JezinkaJ JezinkaJ komentáře u knih

Dětské duše Dětské duše Angela Marsons

Souhlasím s komentářem "konicekbily", ze je zde posun od krimi k sociálnímu románu. Nadané děti nemají mnohdy lehký život. Jejich ambiciozní rodiče jim dovedou ze života udělat peklo a prostě platí, že nic není zadarmo, ani to nadání. Některých postav mi bylo fakt líto.
Kim mě pořád ještě baví.

20.12.2021

Bokovka Bokovka Barbora Vajsejtlová

Jejda, to bylo ale zábavné čtení. Začátek vinně vtipně nevinný a pak to nabralo sílu.
Nejdřív se mi zdálo, že autorka straní ženám a už jsem si představovala, co sem napíšu. Chyba lávky. Je to jinak.
S nadsázkou lze říci, že je to lehká informativní příručka pro případné bokovkáře a bokovkářky. Aby byli připraveni (na všechno). :)
Čtení mě bavilo. A odpoutalo mé myšlenky od předchozího těžkého čtení. A teď? Hurá na dalšího Hetešu. Je to tak skvělé mít svůj pořadníček. :)

15.09.2021 4 z 5

Tři dámy na zhubnutí Tři dámy na zhubnutí Lucy Diamond (p)

Dvě letní odpoledne na lehátku na pláži, vesele jsem se bavila a na slzy v průběhu taky došlo. Že bych přes své srdce okoralé byla nakonec cílovou skupinou?? :)
Bezva knížka na prázdniny, na povzbuzení a nakonec z ní přece jasně vyplývá, že všechno je na nás. Je naše věc, jak se sebou zacházíme a samo se většinou nestane nic. To, že si už roky jdu dobrou cestou, mi knížka jasně řekla.
Příběh se dobře čte, což je bezesporu další výhoda. Je uvěřitelný, další plus. Kolik žen, vzdalo posilovnu po prvním blbém zážitku, místo aby zkusily začít znovu, jinak. A drze, možná proto, že mě kniha oslovila, si myslím, že přesahuje běžnou literaturu pro ženy. I když to tohohle šuplíku jasně spadá. Nějak si neumím představit muže, který ji dobrovoně čte. Muži to mají vážně těžké, my holky, když si nevíme rady, máme knížky a kamarádky, ale oni, chudáci, jen fotbal, a kamarády vlastně taky. :-)
Souhrn: rozhodně, to bylo o dost lepší, než jsem čekala. Po pravdě jsem do knížky zlehka, opatrně, strčila nos (oči) s tím, že to k tomu nejspíš ani nebude a jen tak se mrknu. A jejda, za chvíli koukám, čtu a čtu a bavím se a tak to bylo až do konce.
Tak, teď zase zpátky k něčemu těžšímu, když už dovolená skončila.

02.08.2021 4 z 5

Píseň o Viktorce Píseň o Viktorce Jaroslav Seifert

Poeta Jaroslav Seifert nikdy nezklame. Jeho verše jsou krásné. Jeho vztah k ženám tak jasně patrný, a nejste-li zrovna paní Seifertová, i dojemný. Jeho čeština dechberoucí...atd.
Prostě, potřebujete-li pohladit duši, přečtěte si nějakou jeho báseň a nebo rovnou autobiografii.

06.06.2021 5 z 5

Po pohřbu Po pohřbu Agatha Christie

Jsem nadšená. Agatha mě zklamat nemůže.
Venkovská sídla, zchudlá šlechta, staré vášně, sem tam vraždička, děj se pomalu odvíjí a vy si to všechno užíváte. Jako vždycky a nikdy se mi to neomrzí.
Paní Agatha je moje oblíbená autorka už desítky let. Naprosto náhodou jsem si objevila v patnácti v knihovně rodičů, když jsem byla nemocná a došla četba. A od té doby je moje top a to včetně Vlastního životopisu, který doporučuji k přečtení.

23.11.2020 5 z 5

Dva dny jsem se na pláži smála nahlas. Za to je těch pět *. A možná je sloveso smála dost umirněné, asi jsem se i chechtala.
Vtipná charakteristika života, který všichni známe. Jak jen je mi autorčina sebeironie blízká. Kolikrát jsem v těch situacích viděla i sebe. Však se často smeju i sobě.
Moc mě tahle knížka pobavila. Má oblíbená hrdinka, již několikrát zmíněná Bridget Jones, má těžkou konkurenci.
Barboro, super, skvělé, knížka se Vám moc povedla.
Doporučuji k přečtení všem rodičům před i po zhroucení.

22.07.2020 5 z 5

Skryté karty Skryté karty Angela Marsons

Jejda, zjistila jsem, že jsem asi jeden až pár dílů přeskočila. Vrátím se k nim.
Skryté karty jsou, podle mě, zatím nejlepším dílem celé série. Kim ubrala na sebelítosti a tím má u mě hvězdičku navíc. Škoda, že z příběhu zmizel Barney. Celý tenhle díl byl míň osobní a víc pracovní.
Příběh mě bavil, zdál se mi napínavý. Není snadné plnit očekávání elity. Není snadné vycházet s vrstevníky, kteří jsou vychovávaní k elitářství. Není lehký být sám sebou. Znovu jsem na tohle všechno myslela.
Čtení jsem si na pláži užila a těším se na ten/ty přeskočené příběhy.

