Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Doteky hříchu Doteky hříchu Roman Cílek

Audiokniha - zdařilé povídky.
Neotřelý pohled a originální zápletky.
Autor umí překvapit, a to je to kouzlo co čtivost jeho povídek zaručuje.
Ne všechny, ale většina byla super.

22.05.2023 4 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Audiokniha působivě načtená.

Kukaččí výměna - ano nebo ne?
Jsou situace jenž rvou srdce.
Život s psychopatií je kolotoč v nebezpečí pro všechny.
Citace:" Někdy není až tak důležité co se stalo, ale důvod, proč.

Dobře zpracovaný námět, jen jaksi chybí ta sobeckost pro krevní pouto rodu.

19.05.2023 4 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

H.H. je ve výsostném postavení - závisle nezávislý s pofidérním výkonným týmem v roli jaksi nechtěného zachránce pověsti kriminálního oddělení.
Jeho mecenáš je v tomto případě prvním podezřelým z násilných činů a jeho prestiž je to, co si cení nade vše.
Biohobby je mocnou silou a zbraní v rukách pomstychtivého zla.

Citace:" Když držíte v ruce kladivo, jeví se vám každý problém jako hřebík.
Krása je to, co se pozitivně vymyká. "

Autor je mistr v oboru a zde zvedá laťku o další příčku výš.

Pozoruhodný námět jistojistě zaujme.

17.05.2023 4 z 5

Gentlemani i podfukáři Gentlemani i podfukáři O. Henry (p)

Radost číst.
Už z životopisu autora se pozná z čeho bral témata pro své veleúžasné povídky.
Paráda.
Proč se neživit podvody, když fištrón má tolik nápadů na obluzení lidstva.
Je to tak jednoduché, jen to chce komplice v opačném postoji a jistota úspěchu je zaručena. (Jako v "Podrazu")
Skvělý šmrnc má prim.

12.05.2023 5 z 5

Kočičí stopa Kočičí stopa Dominik Dán

Zdařilé dílko.
V Našem Městě není o překvapení ze zlovolnosti nouze.
Když se zmagoří společnost ve zvláštních libůstkách, pak se dějí věci, až hanba přemýšlet.

Citace:" Kraus beze slova zalistoval v pracovním sešitu, nalistoval stranu, kde měl napsaných devět Kukiho bodů.
"Podám ti ten seznam," nabídl se prcek.
"Nech si ho, mám je opsaný v sešitě."
"A to se může? Nenáleží mi nějaká finanční odměna? Jak tomu říkají umělci? Tantamy?"
"Tantiémy, vole! A dostaneš leda prd, nejsi umělec!"
"Ale mám nějaký práva, ne? Sem autor, kurva!" Zlostí praštil pěstí do stolu.
"A máš autorskou smlouvu?" skočil jim do hádky Chosé.
"A to je k čemu?"
"Aby tě neošulili takoví společníci, jako seděj naproti tobě."
Kukimu bylo jasné, že k samostudiu angličtiny si bude muset v dohledné době přibrat studium autorského práva.

Autor je jako svědomí co morálku dnešní doby vehnal na paškál.
Tradičně - spokojenost.

11.05.2023 4 z 5

Paní Říma Paní Říma Kate Quinn

Bezvadnost.
Opět se propadnout do římských dějin s dalším krutovládcem Dominitianem je četbou lehce fascinující.

Citace:" Hostina jako každá jiná. Zvonivý smích, hodovníci ověšení šperky, tekutá réva ve stříbrných pohárech, hroznové víno na zlatých mísách, lehátka obložená polštáři s třásňovým lemováním, hudebníci rozeznívající lyry do hebce líbezného šepotu.
"Plány dalšího přístavu?" zajímala jsem se. "Nebo oblouku?" Zadával nové stavby po celém impériu- vítězné oblouky, přístaviště, silnice, akvadukty nebo třeba chrámy. Vše k větší slávě flaviovské dynastie. "

S Googlem je obraz příběhu živě pestrý.
Skvělý výběr dalšího historického imperátora s pozoruhodným osudem.
Bravo.

08.05.2023 5 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Trudno až to bolí.
Šťastných chvilek jen v pocitech zamilovanosti.

I hořký život musí mít berličku - touhu, naději, vizi.

Audiokniha osudová.

08.05.2023 3 z 5

Alicina síť Alicina síť Kate Quinn

Zpracovaná minulost do působivého obrazu.
Památeční zápisy, dopisy, protokoly a rozsudky mají silnou vypovídající hodnotu o době z první světové války, kde se proti okupaci Francie němci do zpravodajských služeb s nadšením a odvahou dostávaly mladinké dívky, jenž svou vizáží a naivním půvabem dovedly oklamat pro špionáž kolaboranty i nepřítele, za cenu sebeobětování.

