá na rameni jako ještěrka.
Hlavní hrdinka je sultánem donucena, aby mu našla kouzelnou lampu, s mocí ukrytou uvnitř by se stal nepřemožitelným.

Na nebezpečnou výpravu se vydává Loulie se svým osobním strážcem, sultánovým synem a jednou loupežnicí. Kapitoly se střídají hned ze tří pohledů a u žádného z nich se nebudete nudit.

Zloděj hvězdného prachu je inspirovaný příběhy Tisíce a jedné noci. Vůbec nevadí, pokud vám Ali Baba a čtyřicet loupežníků nic neříká. Vsadím se, že Aladina znáte všichni a pokud se vám aspoň trochu líbí hraná nebo animovaná verze, jděte do toho.

Začetla jsem se téměř okamžitě a rychle se do příběhu ponořila. Romantická linka mi vůbec nechyběla, měla jsem plnou hlavu džinů, magie, arabské kultury a nádherně vykresleného světa se skvělými hrdiny.
Nepatrné náznaky romantiky se tu objevují, takže věřím, že se jí více dočkáme ve druhém díle.

Já si knihu neskutečně moc užila. Je krásně graficky zpracovaná a mapa samozřejmě nesmí chybět. Ve druhé polovině jsem se vůbec nezastavila, je tu hodně akce a zvratů a já byla napnutá až do konce.

Jestli už máte dost upírů, víl, vlkodlaků a nevím, čeho všeho ještě, pusťte se do této dobrodružné fantasy série. Nebudete litovat.

#spoluprace @knizniklub @knihkupectvi_luxor @laser_nakladatelstvi

jitka_dankova
24.10.2023 5 z 5

První díl promyšlené fantasy trilogie (The Sandsea Trilogy) z orientálního světa plného džinů a ifrítů a magických předmětů. Kniha je rozsáhlá a poměrně drahá (i ebook, který jsem si kupovala) a tak nečekaně jiná než ostatní, že je mi jasné, že si její nákup rozvážně promyslíte. Snad můj komentář pomůže s rozhodováním.
Svět vytvořený kuvajtskou autorkou staví na příbězích Tisíce a jedné noci a postavách, jako jsou Šeherezáda a Aladin a Alibaba a 40 loupežníků - tím rukopisem a těmi základy byl příběh tak krásně prodchnutý. Přitom ale autorka proměňuje tyto příběhy v něco úplně jiného a dodává některým věcem tak nečekaný smysl a hloubku, ach... bylo to krásně všechno propojené. Sama je bravurní vypravěčkou a děj, byť se toho zas tak moc nedělo, nakonec pěkně ubíhal a hezky se četl. Po vzoru Šeherezády autorka prokládá kapitoly i nějakými samostatnými příběhy, občas to zdržovalo a občas jsem je i přeskočila, jenže každý ten příběh byl tak důležitým dílkem do skládačky celého světa, že jsem se pokorně vracela a doplňkové příběhy dočítala.
Příběh popisuje krutý svět, kde proti sobě stojí džinové a lidé a vzájemně se vraždí. Hlavní hrdinka se ale s jedním džinem přátelí a protloukají se světem, jak se dá. Když se připlete do cesty nešikovnému a naivně nezkušenému princi, musí se oba chtě nechtě vydat na výpravu za mocnou magickou lampou. Jejich dobrodružství je střídavě vyprávěno pohledem tří lidí z této výpravy (naše obchodnice, princ a loupežnice zabíjející džiny), ta ich forma mi náramně vyhovovala, protože krásně poskytovala pohled do pocitů a minulosti postav a ukazovala jejich strachy a pochybnosti.

Co si na tomto prvním díle neotřelé fantasy cením asi nejvíc je fakt, že se nebojí mít nešikovné a zbabělé postavy, které se situacemi prostě protloukají, jak se dá a snaží se zachránit, co jde. Ach, kdy se stane, aby nějaká hlavní mužská postava prostě něco zapomněla, někde zakopla a nebo to neuměla se zbraněmi a chyběly jí znalosti a zkušenosti? Bylo to osvěžující, bylo to jiné, bylo to nečekaně realistické a opravdové.

Romantickou linku v této knize nečekejte. Je otázkou, jestli se jí vůbec v nějaké podobě od nějaké postavy dočkáme v dalších dílech (druhý anglický ještě ani nevyšel), ale musím přiznat, že mi to překvapivě nevadilo. Autorka nabídla tak úžasný svět a poodkryla tajemství džinů a ifrítů, že potřebuji vědět, co bude dál, a na romantiku nehledím. Džinové a jejich svět je pro mne cenným lákadlem a to, jaký pro ně autorka stvořila svět, je fascinující.

Jediným negativem knihy pro mne byly někdy matoucí popisy magie a toho, co někde hrdinové prožívali v iluzích. Fakt jsem se občas ztrácela a zpětně pochopila děj v některých místech, až když o něm později postavy mluvily a popisovaly jej někomu jinému.

Pokud jste fascinování džiny a láká vás retelling orientálních příběhů Tisíce a jedné noci a podání v jiné, osvěžující podobě, doporučuji zvážit ponoření do první knihy této trilogie, i když ještě nemáme tušení, co nám časem v dalších dílech autorka vůbec přinese.

wendys93
01.10.2023 4 z 5

Ve fantastice sem dost vybíravá osoba. Hrozně mě vadí pubertální postavy, který se chovaj jako úplný kreténi, ustavičně je musí někdo chránit nebo zachraňovat, vlastně se jim všechno děje tak jakoby nic, všechno jim padá do klína a mají hrozně zásadní poslání, co zachrání svět. To sou prostě příběhy a postavy bez nápadu a potenciálu.
Takže Zloděj hvězdného prachu fakt mile překvapil. Hlavní hrdinka si jede hodně to svoje, dokáže využít svých schopností a možností na maximum, sere na pravidla, autoritu si u ní taky nezíská každej...je to prostě rebelka
s punkovou duší.
Navíc se tenhle příběh skvěle čte, má akci, spád, promakanou psychologii postav a jako bonus v něm zásadní roli hrajou legendy a mýty, na kterých staví celé jedno náboženství, jedna země, jeden národ.

magie pouště princové nebezpečí krimi hledání pokladů zloději

Autorovy knížky

2023  81%Zloděj hvězdného prachu

Kniha Zloděj hvězdného prachu je v