Jane417 Jane417 komentáře u knih

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

"Anežka" je smutné, depresivní a nelehké čtení. Není to žádná tzv. oddechovka a pokud nemáte nejlepší období, tak ji raději nečtěte, neudělala by vám dobře. Velmi emotivní příběh o mateřské lásce a o hodně křehkém vztahu mezi matkou a dcerou - adoptivní dcerou. Hlavní hrdinka Julie si adoptuje miminko - cikánskou holčičku Agnes. Holčička je od mala jiná, ale možná proto, že nejvíc jinou ji dělá právě Julie, která si svoji "Anežku" vysnila trošku jinak. Netuší, kolikrát svojí dceři zlomí srdce a kolikrát ji nespravedlivě obviňuje... Nesprávný přístup ke křehké dětské duši a jedno velké tajemství udělá svoje a Julie, s přibývajícími roky Agnes, začne sklízet to, co zasela! Ačkoliv Julie ve výchově udělala spoustu chyb a svoje negativní pocity vůči Agnes neuměla občas skrýt, myslím že si některé věci od Agnes nezasloužila. Za svoje výchovné přešlapy a předsudky zaplatila dost. Konec ubral jednu hvězdičku u mého hodnocení. Upřímně nevím, zda to byla realita nebo se to vše Julii jen zdálo. Ať tak nebo tak, konec byl zvláštní.

04.04.2019 3 z 5

Madona z hor Madona z hor Elise Valmorbida

"Madona z hor" je velmi emotivní příběh plný lásky, ale i zloby a nenávisti. Život hlavní hrdinky Marii čtenáře určitě nenechá chladným. Chvílemi ji bude litovat a soucítit s ní v nelehkých chvílích, ale potom ji bude zase nesnášet za její pokrytectví, tvrdohlavost a přísnost. S Marií prožíváme její život od roku 1923 až do 50. let. 20. století. Vdá se, má děti... a její nejtěžší životní etapa přichází s 2. světovou válkou a svým způsobem i po ní... Po válce by měla by být šťastná, ale tak úplně není! Knížka je složitější čtení, je psána stylem, na který si musí čtenář zvyknout. Když ale překoná první rozpaky, ponoří se do života Marii tak, že se příběh těžko odkládá

25.03.2019 4 z 5

Prokletí Schwartzovy vily Prokletí Schwartzovy vily Anna Beatrix Bártová (p)

"Prokletí Schwartzovy vily" je druhým románem mladé české autorky, která psát opravdu umí! Skvělý mysteriózní příběh, který chytne od první stránky! Po přečtení prologu si budete muset chvíli odpočinout, protože je to hodně silné kafe! Z knížky sálá tajemno a tíživá atmosféra. Mladý pár se nastěhuje do staré vily, kde se děje spousta nevysvětlitelných a děsivých věcí. Čím byl dům svědkem a co zůstalo v jeho zdech zakořeněno? Jak se zbavit přízraků a zla, které na Lea a Noru Kalivodovi dýchají na každém rohu? A je jejich malá dcerka Klárka v nebezpečí? Rodina se musí s duchy staré vily nějak vypořádat. Naprosto s klidem mohu autorku přirovnat stylem psaní k Barbaře Erskinové. V některých momentech mi knížka připomněla "Dům ozvěn", právě od Barbary. Možná byl konec, podle mě, moc rychlý, ale to je možná jenom můj dojem. Celkově je to velmi podařený román, který na české scéně nemá konkurenci!

