JanaDor JanaDor komentáře u knih

Oheň Oheň Julianna Baggott

Dlouze očekávaný závěrečný díl trilogie Čistý je dočten a já jsem na vážkách. Na jednu stranu jsem příjemně překvapena jak reálně vše vyznělo, jak mě příběh dokázal upoutat ke katastrofické vizi a na druhou stranu jsem si představovala konec úplně jinak. Úmrtí v závěru mi připadalo zbytečné a jiná oběť, jež praví, že kapitán opouští loď jako poslední zas správné. Jsem z toho rozhozená, protože konec je zároveň otevřený s určitou tečkou a také příslibem naděje. Je to dobře promyšlené, ale špatně popsatelné, že si to musíte přečíst, abyste pochopili :).

01.04.2016 4 z 5

Jiskra v popelu Jiskra v popelu Sabaa Tahir

V příběhu se pořád něco děje. Je poutavý a pestrý. O překvapení není nouze. Děj je nepředvídatelný. Často jsem zírala, jak těžké zkoušky musí hlavní hrdinové zdolat, aby se jejich náhodné cesty setkaly a opět rozdělily. Co se týče lásky, tak je zde nastíněna okrajově a více času ji bude asi věnováno v dalších dílech. Objem popisu vymyšlené země se orientuje hlavně na Šerosráz. Dle konce počítám s větším rozsahem opět v dalším díle. Seznámili jsme se s hlavními postavami, s okolím, které je utvářelo a s rodinnými i kamarádskými vztahy, jež je taky formovaly. Nechybí nadpřirozeno a temné zlo, které nastiňuje plánovanou nadvládu.
Příběh se mi moc líbil. Je velmi čtivý.

28.03.2016 5 z 5

Porodní bába od řeky Hope Porodní bába od řeky Hope Patricia Harman

Kniha se velmi dobře četla. Příběh je barvitý, zajímavý a lidský. Autorka dobře vykreslila nejen popis té doby, ale i pocity hrdinů. Je vidět, že je i ve skutečnosti profesionální asistentka porodů. Mnoho porodů je zde popsáno a přitom každý je tak jiný. Doba byla velmi těžká. Přesto tím vším prosvítá paprsek naděje v lepší zítřky.
Jsem moc ráda, že se mi tak povedená kniha dostala do ruky a určitě ji budu chválit a doporučovat dál. Je to příběh o životě pro život.

23.03.2016 5 z 5

Grey Grey E. L. James (p)

Když jsem zaslechla, že vychází nová kniha k sérii, která bude psaná z pohledu hlavního hrdiny Christiana, tak jsem dostala chuť ji přečíst. Pochopila jsem to tak, že bude jedna kniha, ve které bude shrnutý děj ze všech třech dílů z jiného pohledu. Říkala jsem si, že se aspoň dozvím konec, proč byl Christian takový pošuk, jaký byl. Ale to jsem se pěkně spletla. Je to pouze přepsaný první díl a asi budou následovat ještě další dva. Tak se vydělávají peníze. Co budu nového vymýšlet? Pěkně slovo od slova opíšu příběh z mužského pohledu. Nic nového jsem se nedozvěděla. Řekla bych, že se mi Christian jen více znechutil. Arogantní chlap, který chce mít vše pod kontrolou. A když začal pořád opakovat baby, měla jsem chuť ho vystřelit na měsíc za vnitřní bohyní.
Knihu bych doporučila věrným fanouškům série, kterým nebude vadit číst znovu to samé. Nebo těm, kteří sérii ještě vůbec nečetli a mají raději slovo baby než vnitřní bohyni.

19.03.2016 3 z 5

Lena Notýsková se vydává na cestu Lena Notýsková se vydává na cestu Francine Oomen

Příběh je vyprávěn Lenou. Styl autorky je čtivý, vtipný a svižný. Lena opět své povídání zpestřuje seznamy, které miluje vymýšlet. Pro holky je to velmi citlivá kniha na téma partnerů stejného pohlaví v roli rodiče, jehož zpracování se zde velmi povedlo.

