jengibre jengibre komentáře u knih

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

Moc hezká kniha, ke které jsem se dostala až v dospělosti, ale i přes to mě dokázala okouzlit. První část, kterou jsem znala z filmu, je naprosto úchvatná. U druhé části jsem měla strach, že bude vyumělkovaná a natažená, ale zbytečně. Obdivuji autorovu bohatou fantazii a schopnost popsat věci tak živě a barvitě.

Noční let Noční let Antoine de Saint-Exupéry

Exupéry bohužel asi není úplně můj šálek kávy - jeho styl psaní mi tak nějak nesedí. Každopádně za nějaký čas se k němu pokusím vrátit a přečíst od něj něco dalšího. Možná to ve mně zanechá hlubší dojem, než právě Noční let.

11.05.2018 3 z 5

Chvíle před koncem Chvíle před koncem Lauren Oliver

Očekávala jsem spíše průměrnou knihu pro náctileté, ale dostala jsem mnohem víc, včetně mnoha slz, které ukáply na závěr. Pokud jde o mě, mohla bych se Sam prožívat další a další pátky a nezačala bych se nudit. Téma časové smyčky mám ráda, navíc je kniha psána velmi čtivým způsobem, takže za mě rozhodně palec nahoru.

Pod dekou Pod dekou Craig Thompson

Příjemný, citlivý a velmi čtivý román s hezkou kresbou, jež mě dokonale utvrdil v odporu, který chovám ke křesťanství.

Olga Hepnarová Olga Hepnarová Roman Cílek

Mistrovsky napsaná kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout. Ještě dlouho po přečtení jsem nad Olgou přemýšlela – jestli byla psychicky narušená, jednoduše zlá nebo ji takto zformovalo její okolí. V jednu chvíli jsem ji litovala a ve druhé ji považovala za opovrženíhodnou psychopatku. Příběh, který rozhodně není černobílý a není jednoduché označit oběť či viníka. Dokonalý náhled do hlubin duše komplikovaného a nešťastného člověka. Pokud jde o styl psaní, velice mi vyhovovala kombinace popisných částí s výpověďmi různých lidí více či méně zainteresovaných do případu. Dále jsou do děje vhodně zakomponované například dopisy nebo psychiatrické a právnické zprávy. Prostě výborně složené do poutavého příběhu.

Kuře melancholik Kuře melancholik Josef Karel Šlejhar

Vydržím opravdu hodně, ale pokud jde o knihu, mohu v tomto případě asi poprvé v životě říci: „Tohle bylo i na mě moc.“ Syrový popis lidské krutosti a hlouposti. Pokud chcete ukázku pravého naturalismu, měli byste sáhnout přesně po této knize.

Pro tentokrát se zdržím hodnocení, protože by nebylo udělené na základě kvality knihy, ale zkreslené (snížené) negativními emocemi, které ve mně vyvolala.

09.05.2018

Kruhy v písku Kruhy v písku Gillian Bradshaw

Výborně napsaná kniha! Trvalo mi, než jsem se k ní dostala, protože jsem se bála náročnosti, kterou jsem vzhledem k tématu očekávala. Po začtení jsem však zjistila, že strach nebyl na místě – vše je psané přehledným a velmi čtivým způsobem. Zaujala mě nejen milostná zápletka, ale současně jsem se těšila, jak se bude vyvíjet dějová linka týkající se Archimedových vynálezů. Zároveň se mi líbilo, že autorka dala dostatek prostoru vedlejším postavám, jejichž příběhy byly také velmi poutavé. Knihu mohu rozhodně doporučit.

Agnes a sedmý host Agnes a sedmý host Kati Närhi

Od knížky jsem očekávala strašně moc a možná právě proto přišlo takové zklamání. Kresba je naprosto senzační a komiks má příjemnou atmosféru a potenciál, ale něco tomu chybí. Celý příběh mi připadal tak zvláštně naivní a nedotažený.

Pan Theodor Mundstock Pan Theodor Mundstock Ladislav Fuks

Úžasné čtení, které mi v závěru zlomilo srdce a to i přes to, že jsem dopředu věděla, jak to skončí. Smutné, hořké, ironické, plné úzkosti, … Uchvátila mne dokonale vykreslená psychologie hlavní postavy a sugestivně melancholická atmosféra, která provází celý příběh. Málokdy se stane, že ve mně kniha zanechá natolik silnou emocionální stopu, že nevybledne ani po několika letech, které již od přečtení uplynuly. Pro mne naprosto geniální a výjimečné dílo. Jedna z nejlepších knih s touto tematikou.

09.05.2018 5 z 5

Knihy s tematikou holocaustu mám ráda a často je vyhledávám, ale tato na mě bohužel moc nezapůsobila. Potenciál má sice velký, ale nečetla se mi dobře a musela jsem se dost snažit, abych udržela pozornost. Jedna pasáž se mi však hluboce vryla do paměti a zůstane mi v ní ještě hodně dlouho.

