Orlové Říma I + II

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Germánie, 9 let před n. l. Vůdce germánských kmenů přemožených římskými legiemi svěřuje svého syna Ermanamera impériu výměnou za mír. Císař následně pověří převýchovou mladého barbara věrného Tita Valeria Falca, který má stejně starého syna Marcuse. Oba mladé muže čeká pod vedením neúprosného legionáře přísný výcvik, a zatím ještě nemohou tušit, jak se jim tato zkušenost bude v budoucnosti hodit....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471809/big_orlove-rima-i-ii-OfT-471809.jpg 4.622
Série:

Orlové Říma (komiks) 1.


Žánr:
Literatura světová, Komiksy, Historie

Vydáno: , Josef Vybíral
Originální název:

Les aigles de Rome I + II, 2009


více info...
Nahrávám...

Komentáře (9)

Kniha Orlové Říma I + II

1972Sixo
08. listopadu

Slušne našliapnuto k epickému historickému dobrodružstvu sa zmenilo v historickú červenú knihovnu. Je to tak pol na pol medzi chlapským komiksom a dramatickou romantikou. Až tak ma to nestrhlo. Dúfam, že sa blýska na lepšie časti v ďalšom dvojdiely.

fvalek
30. září

Orlové Říma jsou takový hezky zpracovaným pokusem o epos, průřez životem Marcuse a Ermanamera, kdy začínáme v jejich dětství a dojdeme zatím až do zralé dospělosti a jaksi spirálovitě se děj jednak lineárně vyvíjí, ale cyklicky se stáčí na základní dějové body, které jsou a ještě budou důležité (proroctví, vztahy v rodině...). Marcus je vyobrazením citu a afektu ve světa Římanů, kde se slabost a citlivost neodpouští, Armin zase vyobrazuje tvrdost, ale striktní disciplínu, která není pro germánské "divochy" vůbec typická. Ať už kluci putují příběhem spolu nebo odděleně, je hezké sledovat, jak se vyvíjejí v kontextu historických změn a vcelku krásně a pečlivě popsaných historických reálií, zároveň ale jak se vyvíjí v nějakém osobním kontextu - Marcus svým vztahem k rodině a láskou, Armin svým předurčením a snahou uspět v cizím prostředí.

Některé věci se mi ale úplně nelíbily... Jednak je takové plus mínus ten sex, který asi může být realistický, ale za mě pro děj nedůležitý a někdy nevkusný. Takové výraznější mínus ale je toxická maskulinita sálající z celé knihy, kdy jsou prostě oba hlavní muži popsaní jen jako tvrdí, drsní, krutí a misogynní jedinci. Těžko říct, jestli to je snaha o autentičnost (ovšem v době, kdy bylo běžné, že si bohatí pánové vyživují mladé milence apod.) nebo autorův názor. Nicméně autor má nad postavami moc, a pokud se rozhodne nedat najevo jejich city a trochu srdce, tak je to jasný vzkaz pro čtenáře. Vždyť i ten zamilovaný Marcus působí tak nepříjemně drsňácky...

Jinak rozhodně stojí za zmínění krásná úprava knihy, ať už zajímavý materiál obálky, skvělá kresba samozřejmě, ale také vnitřní podpora, jako např. slovníček pojmů, poznámky pod čarou u termínů a cizích slov atd. Komiks je tak do jisté míry i vzdělávací, protože něco dokáže předat a je to vážně precizní historická fikce. Už se těším na další dvojdíl. :)


špulo
29. září

A máme tu opäť vylomeniny starých dobrých Rímanov. Tento krát v sympatickej komiksovej podobe. Oba príbehy sú sice trochu klasické, ale presne také máme radi. Pokiaľ sú hrdinovia ako lusk, všetko je v poriadku. Kresba postáv je občas nedokonalá, ale zas im dodáva punc uveriteľnosti. Akcie a sexu tak akorát. Všetci fanúšikovia seriálu Rím a Simona Scarrowa budú blažení. Ja som bol tiež.

Rawen616
04. září

Nemám co vytknout. V rámci fikce velmi věrně nebo minimálně historicky velmi uvěřitelně zpracovaný Řím. Příběh který je sice nenáročný ale nemá hluchého místa a perfektně šlape a k tomu sympatické hlavní postavy. O něco bližší mi tedy byl Arminius se svou barbarsky přímočarou upřímností oproti lehce floutkovskému Falcovi:-). No a kresba je kapitola sama pro sebe. Nádherné akvarelem barvené perovky. Marini je vzácnou kombinací skvělého scénáristy a geniálního kreslíře. Nemohu se dočkat pokračování.

Turlogh
23. srpna

Vynikající komiks. Perfektní kresba, skvělý příběh, doporučuji k přečtení a těším se na pokračování! Howgh.

bazyk21
10. července

nádherná kresba, příběh má spád, těším se na pokračování

Ivan Kučera
01. července

„Každý muž se bojí, že přepluje řeku Styx moc brzy.“ Josef Vybíral si okrem westernových komiksov zjavne užíva aj tie historické. Komu pripadal (nie pripadala!) Murena príliš komplikovaný, tomu sú určení Orlové Říma I + II. Sú zabývaní menším počtom postáv, dej je priamočiarejší (a teda jednoduchší) a zákulisné dianie je prehľadnejšie. K tomu plno nahých tiel, erotiky a nemilosrdných bojov z čias, kedy ľudský život veľa neznamenal (ale kedy znamenal?). Oceňujem dve hlavné sympatické mužské postavy. Majú medzi sebou dynamickú, meniacu sa chémiu a sme zvedaví, ako to s nimi dopadne (to už sa ale pochopiteľne dozvieme až v pokračovaniach). Vydavateľstvo sa s tým tradične vyhralo (mapa, slovník pojmov, vysvetlivky). Samozrejmosťou je prekrásna kresba Enrica Mariniho (Gipsy, Batman: Můj temný princ), ktorý Orlov Říma I + II zároveň napísal. Príbeh ma až tak nestrhol, ale toto si len 3* určite nezaslúži.

Norri
20. května

Tak tohle je libové! Tohle období dějin mě celkově tak nějak fascinuje, a číst příběh, který vede k bitvě v Teutoburském lese, to je žůžo labůžo. Orlové Říma jsou naprosto mistrovsky vyprávění a nakreslení. Ačkoliv (nebo právě protože) se to téměř celé odehrává v Římě a skoro pořád se tam žvaní a souloží, tak to má neuvěřitelnou atmosféru a pořád mě to udržovalo v napětí. Stejně jako u všech dobrých historických knih a komiksů jsem si i tady neustále dohledával historické detaily na internetu a vůbec jsem si to celé užíval. Občas mě jen mrzely velké skoky v čase, protože trávit čas s Arminiem a Marcusem je prostě zábava. Ale chápu, že je potřeba udržovat nějaké tempo vyprávění a celý příběh se musí vejít do únosného počtu alb.

Jak už jsem zmínil, tak skvělá je i kresba. Enrica Mariniho jsem si oblíbil už v jeho Batmanovi a i tady dokazuje, že prostě umí. Jeho kresba je krásně dynamická, detailní a má úžasný koloring. Celkově ta kresba vypadá hodně živě a nechává to čtenáře si to vyprávění naplno užít. Na obrazovce to nevynikne tak jako na v knize na papíru. Tohle prostě musíte vidět naživo. A já zase nutně potřebuji pokračování!

1