jarynek Online jarynek komentáře u knih

Neonomicon Neonomicon Alan Moore

HPL nemám zas až tak načteného, aby mi to stačilo na Providence, ale na Neonomicon to naštěstí bylo dostačující (tedy alespoň z mého vnímání knihy). Úvodní Courtyard rychle vtáhne do děje týkajííc se vyšetřování rituálních vražd speciálním agentem FBI, který při svém pátrání narazí na stopu, která pro něj (resp. pro jeho sousedy) bude osudová. Tato kratší povídka se mi hodně líbila, má napětí, spád, na Moora je lehce pochopitelná a konec se těžko zapomíná. Na tuto povídku navazuje samotný Neonomicon, kde se noříme do mýtu Cthulhu ještě mnohem více. Hororový příběh nešetřící krvavými scénami. Vedle toho Moore hojně využívá sexuální prvek, vinoucí se celým příběhem, aniž by působil jakkoliv nuceně. Až jsem začal váhat, zda kniha má být poctou Lovecraftovi či zda si z toho všeho Moore jen neutahuje. Každopádně to provedl dobře. Jen mi vadilo, že dokončení příběhu je v jiné knize, kterou ačkoliv jsem četl, tak si již detailně nepamatuji.

11.07.2021 5 z 5

Až do posledního Až do posledního Jérôme Félix

No to, jak je to krátké, tak se v příběhu stane hodně dějových zvratů, které dokáží několikrát překvapit. Vůbec jsem netušil, kam děj bude na dalších stránkách směřovat. A přitom se v základu jedná o dost realistický příběh. Opět jeden western, který umí zaujmout originalitou a rychlým stylem vyprávění. Až škoda, že to bylo takto krátké. K tomu si přidejte výbornou kresbu a máte knihu, která kvůli svému rozsahu bude sice bavit jen chvíli, ale určitě vícekrát.

30.01.2021 5 z 5

Půl krále Půl krále Joe Abercrombie

Příběh není nikterak originální, závěr se dal částečně odhadnou, ale je to čtivé, akční, s napětím a bez nějakých větších odboček a zvratů se kniha rychle přečte. Nejvíce se autorovi daří práce s postavami, kde k většině získáte nějaký vztah, přičemž se postavy během vyprávění hodnověrně vyvíjí a i váš vztah k postavám se tak může měnit. Čtenář zvyklý na fantasy ságy s rozsahem stran blížících se mnohdy k tisíci může být zklamán, přece jen detailnost v některých aspektech chybí, ale občas je dobré dát si takovouto fantasy rychlovku. Těším se na pokračování.

26.09.2020 4 z 5

Rumcajs se vrací III. Rumcajs se vrací III. Michal Opitz

My, co jsme na Rumcajsovi a na dalších postavách z reklam vyrůstali (a v mládí pak i s Vetřelci a Predátory), máme pro tyto hrdiny zvláštní slabost, takže s nimi moc rádi prožíváme všechna možná i nemožná dobrodružství. Pro mne je to návrat ke kořenům v plné palbě žaludů.

29.05.2020 5 z 5

Vyjednavač Vyjednavač Brandon Sanderson

Sanderson opět nezklamal a hodně mne pobavil. Magie pomocí barev a životních dechů, do života navrácení bohové, kterými se může stát ledaskdo, oživování mrtvých, atd. Intriky, které mnohdy mají jiný účel, než očekáváme a za nimiž stojí někdo jiný, než na první pohled vypadá. Vyprávění se mi však líbilo především díky nespočtu zajímavých postav, k nimž si získáte vztah, který se v průběhu příběhu občas mění. Sice v závěru už od autora nějaký ten zvrat očekáváte, a tudíž pro mne byl závěr celkem odhadnutelný, ale přesto jsem pln napětí četl až do konce. Jedinou slabinou knihy tak pro mne byla neatraktivní obálka a anotace knihy, která mne od čtení spíše odrazovala. Naštěstí neodradila.