„Jeho oči opakovaly, že tento popel bude nezničitelný a nesmazatelný: neshoří, protože už je sám zbytkem ohně, nezledoví, jen se promísí se sněhem a ledem, a nevyschne žárem slunce, protože už nelze vyschnout nad popel; nikdo z živých mu nebude moci nikam utéci; bude obsažen v mléku, které budou pít ještě nenarozená batolata, i v prsu, který jim jejich matky podají; zůstane v květinách, které se rozvinou ze svých lodyh, i v pylu, jímž je opylí včely; bude i v hlubinách země, kde se teprve mění zetlelé lesy v uhlí, a v nebeských výších, kde každý pohled lidských očí, znásobených teleskopem, narazí na nezbadatelný obal, kroužící kolem celého tohoto červivého pozemského jablka, v pohledu a dechu každého člověka; a kdo si napříště položí dotaz, z jakých látek je vzduch, který dýchá, bude povinen vzít v potaz tento popel; bude obsažen v knihách, jež nejsou ještě napsány, v končinách, kam ještě nevkročila lidská noha; nikdo se ho nezbaví; bude to dotěrný i laskavý popel z mrtvých, kteří zahynuli bez viny.„

Rozbřesk Rozbřesk Stephenie Meyer

Za závěrečný díl ságy tleskám! Děj konečně dostal spát, Bella se začala chovat v rámci možností dospěle a zodpovědně a konec je skvělý. Nejsympatičtější postavou byl pro mě Jacob. Jediné, co mě trochu „zaskočilo“ byl otisk, který by se dal označit možná až za trochu nechutný, ale proti gustu... Dokonce i filmové zpracování bylo tentokrát perfektní.

09.05.2018 4 z 5

Zatmění Zatmění Stephenie Meyer

Průměrné stejně jako předchozí dva díly – nenadchne ani neurazí. Jsem zvědavá, s čím autorka přijde na závěr.

Nový měsíc Nový měsíc Stephenie Meyer

Druhý díl je asi nejslabší z celé série. Hlavní hrdinka je se svými emocionálními výlevy naprosto nesnesitelná. Příjemným zpestřením byla dějová linka s vlkodlaky.

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Naprosto průměrný román, který dosáhl takové obliby a úspěchu jen kvůli tomu, že vyšel v době, kdy bylo téma upírů a vlkodlaků velmi moderní. Já sama jako velká milovnice upírů jsem si ho tenkrát samozřejmě také nemohla nechat ujít. Musím však říci, že čtení ve mně nic nezanechalo. Navíc hlavní hrdinka Bella mi nebyla úplně sympatická.

09.05.2018 2 z 5

Hrabě Monte Cristo I (třísvazkové vydání) Hrabě Monte Cristo I (třísvazkové vydání) Alexandre Dumas, st.

Tato kniha mi byla v prvním ročníku na střední škole přidělena jako povinná četba. Ve chvíli, kdy jsem se dozvěděla, že se jedná o sérii tvořenou třemi svazky, které mají celkem více než 1000 stránek, mě zaplavila vlna zoufalství :-) Přesto jsem se do knihy rychle začetla, vtáhla mě do děje a nepustila až do konce. Jsem ráda, že jsem ji četla, zanechala ve mně hluboký dojem a dodnes na ni ráda vzpomínám. Za mne rozhodně jedno z nejlepších děl světového romantismu.

Život nanečisto Život nanečisto Barbara Nesvadbová

Mnohem vydařenější než Bestiář, který jsem od autorky četla jako první. Děj mě zaujal a dokonce hlavní hrdinka mě tentokrát bavila a fandila jsem jí.

09.05.2018

Bestiář Bestiář Barbara Nesvadbová

Kniha mě nezaujala a hlavní hrdinka mi byla krajně nesympatická. Kdybych si ji nepřečetla, o nic bych nepřišla.

Amy, má dcera Amy, má dcera Mitch Winehouse

Úžasně napsaná knížka, která mě v závěru dohnala k slzám. Je smutné, že někdo tak talentovaný, kdo toho mohl světu ještě tolik nabídnout, zemřel za takových okolností a v tak nízkém věku.

09.05.2018 4 z 5

Andělé v mých vlasech Andělé v mých vlasech Lorna Byrne

Kniha se mi četla s lehkostí, místy hladila po duši a byla až dojímavá. S mnoha myšlenkami jsem se ztotožnila, ale byly zde i takové, které mi připadaly přitažené za vlasy a připisuji je spíše autorčině bujné fantazii nežli jejímu daru. Pokud jde o styl psaní, nečekala jsem, že kniha bude tolik popisná a zacházející do zbytečných detailů.

09.05.2018 3 z 5

Čtyři dohody Čtyři dohody Don Miguel Ruiz (p)

Podle mého názoru poněkud přeceňovaná kniha. Zásady, které autor popisuje, jsou bezpochyby moudré a pokud se jimi člověk řídí, jsou pro jeho život nesmírným přínosem, avšak daly by se shrnout na mnohem menším prostoru, než na téměř dvou stech stránkách. Jednotlivé kapitoly jsou uměle natažené a myšlenky se zbytečně omílají dokola.

09.05.2018 3 z 5