jejda.majda jejda.majda komentáře u knih

Barcelona Barcelona Julia Macher

Průvodce Barcelonou mi byl dobrým kamarádem. Bohužel hodně z podniků zmíněných v průvodci bylo v době naší návštěvy úplně zrušeno, ale jinak průvodce sloužil moc dobře. :) Navštívily jsme díky němu během těch pár dní snad všechno, co jsme mohly. Bezva tipy.

29.12.2020 4 z 5

Mallorca - Merian Live! Mallorca - Merian Live! Niklaus Schmid

Dobrý pomocník na poznávání Mallorky. Především musím vyzdvihnout mapu a také několik výletů, které byly zmíněné a předpřipravené na konci knihy. Na zajímavosti a památky jsem ale měla jiný názor, než průvodce. Vyzdvihla bych jiná místa a některá místa, na která byl kladen důraz, bych zase klidně vynechala...

29.12.2020 3 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Juchu! Konečně zase jedna detektivka, která mě úplně pohltila. Poslední dobou jsem se do žádné detektivky nemohla pořádně začíst - buď byly moc jednoduché a předvídatelné nebo mě nebavil děj či hlavní detektiv. Žena v kleci mě ale bavila úplně po všech stránkách. Velmi zajímavá zápletka, zábavný detektiv a hlavně to bylo hodně napínavé a chytře vymyšlené. Baví mě, když se detektivka netočí jenom kolem jednoho specifického případu, ale když jsou k tomu poodhaleny i osobní životy postav. Určitě si přečtu ještě další díly série! Díky, Čtenářská výzvo, že jsem objevila tohle detektivní oddělení.

28.12.2020 5 z 5

Skalpel, prosím Skalpel, prosím Valja Stýblová

Velmi čtivá kniha z lékařského prostředí, kterou jsem přečetla skoro jedním dechem. Skvělá sonda do života a duše lékařů, kteří chtějí pomáhat, ale zároveň si musí najít čas i na svou rodinu. V práci i v osobním životě musí čelit spoustě těžkých rozhodnutí. Z knihy je patrné, že Stýblová sama byla lékařkou neuroložkou, takže kniha obsahuje různé odborné termíny. To mi ale vůbec nevadilo, naopak to působilo velmi autenticky. Určitě si v budoucnu od Stýblové přečtu ještě něco dalšího.

26.12.2020 5 z 5

Ach jo Ach jo Robert Fulghum

Fulghum mě hodně bavil asi před 15 lety, takže jsem se k němu teď docela ráda vrátila, když jsem hledala nějakou oddychovější literaturu. Jenže už to není to, co to bývalo. :-( Asi to bude tím, že už jsem starší... Ach jo je kniha plná různých vtipných nebo nečekaných historek ze života Roberta Fulghuma. Dřív by se mi jich asi líbilo víc, ale teď mě zaujaly asi 3 z dvaceti. Ostatní mi přišly spíš takové prázdné a nebo moc všední.
Chci dát Fulghumovi ještě šanci a přečíst si někdy v budoucnu Třetí přání, které na mě čeká v knihovně. Ale k jeho krátkým povídkám už se asi nevrátím.

22.12.2020 2 z 5

Adam a Eva Adam a Eva Karel Šiktanc

Jeden z mých nejoblíbenějších Šiktanců. Jednou za čas mám náladu na to si připomenout tenhle příběh přesně tak, jak ho napsal Šiktanc, takže se ke knížce často vracím. A vždycky tam objevím zase něco nového...

21.12.2020 5 z 5

Ostrov Štvanice Ostrov Štvanice Karel Šiktanc

Šiktance mám ráda. Někdy jeho básně třeba úplně naplno nepochopím, protože už přemýšlí hodně za roh a já třeba neznám všechny souvislosti, ale tak si aspoň užívám jeho hru slov. Díky to, že jsem se mohla na chvilku zastavit a zapřemýšlet si.

21.12.2020 3 z 5

Noční autobus Noční autobus Per Wahlöö

Knížka, kterou už mám v knihovně dávno, ale nijak vášnivě jsem netoužila po tom ji číst. Až přišla letošní Čtenářská výzva, ve které je jedním z úkolů přečíst si knihu od autora, který dostal cenu E. A. Poa. A tak jsem zjistila, že Maj Sjöwall a Per Wahlöö právem patří mezi nejlepší švédské autory detektivek. Kniha byla napsaná svižně bez velkých odboček a dobře se četla. Jediné, co mi trochu vadilo, byly spousty švédských jmen, ve kterých jsem se někdy trochu ztácela. Přisuzuji to ale také tomu, že Noční autobus je už 4. dílem v knižní detektivkové série o detektivu Martinu Beckovi a možná, kdybych sérii četla popořadě, asi bych v tom takový maglajs neměla.

