Jana283 Jana283 komentáře u knih

Hodně jsem nikde Hodně jsem nikde Michael Třeštík

Baví mne vyprávěni, humorný nadhled a upřímnost pana Michaela Třeštíka. S knihou jsem prožila dvě víkendová odpoledne a bylo mi s ní milo. Ve vyprávění se prolínají dvě životní období - dávno (Michalovo dětství a mladá léta) a nedávno - nám všem známa doba poznamenaná pandemií koronaviru, která měnila a stále mění naše plány a zpřetrhává pouta mezi lidmi.
Připomněla jsem si pachuť socialistického bezčasí, mrazilo mne při četbě o lidech, jejichž děti odešly z republiky a vnímala Michaelovu obavu, zda nepotká totéž i jeho.... Ne, nebyla to hezká doba.
I předchozí dva roky byly těžké, ale přece jen doufající a nadějeplné.
Děkuji za krásný čtenářský zážitek!

22.11.2021 4 z 5

Dula Dula Michal Viewegh

Je mi z té knížky a totálního úpadku MV jako spisovatele hodně smutno .

17.11.2021 odpad!

Řím Řím kolektiv autorů

Miluji průvodce z edice Společník cestovatele. Vždy, když mne čeká nějaká cesta, tak jdu zjišťovat, zda daná země či město bylo vydáno v této edici. Člověk získá vždy všechny potřebné informace, ale jsou to i malé grafické skvosty. Moc ráda se jimi probírám před cestou, během cest a nakonec i ve vzpomínkách...

14.11.2021 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Román to tedy určitě není. Je to sled méně či více trapných historek, které asi PH vyslechl ve VIP kruzích a zapsal. Přečetla jsem a lituji promarněného času. Zcela poplatné dnešní povrchní době.

10.11.2021 1 z 5

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Jako všechny knihy, které vznikají z blogů, tak i tahle trošku nedrží pohromadě. Paní farářka staví až moc do popředí sama sebe (Tak už ta obálka...). Ale je tam spousta krásných myšlenek a námětů k zamyšlení. Zajímavé grafické zpracování.
„… Všechno, co se v životě děje dává dřív nebo později smysl. Někdy (a někdy taky častěji) v životě dávají smysl příběhy až teprve ve chvíli, kdy od nich kousek odstoupíme. Kdy přestaneme tahat za nitky a mermomocí o všem rozhodovat… Zas a znovu se učme počkat na ten význam, nedomáhat se pravdy dřív než všechno dozraje.“

29.10.2021 3 z 5

Deník tvrdohlavého režiséra Deník tvrdohlavého režiséra Pavlína Saudková

Už dlouho jsem nečetla nic tak poctivého, upřímného a inspirativního. Václav Marhoul je skvělý filmař – profík každým coulem. Při četbě mne napadala slova: perfekcionismus, profesionalita, citlivost, vlastenectví, úcta k lidem, pracovitost, tvrdohlavost, píle, houževnatost…. V průběhu četby (kterou jsem jen nerada přerušovala) jsem znovu shlédla film Tobruk, film o filmu a našla si kdejaký článek k tomuto tématu a musím říct, že Václav Marhoul vytvořil nadčasový film, který vzdává hold zapomenutým vojákům zapomenuté epizody války. A za to mu patří velké poděkování. Kdybych byla herec, klapka…, prostě kdokoli od filmu, nepřála bych si nic jiného než pracovat po boku takového člověka. Velmi ráda bych si přečetla „deníček“ o tvorbě dalšího nadčasového filmu Nabarveného ptáčete a ještě raději o tom, jak VM šéfoval Barandovu. Teď točí nový film a já mu držím palce . Děkuji za knihu i za filmy!

07.10.2021 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Moje první kniha od MK (detektivky moc nečtu). Ale tohle je o "mém" kraji, tak jsem byla zvědavá, jak se s tím "popasuje". No, neurazila, nenadchla.... Asi se pochopila, že téma odsunu a dosidlování pohraničí je teď "in", tak to chtěla vytěžit. Ale jsou autoři, kteří to umí mnohem, mnohem lépe.

07.10.2021 3 z 5

Řeka v Troji Řeka v Troji Marsha Kocábová

Nepochopila jsem, co je to za literární útvar a jakým"přetlakem" autorka trpěla, když to psala.

07.10.2021 1 z 5

Poslední deník Květy Fialové Poslední deník Květy Fialové Josef Kubáník

Za mne tedy velké NE. Souhlasím s názorem Dagmar7365.

