Providence

Nejnovější velký opus velmistra komiksového média Alana Moora vrhá světlo na dodnes neprozkoumané hrůzyplné aspekty děl H. P. Lovecrafta. Opulentní hororový komiks je proto právem oslavován jako jedna z nejobsáhlejších knih věnujících se znepokojujícím motivům Lovecraftova díla. Dvanáctidílný epos představuje události předcházející napsání nejslavnějších povídek z mytologie HPL. Zároveň ukazuje důsledky jejich stvoření pro naši realitu a sny. Moore nenechal nic náhodě a podílel se na všech fázích výroby – od příběhu přes kresbu a lettering až po samotné vydání. Výsledkem je mistrovské dílo posouvající hranice žánru, které umožňuje znovu si prožít všechny příběhy klasického kánonu v nových, překvapujících souvislostech....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/396589/providence-zmP-396589.jpg 4.232
Literatura světová, Horory, Komiksy
Vydáno, Argo

Providence, 2017

Kniha Providence

Fuckenbrau

Origo zpracování úžasné, kresba i obálky. Odkazy na povídky Lovercrafta paráda, znalece to potěší. České zpracování, no to je neuvěřitelné co se všechno nepovedlo...
Příběh.. no je to těžkopádný, ještě když člověk čte ty deníkové zápisky za každou kapitolou.. za celkovej pocit dávám průměr, ale možná to změní odstup či druhá četba třeba za rok.

-Endy-

Silně znepokojivá kniha.
Na začátku jsem si říkala, jestli se mi některé věci jen zdají být divné, nebo věřím, že jsou divné, protože si přeji, aby byly divné...a pak jsem prostě začala upadat do nejasného duševního neklidu.
Doma hrajeme deskovky Arkham a Eldritch Horror, Lovecraftova monstra znám, ale aktivní čtenář Lovercrafta nejsem. Myslím, že začnu být...

Delicius

První dva komixy, rozjezd- byl jsem nadšen. Když jsem viděl Insmouthany, slintal jsem blahem.
časem.... no, texty za komixy jsem začal přeskakovat úplně a četl jen komixy. Závěrem to podle mě úplně zkazil... no.

DagonCZ

"Do you read Sutter Cane?"
Zhruba nějakých 70% příběhu hraničí mezi prvky lovecraftovske hrůzy a erotické bizarnosti (noční můry skrytého homosexuála na okultní turistice Nové Anglie, falus všude, kam se člověk podívá a opravdu pár až znepokojivých scének), od poslední noční můry a poslední části příběhu jsem se však pohltil do spárů šílenství. Přijde mi, že při psaní konce a hlavní pointy příběhu se Alan Moore tak trochu inspiroval filmem Johna Carpentera Ve spárech šílenství. Každopádně já jsem se při těch podivných snových výjevech náramně bavil. Téměř každá má oblíbená povídka zde byla zvěčnena. Obzvlášť dávám plusové body za podobenství Herberta Westa (asi mé nejoblíbenější povídky H. P. Lovecrafta).

Terva

Initium sapientiae
timor domin –
Strach
z pána
je základem moudrosti.

Sledoval jsem, jaké katastrofické scénáře doprovázely tuto knihu na náš trh. Už jen chyba v jedné větě na zadní straně obalu knihy mě měla varovat. Po rozbalení (kniha ani moc nevoní) na mě vypadnul malý lísteček s nápisem ERRATA, následované omluvou, že na straně 15. bohužel vypadl podklad bubliny, a ten si můžete přečíst na tomto lístečku. Ani se nebudu ptát, kde je strana patnáct v nečíslované knize. A další upozornění je o tom, že v příběhu osmém vůbec bubliny nenajdete. Je to němý příběh :-) :-) :-) Naštěstí už mám tu opravenou verzi knihy, kdy je přímo do knihy vložen ten samý příběh, ale je o pár centimetrů menší a je jen modrý na bílém podkladě – fakt paráda. Lovecraft by Argo považoval za hororové nakladatelství a Moore by z knihy pěkně zešílel, jak někdo dokáže jeho už tak nevýrazný příběh ještě víc zfušovat.

Citát: Pokud vy ženské dostanete volební právo, už mě v téhle zemi nikdo neuvidí.

Ale pojďme k příběhům samotným. Začneme kresbou. Alan Moore si dělal vše. Jak kresbu tak i scénář. A vlastně bych měl upozornit na to, že to není plnohodnotný komiks, protože každou povídku uzavírá několik stran psaného textu. Z příběhů se tak stává ze dvou třetin komiks a z jedné třetiny klasická kniha. Kresba je úplně obyčejná. Ničím nepřekračuje svůj žánr a vlastně jen obsahuje postavy, domy a jejich vybavení. Barva je střídmá až světlejší. Jen celostránkové kresby, které jsou vloženy mezi každý příběh a Galerie na konci knihy, jsou povedené.

Malá ochutnávka:
...knihu napsal Chálid íbn Jazíd.....
...tvrdil, že obsahuje informace, jež potřebuje ke své práci, o prodlužování života a nesmrtelnosti....
...Aha, ano. Čtyři METODY. První se týká STRAVY, druhá TEPLOTY, další je přenos DUŠÍ a na závěr oživení MRTVOLY.

