jindrich7442 jindrich7442 komentáře u knih

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Kdo by neznal dětskou klasiku, kterou ocení všechny věkové generace.

29.12.2019 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Po letech jsem opět sáhl po Orwellovi a konečně k eho Farmě zvířat. Je neuvěřitelné jak uměl Orwell být nadčasový. Ač se v dnešní době jeví příběh spíše komický a jako satira, je nutné si uvědomit, že se jedná o výsledek ideologického prozření...

20.10.2018 5 z 5

O chytré kmotře lišce O chytré kmotře lišce Josef Lada

První kniha, kterou znám z dětských let a rozhodl jsem se ji číst před spaní synovy. Ačkoliv v ní není pro dvouletého příliš mnoho obrázků, za nedlouho už sám s knihou za mnou chodil: "táto, číst lišku!".Mohu říct za nás oba, že měla opět úspěch.

20.01.2019 5 z 5

Hluboký hrob Hluboký hrob Steve Robinson

Obdržel jsem do knižního fondu druhý díl po celkem dlouhé odmlce. S chutí jsem však po knize sáhl, neboť první díl se mi opravdu líbil. Druhému nemohu mnoho vytknout. Čtení jsem si po celou dobu užíval. Přiznávám však, že motiv vražd odehrávajících se v současnosti příběhové linie byl kapánek slabší a jako čtenář jsem mu příliš nevěřil. Nicméně příběh nutí člověka se zamyslet nad tím, jak může být osud vůči lidskému životu nevyzpytatelný, možná až krutý. Těším se na další knihy autora v této sérii.

01.10.2019 4 z 5

Mikeš Mikeš Josef Lada

Přípomínka krásných dětských let, která mě utvrzuje v tom, že si žádné dítě nezaslouží, aby mu byli naše krásné staré české pohádky, nejen v podání pana Lady, odepřeny.

27.02.2019 5 z 5

Pět neděl v balónu Pět neděl v balónu Jules Verne

Úžasné dobrodružné, nadčasové vyprávění u kterého člověk nepřestává žasnout a tajit dech. Ovšem, co jiného čekat od J. Verna, že? Jediné co mě na Vernerovkách štve je těžká vazba většiny knih, neboť v poslední době se ke čtení dostávám až večer před spaním a bojím se, že knihy jako 20 tisíc mil pod mořem, nebo Tajuplný ostrov by mi při čtení způsobili mimo příjemného usínání také těžkou újmu na zdraví :-D

05.03.2020 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Četl jsem jako kluk a nedavno jsme s manželkou navštívili hru v divadle Kalich, tak jsem si řekl, že si knihu přečtu znovu. Musím říct, že marně přemýšlím co mi kniha dala když jsem jí četl na základní škole. Tak jak běžně nemám problém číst, když hraje televize, hučí sporák a digestoř a do toho všeho si děti hrají na zloděje a policajta, tak tady jsem se musel i v klidném prostředí soustředit na čtení, abych udržel kontext příběhu. Nicméně Krysař je klasikou, která má již v literatuře své pevné místo. Nevím jak je s knihou dnes pracováno ve školách, ale myslím, že do povinné četby stále patří.

15.10.2019 4 z 5

Rumcajs Rumcajs Václav Čtvrtek (p)

Neupírejte sobě a svým dětem krásy našich pohádek. :)

22.05.2019 5 z 5

Osada Havranů Osada Havranů Eduard Štorch

Zajímavé, s touto knihou jsem se přesvědčil, že nejen víno zraje postupem času. I tato kniha nyní byla mnohem "chutnější" než když mi rukou prošla prvně před téměř 20ti lety.

27.02.2019 5 z 5

Meč králů Meč králů Bernard Cornwell

Opět genialní čtení, hltám řadky, stránky i cele kapitoly. Tesím se na dalsi díl a zároveňse bojím... čeká nás poslední díl a já vím, že bez Uhtreda už nebude svět jako dřív...

20.09.2021 5 z 5

Soví jeskyně Soví jeskyně Miloš Zapletal

Úžasná kniha, která mi otevřela cestu k novému autorovi doprodružných příběhů. Zvědavost k Soví jeskyni probudil obsah, který zahrnuje dobrodružství v mém rodném kraji.
Takové knihy by měli být v dnešní povinné četbě, neboť z dnešních seznamů povinné četby se žáci školou povinni i studenti středních škol odnáši pouze odpor k četbě.