03.12.2020 4 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Kytice je jedna z těch knih, ke kterým se mohu vrátit kdykoli. Mám ji přečtenou skrz naskrz několikrát a stejně si ji klidně přečtu i po sté!

30.11.2020 5 z 5

Hodinový strojek aneb Příběh na jedno natažení Hodinový strojek aneb Příběh na jedno natažení Philip Pullman

Jedna z mála knih, kterou jsem četla několikrát. Máte ji přečtenou za chvilku, ale příběh ve vás doznívá ještě dlouhou chvíli potom. Moc milá kniha nejen pro děti.

23.11.2020 5 z 5

Hovory s Janem Masarykem Hovory s Janem Masarykem Viktor Fischl

Tohle by si měl přečíst každý. Kniha názorů a myšlenek československého ministra zahraničí, který uměl i složitá témata podat a vysvětlit neskutečně lidsky. I přesto, že jeho myšlenky jsou staré přes 70 let, jsou stále velmi aktuální. Masaryk navíc není prezentován jen jako politik, ale především jako člověk. Když Fischl v posledních kapitolách zmiňuje, jak se kvůli změně režimu začalo z věčně usměvavého Masaryka stávat chodící neštěstí a nakonec popisuje okolnosti jeho záhadné smrti, úplně vás z toho mrazí. Opravdu výborná kniha pro vhled (nejen) do československé a světové politiky 40. let.

22.11.2020 5 z 5

Kniha zvláštních nových věcí Kniha zvláštních nových věcí Michel Faber

Dala mi zabrat... V březnu jsem přečetla Kvítek a byla jsem z něj nadšená. V srpnu jsem sáhla po Knize a vůbec jsem se nemohla začíst. Po 70 stránkách jsem ji odložila, že se k ní možná někdy vrátím. :-/

A pak přišel druhý nouzový stav a mně to došlo. Na Fabera totiž potřebujete mít dostatek času. Jeho příběhy jsou tak hutné a plné, že prostě není možné jeho knihy jentak zhltnout na pár posezení.

Kniha zvláštních nových věcí je krásná. :-) A je v ní tolik myšlenek a témat! Laskavost, porozumění, láska, pochopení, tolerance, objevování ale i hledání, odloučení, smutek, samota, nespravedlnost, udržitelnost světa...
Mnohovrstevnatý jazyk, kterým kniha promlouvá je nádherný a zásluhu na tom rozhodně má i skvělý překlad Viktora Janiše.

Až někdy budete mít náladu na čtení, kterého budete plni a budete na něj mít dostatek času, sáhněte po Knize zvláštních nových věcí a nebudete litovat.

17.11.2020 5 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Čekala jsem trochu víc, než jsem dostala, ale rozhodně nemůžu říct, že by tahle kniha nestála za přečtení. Je opravdu čtivá, takže těch 450 stran máte přečtených za chvilku.
Ze začátku jsem se nějak nemohla začíst. Nejsem totiž moc zvyklá, že detektivka začíná až sedmou vraždou sériového vraha a ne hned tou první, takže jsem několikrát otáčela stránky zpět a hledala jsem, jestli mi náhodou něco neuniklo a ověřovala jsem na Databázi knih, že tohle je opravdu první díl série. :-D Pak jsem se ale začetla a nemohla jsem se odtrhnout. Je to neuvěřitelně napínavé a zároveň zvrácené a brutální. Autor vás nenechá chvíli v klidu.
PS: Nakladatelství Domino by mělo víc dbát na korektury. Čtvrtá opice tenhle rok vítězí mezi mnou přečtenými knihami v počtu chyb..

11.11.2020 4 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Nechala jsem se nachytat. Knížku jsem si totiž vybrala především kvůli doporučení Luciezel, která ji na svém Instagramu jednu dobu hodně propagovala. Říkala, jak je knížka úžasná a ze už dlouho nečetla nic tak pěkného, plného emocí a zároveň romantického. Že prý půlku knížky brečíš, jak moc je ten příběh silný. Několikrát se o knížce zmiňovala jen v superlativech.
Knížka je to pěkná, ale nijak se nevymyká, je to takové hezké odpolední čtení. Třičtvrtě knihy běží děj pomalu, je docela dost popisný a pak se najednou stanou na posledních 80 stranách všechny velké zvraty naráz.
Příběh mi přišel takový plochý. Na to, že to mohla být opravdu velká romantika, nešla tolik do hloubky a po emocích. Přiznávám, že jsem na úplném konci uronila slzu, ale na druhou stranu mě docela naštvalo, jak to skončilo. Vůbec bych tam nepotřebovala mít ty poslední dva odstavce, víc by se mi to líbilo, kdyby to prostě skončilo tak, jak jsem očekávala.
Kdybych ji četla třeba před deseti lety, asi bych z ní měla lepší dojem. Teď bych ji ale hodnotila 2,5 hvězdičkami z pěti.