Citace :" Ten člověk byl tak zatraceně ušlechtilý, že nemohl chápat touhu po pomstě. Jak se člověk v noci budí a třese se nenávistí, jaké to je, když máte pocit, že jedině pokud ochutnáte jeho krev, p-p-p přestanou se vám konečně zdát ty sny. "

"Květy zla" - Charles Baudelaire - sbírka básní coby fetiš zla je zde extrémně působivá.
Citace :" Poezie je jako vášeň - neměla by být pouze hezká, měla by ovládnout a zraňovat."

28.04.2023 5 z 5

Vražedné pohádky Vražedné pohádky Andreas Gruber

Četba napínavá, nadšení se brzy vytratilo a tak pohádková scéna plná zběsilosti a krve se jeví jako choroba mozku a ani konec to nevyladí.

Citace:" Mohu vám dát lekci z práva? Pravdivé není to, co se stalo, ale to, co můžete dokázat."

Po "Mindhunterovi" je vše ostatní bez profišmrncu.

15.04.2023 4 z 5

Vražda pro zlatého muže Vražda pro zlatého muže Václav Erben

Případ komplikovaný s historickými artefakty, jenž bůhvíproč mají podivný souborný název "Chlap".
Opět archeologické prostředí, kde o poklady, loupeže a vraždy není nouze. Kapitán Exner je svůj se vším co mu autor nadělil - bystrý úsudek, charisma a šmrnc.

Česká klasika. Audiokniha poutavá.

11.04.2023 4 z 5

Ve snu ve snu snil jsem sen Ve snu ve snu snil jsem sen Lawrence Ferlinghetti (p)

Moderní poezie je próza.

Citace:
"Ve snu, ve snu snil jsem sen
o realitě existence
uvnitř hlavního počítače
kterýmž je vesmír
v němž Šíp Času
letí oběma směry
zakřiveným prostorem...

"Báseň musí zpívat a vzlétat s tebou, jinak je mrtvým holubem s prozaickou duší."
Buď okem mezi slepými.
Přiměj svou mysl kroužit kolem srdce vlastní cestou.
Je-li třeba báseň vysvětlit, jedná se o chybu v komunikaci.
Nebuď otevřený tak, abys ztratil mozek.
Hledej trvalé v pomíjivém a prchavém.
Vymačkej nové víno z hroznů hněvu.
Nenič svět, nemáš-li něco lepšího, čím bys ho nahradil. "

Hm, zajímavé.

11.04.2023

Nečekané dědictví Nečekané dědictví Pelham Grenville Wodehouse

Příjemná četba v anglickém stylu před sto lety.
Nečekané dědictví je zkouškou charakteru, a zde si autor ve snobské společnosti vyhrál dost.

Citace:" Správně se říká, že na světě není nikdy klid. Ještě před chvílí byla lady Wetherbyová zcela spokojená a nikde na obzoru se nerýsoval ani mráček. Bylo od ní pošetilé očekávat, že takový stav věcí vydrží, neboť život je jen řada ostrých nepřehledných zatáček a za každou z nich číhá Osud s přichystaným průšvihem. Něco ve sluhově chování, jaksi škodolibé chmury, které z něj vyzařovaly, ji prozradilo, že právě dospěla k jedné z těch zatáček."

Zdařilé dílko.

11.04.2023 4 z 5

Mindhunter - Lovci myšlenek Mindhunter - Lovci myšlenek John Edward Douglas

Superčtivo.
Profesní životopis v boji se zločinem - lovec (zločinných) myšlenek.

Za krutost jen ortel smrti.
Citace:"Je-li zvolený spoušťový stresor legitimní, logickým důvodem ke znepokojení, bude velmi pravděpodobné, že zapůsobí."
"...získáte jednoznačnou odpověď, že dát někomu jenom pětadvacet let za ukrácení života dvěma dětem je už samo o sobě pořádně nemravné. Ale za druhé, k tomu, abyste propustili tohoto chlapa dřív, byste museli podle mého názoru přijmout jednu ze dvou těchto premis :
Premisa číslo jedna: Přesto, že tento muž má špatné mravní základy, přes jeho disfunkční rodinu, údajné zneužívání, nedostatek dobré výchovy, násilnou minulost i všechno ostatní, byl pro něho život ve vězení tak nádhernou, ducha povznášející, oči otevírající a rehabilitující zkušeností, že S. spatřil světlo světa, uvědomil si své chyby a v důsledku veškerého dobrého vlivu vězení se rozhodl od tohoto okamžiku obrátit list a nadále být spořádaným, zákony ctícím občanem.
Dobrá, pokud neakceptuje tuto, co byste řekli premise číslo dvě? Život ve vězení byl každý den tak hrozný, tak nepříjemný a traumatizující a tak celkově v každém směru trestající, že přes svou špatnou minulost a pokračující touhu po znásilňování a vraždění dětí se již nikdy nechtěl do vězení vrátit, a tak se rozhodl proto, že udělá všechno , aby se tomu vyhnul.
Souhlasím, že i tato premisa není pravděpodobná. Ale pokud nepřijmete ani jednu z těchto dvou možností, jak potom, k čertu, můžete propustit někoho takového na svobodu, aniž vezmete v úvahu velkou pravděpodobnost, že bude vraždit znovu?"