17.09.2020 5 z 5

Válka vlků Válka vlků Bernard Cornwell

Perfektní, mám dojem, že s každou knihou je to lepší a lepší. čtivost, spád, napětí, vtip... jediné co mě na knize štve je fakt, že Uhtred za těch 11 dílů opravdu zestárl a ať se mi to líbí nebo ne, ta série nemůže být nekonečná.

13.01.2020 5 z 5

Moje paměti Moje paměti Radola Gajda

Velice zajímavé vyprávění - troufám si říct - velice kontroverzní postavy našich dějin. Popisy jednotlivých etap bojů jsou velice podrobné, nechybějí počty mužů, jejich vybavení a munice. Osobně jsem knihu četl zhruba před 10 lety, autor je pro mě osobnost, která by měla v novodobé historii mít své místo a která je dle mého názoru z etapy 1. světové války je neprávem vynechávána s nálepkou kolaboranta, kterou si dle mého názoru nezaslouží. Knihu mohu doporučit všem zájemcům o tuto část historie. Jsem si jistý, že knize výhledově věnuji znovu svoji pozornost a čas.

29.12.2019 5 z 5

Duch znojemských katakomb Duch znojemských katakomb Vlastimil Vondruška

Po dlouhé době opět p. Vondruška. Znovu jsem se přesvědčil, že zkrátka jeho knihy mám nejraději. Opět velice čtivé a poutavé vyprávění. Samozřejmě by se příběhu dali nějaké mušky vytknout. Ale proč? Já jsem si čtení parádně užil. Děkuji a prosím, jen tak dál...

18.08.2019 5 z 5

Kubula a Kuba Kubikula Kubula a Kuba Kubikula Vladislav Vančura

Opět krásná kniha, četl jsem také synovi před spaním a je úžasné jak ho ve dvou a půl letech pohádka zaujala. Louskali jsme knihu poměrně dlouho, ale to z důvodu, že jsem při čtení zjistil, že nám chybí asi 15 stránek a tak jsem sháněl jiný výtisk ... :-D

10.07.2019 5 z 5

Dlouhá léta říkám, že bych rád vzal do ruky klasická díla, kterým jsem se ze vzdorného mládí v povinné četbě vyhýbal. Čtenářská výzva mi vehnala do náruče Karla Čapka a Povídky z jedné a druhé kapsy. U některých povídek jsem se upřímě pobavil. Jistě lze namítat, že nalézat pobavení v kriminálních případech je zvláštní. Nicméně každý kdo četl mi musí dát za pravdu. Lahodící "uším" mi byl především literární styl a dialekt tak typický pro tehdejší češtinu.

24.10.2018 4 z 5

Jak jsem psal u minulého dílu, za mě velice líbivý a opět čtivý příběh. Osobně věřím, že zbytek série si všechny přednosti uchová. Už hltám díl třetí a prozatím ani náznakem nepřichází myšlenky na potřebu si od série a stylu "odpočinout" tím, že si mezi díly vezmu něco jiného.

23.06.2022 5 z 5

Jako sériový čtenář trpím, když mám mezi jednotlivými díly velké prodlevy a prokládám četbu jinými knihami a příběhy. Proto jsem čekal na vydání posledního dílu, a následně až se mi první díly vrátí, neboť jsem je mezi tím půjčil.
Za mě veliký palec nahoru. Pro Vondruškovu tvorbu řekl bych novinka co se týká příběhu kronikářů. Baví mě i tradiční čtivost, kterou si v zásadě ve svých knihách zachovává.

23.06.2022 5 z 5

Královražda na Křivoklátě Královražda na Křivoklátě Vlastimil Vondruška

Po další delší odmlce zpět mezi známou trojici. Jestli jsem měl pocit, že mě po "20ti" dílech začíná Oldřich, Ota a Diviš nudit, tak tady mě přesvědčili o opaku.
Krásně jsem si u čtení odfrknul, opět "jedním dechem", až mě mrzelo, že se blížím ke konci.

19.01.2022 5 z 5

Válečník Válečník Bernard Cornwell

Vada na kráse? Jen to, že jde o poslední díl série. Ten kdo v této sérii došel až sem, ví co od knihy čeká a to se mu dostane.

17.11.2021 5 z 5