Jajiinka Jajiinka komentáře u knih

Tajemství Tajemství Kathryn Hughes

Hodnocení 5⭐/5⭐
Tato autorka má neskutečný talent vyprávět příběhy a lidské osudy nechronologicky, a přitom její zvraty jsou velmi povedené a mrazivé. Vše dává smysl, a přitom se to odhaluje a zapadá do sebe postupně. Tento příběh mě opravdu bavil a byl moc dobře napsaný. Četlo se to báječně a při čtení jsem se bavila a neustále jsem už potřebovala odhalit to TAJEMSTVÍ. Což mě hnalo pořád dál a dál a knihu jsem nedokázala odložit. Je plná emocí a já jsem moc ráda, že jsem si jí mohla přečíst.

Od této autorky jsem také četla knihu Klič, který byl také velmi povedený. Tuto autorku budu určitě dále sledovat.
DOPORUČUJI.

PS: Navíc má na obálce strom tudíž ji můžete zařadit do čtecí výzvy! :-)

15.01.2022 5 z 5

Odložená spravedlnost Odložená spravedlnost Petr Čepek

Hodnocení 4,5⭐/5⭐

Je to český krimi příběh, který je v tvrdé vazbě se zajímavou obálkou.

Detektivní román se odehrává v České republice, a první polovina příběhu se odehrává v podstatě během jednoho dne. Dne, kdy se koná soudní přelíčení ve věci zmizelé sedmnáctileté dívky. Hlavním a taky jediným podezřelým a obviněným je Josef Sklenář. Je to zkrachovalý galerista, od kterého odešla kdysi dávno jeho rodina. Jeden z důvodů byl ten, že se velice vyznal v drogách a také je požíval. A to byl také jeden z důvodu proč nyní seděl na „trestné lavici“ . Údajně zavražděná dívka Lenka Kulichová si psala deník, který poskytla policii její sestra Klára. Důkazy mluví jasně. Bude Josef Sklenář se tento svůj čin odsouzen? A je opravdu on ten vrah? Jaktože se dívčino tělo nenašlo?
V druhé polovině knihy, která se odehrává o pár let později, se ztratí další dívka. Policie toho moc nevyřeší tak se do toho musí pustit příbuzní oné ztracené dívky. Souvisí tento případ nějak s tím, co kdysi uzavřeli? Najde se ztracená dívka?

Kniha mě velice bavila. Z prvních pár stránek mě až mrazilo. Ale poté se to otočilo a první polovina byla skvěle čtivá a občas jsem se i zasmála. Je totiž psaná z pohledu více osob. Od diváka Slepičky, obhájkyni Zemanové, obviněnému Sklenáři, statní zástupkyni Rabtejnovou, zaměstnankyni pošty, soudního psychologa až po soudce. Každý z nich má specifický styl vyprávění, a to mě opravdu bavilo. Také tam bylo plno právních názvu, které ovšem byli vzápětí hezky vysvětleny. Dalo se krásně nahlédnout do psychologie těchto lidí, postavy jsou tak barvitě vylíčeny, že jsem měla doslova pocit, že je znám. Samozřejmě z příběhu a vypovědí svědků, získáváme indicie k vrahovi.
Druhá polovina knihy je už vyloženě detektivní. Baví mě o trochu míň, než příběh ze soudní síně. Ale moc mě bavilo jak postavy postupně přicházeli na indicie, které nás občas měli zmást. Popravdě, každou chvilku jsem si myslela, že je vrah někdo jiný. Měla jsem asi 4 nebo 5 potencionálních pachatelů. Ovšem gradující konec, který všechny indicie spojí a vytvoří z toho jasnou neočekávanou odpověď.