17.03.2016 4 z 5

Tvůj vymazlený mimózní deníček Tvůj vymazlený mimózní deníček Rachel Renée Russell

Kniha má 288 stran. Do 188. strany je deník popsán příběhem, ve kterém jsou vloženy tipy na vedení deníku. V testu se dozvíte, jaký tip holky jste. Poradí vám, co byste si mohli zapsat. Např. jakou písničku jsi poslouchala naposledy, co nejvtipnějšího jsi dnes slyšela nebo co se ti zdálo v noci? Není to nic důležitého, ale pro tvé já jsou to milé postřehy, které vám připomenou dobu dospívání. Tento rádce je krok za krokem vede a posledních sto stran je pouze nalinkovaný papír pro psaní bez tipů.
Příběh je sice krátký, ale nechybí mu šmrnc a vtip. Je to úzce zaměřená kniha, která je určena především dívkám, které mají rády psaní nebo to chtějí aspoň zkusit. Řekla bych, že je to bonusový velmi kreativní a orginální díl.

16.03.2016 4 z 5

Poslední výkřik Poslední výkřik Alice Clayton

Moc není o čem psát a ani se nechci rozepisovat, protože bych vše podstatné řekla a vy byste ji už nemuseli číst. Což by byla škoda. O pohádkové konce nerada někoho ochuzuji. Jde tu hlavně o autorčin čtivý styl romance s kapkou sexu, který vás hodí do pohody a připomene vám hrdiny předešlých dílu. O každém je zmínka. Dozvíte se, jak pokračují jejich vztahy. Počítejte, že se vám ukáže modrá bezmráčková obloha, zalitá sluncem. Což se od těchto romancí očekává.

Prostě a dobře. Pokud se vám předešlé díly líbily, určitě si přečtěte i tento příjemně lehký dezert. V závěru knižního obědu vás jemně sladce naladí a zbude po něm hřejivý pocit v okolí žaludku.

15.03.2016 4 z 5

Dům v ulici Naděje Dům v ulici Naděje Menna van Praag

Celkově se mi kniha líbila. Bohužel ji chybí trochu jiskry, aby byla nezapomenutelná. Chtělo by to plamínek příběhu více rozdmýchat. Přesto ji moc ráda doporučuji. Je to jedna z mála pozitivních knih, která působí přirozeně a mile. Neočekávejte strhující děj, ale hezké myšlenky vtipně vsazeny do prostředí kouzelného domu, který pomáhá nešťastným a zraněným ženám postavit je na nohy a jít dál. Pokud ji začnete číst s tímto očekáváním, nebudete zklamání. Je velmi vhodná pro ty, kteří nejsou spokojeni se svým životem. Myslím, že v knize najdou spoustu skrytých rad. Jen je potřeba ji číst s otevřenou myslí.

14.03.2016 4 z 5

Dám ti slunce Dám ti slunce Jandy Nelson

Kdo má rád dlouhé popisy citů, tomu se bude kniha líbit od začátku. Kdo má rád zajímavý příběh o překonání sama sebe a přiznání se k chybám, ať vydrží a čte až do konce. Je to dobře napsané a promyšlené. O překvapení není nouze. Na závěr vše do sebe zapadne jako puzzle a osudově se to bude líbit všem. Je to o prvních láskách a chybách, k jejímž přiznáním musí člověk dospět. Důležité je pochopit, že vždy se to dá napravit a musí se mluvit a mluvit a mluvit. Komunikace je jedno z nejdůležitějších pravidel, co v jakémkoliv vztahu je.

13.03.2016 4 z 5

Všichni jsme hleděli vzhůru Všichni jsme hleděli vzhůru Tommy Wallach

Příběh je čtivý, působí přirozeně a velmi dobře jsou zde vykresleny pocity hlavních postav. Změny nejsou šokující, postupně se dají dle popisu odhadnout. Ale je to velmi zajímavé a mnohé akce mě nutily k přemýšlení, zdali je možné, aby se lidé takto chovali. Na podobné téma jsem ještě žádnou knihu nečetla, možná proto mě tak zaujala. Mládeži ji určitě doporučuji. Je tam láska, přátelství, smutek, zmar, prostě pěkná nálož emocí ke skvělému čtení. Vše je vyvážené a dobře rozmístěné. Dospělým se bude líbit dle jejich vkusu. Já jsem spokojená a ráda si ji nechám ve své knihovničce.

