Jana283 Jana283 komentáře u knih

Tvář naděje Tvář naděje Věra Chytilová

Mohl to být krásný film. Snový. Je to i krásné čtení. Je na čtenáři, jak si s dokáže s obrazy pohrát ve své fantazii. Jsem velká milovnice Boženy Němcové a všechny filmy o ní natočené jsem shlédla mnohokrát, takže se mi do poetiky paní Chytilové promítaly tváře všech filmových představitelek od Lenky Vlasákové přes Jiřinu Švorcovou až po Ańu Geislerovou (je jich ještě mnohem víc). Bohužel. Zůstává na nás čtenářích představovat si jaká by byla Tvář naděje Boženy Němcové v podání paní Chytilové. Určitě osobitá a nezapomenutelná. Taková jako byla Božena Němcová sama

09.06.2022 4 z 5

Hořím Hořím Simona Bagarová

Velmi silná a inspirativní kniha, ke které se budu určitě vracet. Jak mnoho se dá učit od druhých, když člověk chce... Jak mnoho může dát, pokud chce... Držím palce všem aktérům, aby nepřestali hořet...

03.05.2022 5 z 5

Volný pád Volný pád Jitka Škápíková

Jak dokáží média zcela zničit život člověka.... Bohužel to není ojedinělý případ.

22.04.2022 3 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Vkus neurážející čtení pro paní a dívky. Historické kulisy ne příliš propracované do hloubky. Slabí muži a silné ženy…komu z nás děvčat by se to nečetlo hezky. Ale když máte svých starostí a trápení nad hlavu a není nálada na nic složitého, tak je to dobrá oddechovka.

13.04.2022 2 z 5

Gott: Československý příběh Gott: Československý příběh Pavel Klusák

Knihu je přesně to, co napovídá její výstižný název. Není toliko o božském K., ale je o celém Československu – přednormalizačním, chvilku šedesátkově svobodném, smutně normalizačním i porevolučně divokém a následnujících letech chutnající po vyčpělém šampaňském ráno po bujarém večírku. Je o nás všech - o těch, kteří Karla milovali, zbožňovali, poslouchali, o těch, co ho nesnášeli i o těch, kterým byl fuk, ale jeho melodie k nim stejně doléhaly ať už na pouti u stánku s cukrovou vatou, z televizních manifestací nebo na benzínové stanici…. V jeho příběhu je i příběh náš – naše sny, zklamání, malé i větší zrady…. Asi proto tu bude Karel tak trochu pořád s námi, aby nám připomínal jací jsme byli.
Knihu jsem si čtenářsky náramně užila a velmi mne potěšilo jedno zjištění, zatímco mnohé ze zmiňovaných písní Karla Gotta jsem si nedokázala vybavit, všechny písně dvojice Suchý a Šlitr a divadla Samafor mi při četbě mile zněly v uších. Mé vnímání nesmrtelnosti a nadčasovosti je tedy jasné…

13.04.2022 4 z 5

Srdce Evropy Srdce Evropy Pavla Horáková

Špatný. Bedekr křížený s wikipedií. Bez fantazie. Nuda.

13.04.2022 1 z 5

Výborný příběh, trochu slabší literární zpracování. Silná, obdivuhodná hrdinka, ale autorka, bohužel, nedokáže toto téma vytěžit a nabízí jen velmi málo šťavnatou jednohubku pro nenasytnou knihomolku.

13.04.2022 3 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Šumava a její historie jsou mými oblíbenými tématy. Knihu Petry Klabouchové jsem otvírala trochu s obavami, protože téma poválečných odsunů a drsný život v pohraničí se v poslední době snaží vytěžit kde kdo, mnohdy ku škodě tématu. Ale tohle bylo milé překvapení – svižně ubíhající děj, kde se minulost nenásilně prolíná do vztahů v současnosti, pěkná čeština a očividně blízký vztah k místům, kde se příběh odehrává. Bylo to moc pěkné a napínavé čtení.

13.04.2022 4 z 5

Dvojitý gambit Dvojitý gambit Martina Málková

Prvotina Martiny Málkové mne pobavila stejně jako její předchozí dvě knihy. Vtipné a neotřelé vyprávění, originální zápletka, dostatek prostoru pro čtenářovu fantazii. Budu se těšit na další autorčiny knihy.

21.02.2022 4 z 5

Veronika Žilková: Dělte dvěma Veronika Žilková: Dělte dvěma Petr Macek

Neuvěřitelná ženská, která má odžito na 30 životů. Silná, upřímná a inspirativní zpověď.

17.02.2022 4 z 5

Závity ulit Závity ulit Martina Málková

Druhá knížka od „mého letošního objevu“ Martiny Málkové. Milé čtení, pohlazení po duši nabíjející optimismem.

16.02.2022 4 z 5

Pérka, drátky, kolečka Pérka, drátky, kolečka Martina Málková

Knihu mi půjčila kamarádka. A já si po celou dobu čtení říkala - jak to, že já – knihomol s přehledem „o každé vytištěné stránce“ tuhle autorku neznám. Jak to, že se takovému dílku nedostalo více publicity? Proč všichni ti Hartové a Třeštíkové a tenhle nenápadný poklad ne? Strach, bolest, velká láska, vše tak citlivě popsané krásným jazykem. A po dlouhé době s pocitem, že nečtu karikaturu, ale skutečný příběh. Krásné a hluboké…

13.02.2022 4 z 5

Diktátorova múza Diktátorova múza Nigel Farndale

Není to špatné čtení. Má to ovšem jednu zásadní chybu – v knize prakticky chybí nejen diktátor, ale i jeho můza filmařka Leni Riefenstahl. Takže, kdo očekává knihu pojednávající o jejím životě, bude zklamán. Ač se děj knihy rozkošatí na dlouhé období let 1934 – 2005, příběh se týká především olympijských her v roce 1936 v Berlíně, tedy velmi krátkého životního úseku Lenina života a daleko více se zabývá osudy tří angličanů - atleta Kima Newlandse, jeho přítelkyně aristokratky Connie a komunisty Alun Pryce. Zajímavý příběh, ale těšila jsem se na čtení o životě LR, o kterém toho, bohužel stále mnoho nevím ani po přečtení této knihy.

