Hovory s Janem Masarykem

Záznamy se týkají Jana Masaryka, syna zakladatele československého státu, který tragicky zahynul za záhadných a dodnes nevysvětlených okolností dne 10.3.1948, tedy krátce po komunistickém puči. Viktoru Fischlovi se podařilo při svém odchodu z Československa v roce 1949 zachránit řadu materiálů, mezi nimi právě i písemné notace svých rozhovorů s Janem Masarykem, a dopravit je do Izraele. Tam je utřídil a vydal poprvé v roce 1952. Za rok následovalo vydání v USA, ale obě vydání byla neúplná, protože autor musel mnohé informace vypustit, aby neohrozil osoby, tenkrát ještě žijící v Československu. Toto vydání vychází z třetí, doplněné a podstatně rozšířené verze, která vyšla v roce 1982 v curyšské Galerii Krause a kterou lze považovat za definitivní....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42775/hovory-s-janem-masar.jpg 4.988

Kniha Hovory s Janem Masarykem

ZuzanaK.

Myšlenky v knize stojí za zvážení i po té době, ale opravdu to jsou myšlenky J. Masaryka? Z toho, co i sám autor přiznává se nejedná o rozhovory, ale dodatečný zápis myšlenek JM, tedy z mého pohledu spíše autorova interpretace toho, co JM říkal. I tak stojí za přečtení, ale název knihy je, z mého pohledu, zavádějící.

MartinLancz

Kniha mi byla doporučena a nevěděl jsem co od ní očekávat. Nakonec to skončilo tak, že jsem ji přečetl odpoledne na jeden nádech a zůstal jsem sedět s pocitem štěstí a spoustou myšlenek nad jednotlivými úvahami a názory Masaryka. Původně jsem neměl v plánu ji hned přečíst, ale pro její krátkost jsem si ji vybral k dnešnímu dni a jsem rád, že jsem ji nevyměnil za žádnou jinou.

V následujících dnech se mi budou jednotlivé hovory vybavovat a já si je budu s radostí přehrávat jak pro jejich velikost jednotlivé myšlenky tak i pro jejich stručnost a jednoduchost s jakou je uměl Masaryk podat. Avšak jedna myšlenka, která mi vyskakuje v hlavě už teď je ta o lidech z Hollywoodu, kteří podle Masaryka sice nejsou špatní lidé, ale stále mluví o filmech a dílech jako o kšeftu namísto kumštu, který by pomohl lidem je vychovat a pochopit jakékoliv globální problémy a dopomoci jim aby k nim přistupovali srdečněji. ₉₉Hloupí lidi. Malí lidi.⁶⁶

Autor na konci knihy přiznává, že přemýšlel jak pozměnit pozdější vydání pro mladší čtenáře a nakonec nezměnil vůbec nic. Za to jsem rád, protože mě jakožto jednomu z těch mladých čtenářů sedl tento styl jako p.... na hrnec.

Už po zavření knihy jsem přemýšlel jak dlouho bude trvat než ji znovu vytáhnu z knihovny. Myslím, že tato doba bude kratší než u většiny ostatních knih.

jejda.majda
22.11.2020

Tohle by si měl přečíst každý. Kniha názorů a myšlenek československého ministra zahraničí, který uměl i složitá témata podat a vysvětlit neskutečně lidsky. I přesto, že jeho myšlenky jsou staré přes 70 let, jsou stále velmi aktuální. Masaryk navíc není prezentován jen jako politik, ale především jako člověk. Když Fischl v posledních kapitolách zmiňuje, jak se kvůli změně režimu začalo z věčně usměvavého Masaryka stávat chodící neštěstí a nakonec popisuje okolnosti jeho záhadné smrti, úplně vás z toho mrazí. Opravdu výborná kniha pro vhled (nejen) do československé a světové politiky 40. let.

radusak9806
31.05.2020

Tohle by si prostě měl přečíst každý, stejně jako hovory s TGM. Hned z prvních stránek mrazí, pokud čtete věty o eliminaci ze strany komunistů a uvědomíte si jak Jan Masaryk skončil. Přesto jsou to prosté a krásné nebo taky prostě krásné myšlenky a postřehy o základních tužbách, lidech, národech, smýšlení.
Přeji naší zemi více Masaryků a méně vulů :)

Davidoff21
24.05.2020

Toto by měl přečíst každý a hlavně každý kdo do politiky chce vystoupit.

Čičolina
28.04.2020

Osobně tuto knihu oceňuji jako studijní materiál. Prostě čas letí a i neformální a lidová mluva Jana Masaryka je dneska zastaralá, asi to mladí už číst nebudou. Trochu jsem s tím bojovala, ale hodně mi to dalo

ruzer
13.04.2020

Nadčasová kniha. Mal by si ju prečítať každý a to v pravidelných intervaloch. Svet by bol lepšie miesto pre život. Jazyk bol veľmi šťavnatý, presne tak ako mám rád.

Kuža007
26.03.2020

Humanistický, krásný a sugestivní pohled na život Jana Masaryka.