JanaT. JanaT. komentáře u knih

Spočítej hvězdy Spočítej hvězdy Lois Lowry

Knížka je bezvadná, myslím, že bychom si měli stále připomínat doby, kdy nic nebylo tak samozřejmé jako dnes a lidé byli přesto ochotni nezištně pomoci jiným, ačkoliv tím riskovali svůj vlastní život. Válka je velké téma, zde vylíčeno optikou malé slečny, která se učí chápat složitost své současnosti. Knížka je milá svým sdělením o hrdinství, soucitu a nezlomné odvaze.

07.01.2016 5 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Moje první setkání s Coelhem a hnedle příjemné. Nenásilný způsob, jak příběhem sdělit myšlenku, že člověk by měl více naslouchat svému srdci a usilovat o dobro. Souhlasím s komentáři, že jistá nadsázka až patetičnost Coelhova poselství může vadit, pokud text berete s nadhledem spíše jako "současnou pohádku" s dobrým koncem, může vás jen mile povzbudit. V podobném stylu jako myšlenkově podobný, avšak do naprosto odlišného prostředí zasazený příběh Alchymista.

23.07.2015 5 z 5

Lichožrouti Lichožrouti Pavel Šrut

Tato milá knížka zaujala mé děti i mě samotnou, těšili jsme se společně na další příhody, obrázky a hlášky. Přestože je děj vsazen do reálných kulis současného uspěchaného a přetechnizovaného světa, působí velice vlídně, příjemně, "česky". A ilustrace!!! Originální, osobitá kresba, vtipná a zapamatovatelná. Prostě N1. Mimochodem, než jsme knihu dočetli, přišla jsem o 5 párů ponožek:-/

13.07.2015 5 z 5

Mrtvé město Mrtvé město Erin Hunter

Četla jsem tuto knihu s šestiletým synem a oběma se nám líbila. Přeje si dostat další díl série. Přišel mi zajímavý autorčin jazyk a styl - psí způsob vidění světa a vyjadřování se. Některé situace jsem musela synovi proto vysvětlovat, ale možná právě proto ho to tolik zajímalo. Bylo to neobvyklé, nutilo to přemýšlet, překládat si psí symboly na lidské. I když zprvu mi téma příběhu přišlo poměrně dost drastické - mrtvé město plné nebezpečí a boj o holé přežití. Ale vzhledem k tomu, čeho jsou plné filmy, hry a občas taky pořady pro děti, jsme nakonec knihu s chutí dočetli. A zajímá-li někoho hodnocení malého dítěte, dokonce mladšího, než pro jaké nakladatelství udává doporučený věk, pak ano, kniha stojí za přečtení. I když se nejspíš nebude líbit každému, určitě si získá alespoň takové čtenáře, kteří mají rádi příběhy o zvířatech, dobrodružství a napětí.

27.12.2016 4 z 5

Dopisy z ostrova Skye Dopisy z ostrova Skye Jessica Brockmole

Líbí se mi komentář Martinky 135. Ano, i já se stydím za všechny přečtené young-adultky, které jsem si koupila místo toho, abych se utápěla v nějaké hodnotné, ale náročné klasice. Připomíná mi to pohádky na dobrou noc, které čtu svým dětem. Nemusíte moc přemýšlet, jen se necháte nést příběhem. Rychlé a líbivé čtení, v případě dopisů ze Skye navíc v neobvyklé formě dopisů psaných za 1. i 2. světové války. Hlavním účelem takové četby je pohladit na duši, aby se dobře spalo... a to tato kniha dokáže. A přitom způsobem pochopitelným, přirozeným pro současného čtenáře: protože napsaným (a vracím se ke komentáři Martinky 135) moderním, současným jazykem, nebo spíše soudobým stylem, jak vyjadřovat myšlenky, způsobem uvažování. Proto mě zaujaly asi nejvíce Elspethiny a Davidovy dopisy hned z první části knihy, to jejich veselé špičkování, dvojsmysly, náznaky, humor, flirtování... a naskočila mi asociace: "Vždyť zrovna tohle se mi vlastně nejvíc líbilo třeba na greenovkách..."

29.07.2016 4 z 5

Deklarace smrti Deklarace smrti Gemma Malley

No, ono to zase ani tak moc sci-fi není, když si vzpomeneme na násilnou regulaci populace v Číně. "Politika jednoho dítěte". O těchto tématech je třeba mluvit a přemýšlet, já bych proto nebyla při hodnocení knihy tak přísná. Jasně...Čapek to není, pro Věc Makropulos si dnes teenager ale do knihovny nepřijde. Pro mě osobně je to skvělá knížka: nabízí prostor k zamyšlení nad důležitým tématem, ale formou srozumitelnou i dětem a mládeži, kterým je určena. Možná že to, že jde o knihu pro děti, je důvod, proč někoho opakování, rozvleklost, Anina dětinská naivita, příliš rychlá akce v závěru mohla vadit. Ale takové už ty young-adultky jsou, ne?