18.10.2020 5 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Hodnocení 4,5⭐/5⭐

Jako vždy Robert Bryndza nezklamal!
Je to opět velmi originální, napínavé a svěží dílo. Krimi prvky jsou tam velmi zřejmé a bavili mě. Thriller byl čtivý, poutavý a často až strhující a mrazivý. Vyšetřovací dvojice Kate a Tristan byla velmi sympatická a hned jsem si je oblíbila. Příběh jsem si užila a knihu jsem měla zhltnutou po chvíli. Už od začátku jsem měla pár typů, kdo by sériový vrah mohl být, ale konec knihy mě opravdu překvapil a byl skvěle napsán. Jediná věc, co mě trochu zarážela, že v příběhu snad nebyl žádný muž heterosexuál. :D Nijak mi to sice příběh nenarušovalo, ale všeho moc škodí.

31.01.2022 5 z 5

Pasažér 23 Pasažér 23 Sebastian Fitzek

Hodnocení 4,5⭐/5⭐

Tento příběh mě velice zaujal a opravdu mě bavil. Samotný přebal knihy a zpracování je moc velmi hezké, z knihy dýchá tajemno a mořská atmosféra. Začátek příběhu nám vykresluje vyšetřovatele, který je konstantou celého příběhu. Kniha odsýpá a nejsou tam nudné části, ano občas tam jsou dialogy, které jsou trochu přebytečné ale k výplni a ucelení příběhu jsou použitelné. Konec příběhu mě dostal, celkově kniha byla báječná ale musím přiznat, že kniha Cesta domů od tohoto spisovatele mě bavila více.

21.12.2021 5 z 5

Předurčený Předurčený Benedict Jacka

Abych to nějak shrnula, není to žádná složitá četba, stránky ubíhají rychle a kniha je velmi čtivá. Má spád. Začátek byl sice trochu pomalejší ale za mě jen dobře, protože poté už akce střídala akci. Dokonce byli v knize sekce, kdy jsem se od ní nemohla odtrhnout. Popisy samotné magie a správná dávka politiky v zajímavých okruhách společnosti měla své kouzlo. Překvapilo mě, že kniha byla slovně moc hezky napsána… jazyk, slovní obraty, krásné věty, které měli občas až filozofický podtext.

První díl o mágovi Alexovi jsem si opravdu užila a doporučuji. I když samozřejmě jsem občas pociťovala nejasnosti ohledně některých postav či druhu magie, věřím, že nám tento svět v budoucích sériích vše objasní. Poodhalí tajemství, které v prvním dílu zůstává skryto.
-------------------------------------- více v záložce Recenze / Recenze na knihu Alex Verus I - Předurčený / Janča - fantasyscifisvet.com --------------------------------

05.10.2021 5 z 5

Štěstí má barvu levandule Štěstí má barvu levandule Pauline Mai

Hodnocení 3,5/5

Tento příběh je o malebném penzionu v Provenci, uprostřed rozkvetlého levandulového pole. Penzion vede starší žena, která má nehodu – vypadne z okna svého penzionu, naštěstí pád nebyl tak hrozný, jen si pár týdnů poleží v nemocnici. Těchto pár týdnů však stmelí celou rodinu do kupy a přivede naši hlavní postavu v příběhu k jinému životu. Penelope, nešťastná žena, která dostala kopačky po telefonu a výpověď v práci. Přivede jí prozatímní vedení hotelu na jiné myšlenky i na jinou životní dráhu? V hotelu jsou naštěstí jen dva hosté, takže se nemusí moc ohánět a hostům se může stoprocentně věnovat. Vznikne další přátelství nebo snad láska?

Tato kniha, tento příběh byl do jisté míry zajímaví ale bohužel až moc předvídatelný a lehce nestravitelný. Dle mého úsudku za to mohlo umělé natahování příběhu, kdyby kniha měla o sto stran méně byl by příběh stravitelnější. Je to taková letní jednohubka, to ano ale díky tolika stránkám byli občas velice nudné a zdlouhavé pasáže, které se někdy i opakovali. Ale jinak to byl příběh velice příjemný a „voňavý“ . Já osobně levanduli miluji, zaprvé díky barvě a za druhé kvůli vůni. Úplně jsem se viděla, jak trávím víkend v takovém domácím penzionu a snídám na balkoně a kam kouknu tam fialové pole plné sladké levandulové vůně. A když by mi k tomu Penelope ještě udělala své pověstné éclairs, byla bych v ráji.

