Janeyx21 Janeyx21 komentáře u knih

Jako odbornice pracující se staršími i úplně starými lidmi, kteří se ztrácí dříve psychicky nežli fyzicky, se vždy snažím jejich rodinám co nejlépe vysvětlovat, že jsou věci, které už neovlivní a nejlépe udělají, když svého starého člena rodiny nebudou trápit a dohadovat se s ním. Ať si poslední měsíce či roky raději užijí své společnosti navzájem. Často neposlechnou. Jsou dospělí a sami vědí, co je nejlepší. Samozřejmě. Většina z nich na to pak přijde až pozdě. Nekteří se za mnou i vrátí a tohle trápení se mnou sdílí, omlouvají se...někteří se i rozčilují, proč jsem jim to neřekla důrazněji. Lidé jsou různí a i "na věci přicházejí" různě. Proces "přicházení na věci" je to, o čem Frederik Backamn nejčastěji píše a líbí se mi, jak přicházecí myšlenky umí nabídnout.

01.01.2022 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Knihu jsem si vybrala zcela náhodně. Zajímalo mě, jestli tam ten růžový králík na záchodě vážně bude. A byl! Je to zajímavý příběh o lidech, rozvíjí se postupně a dění se vždy odhalí tak akorát. Pomohl mi taky vyřešit otázku, kam schovat víno :-) Parádní čtení.

25.11.2021 5 z 5

Praha plná strašidel Praha plná strašidel Miloslav Švandrlík

Pěkné, oddechové počteníčko. Člověk se u toho culí, zvlášť, když zná ta místa, kde se strašidla vyskytují a představuje si je tam. Motivovalo mě to k nějaké víkendové vycházce po starém centru Prahy.

09.11.2021 5 z 5

Harry Trottel a poslední výstřel Harry Trottel a poslední výstřel Peter M. Jolin (p)

Tak a mám to celé za sebou :-) Je škoda, že poslední díl byl takový trochu z rychlíku. Je to vskutku záležitost spíše jedné až dvou generací. Některé vtípky si myslím jak starší tak mladší ročníky nepochopí. Během celého dílu proběhla poněkud rozsáhlejší čistka postav a jejich skon nebyl zdaleka nijak dramatický ani honosný.

Pobavilo mě během čtení komentářů o celé sérii vyjadření některých čtenářů, jak je to trapné a podobně. Zábavné ale je, že čtou stále dál, takže to asi nebude tak příšerné, jak píšou :-).

I když to není žádná velká literatůra, já jsem si odpočinula a pobavila se. Účel splněn.

04.11.2021 3 z 5

Harry Trottel a posel Talibánu Harry Trottel a posel Talibánu Peter M. Jolin (p)

Velmi nekorektní záležitost. Jak píšou už jiní přede mnou, dnes by jistě nikdo tuto knihu nevydal. Nečekejte žádné hluboké myšlenky ani kvalitní korektní humor. Účel je jasný - pobavit se a odpočinout od přemýšlení, a to přesně kniha splňuje.

31.10.2021 3 z 5

Harry Trottel: My děti ze stanice Kaiserchrocht Harry Trottel: My děti ze stanice Kaiserchrocht Peter M. Jolin (p)

No to tedy bylo něco. Souhlasím s autorem, anděl byl nejlepší. :-)

Ke třetí knize Harryho Trottela (se spálou) se asi spíš vracet nebudu. Za mě to byl zatím nejslabší díl, uvidím, co přinesou ty další.

06.10.2021 2 z 5

Harry Trottel a ta jemná tenata Harry Trottel a ta jemná tenata Peter M. Jolin (p)

O chlup více nekorektní čtení nežli první díl. Nic náročného, kdovíjak nenadchne, ale možná trochu urazí :-D :-D Tak jsem si u toho odpočinula a teď zase sáhnu po něčem vážnějším :-)

13.08.2021

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

Nádherně zpracovná kniha s laskavým obsahem, která mě donutila na chvíli se zastavit a užít si jí.

20.07.2021 5 z 5

Knihu jsem vzala do ruky kvůli čtenářské výzvě (2021, Kniha do 15. místa v některém žebříčku na Databázi knih), jakožto jednu mezi 15 nejhůře hodnocenými.

Docela dobře chápu, že skalním fanouškům HP tato kniha dozajista po chuti nebude. Ačkoliv jsem rostla s HP jako vrstevnice a jeho příběhy jsou mi dobře známé jak z knih, tak z filmů, Harry Trottel mě nijak hluboce neurazil. Možná mi jeho postava, jakkoliv pitomá, byla trochu sympatičtější nežli původní ukvílený Potter.

