Providence

Nejnovější velký opus velmistra komiksového média Alana Moora vrhá světlo na dodnes neprozkoumané hrůzyplné aspekty děl H. P. Lovecrafta. Opulentní hororový komiks je proto právem oslavován jako jedna z nejobsáhlejších knih věnujících se znepokojujícím motivům Lovecraftova díla. Dvanáctidílný epos představuje události předcházející napsání nejslavnějších povídek z mytologie HPL. Zároveň ukazuje důsledky jejich stvoření pro naši realitu a sny. Moore nenechal nic náhodě a podílel se na všech fázích výroby – od příběhu přes kresbu a lettering až po samotné vydání. Výsledkem je mistrovské dílo posouvající hranice žánru, které umožňuje znovu si prožít všechny příběhy klasického kánonu v nových, překvapujících souvislostech....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/396589/big_providence-zmP-396589.jpg 4.165
Literatura světová, Horory, Komiksy

Vydáno: , Argo

Providence, 2017

Kniha Providence

Arkagas

Dokonalost. Tenhle omnibus je opravdu velký - nejen formátem, ale hlavně obsahem. Pro znalce a fanoušky HPL je tahle kniha povinnost. Kresba více než příjemná a přesto v ní najdete ne úplně hezké obrázky, ze kterých místy opravdu mrazí. Děj tohoto grafického románu je skvělý a deníkové zápisky jsou sice občas velmi zdlouhavé, ale nakonec dodávají knize na uvěřitelnosti a síle. 592 stran je opravdu nabitých textem, takže to rozhodně není kniha na dva večery, ale kniha, ke které se budete vracet a budete ji milovat a těšit se na další příběh. Společenství Stella Sapiente má ve svých řadách totiž velmi zajímavá stvoření... Ano, stvoření, protože ne vždy jsou to lidé...

Tohle jsem si maximálně užila, každý večer jsem se těšila na další kapitolu a dávkovala jsem si to opravdu pomalu.
Dokonalá záležitost, kterou bych chtěla mít jednou doma.

petrarka72

Ohromující. Pomalá výtvarná procházka po lovecraftovských motivech, obvykle jen nahozených bez doslovení či pointy, zdánlivě ojedinělé zastávky na cestě Posla Blacka, doplněných tu a tam otravnou, tu a tam skvělou knihou zápisků, se v posledních dvou sešitech mění ve fascinující orgii obsahovou i grafickou. Je to fantasmagorické, je to kataklyzmatické, je to... naprosto logické. :-)

exitus4me

Když pomineme průser z tisku, kdy celá kapitola je bez textu a je nutné ji číst s přiloženým sešítkem , kde je text tedy dodán, tak to nebylo špatné čtení. Hlavně zbožňuji Moorovu tvorbu a zde se mohl opravdu realizovat :)
Hvězdu ubírám za občasnou zmatečnost + za tu "dobytkárnu" z tisku. Jinak je to opravdu z mého pohledu vydařený počin

jarynek
27.12.2020

Lovecrafta jsem četl již hodně dávno, takže základní přehled v díle mám, ale ne nějaký detailní. Určitě mi kupa odkazů unikala a tak mi celý příběh přišel dost útržkovitý a ne úplně propojený. Spíše to byl road trip po Lovecraftově díle, kde struktura jednotlivých zastávek byla totožná. Hlavní hrdina přijede na místo, kde se ho ujmou místní "zvláštní" obyvatelé, kteří hlavnímu hrdinovi předestřou místní tajemno, které však hlavní hrdina nepochopí, resp. jej interpretuje se zcela jiným významem, který však má rovněž odkaz na Lovecraftovy příběhy, a jedeme dále. Konec byl celkem zajímavý, ten mi přišel jako dobrý nápad, ale k jeho celkovému pochopení bych vedle Lovecrafta musel mít načtena i další díla Moorea, která u nás dosud nevyšla.
Pokud jde o problematickou kapitolu s chybějícími bublinami, tak mne řešení od Arga nijak neuráželo a v kontextu celé knihy mi přišlo jako dobré řešení. Samozřejmě bych takto nechtěl mít celou knihu, ale u jedné kapitoly mi to nevadilo.