07.07.2021 4 z 5

O dracích a lidech O dracích a lidech Tereza Kadečková

(SPOILER) Hodnocení 4⭐/5⭐

Tento příběh je o světě, ve kterém stvůry nebo-li bestie jsou majetkem lidí. Každá bestie musí mít řádnou dokumentaci. Pořádek udržují takzvaní lovci nebo-li kněží, kteří pracují a věří v řád, který má ve znaku okvětí lilie. Řád, který chce jen čisté a pase po měňavcích/bestiích. Členové řádu sami neví, odkud se jejich víra bere a slepě věří v bohyni, která se zjevuje jen nevyššímu z Řádu. Tuto poctu chce většina z nich, proto má řád úrovně. Všichni lovci plní bezhlavě každý úkol co mu řád udělí s vidinou postupu v žebříčku. Pro těžší úkoly musí vlastnit lepší a silnější bestie. Nejsilnější bestie v dnešní době jsou draci. Co když ale existuje rozkaz, že každý drak se musí napotkání zabít? Co se ale stane, když jeden z lovců bude chtít znát pravdu?

Už je to příliš dlouho, co světu vládli draci.

Tato kniha byla velice zajímavá, dle mě i velice originální. Moc se mi líbí, jak je kniha napsaná. Krásně se čte a doslova vás vtáhne do děje hned od první stránky. Hlavní příběhovou linii tvoří láska k rodině, proto v tomto díle je důležitá psychika postav, kterou autorka barvitě vylíčila. Trošku jsem postrádala líčení světa, a konec ač byl zajímavý byl ukončený velice rychle a občas jsem se v něm ztrácela. Nejspíš jsem čekala něco trochu jiného, každopádně úplné zakončení bylo překvapivé a podtrhlo celý děj knihy. Musím vyzdvihnout jak byla kniha vykonstruovaná a moc se mi líbil nápad ochočených bestii ve světě lidí. Navíc motivace hlavních postav a řádu byla velice zajímavá.

01.03.2021 4 z 5

A v srdci láska A v srdci láska Favel Parrett

(SPOILER) Hodnocení 4⭐/5⭐

Tento příběh je zajímaví tím, že je napsán z pohledu dvou dětí. Ve třetí osobě Luděk, který žije s babičkou ve třetím patře paneláku v Československu. A v první osobě psaná sestřenice Luďka nazývaná malá liška, která žije se svou babičkou a dědou v australském Melbourne. Kniha se odehrává v mnoha časových liniích, prostřednictvím vzpomínek obou babiček. Když totiž přijede Máňa z Melbourne na návštěvu do Československa, odkrývá nám část příběhu, který ovšem není nějak do hloubky rozvětven. I z důvodu, že pozorovatelem je právě desetiletý Luděk, který má své dětské vnímání světa. Jediná jeho starost je být neviditelný a jeho jediná touha je mít u sebe maminku, která cestuje s divadlem. Ovšem až do té doby, než mu před odjezdem teta Máňa poví příběh o Titánovi z kamene, který stále drží na ramenou oblohu a nebesa, navíc se nachází v ulicích Prahy.
V druhé části příběhu se dostává babička Eva do Melbourne, kde se opět setkává se svou sestrou Máňou. Tady se dozvídáme, jak se stalo, že jsou sestry rozděleny a jak to každá z nich vnímá. Jak moc bylo těžké když se musela Eva uvězněná ve válečném Československu dívat na její umírající rodinu? A naopak jak bylo těžké pro Máňu si sbalit celý svůj dosavadní život do kufru a zachránit se emigrací do neznáma...?

Tento příběh je o rodině za války a jejich utrap a obětování se. Ale i o dětské lásce k prarodičům a dětské nevinnosti. Jak sama autorka říká, její dílo je poklonou silným ženám. Kniha byla moc hezky napsaná a četla se rychlostí blesku. Příběh byl zajímavý i když musím přiznat, že jsem se občas v časových osách motala. Ale je to hezký rodinný příběh o těch správných hodnotách a lidské úslužnosti.