10.05.2020 5 z 5

Rumcajs se vrací II. Rumcajs se vrací II. Michal Opitz

První díl byl skutečně jen předehra. Zde se již rovnou jde do akce a na velice omezeném rozsahu dokáže autor skvěle vystihnout celkovou atmosféru, charakter jednotlivých postav i jejich vzájemné vztahy. A do toho nelítostný Vetřelec, který masakruje vše živé, a před nímž v Řáholci a ani v Jičíně není bezpečno. A jediným, kdo jej může zastavit se zdá, že je Rumcajs s bambitkou nabitou hodně ostrými žaludy. Už se těším, jak střet těchto dvou nesmrtelných legend vyvrcholí.

22.05.2018 5 z 5

Takový to byl muž Takový to byl muž Jason Aaron

Na tohle jsem se hodně těšil. A byl jsem trochu zklamaný, protože údernosti Skalpů to nedosahuje. Zatím. Ale i tak je to hodně dobré čtení plné emocí, násilí, rodových předurčení, rozhodnutí, u nichž je těžké hodnotit, zda jsou dobrá či špatná, a hlavně jižanských postav, která jsou všechno, jen ne symaptická. I když i zde se nějaké ty výjimky najdou. Jestli má nějaká postava na tváři úsměv, tak jí dlouho nevydrži, a pokud se mračí, tak jí to vydrží. Teda jestli nebude mrtvá. Už se těším na pokračování.

24.11.2022 5 z 5

Orlové Říma I + II Orlové Říma I + II Enrico Marini

Když někdo umí skvěle vyprávět a ještě k tomu i kreslit, tak i ne zcela originální děj vyzní jako nezapomenutelný příběh, který se dychtivě čte, a kde hlvním zklamáním je to, že tak rychle skončil. Starověký Řím je sám o sobě atraktivní téma, které je z mého pohledu zde zpracováno celkem realisticky.
S dvěmi hlavními postavami jsme prožili léta dospívání a budování si vztahů a kariéry a přes občasné mráčky to vyznělo spíše jako klid před bouří, kterou asi přijde v pokračování.

05.11.2022 5 z 5

Spirála Spirála Džundži Itó

Začíná to tak nějak skoro nevinně jako pomatenost staršího muže zaoblenými křivkami. No možná ne pomatenost, spíše obscese, která zpočátku kroutivě klíčí tam někde vzadu v mozkových závitech, aby vám později nedala spát a obtáčela se kolem vás, a nakonec vás nenávratně jako vír stáhla do Jezírka vážek. A pak už není návratu a vše se kolem vás točí ve spirálách. A když se kolem vás nic netočí, tak se vám něco může točit na zádech. A to je snad ještě horší. Možná to všechno zní trochu šíleně, ale co naděláte, když si uvědomíte, že máte spirálu v uchu. Jo a taky na bříškách prstů. Tohle byla hodně povedená jízda po tobogánu komiksového hororu.

11.10.2022 5 z 5

1984: grafický román 1984: grafický román George Orwell (p)

Adaptace takového díla jako je 1984 je velmi ošidná. Na jednu stranu hrozí, že to bude nezáživné přepsání bez invence, na druhou stranu zas až moc invence, která by významově posunula vyznění románu, by v tomto případě asi také nebyla tím správným. Naštěstí se autorovi podařilo se tomuto úskalí vyvarovat a vznikl tak grafický román, který výborně zachycuje vše podstatné z předlohy. O samotném ději nemá cenu se rozepisovat. Kresba výborně zachycuje atmosféru, proměna hlavního hrdiny (tělesná i psychická) je skvěle vystižena. Oceňuji i využití černobílé pouze s občasnou rudou ke zvýraznění. Tato kniha by se kvalitou neztratila ani mimo českou kotlinu.