18.03.2019 4 z 5

Hluchavky Hluchavky Luboš Panda (p)

"Hluchavky" jsou příběhem s absolutně originálním námětem! Nikdy jsem se s tímto tématem v beletristické literatuře ještě nesetkala. Vypráví o dvou lidech... Evě a Honzovi. Oba jsou hluší a my s nimi prožíváme životy od narození až po současnost. Rozdíl mezi nimi je ten, že Eva se jako hluchá narodila slyšícím rodičům a Honza se narodil jako hluchý hluchým rodičům. Nikdo z nás netuší, jaká úskalí a překážky musí takový neslyšící člověk prožívat a co s ním prožívají např. rodiče, sourozenci, kamarádi, učitelé... nebo někdo úplně cizí. S jakými problémy se musí hluchý člověk každodenně potýkat on i jeho okolí. Knížka je velmi čtivá, poutavá, zajímavá a i když je to beletrie, tak se dá řadit i do naučné literatury, protože se čtenář dozví spousty informací, které se světa neslyšících týkají.

11.03.2019 4 z 5

Já jsem smrt Já jsem smrt Chris Carter

"Já jsem smrt"... co dodat! Nechutné, brutální, drastické, zvrácené, ale čtivé, napínavé a dokonalé, tak jak je u Carterových knížek zvykem. Tento příběh o vrahovi žen, který vychyluje z řady tím, že nenechá nikdy stopu a mění od základu svůj styl zabíjení, byl velmi povedený. Jakmile začnete číst, těžko se kniha odkládá. Je pravda, že krve tam tentokrát bylo opravdu hodně! Slabší povahy by mohly mít problém, ale on to Carter prostě umí napsat tak, že je to sice dost odporné, ale tak nějak "lidské". Myslím to tak, že je to snesitelné z pohledu toho, jak se na vraždy dívají hlavní hrdinové... detektivové Hunter a Garcia. Souhlasím s některými komentáři, že autor jede stále podle stejné šablony a taky se v každém díle opakují informace z Robertova soukromého života, ale mně to zase až tak nevadí. Možná také proto, že postava detektiva Huntera se mi opravdu hodně líbí. Konec je překvapivý a zajímavý. Co se týká vraha, opět (jak je v Carterových knížkách taky obvyklé), bychom měli tak nějak vrahovo jednání pochopit, ale mě tentokrát nedojímal a rozhodně jsem s ním nesoucítila.

04.03.2019 5 z 5

Mortina Mortina Barbara Cantini

Jako 8letá bych to zbožňovala!

02.03.2019 5 z 5

V pasti V pasti Josh Malerman

"V pasti" je poutavý a skutečně psychedelický horor. Hlavní hrdinka, ale i všichni kolem, musí být většinu času "oslepeni", protože pohled na svět způsobuje šílenství a následně smrt! Neznámí tvorové, stvůry, obludy... ničí lidstvo, ale jen v případě, že je uvidíte. Děj má dvě časové roviny vyprávění. V současnosti se vydává osamocená Malorie se svými dětmi hledat lepší místo pro život. Cestu však musí absolvovat po vodě a poslepu. No a pak se vracíme, díky vzpomínkám, do minulosti a dozvídáme se, proč Malorie zůstala s dětmi sama, co se přihodilo a jak se jí vlastně podařilo přežít a vychovávat dvě děti... Je to zvláštní příběh. Ten námět je výborný, ale zpracování mi přišlo spíš průměrné. Četlo se to dobře, ale něco tomu chybělo... Připomnělo mi to seriál "The Lost".

27.02.2019 3 z 5

Podivná holka Podivná holka Jenny Blackhurst

"Podivná holka" je kniha, která mi potvrdila, že Jenny Blackhurst se stala moji oblíbenou autorkou. Tento příběh se mi líbil ještě víc, než její Ztichlý dům. Knížka vypráví o holčičce Ellie, která při požáru přijde o celou svoji rodinu a jen ona přežije. Druhou hlavní hrdinkou je psycholožka Imogen, která se snaží zapomenout na svou minulost a začít nový život návratem do svého rodného města. Tam se ale potká s Ellie a začíná se dít spousta podivných a mrazivých událostí! Je malá Ellie skutečně "démon" nebo jsou všechny podivnosti v jejím okolí jen náhoda? Jsou Imogen a zároveň další osoby, které má Ellie na blízku, v nebezpečí? Přečteno za pár hodin! Myslíte si, jak jste na všechno přišli, říkáte si, že to bylo předvídatelné a ono NE! Konec hodně překvapí!