28.10.2020 2 z 5

Zaříkávání živých Zaříkávání živých Karel Šiktanc

Šiktancovu poezii mám moc ráda, ale tentokrát jsem nad jednotlivými zaříkáváními musela až moc přemýšlet. Ze 13 jsem plně pochopila 4. K Zaříkávání živých se budu muset ještě vrátit zase někdy později, třeba mu pak porozumím lépe..

25.10.2020 3 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Viktorii Hanišovou díky Rekonstrukci a Anežce přidávám na svůj seznam oblíbených českých autorek. Hanišová mi přijde opravdová, líbí se mi čeština, kterou píše, její čeština je totiž neskutečně plná. Líbí se mi, že si některé věci musíte domyslet sami. Líbí se mi, že se striktně nedrží stereotypů. Líbí se mi, že když dočtete její knihy, zůstane ve vás ještě plno otázek a díky tomu pak nad knihami klidně ještě třeba několik dní přemýšlíte. Hanišová je přesně můj šálek kávy.

21.10.2020 5 z 5

Heinovské noci Heinovské noci Karel Šiktanc

Čas od času si přečtu i nějakou poezii - třeba právě Karla Šiktance, který patří k mým nejoblíbenějším českým basníkům. Miluji jeho hraní si se slovy, miluji ty spousty významů, které se skrývají za každým veršem. Použije tak málo slov a přitom toho řekne tolik... ????
Z Heinovských nocí, básni o vyvraždění Lidic mě úplně mrazilo. Bylo to pár stránek a i tak mi z toho bylo až fyzicky špatně. ???? Na konci je navíc uvedeno, že obrázky v mojí knize malovaly lidické děti. To je hodně silné.

17.10.2020 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Dala jsem Petře Dvořákové druhou šanci a udělala jsem dobře. Dědina mě vůbec nebavila, ale Vrány za to stály. Ani mi nevadilo, že příběh šel spíš po povrchu, protože i přesto byl hodně čtivý. A také hodně smutný.... Doporučuji k přečtení.

21.07.2020 4 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Knih o holokaustu už jsem přečetla spousty, ale tahle byla jiná. Když člověk ví, že neskutečný příběh, který se na těch 370 stranách odehrává, je postaven na skutečných základech, vnímá pak knihu úplně jinak.

Docela dlouho mi trvalo, než jsem po knížce sáhla, protože sloganem ,,skutečný příběh ženy, která přežila čtyři koncentrační tábory” ve mně evokovala spíš nějaký příběh z bulváru založený na ,,zaručených” faktech. Naštěstí jsem se ale ke čtení nakonec odhodlala.

Hned od první stránky jsem věděla, že mě knížka chytne a nepustí. Kniha je napsaná nesmírně čtivě, navíc je opatřena vysvětlivkami k různým historickým událostem a osobám, o kterých se autorka zmiňuje, což jí dodává na důvěryhodnosti a vám to pomáhá v orientaci, pokud nejste dostatečně zběhlí v dějinách druhé světové války. Je tam i spoustu dobových fotografií ať už rodiny Violy Fischerové nebo i z míst, kterými prošla. Říkáte si, že je neskutečné, kolik zloby, bolesti a utrpení tehdy museli lidé zažívat. Ale tohle se opravdu stalo. Všechny postavy z knihy existovaly, každý jednotlivý příběh se opravdu stal.

Mengeleho děvče ráda zařadím mezi ty nejlepší knihy, které jsem o holokaustu četla. A rozhodně si myslím, že byste si ji měli přečíst i vy.

12.07.2020 5 z 5

Alfa a omega Alfa a omega Joe Hill (p)

Nádherná komiksová série. Poslední díl byl neskutečně nabušený, někdy to byl úplně horor, jindy romantika. Skvěle vymyšlený příběh, bezvadně nakreslené. Nevěřila bych, že mě to takhle chytne a jsem ráda, že jsem se do komiksu pustila.

01.07.2020 5 z 5