07.09.2021 5 z 5

Zapomenuté příběhy Zapomenuté příběhy Marian Kechlibar

Příběhy o známých i méně známých (alespoň pro mne:)) historických událostech, k nimž autor doplňuje velké množství detailních informací, které čtenáři dávají nový pohled na dané události. Přes velké množství informací jsou příběhy velmi čtivé, psané s nadhledem a humorem. Výborný počin pro popularizaci historie nejen pro ty, kdo mají knihovnu plnou historické literatury, ale i pro ty, kdo tento druh čtiva obvykle nevyhledávají.

07.02.2021 5 z 5

Sto devětadevadesát schodů Sto devětadevadesát schodů Michel Faber

Dvě povídky, v nichž hlavními hrdinkami nejsou silné osobnosti, ale ženy plné pochyb, váhání, vnitřních strachů až depresí. A možná proto jsou tak lidské, tak uvěřitelné. Autorovi se podařilo skvěle popsat vnitřní pocity a myšlení těchto postav a na tomto základě vystavěl příběhy o interakci hrdinek s okolním prostředím a s postupným přidáváním informací přibývají ve vyprávění i emoce. V této gradaci pokračuje až do možná trochu rychlých konců, jejichž pointy pro mne byly trochu překvapující, ale asi dějově lepší, než kam jsem očekával, že budou směřovat. Příjemné čtení.

05.10.2020 4 z 5

Balónky oběšenců a další hororové příběhy Balónky oběšenců a další hororové příběhy Džundži Itó

Některé povídky byly výborné, některé průměrné, ale díky originálním nápadům, kterých má autor zřejmě na rozdávání, je většina příběhů nezapomenutelných. Vyprávění je mnohdy stísněné až surreální, občas nechutné - prostě to, co bych od správného hororu očekával. Vizualizace nápadů pak k celkovému vyznění napomáhá - těžko se bude zapomínat na bizardní modelku, všudypřítomný tuk ve stejnojmenné povídce či balónky poseté nebe. Toto byl příjemně strávený čas:).

28.08.2020 4 z 5

Mistr meče Mistr meče Xavier Dorison

Další povedený příběh od Xaviera Dorisona využívající jeho oblíbenou šablonu osamělého hrdiny, který pro nějaký důvod (čest, pomsta, slib, ...) neváhá nasadit život, aby dosáhl svého cíle. Dorison však vždy dokáže vytvořit nové kulisy, v nichž se jeho příběhy odehrávají a těchto kulis využít k dobrodružnému a napínavému příběhu. Ne jinak je tomu i u Mistra meče a knihu mohu jen doporučit.

30.12.2019 5 z 5

Výdech Výdech Ted Chiang

Tak tohle se mi hodně líbilo. Kniha obsahuje skvělé sci-fi povídky, i když samozřejmě se tam najdou i slabší kousky, ale víceméně u všech jsem musel ocenit velkou imaginaci autora. Skvělé nápady, originální přístup k zavedeným sci-fi tématům, přitom každá povídka ze zcela jiné oblasti a k tomu využití hlubokých znalostí autora ve velké škále vědních oborů. V některých případech je to hodně velké popuštění vědecké fantazie, ale to k tomuto žánru patří. Ocenil jsem i doslov autora ke vzniku každé povídky.

13.05.2022 5 z 5

Potápěč Potápěč Jeff Lemire

Mám tyhle Lemirovy cesty do hlubin člověka rád. Zdánlivě jednoduchý příběh má hodně rovin a myslím, že si zaslouží vícero přečtení, kdy je možno vždy nalézt ve vyprávění něco nového a podívat se na příběh z jiné perspektivy. Hlavní hrdina se potápí nejen skutečně z důvodu zaměstnání, ale i obrazně ve svém životě se potápí čím dál k větší marnosti a jen na něm, zda bude schopen vyplavat. A k tomu, aby to zvládnul, se musí potopit až na dno své duše, pátrat ve své minulosti a odkrýt, poznat a přiznat si věci, které podvědomě chtěl nechat ukryté. Vše podtrhuje černobílá kresba, která působí hodně úsporně, ale přitom je schopná detailně vyjádřit spoustu emocí.

03.02.2022 5 z 5

Ledové peklo Ledové peklo John W. Campbell Jr.