25.02.2019 5 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

"Lazar" a opět Saga Bauerová s Joonou Linnou! Musím bohužel konstatovat, že první polovina příběhu byla zbytečně dlouhá a taková nijaká. Přišlo mi, že vše je tak nějak zbytečně natahované a je tam moc omáčky kolem. Knížka má přes 500 stran, takže ta "nudná" část byla docela dlouhá. Nebyla to vyloženě nuda, ale prostě to bylo bez chuti a bez zápachu... průměrné čtení. V druhé polovině začal děj odsýpat a četl se na jeden zátah, protože Keplerovi thriller napsat umí! Co se týká obsahu... nevím, jestli už by nebylo lepší, kdyby autoři vymysleli něco nového. Lazar navazuje na Písečného muže, a proto všem, kteří se na čtení teprve chystají, bych doporučila, oživit si, co se vlastně v Písečném muži dělo a jak skončil. Mně už dělalo potíže se na některé události rozpomenout. Název "Lazar" jasně ukazuje, o čem vše bude a kdo tím Lazarem má být. Bohužel, to mi přijde už takové přitažené za vlasy. Kdo má rád v ději hodně mrtvol, přijde si na své a otevřený konec zaručuje pokračování! Závěrem bych asi řekla, že méně je někdy více!

20.02.2019 3 z 5

Řezník Řezník Jennifer Hillier

"Řezník" je hodně psycho příběh! Vrah se čtenáři odhalí asi na třetí straně, takže nebude vadit, když napíšu, že jsem netušila, že tento thriller bude vyprávět o starém, hnusném, zvrhlém, úchylném, sociopatickém, psychopatickém, senilním a nechutném dědkovi! Většího hnusáka jsem asi v knížce nezažila! Doporučuji, je to výborné, protože J. Hillier umí psát čtivě, zajímavě a poutavě!

04.02.2019 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

"Kříďák" se mně líbil moc! Po přečtení hodnocení jsem se čtení lehce bála, ale jsem ráda, že jsem se nenechala ovlivnit a odradit slabšími komentáři. Příběh je vyprávěn ve dvou časových rovinách. V minulosti se vracíme do 80. let 20. stol. a dozvídáme se o "dobrodružství", které zažila parta kluků. Bohužel to nebylo nic veselého a hlavní hrdina s jeho kamarády byli svědky nejedné tragické události. Pak se děj odehrává v přítomnosti, kdy jsou z chlapců dospělí čtyřicátníci, otevírají se staré rány a vyplouvají na povrch šokující informace a fakta, na která se před třiceti lety nějak zapomnělo. Kniha je, podle anotace, přirovnávána k "To" od S. Kinga a i mě toto přirovnání napadlo, ale jen do chvíle, než jsem začala číst. Autorka použila stejný námět party malých kluků a děsivé minulosti, ale to je vše. Rozhodně to není žádná kopie S. Kinga. Líbil se mi styl, jakým C. J. Tudor píše a jak bylo dokonale znát, když byl vypravěčem dvanáctiletý kluk a pak najednou čtyřicetiletý muž. Ačkoliv jsem něco tušila od začátku, přesto byl konec šokující, mrazivý a rozhodně k zamyšlení! Úplný konec...

28.01.2019 5 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

"Zloba" je šestý díl ze série s detektivem Robertem Hunterem a je to... je to jiné. Jiné, než všechny předešlé díly, ale za mě je tento díl nejlepší! Je vtipné, že toto píšu o každé další knize C. Cartera, ale je to tak. On vždy přeskočí sám sebou nasazenou laťku! Robert Hunter znovu čelí šílenému vrahovi, který je brutální, nelítostný a sadistický, ale tento díl je jiný možná proto, že se zakládá na skutečných událostech, možná stylem, jakým děj běží nebo tím, že tentokrát chybí detektiv Garcia. Každopádně příběh, ve kterém padouch silně připomíná Hannibala Lectera je prostě geniální!!!