20.03.2016 5 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

Takže dočteno...už dlouho ve mně kniha nezanechala takto mocný a příjemně znervózňující pocit.Obdivuji autorku pro její moudrost a nápaditost,s jakou vyjádřila své nadčasové varování.Včetně doslovu jednoznačně báječné sousto pro přemýšlivého čtenáře.

27.01.2016 5 z 5

Psí život Psí život Ludvík Aškenazy

Smutné "zvířecí" příběhy, o to naléhavější a dojemnější, že jsou vyprávěny z pohledu zvířete, které se ničím neprovinilo a přeci mnohé zkusilo a protrpělo: vsazeno do lidské války utrpělo mnohá zranění na duši. Povídku Brutus mají ve zkrácené verzi v čítankách Fraus žáci osmých tříd a já za to nakladatelství děkuji. Jak v dnešní době lépe přiblížit mladým lidem hrůznost válek a konfliktů, které způsobila lidská nenávist, nežli smutný příběhem, založeným na pravdě?

17.08.2015 5 z 5

Takové milé pohlazení po duši. Celá kniha je krásná - úprava textu, ilustrace a především samotný text se svým posláním. Škoda, že kniha neumí hrát také hudbu, ostatní je dokonale propojeno. Text nás přirozeně vnese do příběhu, úžasné enkaustické ilustrace W. Bader podpoří vizuální představivost a šup, jako byste se v tančírně Century vlnili do rytmu spolu s ostatními...

17.08.2015 5 z 5

Hitlerův houslista Hitlerův houslista Igal Shamir

Podle názvu jsem očekávala něco jiného, ale zklamaná rozhodně nejsem. Zvláštní a zdánlivě nesourodé spojení houslového virtuóza a schopného agenta Mosadu v hlavní postavě Gala Knobela nakonec nepůsobí nijak násilně. Honba za tajemstvím má spád, počet otázek, které je třeba vysvětlit, se v průběhu děje zvyšuje, a tak upoutá čtenářovu pozornost až do konce.

14.08.2015 4 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Po přečtení Alchymisty odebírám Coelhovy příspěvky na sociálních sítích. Jeho výzvy žít svůj život naplno a usilovat o svůj sen mi občas zlepší náladu a přesměruje myšlenky od banalit k příjemným úvahám o vyšších hodnotách. Coelhovy příběhy jsou pozitivní a to je důvod, proč mě těší a baví v přítomnosti přeplněné skandály a tragédiemi.

23.07.2015 5 z 5

Papiňák Papiňák Ludmila Křivancová

Kniha vyšla v malém nákladu nejspíš se záměrem potěšit čtivé známé a sdělit pár postřehů, které se občas samy derou na papír. Texty jsou krátké, knížka je sympatická rozsahem a velikostí: "aby se vešla do kabelky". Ideální "rychlé" čtivo, které užitečně vyplní prostoje a čekání, jak říká sama autorka, karlovarská knihovnice. Více v mé recenzi zde.

08.07.2015 5 z 5

Papírová města Papírová města John Green

Greenovy texty mají svůj styl, čtenáře vtáhnou, aby byl zvědavý, jak příběh skončí. Přála jsem Milesovi, aby pokořil pyšnou Margo a vystopoval ji. Konec byl však pro mě trochu překvapivý - divná reakce Margo, mnohomluvné usmíření a vyznání lásky. Přesto kniha za přečtení rozhodně stojí, oceňuji Greenovu nápaditost při výstavbě děje - indicie, které vedou k Margo, zejména pak samotný nápad s "papírovými městy".

08.07.2015 4 z 5

Do první půlky mi kniha hodně připomínala Forresta Gumpa: jakoby se všechno důležité v Alanově životě (a v běhu samotných dějin!) dělo jenom náhodou. Slovy autora tento "politický idiot" hýbe dějinami a lidskými osudy, aniž by o to sám usiloval. Ke konci knihy mi proto hlavou problesklo srovnání se Švejkem a ejhle, autor se prý Švejkem skutečně inspiroval a Haška řadí mezi své oblíbené autory. Kniha nabízí inteligentní humor, nápadité zápletky, bizarní děje a originální náhled na dějiny 20. století.Doporučuji.