Skvělý počin, super.

07.04.2023 5 z 5

Ve stínu Kaktusu Ve stínu Kaktusu Jaroslav Žák

Audiokniha - obdivné dílo.
Poznat autorův životopis před četbou, jenž je obrazem osobnosti, je výhodný bonus.
Dnes by na to koule neměl asi nikdo.
Dobová satira v unikátně bizarním hávu.
Národ kanibalů - rasy vyvolených, (hnědého moru), ve vývoji času své doby, soupeří o vládu v malé zemičce, ne nepodobné té naší, v Jižní Americe mezi pralesem a kaktusy.

Podařený, náročný a skvělý počin odvahy.

04.04.2023 5 z 5

Pyramida Pyramida Henning Mankell

Audiokniha - povídky - jak pochůzkář díky častému, (něco se mi tady nezdá), ke svému snovému, profesnímu postu přišel.
Silně připomíná "rychlopalebníka", jenže toho na rozdíl od Walendera autor promyšleně šlechtí pro čtenářský zážitek.
Walendera autor pokořuje a zraňuje, frustrace stálá a rodinné štěstí - jen v touze.

Chybí šmrnc a důvod pro úsměv.

(Pyramida coby léčivá kulisová místnost.) - Výzva 2023.

01.04.2023 4 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

Kruté myšlenky ztvárněné v pomstychtivé realitě.

Carter nemůže být jiný.
Zrůdnost do nebe volající po hloubce citové pomsty.

Citace:"Jak někoho zabijete a přitom ho ve skutečnosti neusmrtíte?"

Uhrančivě čtivé.

28.03.2023 5 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Audiokniha poutavá.
Příběh je drama reality se vzpomínkami.
Námět jde do hloubky problémů asociálního, amerického prostředí.
Bída plodí závist, závist plodí zášť, zášť plodí nenávist, nenávist plodí zlo v pestrých variantách.

Na malém pískovišti velké drama.
Docela hustý.

25.03.2023 5 z 5

Králové Wyldu Králové Wyldu Nicholas Eames

Bezbřehá fantazie, chybí jen ilustrace.
Příběh bohatý na nepohádkové zvyklosti je vyložená fajnovost.
Cesta k úspěchu je v odvaze pustit fantazii z řetězu.
Příběh s citovou vizí, v boji se stvůrami a zrůdami všech možných variant co lidstvo vymyslelo.

Citace:"Skvělý, přemítal Clay. Nevraživá královna a pomstychtivej agent. Jako kdyby samotná cesta přes les plnej příšer do zoufalýho obléhanýho města nebyla už tak dost problematická . Každýmu, kdo nás chce vidět mrtvý, stačí sednout na zadek a čekat, až se sami zabijeme."
Domov byl tam, kde byla G. Jeho hranice definovalo její objetí. Ona byla krb, v němž plála jeho duše, a v něm se nedala uhasit.
Zkrátka ona byla důvod, proč ještě žil.

Jako prvotinu má autor laťku v tomto případě nastavenou hodně vysoko.
Hodně dobrý.

23.03.2023 5 z 5

Pod povrchem Pod povrchem Jo Spain

Na současnost mnohoznačný rozsah politických špinavostí.
Čtivost zaručena, citlivá témata provázaná do skvělé detektivky ve vyšších vrstvách politických špiček.
Je zarážející jak politická garnitura dovede být po volbách zrádná vůči voličům kdekoli na zemi.

Citace:"... štěstí se neskrývá ve věcech, po kterých člověk touží, ale ve vděčnosti za ty, které už má. ...měli jeden druhého. Měli rodinu, přátele a plnohodnotné životy. "

Poutavá četba.

13.03.2023 5 z 5

Pomsta Pomsta Monika Alžběta Svobodová

Od pohádek k románu, vliv je znatelný.

10.03.2023 3 z 5