31.08.2021 1 z 5

Jackie a Maria Jackie a Maria Gill Paul

(SPOILER) Dvě výjmečné ženy, tři výjmečné osudy. Sledujeme paralelně životní příběhy Jackie Kennedyové a Mariae Callasové, které spojuje i rozděluje vztah ke kontroverznímu miliardáři Aristotelu Onasisovi. Všichni tři žijí zcela výjmečné a bouřlivé životy, které zpovzdálí vypadají záviděníhodně – bohatství, jachta, soukromý ostrov, operní domy, Bílý dům… Kdo by nezatoužil ocitnout se chvilku na jejich místě. Když se ale ponoříme do stránek románu, zjistíme, že životy to byly nejen plné pohádkového bohatství, dobrodružství a lásky, ale také bolesti a ztrát. Marie Callas obdivovaná operní diva trpěla celý život pocity méněcennosti a samoty. Její touha po dětech nebyla naplněna a její jediný vymodlený synáček Omar zemřel hned po narození. Nakonec se dočkala po deviti letech vášnivého vztahu i zrady od své velké životní lásky Onasisse. Život Jackie je více známý – přišla při atentátu o manžela JF Kennedyho, zemřely jí dvě ze 4 dětí. Strach a psychické problémy jí po atentátu na Kennedyho bratra Roberta vhání do náruče Onassise. Nakonec i Aristoteles ztrácí při leteckém neštěstí jediného syna Alexandera a tím i další smysl života … Román vykresluje všechny tři protagonisty jako lidi milující i chybující, toužící po moci i lásce. Další kniha z edice Beletrizovaných životopisů, která mi přinesla velmi pěkný čtenářský zážitek.

29.08.2021 4 z 5

Unorthodox: skandální odmítnutí mých chasidských kořenů Unorthodox: skandální odmítnutí mých chasidských kořenů Deborah Feldman

Knížka je velmi podrobná a bez velkých emocí popisuje život děvčátka, dívky, mladé ženy v ortodoxní chasidské komunitě . Jednoduchý přímočarý způsob vyprávění , o to víc emocí vyvolává.
Vytrhnout kořeny je vždy těžké a bolestné. Odejít sama , s dítětem, bez peněz, bez možnosti o kohokoli se opřít… to je obdivuhodné. Doufám, že tato kniha dodá sílu a odvahu těm, kteří touží změnit svůj život.

24.08.2021 4 z 5

...a naposled konvalinky ...a naposled konvalinky Jarmila Pospíšilová

Hodně nepodařená slohová práce snažící se vytěžit z momentální módní vlny historických témat a rodinných tajemství.

23.08.2021 1 z 5

Proč? 13x proto Proč? 13x proto Jay Asher

Věděla jsem, že běží poměrně populární seriál na Netflixu, ale protože nemám ráda tahle uměle natahovaná díla, která by mohla být možná pěkným celovečerním filmem, ale jako nekonečné série mne nebaví a považuji je ztrátu času, pustila jsem se do knihy. Přiznám se, že mi moc nesedl styl jakým byla napsána – připadalo mi to strašně těžkopádné a jazykově nehezké. Co se týče obsahu, chápu, že bolesti přecitlivělých -náctiletých nám dospělým mohou připadat poněkud malicherné, ale to by se pak musel zabít každý druhý teenager. Psychologie postav zvláštní, vztahy podivné. Kniha mě nijak neobohatila (což tak nějak od knih očekávám).

17.08.2021 1 z 5

Zlaté rybky Zlaté rybky Valja Stýblová

Objevila jsem knihu oblíbené autorky, o které jsem si myslela, že jsem ji nečetla (pak se mi děj osvěžil a připomněl). No, jsem ráda, že jsem tahle díla přečetla v mládí, kdy mne „ženy- údernice“ (byť v bílém plášti a právě pro ten bílý plášť), oslovovaly více než dnes. Kniha plná klišé oslavující pracující a všezvládající ženu… To není člověk, ale robot. Zvláště mne pobavila několikrát opakovaná pasáž, že pracující intelektuálka nemá čas udělat si make up, vytrhat obočí a naondulovat vlasy. Chodí v universálním kostýmku z konfekce, protože, co je v hlavě je důležitější než pozlátko na povrchu… Tak tyhle ženské byly fakt hrdinky mého mládí a já chtěla být jako ony. Tak nevím, jestli je nebo není škoda, že mne to přešlo… Dvě hvězdy, ale jen proto, že je to moje milovaná paní Stýblová, která si určitě úctu zaslouží…

10.08.2021 2 z 5

Druhá strana ticha Druhá strana ticha Magdaléna Platzová

Kniha o různých podobách samoty. Některé pasáže byly velmi dojemné. Občas jsem se trošku ztrácela. Místa o historii mi přišly jako vsuvky z turistického průvodce bez zvláštního vztahu k příběhu. Ale tahle drobná knížka určitě stojí za přečtení a zamyšlení.
„Snad se každý někde v polovině života ztratí, aby se pak, ještě než zestárne, začal znovu hledat.“

