Smečka ze čtvrtého pokoje

od:

Smečka ze čtvrtého pokoje

Na kraji města uprostřed paneláků stojí Šedý dům, ve kterém žije Sfinga, Slepec, Lord, Tabákí, Makedonský, Černý a mnoho dalších. Není známo, jestli Lord pochází z urozeného rodu draků, ale Slepec je opravdu slepý, a Sfinga moudrý. Tabákí není samozřejmě šakal, ale cizí majetek mu rozhodně není cizí. Každý v Domě má svou přezdívku a za jeden den v něm toho prožijete tolik, co ve světě venku neprožijete za celý život. Dům přijme, nebo odvrhne každého. Dům v sobě skrývá hromadu tajemství i běžné „kostlivce ve skříních“. Dům je daleko víc než internátní škola pro děti, které opustili rodiče. Dům je jejich zvláštní vesmír. Mladý vozíčkář, přezdívaný Kuřák, žije v Domě už několik měsíců, ale dosud ho považoval jen za nudný a nezáživný ústav, za pouhé odkladiště pro postiženou a nechtěnou mládež. Vše se mění poté, co je kvůli kázeňským pokleskům převeden do jiné skupiny chovanců, do společenství výrazných osobností i prazvláštních individuí. Postupně zjišťuje, že je celé tohle místo mnohem zvláštnější, než si vůbec uměl představit. Že ukrývá tajemství, schopná obrátit celý jeho život naruby. Že dokáže měnit osudy všech, kdo se nachází v jeho zdech... a také je může zabít....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/306165/smecka-ze-ctvrteho-pokoje-e3D-306165.jpg 3.936
Série:

Dům, ve kterém... (1.)

Originální název:

Курильщик (2009)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Fragment (ČR)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (12)

Přidat komentář
elisabeth03
22.12.2017

Wooow tahle kniha mi vyrazila dech.....
Úžasná.... zařadila se mezi mé oblíbené...

JáČtenářka
20.10.2017

Tato kniha mě velmi zaujala, že se stala mojí oblíbenou. Ta kniha byla velmi složitá svoji tématikou a bylo těžké ji v 11ti letech porozumět. U této knihy jsem měla velmi zvláštní pocity a musím přiznat že kniha změnila část mé osobnosti k lepšímu ale i k horšímu. Určitě knihu nedoporučuji těm, kteří vydrží číst jen krátce, nebo mají rádi zábavné a lehké čtení.

Limpopo20
08.07.2017

Tuto knihu musíte číst velmi pozorně, být schopni logického myšlení a mít smysl pro iracionalitu. To dává hodně zabrat. Pokud nezvládnete, kniha se vám líbit nebude. V opačném případě vás doslova pohltí a budete ji číst znovu a znovu.

Attia
17.05.2017

Stejnou měrou matoucí jako nesmírně fascinující!

DominaCZ
13.05.2017

Tyjo, potenciál to má, hlavně ze začátku...jenže pak se to panoptikoidní spektrum děcek opakuje, přezdívky se pletou, děj téměř neexistuje - je to jen o tom, co se děje na pokojích nebo v jídelně nebo na chodbách či wc - takže to ke konci už nudí.
Nápad je to hustej, neotřelej, obálka je v asi polským podání hezčí, ale je na něm holka - nechápu - takže nevím...v podstatě mě to tak od půlky už ... chvíli nudí, chvíli zas něco zaujme...
Každopádně pro 14-ti letý děcka tohle není.
Jedná se o příliš životní téma, kterému především dnešní zhejčkanci nemůžou rozumět.
JanaT. má pravdu - čte se to jaksi těžce a pomalu...

Jen malá poznámka - "šlohli mu časopis s nahejma ženskejma" - jak se kluci od 10ti let žijící v domě a nechodící ven, dostanou ke sprostýmu časáku...?!

Srdcoveeso
14.03.2017

Stojí za to si počkat na vydání celé série a přečíst ji naráz, protože jen tak dává smysl a je naprosto boží:)

FiliaNoctis
25.02.2017

Podivné a až hypnoticky zvláštne... Miestami akoby som čítala Burroughsa z prostredia psychedelicky ladeného Domu...

JanaT.
06.02.2017

Divné, náročné čtení. Když něčemu chybí smysl, mám tendenci si jej dosazovat sama. A to je podle mě případ této knihy: mnoho divných a temných příběhů a dialogů, ale ani v půlce knihy pořád nevíte, o čem to celé vlastně je. Co se tady řeší? Dům, ve kterém co? Hlavně tato otázka mě nutila číst rychle dál, abych na samém konci pochopila, že kniha sama vám neodpoví. Odpověděla jsem si nějak sama, ale s mou interpretací by leckdo nemusel souhlasit. Na to vám dá kniha právo, vyložit si ji svobodně po svém, a nebo se utopit v množství temných dějů o lidech deformovaných fyzicky i duševně...Podle mě není hlavní postavou člověk, ale Dům sám o sobě. Jako nějaký oživený mechanismus se svými pravidly, jehož obyvatelé jsou jen jeho součástmi. A Kuřák na to celé nahlíží společně se čtenářem jakoby zpovzdálí. Poznává způsob fungování této zvrhlé mašinérie podobným tempem jako čtenář, aby se na konci knihy mohl sám rozhodnout, zda do této hry vstoupí, nebo si uchová svou samostatnost za cenu osamělosti a nepochopení. Ale třeba se pletu...Je to kniha, v níž...