19.07.2020 5 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Skvělé. Eriko, slib mi, že v příštím díle už Marka necháš úplně odejít a budeš si žít svůj život.
Výborně napsaná detektivka. Výborně vykreslené postavy, včetně Marissy. Bavila jsem se čtením a tipovala úplně mimo.
PS. Doufám, že Peterson byl podveden a někdy příště na to přijde. Jsem ten příběhář a cynik realista k tomu.

05.05.2019 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Je blaho, cist tak vydarene kousky. Agatho, jsi proste skvela a ja te velmi obdivuji.
Deset malych cernousku to je pribeh plny napeti od zacatku az do konce. Vsichni jsou vinici a vsichni obeti. Vyborny napad. I ta rikanka ma sve kouzlo. Je preci takova roztomile zlovestne strasidelna.
No reknete, neni to umeni, napsat takovyhle detektivni pribeh?

30.08.2018 5 z 5

Jasno lepo podstín zhyna Jasno lepo podstín zhyna Sara Baume

Melancholie bez naděje. Čtení těžký jak dešťový mraky na nebi.
Několikrát jsem chtěla knihu odložit, ne proto, že by se mi nelíbila, ale proto že jsem tu tíhu osamělosti, smutku a absolutní ztracenosti, kterou ani Jednooko nezměnil, nemohla unést. Nakonec jsem dočetla, vyčítala bych si, kdyby ne.
Doporučuju ke čtení, ale jen těm, kteří tu beznaděj unesou. Já si musím vybrat něco lehkého na dorovnání a nemůžu dát 5 hvězdiček. Kvůli smutku jen čtyři.
(a sobě čtyři čokoládové pralinky k tomu)

20.04.2017 4 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Líbilo. Moc se mi to líbilo. Mnohem víc než Rybí krev. Už jsem se bála sestupné tendence, ale kdepak, úplně jsem se spletla.
Zdánlivě obyčejný venkovský příběh, skvěle odvyprávěný, který se čte vlastně sám. Čachry s pozemky - takové věci se prostě dějí. Lump, sice nikoho nezabije a přesto je to lump. Všichni to vědí a neboť různým způsobem participují, mlčí. Kdo nemlčí, je kolektivní nepřítel. Strašný, ale pravdivý.
Potěšil mě konec, i když jinak mám k happyendům dost negativní postoj. :-)

19.01.2017 5 z 5

Mizení Mizení Jiří Březina

Výborně.
Další díl série za mnou, bohužel už jen jeden přede mnou. Tři navzájem se prolínající příběhy se na konci protnou. Závěr sice vzbudil mírné pochybnosti, ale čert to vzal.
Tomáš Volf je čím dál zajímavější postava, vyvíjí se i jeho vztahy na pracovišti a v soukromí, což mě vždycky baví. Zapojení Evy Černé do děje se mi moc líbilo a těším se, že tahle linka bude pokračovat. Celá série začíná být trochu krimi-románem, který, já osobně, řadím nad prosté krimi.
Tento příběh budiž důkazem, že je vždy dobré hledat více cest a řešení, chceme-li dojít správných konců.

25.07.2023 4 z 5

Ďáblova cesta Ďáblova cesta Robert Bryndza

Čtivá letní detektivka. Kate Marshall bojuje s padouchy i vlastním alkoholismem a naštěstí vyhrává na obou bojištích.
Kniha se dobře čte, příběh plyne a já jsem měla pocit, že jsem tam také, že i já bloudím v trávě a snažím se zjistit, co se to vlastně stalo. Časem děj i příběh nejspíš zapomenu, ale teď mě čtení bavilo.
Výhodou je, že obě postavy jsou sympatické, proto doufám, že série bude dlouhá. :)
A velkým osobním plusem je ranní plavání Kate.

27.06.2023 4 z 5

Stará tajemství Stará tajemství Patricia Gibney

Tři s odřenýma ušima.
Lottie furt dost děsná matka. Příběh tak komplikovaný že je to až neuvěřitelný. Moc mě to nebavilo. Otázky jsou a) čí je to chyba; b) proč to teda čtu....
Je to trochu blbý, ale nejvíc mě baví linka vztahu Lottie a Boyda.

