Jakira Jakira komentáře u knih

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Další jednohubka od Bryndzy a zase takový průměr. Neurazí, ale ani nenadchne, což je poslední dobou můj problém u většiny detektivek. Dlouho jsem nenarazila na takovou, co by mě vtáhla do děje a vyplivla mě s otevřenou pusou až na konci. Tohle bylo takové mdlé, navíc se nemůžu ubránit dojmu, že ústřední motiv a jeho rozuzlení už jsem někde viděla a četla. Každopádně jako letní odpočinkové čtení to lze doporučit, žádný zázrak ale nečekejte.

07.08.2018 3 z 5

Sebemilenec Sebemilenec Simona Monyová (p)

Moje třetí setkání s Monyovou, a pořád se nemůžu zbavit dojmu, že je to strašný brak. Ono se asi nedá čekat, že by to byla nějaká povznášející literatura, i když autorka se o to často snaží svými, někdy až filosofickými, příměry (vypuzení článku tasemnice, nebo mě zaujal příměr, že po rozvodu se vlekla životem a zanechávala za sebou krvavou stopu). Bohužel tyhle snahy vyznívají v kontextu jednoduchého a prostého příběhu značně tragikomicky. Přijde mi to jako kočkopes...buď píšu prosté příběhy a obyčejným stylem, nebo příběhy k zamyšlení, které mají pro čtenáře nějakou přidanou hodnotu a pro které se hodí košatý jazyk, jaký občas používá autorka. Tohle je někde mezi a mně to prostě nesedí. Je to odpočinková literatura, která nepotřebuje, aby člověk zapínal mozek a nenutí ho číst každé slovo, ale spíš přeskakovat očima po jednotlivých řádcích.

18.07.2018 1 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Tohle se bohužel vůbec nepovedlo. Nuda, nuda a ještě jednou nuda. Je to škoda, protože předchozí dvě knihy s Cormoranem Strikem se mi líbily. Tuhle jsem dočetla jen s velkým sebezapřením, protože rozečtenou knihu nikdy neodkládám.

Dále komentář obsahuje spoilery.

Hned po pár stránkách autorka naservíruje hlavní událost, kdy Strike dostane poštou nohu. Následně určí 3 podezřelé a zbylých 500 stran se nejdřív snaží zjistit, kde bydlí a pak domnělé obydlí sleduje. Jednou on, jednou Robin a tak je to pořád dokola...vážně, nic jiného se tam opravdu neděje. Navíc kolem 400. strany policie konečně začne brát jeho podezření vážně, během "5 minut" všechny podezřelé lokalizuje a dokonce s nimi i promluví...tudíž předchozích několik set stran Strikova snažení vypadá ještě zbytečněji.
Věřím tomu, že Rowlingová psát umí, už to nemusí čtenáři dokazovat, ale tohle je opravdu pod její úroveň. Napsat 550 stránkovou bichli o ničem, to chce vážně kumšt. Chybí tomu všechno, co dělá dobrou detektivku detektivkou, ale předně tomu chybí jakýkoliv nápad, ze kterého lze vykřesat napětí. Noha poslaná poštou byla sice slibným začátkem, ale nic dalšího bohužel nepřišlo.
Sečteno podtrženo...velké zklamání.

26.03.2018 2 z 5

Navzdory básník zpívá Navzdory básník zpívá Jarmila Loukotková

Knihu jsem četla asi před deseti lety na gymnáziu v rámci povinné četby a bylo to snad to nejlepší, co jsem takhle "z povinnosti" četla. Do čtenářského deníku jsem si pak přepsala řadu úryvků, které si pamatuji dodnes a ráda se k nim vracím. Paní Loukotková v knize odvedla úžasnou práci a jazyk a styl jakým je kniha psaná jen tak něco nepřekoná. Chvílemi to byla opravdu poezie a nejen Villonova.