Ričí
31.01.2017

Zvláštní

Davrt
02.01.2017

Je to zajímavá kniha. Místy strašně nudila, místy "vcucávala" do sebe úplně. Přišlo mi, že nějaký výrazný děj nemá. Jednotlivé kapitoly na sebe sice navazujou, ale zároveň jako kdyby byly různými epizody seriálů či sitcom, které společné maj leda tak postavy. Je to mystika, ale i každodenní rutina. Teda, každodenní v rámci Domu. Nejvíce si mě získaly úžasně živé vyvážené postavy, netriviální situace a hlavně atmosféra. Autorka píše velmi hezky, ale některé situace nezvládá a příliš podrobně popisuje. Některé části knihy mi připadaly.. stejné.
Líbila se mi myšlenka, že i když nemáš ruce, když jsi na vozíčku nebo slepý, i když jsi invalida, můžeš být silný, stačí vynaložit úsilí.

JanaPol
01.01.2017

Nedocetla jsem.....

sagasir
07.12.2016

A co tahle série?

Tuhle knížku jsem vyhrál skrz soutěž na jednom blogu věnujícímu se knihám a recenzím na ně. Bylo i samotné její čtení pak výhrou?

Objevila se nám tu další série. Tahle teprve začíná a tak se na pultech knihkupců u nás objevil teprve její první díl. Má cenu s ní začínat? Čtěte tuhle recenzi dál a zjistíte můj názor.

Kniha se žánrově řadí mezi fantasy literaturu, ale pravda tomu tak úplně neodpovídá. Nenajdeme zde typické prvky, jako třeba kouzla či kouzelné bytosti. Na druhou stranu je příběh celkově něčím zvláštní a nelze ho bez pořádné dávky fantazie číst. Z příběhu stále vyčnívá jisté tajemno. Zajímavé je i to, že byť je kniha určena primárně dětským a mladším čtenářům, tak hlavní postavy jsou silní kuřáci a cizí pro ně není ani láhev alkoholu. Vzorem pro tyto věkové kategorie tudíž asi nebudou. Ze začátku autorka rozhodně nijak neseznamuje a rovnou nás tak říkajíc vhodí doprostřed všeho. Vy se tak musíte ve všem rychle zorientovat. Prvotním možným problémem se tak stane zapamatování si postav, kterých je v textu víc než dost. Určitou pomůckou může být to, že nemají jména, ale jsou označovány dle nějaké své vlastnosti. Takže tu máme Lorda vedle Slepce, Tlusťocha, Kuřáka atd. Zajímavé je i samotné časové vyznění příběhu. Nejenom, že sledujete proměny hlavních hrdinů, ale v mezikapitolách zjišťujete minulost onoho Domu v průběhu času. Pravda, i tady se budete trochu ztrácet. Místy je kniha celkově taková krapet chaotická a místy působí neuspořádaně. Jistá zmatenost však vcelku dobře koresponduje se samotným prostředím domu. Čtenář se jinak při čtení rozhodně nenudí. Tam kde se vysvětlí jedna záhada, tak tam se rázem objeví druhá. Zklamu pak ty, co se těšili na uzavřený konec, tady se ho nedočkáte. Přece jenom se jedná o úvodní díl trilogie. Jazykově je pak kniha hotovým potěšením. Najdeme zde zajímavé slovní obraty, přívětivý i černý humor, pořádnou dávku cynismu, jistou porci tragédie atd. Pěkné je i to, že autorčin styl psaní dokáže být takový na první pohled nelogický. Je však nelogický opravdu? Čtenář si může s touto myšlenkou po celou četbu pohrávat. Vysokému hodnocení pak nahrávají i skvěle zvládnuté postavy. Ty nenudí, jsou plastické, bavila mě jejich interakce, charakter a prostě se u nich nejedná o špatné zpracování. Nebude chybět ani informace o rozsahu díla. Úvodní díl série pak má konkrétně 328 stran.

Nevím jak vás, ale mě fantasy baví a nemusí to být ani to klasické doslova fantasy. Přidá li se ještě do toho parta zajímavých dětí a kvalitně zpracovaný příběh, tak pak se většinou spokojenost dostavuje téměř sama. Vyzkoušel jsem a jsem spokojen. Úvodní díl pro naše čtenáře nové trilogie hodnotím 90 % a v příštím roce si téměř určitě přečtu její pokračování.