09.03.2016 4 z 5

Nové začátky Nové začátky Victoria Schwab

Přes smutnou linku těžké nemoci, působí příběh povzbudivě. Styl autorky je čtivý, a přestože se tu vyskytuje anděl, je přirozený. Anděly mám ráda, když vidím, co děti někdy provádějí a nic se jim nestane, jsem přesvědčena, že mají u sebe svého anděla, který na ně dává pozor. Možná proto se mi to tak líbilo.
Já s Anetkou jsme byli s knihou spokojené. Rodinných příběhů pro dívky je velmi málo. Vítám každou povedenou knihu na toto téma. A tato povedená je.

06.03.2016 5 z 5

Jak najít lásku Jak najít lásku Cecelia Ahern

Dějově je kniha pro mě povedená. Jsem ráda za příběh, kde hlavní postavy nemyslí stále jeden na druhého, kde se to nehemží sexy scénami ani obrovskými zvraty. Je to milá, vtipná knížka, která zahřeje. Jasně, mám ráda i opačnou verzi romancí, ale přijde mi, že jsou často psány podobnou dějovou linkou. Proto jsem byla ráda za změnu.
Celkově jsem se u knihy pobavila a odreagovala. Čte se lehce a svižně. Závěr je trochu zrychlený a jak jsem psala, je to jemné klišé. Jakože jsou tu fráze o velké lásce. Přesto příběh působil sympaticky a na konec skoro pohádkově. Dostala jsem to, co jsem od knihy očekávala.

04.03.2016 4 z 5

Spálená obloha Spálená obloha Gilly Macmillan

Kniha je velmi čtivá. Perfektně jsou tu vyjádřeny pocity hlavních hrdinů. Chvíle napětí a momenty překvapení, které postupně odkrývají fakta o osobách, kteří se pohybovali v Benovém okolí, jsou skvěle načasovány. Co se asi stalo, jsem tušila v poslední třetině knihy, ale do pachatele jsem se netrefila. Největším plusem příběhu je, že je vykreslen nadmíru opravdově.
Zvu vás k napínavé jízdě, která vám přinejmenším pocuchá účes. Ale dle mých pocitů, to spíš vidím na čtecí vysavač. Vtáhne a nepustí.

02.03.2016 4 z 5

V divočině V divočině Diane Thomas

Kniha mě přes pomalý rozjezd zaujala a já četla se zvědavostí rychleji a rychleji. Perfektně propracované pocity a psychika nemocných lidi zevnitř mě při čtení fascinovala. Závěr byl pro mě nečekaný a nepředvídatelný. Oceňuji, že v románu, kde vystupují jen dvě hlavní postavy samy v divočině, je autorčin styl psaní poutavý a vtáhl mě do příběhu, že jsem ho chtěla přečíst co nejdříve, abych se dozvěděla, jak to skončí. Příběh působí velmi reálně. Chvíli mi bylo líto Kate, pak Dannyho, pak jsem nenáviděla Dannyho a pak zase Kate a říkala si jaká je kráva. Pak jsem ji zas fandila a Dannyho posílala do blázince. Prostě příběh mě nenechal v klidu.
Ve vyprávění se nepravidelně střídali Kate a Danny. To ještě víc odkrývalo rozdílné povahy a přibližovalo mě to k porozumění nepochopitelného chování obou hrdinů.

27.02.2016 4 z 5

Když děti často stůňou Když děti často stůňou Hans Hopf

Na knize se mi mimo sdělení líbilo, promítnutí zkušenosti do příběhu. To mi více přiblížilo situaci k pochopení. Je tu více psychologických informací, takže se mi kniha četla pomaleji, abych se mohla soustředit a pochopit význam. Dalo by se říct, že mě to utvrdilo více si všímat příhod před propuknutím nemoci. U mého nejmladšího syna jsem vypozorovala, že když je nemocný a jsme doma, tak je rád, protože já nemusím do práce, on do školky a jsme spolu. Zde mi autor radí, abych po nemoci podnikla se synem něco, co není pro nás obvyklé. Např. půjdeme do kina, protože už můžeme a radujeme se, že jsme nemoc porazili. Samozřejmě mu to říct. Je tu více rad, jak nejen sobě, ale i dítěti pomoci.