08.07.2015 5 z 5

Zjizvený král Zjizvený král Leigh Bardugo

Když se s mužem rozhodujeme,kam jet na dovolenou,nakonec stejně vybereme Řecko. Už jsme tam byli několikrát,pokaždé na jiném místě.A s L.Bardugo to mám stejně,vracím se za ní do Ravky,Fjerdy,Kerchu, už tam znám dost míst a lidí,ale stejně je při každé další cestě co vidět a objevit.Škoda jen,že si na další dovolenou musím zase nějaký čas počkat...

18.06.2020 5 z 5

Trnitá řeč Trnitá řeč Leigh Bardugo

S autorkou už jsem měla tu čest...proto jsem se na tyto pohádky velmi těšila. A kniha předčila má očekávání, je zábavná, moudrá a neuvěřitelně krásná. Každičký nový detail na další stránce, střídání červených a zelených kapitol, styl postupně se doplňující kresby, tajuplnost, nádech děsivosti, náznakové odkazy na ostatní knihy... Svým dětem bych ji před spaním radši nečetla, ale pro mě osobně to byl hezký návrat od dospěláckých knih k žánru pohádek...

30.12.2018 5 z 5

Smečka ze čtvrtého pokoje Smečka ze čtvrtého pokoje Mariam Petrosjanová (p)

Divné, náročné čtení. Když něčemu chybí smysl, mám tendenci si jej dosazovat sama. A to je podle mě případ této knihy: mnoho divných a temných příběhů a dialogů, ale ani v půlce knihy pořád nevíte, o čem to celé vlastně je. Co se tady řeší? Dům, ve kterém co? Hlavně tato otázka mě nutila číst rychle dál, abych na samém konci pochopila, že kniha sama vám neodpoví. Odpověděla jsem si nějak sama, ale s mou interpretací by leckdo nemusel souhlasit. Na to vám dá kniha právo, vyložit si ji svobodně po svém, a nebo se utopit v množství temných dějů o lidech deformovaných fyzicky i duševně...Podle mě není hlavní postavou člověk, ale Dům sám o sobě. Jako nějaký oživený mechanismus se svými pravidly, jehož obyvatelé jsou jen jeho součástmi. A Kuřák na to celé nahlíží společně se čtenářem jakoby zpovzdálí. Poznává způsob fungování této zvrhlé mašinérie podobným tempem jako čtenář, aby se na konci knihy mohl sám rozhodnout, zda do této hry vstoupí, nebo si uchová svou samostatnost za cenu osamělosti a nepochopení. Ale třeba se pletu...Je to kniha, v níž...

06.02.2017 3 z 5

Will Grayson, Will Grayson Will Grayson, Will Grayson John Green

Tak trochu kacířsky si dovolím vyjádřit nespokojenost s tímto románem. Přestože mu nelze upřít čtivost, aktuálnost, antihomofobní osvětu, někteří z nás čekají od bestsellerového autora trochu více než jen high-school příběh o trablích s kámošem a láskou. Dialogy vtipné, chytré, občas sprška zajímavých i občas hlubších myšlenkových pochodů(...podobně jako třeba když si Rory Gilmorová povídá se svou mamkou...). Děj se závěrečným rozuzlením mě ale příliš nenadchl, nejvíc mě pobavil až rozhovor autorů v doslovu. Text se podle mě velmi líbit bude young-adulterům, pro mě osobně je to však jen průměrná oddechovka.

11.05.2016 3 z 5

Nepřítel v mé mysli Nepřítel v mé mysli Jill Hathaway

Tyhle knížky jsou jako čokoládové pralinky. Víme sice, že existuje i kaviár nebo nějaké příšerně zdravé ovoce v biokvalitě, ale stejně po nich sáhneme, smlsneme je a máme chuť na další...

17.03.2016 4 z 5

Žirafí krk Žirafí krk Judith Schalansky

Tato kniha mě jako dlouho předtím žádná jiná přiměla si podtrhávat a zapisovat poznámky.Je zvláštní. Její antihrdinku Inge byste zabili, každý z nás takovou zná nebo znal. Přísná "darwinistka", řídící se pravidlem žít= o přežití bojovat. Ale její postřehy jsou zajímavé. Potažmo postřehy autorky, která si Inge vymyslela. Obdivuji její nápad vykreslit tento zvláštní životní postoj. A jeho zrůdné důsledky...O děj v této knize totiž vůbec nejde. Kniha je fiktivní sebereflexí tvrdé a autoritativní ženy, která svůj život opodstatňuje i omlouvá vědeckou teorií.

11.03.2016 5 z 5