19.03.2022 3 z 5

Ruská ruleta Ruská ruleta Petr Heteša

Podruhé pět. Dvakrát za sebou. Dva různé tituly, různí autoři, zcela jiná témata. A dvakrát obdiv. Můj.
Milý pane Hetešo, Ruská ruleta se Vám vážně povedla. Četla jsem ji s velkým zaujetím a náramně jsem se bavila. Váš humor nemá chybu. :))) Díky za pár hezkých dnů strávených s Vašimi knihami. Ruské reálie byly skvělým kořením příběhu. A protože jsem zvědavá, zajímalo by mě, jestli jste náhodou neprojektoval krematorium. :)
Milí čtenáři, pokud se neberte vážně, máte smysl pro humor, nadsázku a Rusko, hurá do toho. Bavte se jako já, nadšená Jezinka.
PS. A vůbec mi nevadí, že nevím kam děj směřuje, a ani to nechci vědět. Chci se nechat vodit za nos. Nechci hned všechno vědět. :) Po pravdě, nechci někdy všechno vědět nikdy. :-)

Citát na konec:
"Jo? a s čím obchodujete?" "Se vším možným, teď zrovna s uměleckými artefakty, s archeologickými vykopávkami a tak podobně" "Slyšela jsem, že děláte na hřbitově."...

19.07.2021 5 z 5

Dopis Dopis Kathryn Hughes

Přiznávám se bez mučení, kniha do Výzvy.
Největší plus je, že se příběh dobře čte. Sice jsem se hned v první části začala kroutit, neb Tína, ta světice jedna, mi lezla na nervy svou veskrze kladnou povahou, možná ze mě mluví závist?
Nemám moc ráda tohle rozdělení s jasným ohraničením - on lump, ona světice. Ale dík lehkosti čtení jsem knihu dorazila za jeden letní den na lehátku a ještě jsem se u toho opálila. To je druhý klad. Víc jsem jich nenašla.
Námět je dobrý, příběh lehce napsaný ale na mě moc ženská literatura. Je mi jasné, že čtenářky, na ni zaměřené, budou spokojené, protože nad průměrem červené knihovny tahle kniha je.

21.06.2021 3 z 5

Wim Hof – Ledový muž Wim Hof – Ledový muž Wim Hof

Zase jsem jednou měla nesmyslná očekávání.
Otuzovani je prima a jinak jsem daleka myslet si, že je to lék na všechno. Není. S nadsázkou: až si zlomím nohu, půjdu k chirurgovi a ne do Vltavy. :) Jsem velmi opatrná k motivačním knihám. Pro mě je v tomhle případě zajímavé jen otuzovani.
Neléčím jim nic. Je to jen osobní souboj. A vše, co z otuzovani případně plyne, je pro mě už nadstandard.

14.04.2021 3 z 5

Letní smrt Letní smrt Mons Kallentoft

Druhý díl série.
V prvním díle strašná zima a ve druhém zase ukrutné vedro. Trochu mě rozčilovalo oboje. Těším se na podzimní a jarní díl. Od stolu to vidím na povodňové deště. :-)
Příběh se mírně vylepšil, ale pořád ještě mě postava Malin a jeji osobní příběh baví víc než její vyšetřování. To co se mi v prvním díle líbilo, promluvy mrtvých, mně tady vadilo. Divný. Možná opakování znamená lehkou ztrátu originality. I tak to ale stačí na to, abych vzala do ruky další díl. A uvidíme, ne? (doufám, že se Malin citově příblíží svému "příteli na sex" a naopak a ne že ji ho někdo zavraždí)

20.01.2021 4 z 5

Dvanáct vánočních schůzek Dvanáct vánočních schůzek Jenny Bayliss

Jako vánoční román bezva. Na Bridget to teda nemá, ale tu fakt nemůžu číst pořád dokola.
Taky jsem přemýšlela nad dvanácti partnery a uzavřela jsem si to asi tak, že číst o schůzce s nepohlednym, nepřitažlivým mužem, by se četlo hůř, tak proč. :) Rande s pohledným chlapikem je přece vždycky lepší.
Další plus byly všechny pečene dezerty. Ooo jak ráda jsem si o nich četla. Zábavnější, než kdyby hlavní hrdinka byla účetní. :)
Romantické klišé na mě bylo místy až moc, ale ne tak, abych knížku odložila. Vždycky se do toho nějak přimotaly koláčky, lanýžky a bylo to zas dobrý.
Převážně čtení pro holky, takže čtenářky, pokud se chcete vlídně pobavit a nečekáte hluboký román, počtěte si.
Jednou za čas, jako relax, proč ne... Nemůžu u všech knížek brečet, že jo.
Jo a moc se mi líbily britské reálie.

18.01.2021 4 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Nimbus je víc o Nimbovi. Jeho myšlenky a úvahy jsou zajímavé, oslovující, alespoň mě. Děj už mě tak nevtáhl jako u Smrtky, ale v konečném důsledku to asi bylo jedno. Závěr dramatický byl a vychází z něj víc možností pro pokračování. Prima.
Možný spoiler: Goddard se mi líbí, je fajn, že je to takový nebezpečný hajzlík. Alespoň je proti komu bojovat - ztělesňuje koncentrované zlo.
Třetí díl si určitě přečtu taky. I když je to stále ta podivná kategorii "Pro děti a mládež." Což jsem, naštěstí pro mě, objevila až po přečtení Smrtky.

19.08.2020 4 z 5