23.02.2016 5 z 5

Odvrácená tvář lásky Odvrácená tvář lásky Colleen Hoover

Tato kniha je nejlepší ze zamilovaných románů z poslední doby co jsem četla. Je to nádherně čtivé. Charaktery postavy jsou propracované. Přidejte si nepřeslazený styl zamilovanosti, zajímavou zápletku a velmi dobře popsané pocity hrdinů. To vše dělá z této knihy něco víc. Něco u čeho se zasníte a budete vzdychat nad hlavním mužským hrdinou, který si prošel určitým trápením, zatvrdil se proti lásce, a přesto nevědomky vysílá signály zamilovanosti partnerce, které ji říkají, že je jedinečná. Která žena by o to nestála?

21.02.2016 5 z 5

Brooklyn Brooklyn Colm Tóibín

Už při čtení anotace jsem dostala pocit, že tato kniha bude něco ojedinělého. Měla jsem pravdu. Byl to pro mě neuvěřitelně krásný a hluboký čtenářský zážitek. Po delší době kniha, která mě chytla. Když jsem dočetla poslední stránky, jen jsem seděla a hleděla. Nemohla a stále nemůžu strávit osud hrdinky. Není to happy end, není to šokující tragédie, je to obyčejný příběh ze života. O mladé ženě, které se to časem nějak zamotá a ví, že má dvě možnosti. Ať se rozhodne pro jakoukoli z nich, vždy někomu ublíží.

19.02.2016 5 z 5

Výš než v sedmém nebi Výš než v sedmém nebi Griet Op de Beeck

Styl autorky je jednoduchý, přímý, úsečný s důrazem na pomalé odkrývání vzájemných spojitostí. Chvíli mi trvalo, než jsem si na to zvykla a začetla se. Autorka ve mně probudila zvědavost co, s kým a kde souvisí. Hodně jsem nad čtením přemýšlela. Takže oddechové čtení je to napůl. Dalo by se říct, že události se odvíjejí pomalu a nic moc se tam neděje. Příběh se soustředí na pocity hlavních hrdinů. Asi od půlky se rozvíjí akce, která se valí k neuvěřitelnému závěru. Musela jsem si to přečíst dvakrát, abych se ujistila, že jsem se nespletla. Příběh má své plusy i mínusy. Předně musíte mít na knihu chuť. Pokud se chcete vnořit do písmenkové klidné vody, ve které za chvíli přistane kámen a vše rozvíří, tak určitě si ji přečtěte. Můžu vám říct, že ji budete opouštět, kdy hladina sice už byla vyhlazena, ale vlnky budete ještě dlouho cítit.

08.02.2016 3 z 5

Rychle a nespoutaně Rychle a nespoutaně Kristy Bromberg

Celou trilogii doporučuji romantickým duším, které mají rády děj okořeněný erotikou, vývojem postav a překvapením. Hlavní mužská postava je velmi dobře vykreslena, a protože vím od druhé dílu o tom, co se mu v dětství stalo, tak jsem mu neskutečně fandila, ať se z toho citového marasu vyhrabe. Přiznávám, že jsem si ho tak trochu zamilovala. Nejen proto, že má rád superhrdiny. Je prostě k sežrání. Takže milé romantičky, šup do čtení, ať se pokocháte mužem s velkým M (nevím na co jiného jste mohly myslet :-) ).

02.02.2016 4 z 5

Bez práva na život Bez práva na život Ilka Pacovská

Co ode mě můžete jiného čekat, než doporučení, přečíst si celou sérii? Příběh má ode všeho něco. Na své si přijdou ti, co mají rádi dobrodružství a magii. Zkrátka nepřijdou ti, co mají rádi jemnou romantiku (hlavně v tomto díle). Jako celek to působí vyváženě a čtivě. Takže vám nezbývá nic jiného, než si sednout k Sedmému smyslu a číst. Pak uznáte, že mám pravdu.

31.01.2016 5 z 5