10.08.2021 3 z 5

Kapka kámen vyhloubí Kapka kámen vyhloubí Hana Kulasová

Velmi mne zaujala obálka i celková grafika knihy. A obsah? Příběh neuvěřitelně silné ženy, matky, který vypráví sama prostým slohem ve svých denících z let 1955 -1973. Nemoc dítěte a starost o něj musí být pro mámu velkou bolestí v jakékoli době. Připočteme-li k tomu ještě dobu, kdy medicína tápala, byl nedostatek léků a společnost se vymezovala vůči jakékoli „jinakosti“ , sleduje člověk s obdivem, jak jediný člověk nese na bedrech tolik trápení. Jednou z hlavních Hlavní starostí paní Hany bylo, aby jí jejího psychicky nemocného syna neodebrali a neumístili do ústavu, což bylo v té době zcela běžné. Ačkoli nezná diagnózu (že se jedná o poruchu autistického spektra se dozvěděla až v synových 12 letech) ani to, jaký bude vývoj synovy psychiky statečně a neúnavně se pouští do synova vzdělávání – navzdory skeptickým lékařům a lhostejnému školství. Jako ta kapka vody, která neúnavně hloubí stopu v kameni. Příznačnější název by kniha nemohla mít. Neví, co vše bude Jiřík schopen se naučit, ale stále zkouší nové metody a cesty, jak syna naučit alespoň základním vědomostem. Bez podpory, bez znalostí, bez možnosti s kýmkoli se poradit… Stále začíná znova. Na jedné straně podpora rodičů na straně druhé mladší syn Vašík, který se také potýká s mnoha problémy s chováním (myslím, že dnes by to bylo dítko s diagnózou ADHD) a možná také s celkovou atmosférou v rodině. Co jsem trošku v příběhu postrádala, byl vztah s otcem dětí a jeho podíl na výchově. Mihne se jen sem tam v zápiscích, většinou pouze jako účastník nějakého rodinného výletu. Možná, že se paní Hana chtěla zaměřit jen na popis výchovy dětí, možná že rozepisovat toto téma by bylo příliš bolestné. Život celé rodiny byl jistě Jirkovou nemocí hodně poznamenán. Doporučuji všem – mámám nemocných dětí jako podporu a nám ostatním, abychom si více dokázali vážit prostých věcí – našich dětí a rodiny. To je totiž nejvíc .

03.08.2021 4 z 5

Babička Babička Irena Obermannová

Musím říct, že mne IO příjemně překvapila. Po přečtení některých mladických úletů, po nechutně rozmáznutém románku (všichni víte s kým) a podivném dopisování si s Kafkou, jsem se zařekla, že knihu téhle „sepisovatelky“ si už nikdy nekoupím. Ale ta obálka se mi tolik líbila. Tak jsem jí dala fakt poslední šanci. A jsem moc ráda. S chutí jsem si přečetla knihu konečně dospělé ženské a vyzrálé spisovatelky, která stále hledá sama sebe, bilancuje, má odvahu podívat se do minulosti, vypořádat se s profesní krizí i nelehkou koronavirovou dobou a začínat znovu a úplně jinak. (Tu diviznu musím vyzkoušet). Téma „-sátiletých“ žen – už dávno zralých matek a čerstvých babiček, ale stále ještě dcer, svazovaných láskou a povinností k rodině a zároveň stále toužících po lásce a plnění si vlastních snů - je teď být módní (a je to dobře). Tohle je jedna z nejlepších knih, s tématikou ženského stárnutí,, kterou jsem zatím četla – nenutí se do humoru a „diblíkovství“ za každou cenu, je velmi upřímná a otevřená, křehká i silná. Kapitoly o mamince mne velmi dojímaly.

21.07.2021 4 z 5

Od agamy po žraloka. Velký ilustrovaný slovník zvířat Od agamy po žraloka. Velký ilustrovaný slovník zvířat kolektiv autorů

Zásadní kniha mého života, která mne provázela celým dětstvím a udala směr i mé budoucí profesi.

21.07.2021 5 z 5

Třikrát se ohlédni Třikrát se ohlédni František Kožík

Tahle knížka nepatří k nejzdařilejším Kožíkovým dílům, přesto stojí za přečtení. Příběhy tří dívek, jejichž životy poznamenala válka a snaha společnosti o "nápravu."

11.07.2021 3 z 5

Dora na cestách Dora na cestách Helena Šmahelová

Zavzpomínala jsem si na mládí. Měla jsem ráda hrdinky Heleny Šmahelové. Je zajímavé, že vše, co je v knize odsuzováno jako kapitalistické, dnes plní naše životy po okraj a nikdo se nad tím nepozastavuje.

11.07.2021