21.01.2019 5 z 5

Až tady nebudu Až tady nebudu Linda Green

"Až tady nebudu"... do jakého žánru tuto knížku zařadit? Thriller, mysteriózní thriller, psychologické drama, humoristický román nebo román pro ženy? Myslím, že se dá říct, že od každého trochu! Příběh o mladé dívce Jess, která se přes FB profil dočítá o své budoucnosti a hlavně o své smrti, která má přijít za 18 měsíců, je v první polovině opravdu lehce mysteriózní a hodně mě bavil. S přibývajícími stránkami děj ale sklouzává k tématu, které bývá v knihách často řešeno, zpracováváno a na mysteriózní thriller jako když autorka zapomněla. S tímto tématem znám ale mnohem lepší příběhy. Kniha je čtivá, ale nebylo to ono... Přesně nedokážu definovat, co mi nesedlo. Možná i zbytečný "humor", který měl možná zlehčit vážnost všech těžkých témat, která se v knize řeší, ale za mě tam být nemusel. Každopádně na své si přijdou fanoušci Harryho Pottera a Pretty Woman! Jak shrnout celé hodnocení... Linda Green originálně zpracovala neoriginální téma a na nějaké tajemno zapomeňte!

09.01.2019 3 z 5

Vždycky je to manžel Vždycky je to manžel Michele Campbell

"Vždycky je to manžel"... tak tato knížka bohužel, za mě, NE! Nuda, nuda, nuda! Ze 400 stran je zajímavých cca posledních pět? Možná... a to píšu zajímavých, ne strhujících! První půlka knížky je zaměřena na minulost, na vysokoškolská léta hlavních hrdinů. Naprosto nezáživné vyprávění, co se táhne, informace a situace se opakují a vlastně je o ničem. Pohled do minulosti je nutný, odráží se od něj celá zápletka, ale vše šlo shrnout mnohem stručněji, rychleji a hlavně svižněji! Současnost je o něco lepší, a proto dvě hvězdičky, ale jinak... Autorka jistý potenciál a nápady má, ale určitě by její styl chtěl hodně, hodně doladit! Dočetla jsem s vypětím všech sil!

03.01.2019 2 z 5

Áďa spadla do kanálu aneb putování dávnou Prahou Áďa spadla do kanálu aneb putování dávnou Prahou Sylva Francová

Áďa vás provede skvělým dobrodružstvím, které je velmi poučné a zábavné. Knížka je výborně a hlavně poutavě napsaná a vymyšlená. Spousta informací, pověstí, ale i faktů o Praze, podané hravou a veselou formou. Kniha je přínosem nejen do dětské knihovny. Myslím, že i dospělého text poučí a potěší!

17.12.2018 5 z 5

Psí domov Psí domov W. Bruce Cameron

Krásný příběh o lásce a věrnosti pejska k páníčkovi! Bylo fajn, že se autor nekopíroval a toto psí dobrodružství bylo jiné, než předchozí knížky. Moc hezky a dojemně napsané! Bella byla velká hrdinka a statečná čubička.

17.12.2018 5 z 5

Tma Tma Jozef Karika

"Tma"je mysteriózní thriller - horor. Těžko se něco o knize píše, protože nechci nic prozrazovat, ale bylo to skvělé čtení. Vůbec jsem netušila, proč se román jmenuje "Tma" a to víc jsem byla šokovaná. Mrazivé, děsivé, šokující, nechutné, napínavé... Mně se prostě Jozef Karika zalíbil a jsem z jeho knížek nadšená! V jeho příbězích sice poznáte jeho rukopis a evidentně ho přitahují zima a hory, ale to mi nevadí. S hlavním hrdinou se dostaneme do opuštěné horské chaty, kam si jede odpočinout, protože prochází složitým obdobím se svou ženou. Jenže na chatě uprostřed lesní pustiny se něco stane... a tady už končí veškerý popis děje, protože to už si musíte přečíst sami! Absolutně nechápu ta nízká hodnocení!? Konec se nemusí líbit, ale podle mě to dopadne docela reálně... tak by se to ve skutečnosti asi odehrálo. Jozef Karika mi svým způsobem připomíná S. Kinga, ale jen takovým nádechem. Zvláštní, že Kinga nemusím a Karika mě Trhlinou, Strachem a teď i Tmou naprosto dostal. Pokud se vrhnete do Tmy, budete až do tmy číst!