14.02.2018

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Bylo pro mě hodně náročné knihu přečíst, protože mi příběh o Grace způsoboval až fyzickou nevolnost. Sama jsem poměrně krátce vdaná a tohle bylo tak trochu jako zlý sen. Hlavně z počátku, kdy Grace zjistila o co jde, mi bylo při čtení velmi velmi úzko. Mrzel mě jen na můj vkus uspěchaný a nedotažený konec, ale jinak knihu hodnotím pozitivně.

25.01.2018 4 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Neurazí, nenadchne...nevím, jestli jsem těch severských krimi nepřečetla už moc, že mě teď už jen tak něco nenadchne, nebo je to v něčem jiném. Kniha se četla dobře, postava hlavního vyšetřovatele byla sympatická, ale teď s odstupem několika měsíců po přečtení vlastně už nemám co jiného napsat, protože nic jiného mi z této knihy v hlavě nezůstalo...

25.01.2018 3 z 5

Paní Láryfáry Paní Láryfáry Betty MacDonald

Moje nejoblíbenější knížka z dětství. Na základní škole jsem nebyla žádným velkým čtenářem a jedině tahle knížka mě tak nadchla, že jsem jí četla pořád dokola. Znala jsem jí v podstatě nazpaměť a dodnes na to s nostalgií vzpomínám a těším se, až jí jednou předám svým dětem.

11.01.2018 5 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Ještě 30 stránek před koncem jsem chtěla dát tentokrát jen 4 hvězdy, hlavně kvůli ústřednímu motivu drog, gangů a feťáků, který mě zas tak moc nebavil. Ale těch posledních 30 stránek to nejen zachránilo, ale pozvedlo to knihu do neskutečných výšin. Nesboho si šetřím, přestože touha to celé zhltnout za chvíli je veliká, chci si sérii vychutnat, a proto čtu jednotlivé knihy s velkým časovým odstupem a prokládám je spoustou jiných knih. Nicméně tentokrát bude velmi náročné a mučivé odolat a neotevřít Policii hned teď...vlastně si přijdu trochu jako feťák, co potřebuje svojí dávku Harry Holea. :)

12.12.2017 5 z 5

Tuhle knihu jsem v dětství/dospívání přečetla snad 20x, několikrát jsem dokonce po otočení poslední stránky zase nalistovala tu první a jela znovu. Je to sice už hodně let, co jsem jí četla naposledy, ale stejně si dodnes vybavuji celé odstavce textu, jak jsem jí znala skoro nazpaměť. Byla to kniha, která ve mě odstartovala obrovskou lásku ke starověkému Egyptu, takže je v mnoha ohledech pro mě tou nej. A když píšu tenhle komentář, mám pocit, že je načase se do ní ponořit po jednadvacáté. :)

16.08.2017 5 z 5

Ledová princezna Ledová princezna Camilla Läckberg

Velmi čtivá detektivka, která určitě nebude poslední, kterou si od autorky přečtu. Ústřední dvojice Erika a Patrik jsou sympatičtí, takže jim čtenář velmi záhy začne fandit v jejich vztahu a je zvědavý, jak se vyvine dál. Právě tahle kombinace vyšetřování jednotlivých případů s vývojem postav na pozadí, které se line celou sérií knih mám ráda, a proto se těším na další setkání s detektivem a spisovatelkou.

22.06.2017 4 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Pro mě tedy neskutečná nuda...velmi jsem váhala, zda knihu neodložit. Sice jsem vydržela, a jsem nakonec ráda kvůli posledním stranám, ale celkově to ve mě nezanechalo žádné zapamatovatelné pocity. Celé mi to přišlo takové utahané, mdlé a nezáživné. Velkým mínusem je, že než dojde na zvrat, který slibuje přebal knihy, je třeba se prokousat nekolika desítkami stran popisujícími zcela běžný život postav. A ve chvíli, kdy už konečně má být odhaleno ono manželovo tajemství, žádný "wau" efekt se nedostaví, protože už je dávno jasné, co v dopisu bude. Jediné, co knížku aspoň trochu zachránilo byl epilog, ale i tak to na víc než dvě hvězdy není, bohužel.