Film mne už v mládí dostal. Asi víc než podobně starý Vetřelec. I když i ten je samozřejmě kultovka největší:). Pak jsem film viděl ještě několikrát a nikdy nenudil. John Carpenter s Kurt Russell v době své nejlepší formy. Ono je pak těžké při čtení vzpomínky na film vypnout, a to přestože jsou mezi filmem a knihou celkem velké rozdíly. Pořád mne to nutilo si říkat, aha tady to bylo ve filmu takto a tady je to jinak ... To hlavní ale mají obě díla stejné - chladivá atmosféra, uzavřené prostory antarktické polární stanice, narůstající nedůvěra mezi jednotlivými členy posádky, nejistota, kdo je ještě člověk a kdo už možná ne, co je to za "Věc", kde je, co chce, ... Většinou hodnotím výše knihu, než film, ale v tomto případě adaptace předčila původní nápad. I tak je to ale hodně dobré čtení.

15.01.2022 4 z 5

Sama čepel Sama čepel Joe Abercrombie

Na to, jak je kniha rozsáhlá, tak se toho zatím moc nestalo. Je to spíše příprava na další díl - představení postav, popis prostředí. Ale je to psáno s vtipem a tak čtivě, že vyprávění baví od první do poslední stránky. A především Abercrombie výborně pracuje s postavami. Snad všechny postavy mne bavily (některé samozřejmě více než jiné), a to kladné i záporné, každá má svůj jedinečný charakter a své uvěřitelné důvody jednání. No a udělat jednou z hlavních postav, která každému čtenáři musí přirůst k srdci, chromého zapšklého krutého inkvizitora, je opravdové spisovatelské umění:). Těším se na pokračování.

07.02.2021 5 z 5

Providence Providence Alan Moore

Lovecrafta jsem četl již hodně dávno, takže základní přehled v díle mám, ale ne nějaký detailní. Určitě mi kupa odkazů unikala a tak mi celý příběh přišel dost útržkovitý a ne úplně propojený. Spíše to byl road trip po Lovecraftově díle, kde struktura jednotlivých zastávek byla totožná. Hlavní hrdina přijede na místo, kde se ho ujmou místní "zvláštní" obyvatelé, kteří hlavnímu hrdinovi předestřou místní tajemno, které však hlavní hrdina nepochopí, resp. jej interpretuje se zcela jiným významem, který však má rovněž odkaz na Lovecraftovy příběhy, a jedeme dále. Konec byl celkem zajímavý, ten mi přišel jako dobrý nápad, ale k jeho celkovému pochopení bych vedle Lovecrafta musel mít načtena i další díla Moorea, která u nás dosud nevyšla.
Pokud jde o problematickou kapitolu s chybějícími bublinami, tak mne řešení od Arga nijak neuráželo a v kontextu celé knihy mi přišlo jako dobré řešení. Samozřejmě bych takto nechtěl mít celou knihu, ale u jedné kapitoly mi to nevadilo.

27.12.2020 3 z 5

Půl světa Půl světa Joe Abercrombie

První díl se mi líbil o něco více. Zaměření na mladší čtenáře je zde větší, než v úvodní knize. A není to jen tím, že hlavní postavy jsou mladší a na mnoha stranách se zde řeší jejich vzájemný vztah, ale celkově mi přišel děj více přímočarý, méně drsný. Ono to samo o sobě nemusí být na škodu, autor opět dobře pracuje s jednotlivými charaktery a dokáže zachytit jejich vývoj a celkově se to dobře čte. Bez dlouhých úvodů se rychle dostáváme do děje a ve vyprávění není moc vaty (tedy až na ten vztah mezi hlavními postavami, který bych já osobně proškrtal). Hrdinové, s nimiž jsem se seznámil v první knize, byli stále sympatičtí a byla radost se s nimi opět potkat, ale dlouho jsem se nemohl sžít s novými hlavními postavami. A to je asi hlavní důvod jedné * dolů.

09.12.2020 4 z 5