05.12.2018 5 z 5

Už teď jsi mrtvá Už teď jsi mrtvá Sharon J. Bolton

"Už teď jsi mrtvá" je další thrillerový skvost od S. J. Bolton. Autorka mě ani s touto knížkou nezklamala. Prvních cca 50 stran je opravdu napínavých, akčních, děsivých... a asi nejlepších. Dál příběh pokračuje spíš už jako detektivka, než jako nervy drásající thriller, ale velmi kvalitní detektivka! Musím podotknout, že anotace je sice pravdivá, ale trošku zavádějící... děj se ubírá totiž jinak, než bychom podle ní předpokládali. Alespoň u mě to tak bylo.Vlastně se rozvine několik dějových linek, které sice s úplným začátkem souvisejí, ale... je na každém, jak si to vyloží. Nechci nic prozrazovat! Na počtu hvězdiček to ale nic nemění, příběh je, jak je u autorky zvykem, opět šokující, plný zvratů a nečekaných odhalení!

03.12.2018 5 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

"Čtvrtá opice" je jeden z nejlepších detektivních thrillerů, který jsem letos četla! Hlavním hrdinou je detektiv Sam Porter, který společně se svým týmem pátrá po původu psychopatického vraha, kterému se přezdívá V4O... Již léta dodržuje u svých obětí tzv. modus operandi, ale teď je vše trochu jinak... V knize nebylo místo, které by mě nudilo. J. Deaver o knížce prohlásil: "Nechutně zvrácené." A měl naprostou pravdu! Vystihl to úplně přesně! Zvrácené je tam skoro vše a nechutné... doporučuji při čtení nejíst! Četla jsem asi brutálnější a drastičtější popisy vražd, umírání, mučení..., ale autor byl nechutný velmi originálně! Mně se dělalo při čtení nevolno. Další dějovou linkou je nastíněný osud Sama Portera a i když je tato linka nevýrazná a není jí dáno v příběhu tolik prostoru, dokáže čtenáře šokovat! Za mě moc povedený příběh a podle konce... doufám, že bude brzy pokračování!!!

26.11.2018 5 z 5

Ztichlý dům Ztichlý dům Jenny Blackhurst

"Ztichlý dům" je výborně propracovaný thriller, plný akce a překvapení! Hlavní hrdinka Suzan Webstrová je právě propuštěna z diagnostického ústavu, kde strávila přes tři roky. Odsouzena byla, protože zavraždila svého 3měsíčního syna Dylana. Ona si na nic nepamatuje, ale věří, že měla laktační psychózu a udělala to. Soud jí obvinil a vraždu jí dokázal. Po jejím návratu, kdy chtěla začít žít pod jinou identitou, se jí ale začnou dít divné věci... objevují se indicie, že malý Dylan žije! Jaká je skutečnost, pravda, co se dělo a co se momentálně děje, se Suzan snaží zjistit. Při svém pátrání objevuje nejednu šokující pravdu! Otevře skříň, kde najde nejednoho kostlivce! Skvěle propracovaný příběh, který má náboj a čte se jedním dechem! Hlavní hrdinka je docela sarkastická a odhodlaná najít pravdu za každou cenu! Děj mi lehce svým námětem připomněl dvě jiné knížky a to Volavku a Tvář mojí dcery. Každopádně doporučuji, nebudete litovat!

19.11.2018 5 z 5