Ovšem ze scénáře jsem zklamán. Strašně mi vadí za prvé ty přeskoky v čase, které zvýrazňují nevybarvená komiksová okna a hlavně z čeho úplně šílím, je strašný zlozvyk začít dialog v půlce věty. Velké procento dialogů začíná třemi tečkami ...a čtenáři tak úplně uniká podstata. Možná o to víc jsem pak ocenil psané listy a slovní „zopakování“ nakresleného příběhu. Jenže faktem je, že slovní doprovod příběhů není nic jiného než opakovaní předešlé kresby doplněné více informacema a větším dějem. Dalším mínusem vidím fakt, že se v kreslených příbězích mluví francouzsky a třeba Arabsky, ale nikdo se nenamáhal tyto dialogy přeložit.

Citát: Myslím, že je důležité udržet věrohodnost fantaskních příběhů tím, že autor poskytne racionální vysvětlení, jak se cosi tak neuvěřitelného mohlo dostat k čtenářstvu.

Nakonec jsem si víc užívat psané pasáže, než chudé kresby. Upřímně, asi by bylo lepší mít celý příběh pěkně napsaný na papíře a vynechat kresbu. Celkově jsem z tohoto počinu zklamaný a i když to vlastně bylo mé první dílo, týkající se mistra Lovecrafta, celkem slušně mi mistr Moore vzal chuť na dalšího Lovecrafta. Čímž se toto „dílo“ stalo prvním i tím posledním.... Vybral jsem jedenáct citátů a vložil je panu Mooreovi na jeho profil. Při čtení těchto dvanácti na sebe navazujících epizod jsem poslouchal metalovou skupinu Helloween a jejich méně známá singlová vydání Mr. Ego (1994), Mrs. God (2005) a jejich studiová alba Master of The Rings (1994) a Keeper of The Keys I. a II. (1987-88)

Citát: Opravdu jsem nevýslovným idiotem....

Disease

Moore se pustil do "dalšího Z pekla", jen se to tentokrát moc nepovedlo. Kresba je sice správně staromódní, ale postavy nějak postrádají mimiku. A o konci, který je jen pouhou přehlídkou psychedelicky poskládaných citací z HPL, ani nemluvím.

Pokud bych měl do hodnocení zakomponovat i to, jak knihu zprasilo nakladatelství Argo, šel bych ještě o hvězdu níž.

puml
25.12.2019

Po slabém a rozpačitém Nemovi je tu opulentní a makabrózni Providence. Moore opět dokazuje svou extratřídu a výjimečnost na poli komiksové scénáristiky. Taky našel spřízněnou duši ve výtvarníkovi Jacenu Burrowsovi. Líbí se mi to napětí mezi klasickým vyprávěním a některými ryze experimetálními a snovými sekvencemi.

Providence bych směle přirovnal k Bolanovu 2666 a to tou až posedlostí vyprávěním a literaturou. U Providence je to literatura a potažmo sled obrazů (v tomto případě komiks), který umožňuje rozumět realitě, ale i snům a vysvětlovat si jejich význam, protože čím by byl nezapamatovaný sen, nevyobrazený a nepřevyprávěný sen. To napětí mezi vyprávěným a vyobrazeným, mezi tím co bylo napsáno a řečeno, a co zůstalo mezi řádky, nevyobrazeno mezi nebo za panely obrazů.

V Providence hraje také klíčovou roli sám prostor Nové Anglie se svými různými spodními okultními proudy (Salem, Manchester, Providence), které stále kolotají někde hluboko v nevědomí jejich obyvatel, ale i pod povrchem zdánlivě idylických krajin. Asi proto se mnoho strašidelných příběhů odehrává právě právě v Nové Anglii. Ne náhodou pocházejí z Nové Anglie takoví autoři jako H.P. Lovecraft nebo Stephen King.

Téměř dokonalý počin, který kazí jen nepřítomnost textu v osmé kapitole. Nicméně nakladatelství chystá samostatný dotisk této kapitoly s textem. Ono ve výsledku to zas až tak nevadí, veškeré dění je vždy dodatečně (a možná až zbytečně doslovně) vysvětleno v textu za každou kapitolou. Také bych se asi obešel bez poslední kapitoly, která je sice přehlídkou Burrowsova kresebného mistrovství a holdu Lovecraftovi, ale vzhledem k tajemnosti a tíživosti celého příběhu mi přijde tato kapitola dějově dost zmatečná a místy až nechtěně úsměvná. Ale jako celek je to naprostá paráda a komiksový skvost. Doporučuji.

Avathar
15.12.2019

Monumentálne majstrovské dielo, ktoré je mrazivé, temné, ohromujúco komplexné a veľkolepé. Alan Moore nezostal svojej povesti nič dlžný a vytvoril komiks, ktorý vo mne bude emocionálne rezonovať ešte veľmi, veľmi dlho.
P. S.: Vzhľadom k „skvelej“ politike Databáze kníh som bol nútený pôvodný komentár presunúť do tunajšieho diskusného fóra. Odporúčam vám ho vyhľadať, mohol by vám pomôcť. Nájdete v ňom totiž jednak doporučenia na dve komiksové diela Alana Moora, ktoré je dobré poznať (The Courtyard a Neonomicon), keďže Providence na ne miestami odkazuje a závere na ne priamo nadväzuje, a v neposlednom rade upozornenie na výbornú a podrobnú stránku, ktorá osvetľuje mnoho detailov, odkazov a súvislostí v samotnom Providence.