Honzajosl
06.11.2020

Skvělé! Obdivuju jemnost s jakou Moore dovedl proplést jednotlivé náznaky z lovcraftovského díla, tak že fanouška potěší a ostatní neruší. A ten konec:Love! Craft! Jen jediná věc mě poněkud čtenářsky obtěžovala a to částečné opakování děje v deníkových zápiscích.

RaptoR
22.09.2020

Hele a mě se to líbilo. Jasně, pokud člověk odhlédne od technologického zpracování knihy a onoho nešťastného vlepeného sešitu, zbyde mu velký průvodce dílem H. P. Lovecrafta, kteréžto samo o sobě také není bez poskvrny. Tím mám na mysli Blakeovi deníky, jejichž obsah mohl více rozvíjet dějovou linku a nebýt pouze trpěným dokončením každého sešitu. Přesto jako celek smysl dávající (pokud znáte ostatní Moorovu tvorbu kolem H.P.L.), libě nakreslené, dobře ukončené. Přimhouřím oči a dám čtyři hvězdy, aby mě Prastaří při návštěvě Arkhamu nevykopli na planinu Leng.

JP
26.08.2020

V kontextu Moorea a jeho tvorby těžko hodnotitelné, protože až do samotného závěru je kniha relativně pomalá a nicneříkající, spousta tápání ve tmě. V tomhle ohledu mě zaujalo, že je zpočátku tak realistická, že si skoro říkáte, že jde o dokument k Mýtu Cthulhu. 'Providence' se nesnaží coby vizuální forma až tolik uchvátit a odkrývat lovecraftovské vize Prastarých (i když to vyobrazení Azathotha na konci... hypnotické) a všeho ryzího hororu, jako spíše autenticky zachytit zákulisí a to, co Lovecrafta k sepsání jeho příběhů inspirovalo... aby se v závěru příběh zvrtl do jedné z nejšílenějších fantasmagorií, kterou jsem kdy v grafickém románu spatřil, fantasmagorie hodná právě samotného Lovecrafta. Spíše než ryzí pocta je tohle nuance se spoustou odkazů a přemítání nad odkazem autora z Providence. Nicméně velmi slušné počtení a pro die-hard fans příjemné zpestření o nové úhly pohledu (vnímání reality, snů, vize, jejich vzájemné proplétání a nekonečné prolínání), nad nimiž se Moore zamýšlí a v mnoha momentech opravdu uhodil hřebíček na hlavičku. Je to pro velmi vybranou a vybíravou čtenářskou obec, a to šílenství v závěru dává opět v kontextu Moorea (Strážci) smysl a zároveň je geniální opus magnum poctou Lovecraftovi. Velice zajímavá publikace, ale jak říkám, těžko hodnotitelná, protože po drtivou většinu stránek je to jen bezbřehé a nezáživné tápání, které následuje absolutním šílenstvím v závěru a Moore zkrátka napsal, co do využití grafického románu lepší práce (Z pekla), i když tahle má své nenapodobitelné, jiné kouzlo a jak jinak k Lovecraftovi, než i divné (ale v tom fascinujícím pozitivním slova smyslu). Me likey, Bill Hicks: k? k.

Miro.slav
10.08.2020

Opus magnum A. Moora sľuboval neviem aké dávky lovecraftovskej hororovej atmosféry. Fanúšik H.P.L. mal slintať blahom a dosiahnuť trvalú erekciu. Aspoň toľko bolo humbuku okolo tohto chystaného titulu. Nič také sa nedialo - až na tú erekciu, ktorá na čitateľa vykúka v skorom každom jednom príbehu. Osobne som z celého komiksového univerza inšpirovaného mýtom Cthulhu sklamaný.