24.05.2017 2 z 5

Dvanáctá karta Dvanáctá karta Jeffery Deaver

Jak už bylo napsáno mnohokrát přede mnou. Deaver pořád o několik hlav převyšuje ostatní autory krimi, ale tentokrát to nebylo tak dobré, jak to Deaver umí. I tak je to pořád dobré, jen jsem už od něj četla lepší knihy. Možná to bude i tím prostředím, kde se vyskytují postavy typických afektovaných a pro mě nepochopitelně chovajících se afroameričanů.

27.04.2017 4 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Komentář obsahuje spoilery!
Tentokrát nesdílím všeobecné nadšení z knížky a myslím, že lovec určitě není nejlepší knihou v sérii. Nevím čím to je, jestli jsem už těch severských detektivek přečetla až moc, ale přišlo mi to všechno hrozně průhledné. Vraha jsem na mé poměry odhalila poměrně brzy, přestože se mi to v jiných knížkách často nepovede vůbec. Další věc, za kterou ale nemůžou autoři, je úplně tragická kvalita překladu. Tolik gramatických chyb a překlepů jsem v knížce snad nikdy nenašla. Myslím si, že by se to vzhledem k ceně knížek stávat prostě nemělo. A většinou to byly věci, které nebyly ničím jiným, než nepozorností korektora. Jeden příklad za všechny. Na stránce je 5x zmíněno jméno Oscar. A mezi nimi jeden Oskar.
I tohle přispělo k tomu, že jsem z knížky docela zklamaná. Čím dál víc se mi potvrzuje, že Kepler rozhodně není nejlepším autorem severských krimi v poslední době.
EDIT: S odstupem času se mi to ještě rozleželo v hlavě a napadá mě spoustu dalších argumentů, proč je podle mého kniha slabá. Mimo jiné je na knihách Keplera čím dál víc vidět, že to píšou dva autoři. Jak kdyby jeden psal a druhý mu tam sem tam vložil pár kapitol, aniž by je ten první vůbec četl. Primárně se to týká zcela zbytečné a zdlouhavé odbočky se zásahem proti domnělým teroristům v přístavu, která v konečném důsledku nemá vůbec žádný význam. Dalším přešlapem je podle mého linie s psycholožkou, která se jen lehce mihne na začátku a pak až úplně na konci knihy, aby "zcela nečekaně" zjistila, že je těhotná. Takovou zápletku se zoufalou ženou, která marně touží po dítěti a otěhotní tímto způsobem, bych čekala spíš v červené knihovně. Kromě toho, že je to zcela pitomé, je to taky pro příběh naprosto zbytečné.

14.04.2017 1 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Bohužel docela zklamání...a vlastně ani neumím popsat v čem byl zakopaný pes, že mě to tentokrát nenadchlo a nebavilo. Asi tomu dám ještě jednu šanci a za nějakou dobu to otevřu znovu a zkusím na to přijít.

20.09.2015 3 z 5

Zápach odlivu Zápach odlivu Håkan Östlundh

Komentář obsahuje SPOILER!

Tahle knížka mě bohužel hodně zklamala. Nevidím důvod, proč číst detektivku, kde je vrahem někdo, o kom je zmínka až na konci knihy, což by se ale ještě dalo pochopit, kdyby byl alespoň dostatečně vysvětlen důvod, pro který dotyčný vraždil. Jaký má smysl psát detektivní příběh, když není vůbec vysvětlen motiv vraha? Závěr mi přišel prostě hodně odbytý, jak kdyby autor ztratil zájem psát, a tak prostě uvedl, že vrah nikdy nebyl důvod svého počínání schopen vysvětlit...
Za mě tedy velké zklamání, ale vzhledem k tomu, že to byla první knížka, dám autorovi ještě šanci. Netopýr od Nesba taky nebyl kdovíjak brilantní.

30.08.2015 2 z 5