Forma je místy slabší, místy silnější, jak to tak bývá. Párkrát jsem se příjemně zasmála, sem tam kroutila hlavou a ano, občas jsem si řekla "to je ale blbost". Nicméně celkem jsem si u toho odpočinula. Docela se mi zalíbily roztomilé detaily odkazujicí na nějakou reálnou věc či osobu, jakkoliv se zakládaly na pravdě či na drbech.

06.07.2021 3 z 5

První díl se mi líbil, proto jsem rychle sáhla i po druhém. Byl to dobrý nápad. Diane vyrostla a získala odvahu, kterou potřebovala ke štěstí. Stejně tak i autorka ve svém psaní pokročila a je to vidět.

22.04.2021 4 z 5

Vskutku, mám dojem,že umírám na rakovinu plic za všechny ty cigarety v knize. Každý holt máme svůj zlozvyk. Ačkoliv jsem to vůbec nečekala, kniha mě celkem bavila a pomohla mi na chvíli se dostat od mých starostí zabýváním se starostmi nešťastné Diane. Pro mě to byl oddech, i když téma příběhu samo o sobě až tak oddechové není.

Psané je to celkem čtivě, takže jsem zvládla celou knihu během jednoho odpoledne. Myslím, že to nebude poslední kniha, kterou si od autorky přečtu. Přesně takovéto osvěžování odborné literatury, kterou obvykle čtu, je důvodem, proč chodím na tyto stránky.

19.04.2021 4 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Tato kniha zřejmě není pro každého. Možná ani pro mě. Zanechává ve mě velmi neutrální pocity. Myslím, že jako zkušenost s tímto druhem literatury, to není ta nejhorší volba, nicméně je mi už nyní jasně, že se do tohoto žánru nijak dramaticky nepoženu :-).

13.04.2021

A jestli neumřela, vyšiluje dodnes A jestli neumřela, vyšiluje dodnes Skottie Young

Tohle zcela splnilo má očekávání. Hezky to odsejpá, je to krásně barevné, sluníčkové, jednorožcové a...krvavé.

17.07.2020 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Je mi docela líto, kolik mi tahle knížka připomněla z mého dětství. Hned mě napadlo několik lidí, kteří by si takový příběh potřebovali přečíst. Proto, aby pochopili, proto, aby přestali, proto, aby neopakovali chyby. Nemyslím si, že konec byl rychlý nebo unáhlený. Možná se to někomu tak nezdá, ale skončilo to vlastně dobře. Přesto, že paní Dvořáková nepíše mě úplně blízkým jazykem, i můj upřednostňovaný žánr je úplně jiný, knihu jsem přečetla za jedno odpoledne. Je to sice smutné, ale čtivé. Jsem ráda, že mě letošní knižní výzva k tomuto příběhu zavedla.

23.05.2020 4 z 5

Naštěstí (ne)máme mléko Naštěstí (ne)máme mléko Neil Gaiman

A co se stane vám, když se zapovídáte cestou pro mléko? :-)

16.05.2020 4 z 5

Černý hřebec Černý hřebec Walter Farley

Černý hřebec je moje absolutní srdcovka už od dětství. Je to jedna z knih, které jsem četla několikrát.

02.04.2020 5 z 5

Zuzanka Zuzanka Catherine Metzmeyer

Zuzanky jsem jako dítě milovala a nikdy mě nepřestaly bavit. Se sestrou (Zuzankou) jsme o ně i občas bojovaly :-)

30.03.2020 5 z 5

Prokletí Černé královny Prokletí Černé královny Pierre Pevel

Dlouho mi trvalo se do knihy začíst. Celkově je kniha taková rozvleklá. Když se mi podařilo konečně se ponořit do čtení, příběh najednou skončil. Spíše než kdovíjaký trhák bych Prokletí Černé královny viděla jako čtení na dovolenou.

Prostředí, ve kterém se děj odehrává, je ale velmi zajímavé. Autor se snaží probudit čtenářovu fantazii, což je žádoucí a povětšinou se mu to i daří. Oceňuji okřídlenou kočku, která tak nějak vyjadřuje přesně pravé kočkovství. :-)

13.10.2019 4 z 5

Nejhloupější anděl Nejhloupější anděl Christopher Moore

Ten správný zábavný oddech pro moji maličkost.

01.02.2018 5 z 5