07.02.2022 3 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Můj nejoblíbenější Hájíček (jedna z nejmilejších knížek). Přečetla jsem, vyslechla audio (bohužel zkrácená verze) a včera shlédla skvělé představení v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Vše mohu doporučit.

05.02.2022 5 z 5

Vabank Vabank Michael Kocáb

Vzpomínky i nové informace....

" Po dlouhých letech se nám otevřela cesta ke svobodě..... Ke svobodě, která by měla respektovat jen jedno jediné omezení - a tím je hodnota ještě vyšší - morálka."

31.01.2022 3 z 5

Tajemství Tajemství Radka Třeštíková

(SPOILER) Radka Třeštíková ví, jak na čtenáře – hned na začátku otevře řadu tajemství a rozehraje mnoho osudů a čtenáři „nezbývá“ než číst do poslední stránky, aby se dozvěděl (a o některých taky nedozvěděl), jak to vlastně bylo. Musela jsem si napsat tahák, abych se v tom množství postav, jejich vztahů a problémů úplně neztratila. Jasně, že asi nemá smysl napsat knihu o 10 lidech, kteří žijí své všední životy a nemají žádné problémy, ale tady těch „psycho“ diagnóz vystřílela autorka na čtenáře opravdu hodně a neopomněla snad žádné z „módních“ témat od poruch příjmu potravy (dokonce 2x) až po problematiku sexuální orientace (rovněž 2x). Ano, Radka Třeštíková píše čtivě, ale pokud od četby očekáváte víc než odpočinek od vlastních starostí a problémů (hleďme, kolik lidí je na tom mnohem hůř než já!), tak vás takhle kniha zase tolik neuspokojí.

24.01.2022 3 z 5

Neotevřené dopisy Neotevřené dopisy Alice Horáčková

Tahle drobná knížka mi sedla. Příběh, který vypráví Alena spisovatelce Vlastě je napsán svižně a člověk má pocit, že skutečně poslouchá u vínka starší kámošku, která má za sebou kus drsného a hodně dobrodružného života. Ale vypráví o něm s nadhledem i určitým humorem a ironií – na stýskání a lítost moc prostoru nezbývá. Takové ženské, které se dovedou poprat s nepřízní osudu a nikdy se nevzdávají, mám ráda. Ráda bych předobraz paní Aleny poznala osobně. Inspirativní čtení.

06.01.2022 4 z 5

Prolhané městečko Prolhané městečko Diane Chamberlain

Příběh dvou mladičkých malířek Morgan a Anny, jejichž životy dělí skoro 80.let, ale spojuje Annin obraz, který Morgan restauruje. Ale jak se ukáže, je toho daleko víc, co mají ty dvě společné…
Diane Chamberlain je moje oblíbená „holčičí“ spisovatelka, jejíž knihu si vždy ráda přečtu, když mám chuť na lehčí žánr. Její díla nejsou přeslazená a vždy se v nich odkrývá nějaké zajímavé historické téma.

06.01.2022 3 z 5

Téměř nesmrtelná láska Téměř nesmrtelná láska Andrea Sedláčková

Ta knížka se mi nelíbila. Nedokázala jsem se s hlavní hrdinkou ztotožnit ani ji pochopit. Nikdy jsem nežila a myslím, že ani bych asi nedokázala žít v tak tak patologickém vztahu plném lží, přetvářky, ponižování, sebedestrukce, vzájemného šmírování…
Nepravděpodobné mi připadají blogy o milostném vztahu či korespondence s bývalými i současnými partnerkami. Ale asi je to možné a svého druhu to byla asi autorčina terapie
Přilepené části o životě Milana Kundery mi připadaly zbytečné (přečetla jsem knihu Jana Nováka, takže mám, myslím, Kunderův život dostatečně zmapovaný mnohem kvalitnějším způsobem). Ale pro autorku to asi bylo důležité, protože Martina s Tomášem jako by vystoupili z nějakého Kunderova románu či byli jeho předobrazem.
Jako se u jiných knih netěším až je dočtu, teď to bylo naopak a byl to pro mne docela těžký (a vzhledem k počtu stran i dlouhý) úkol.
Předchozí knihy i scénáře AS se mi moc líbily, takže doufám, že příště mne potěší víc.

13.12.2021 2 z 5

Zdi tvé Zdi tvé Michael Třeštík

Michael Třeštík ve své poslední knize Hodně jsem nikde popisuje i vznik románu Zdi tvé. Docela mne to nalákalo, tak jsem se pustila do čtení. Román mi připadá rozvláčný, postavy jaksi ploché, popisy Hynkovy práce na freskách dlouhé a nezáživné . Nakonec mne nejvíc bavila dějová linka nešťastné Soni. Ta mi se svým egoismem a chybami připadala nejvíc živá. Jinak to šustilo papírem. Dnešní Třeštík mne baví daleko víc než ten starý (mladý)….

04.12.2021