21.02.2021 4 z 5

Nezapomenutelná cesta Nezapomenutelná cesta Nicholas Sparks

Hodnocení 5⭐/5⭐
Miluji knihy od tohoto úžasného autora. Na to, že je to muž má dokonalé romantické linky, které ne vždy končí úplně tak, jak by jsme si přáli.

Tato kniha má klasicky hezky přebal a je v tvrdé vazbě. Kniha je z edice světový bestseller.

Příběh této knihy je o 17ti létem Landonovi. Je to syn známého kongresmena, Landon bral vše na lehkou váhu. Nehodlal se zatěžovat starostmi dospělých lidí. Ovšem z čista jasna se vše změní, když pozná dívku jménem Jamie Sullivanovou. Sám nečekal, že se dokáže zamilovat, natož do této dívky, dcery místního faráře. Jamie je bohužel velice vážně nemocná ale Landon se jí i přes všechny společné útrapy a nemoc nedokáže vzdát. Chce jí být oporou až do samotného konce. Nakonec jí nabídne manželství... Dokud je smrt nerozdělí.

Velice smutný ale krásný příběh. Sparks opět nezklamal! Kniha byla velice čtivá, odpočinková, lehce se četla. Postavy v příběhu byli velmi milé a sympatické. Jejich osud mě vzal za srdce a musím se přiznat, že na konci knihy ukápla i nějaká ta slza. ???? Díky tomu, že je kniha útlá jen 192 stran se děj netáhl a kniha byla opravdu rychle přečtená.

Tato kniha má i filmové zpracování pod jménem Dlouhá cesta.

03.11.2020 5 z 5

Družina zatracených Družina zatracených Jan Urban

Jedná se o epické fantasy, sice prozatím bez velké epické bitvy, ale mám pocit, že taková brzy nastane, protože se mi zdá, že se na Gambale k něčemu schyluje. Nějaké náramky byly nalezeny a nějaké teprve nalezeny budou. První díl mi připadal více pro mladistvé, ale tento díl je již dospělejší a temnější, i přes to, že družiníci jsou stále chlapci. Některé pasáže jsou až nepříjemně mrazivé a hrůzu nahánějící. První díl nám chystal půdu na tohle dlouhé putování nočních čepelí a dědiců, kteří jsou předurčení nést a chránit náramky moci. Příběh se skládá jako puzzle a hezky do sebe zapadá a odhaluje první souvislosti. Mě se příběh moc líbil a užila jsem si ho, těším se na další knihu.
-------------------------------------------------- více v záložce Recenze / Boj o náramky moci pokračuje v druhém díle plném nečekaných spojenců a temných tajemství -----------------

20.04.2023 5 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Hodnocení 3,5⭐/5⭐

Toto dílo je velmi čtivé ale bohužel, téma mě až tak nezaujalo. Zdálo se mi, že je kniha taková plytčejší alespoň ze začátku, konec už byl docela strhující. Řekla bych, že tato kniha je hlavně odkazem na naši rodnou historii. Autor dle mě chce přiblížit dnešní generaci, co si museli zažít jejích rodiče či prarodiče
a dát jim dávku státní historie. Nejvíce poukazuje právě na dva bratry a jejich loajalitu k otci a rodinnému dědictví. Také celkový pohled obyvatel vesnice, kde bratři bydlí a kde převládá strach z doby po druhé světové válce.

Shrnutí – některé věci mi tam přišli navíc a některé naopak krásně doplňovali příběh a psychiku postav. Z mého pohledu knihu hodnotím jako lepší průměr.

05.01.2022 4 z 5

Hellblazer: Vzlety a pády Hellblazer: Vzlety a pády Tom Taylor

Tomuto komiksu vévodí hlavní myšlenka… a tou je vina. Vina všeobecně na nás všechny má frustrující účinek a hlodá naše svědomí. Je to příběh o cestě neopatrného a cynického hrdiny za věčným vykoupením. Už od dětství, kdy se chtěl vytáhnout před holkou a kamarádem věděl, že magie opravdu existuje, a že jí dokáže ovládnout. Ovšem, již od toho okamžiku ho tížila vina, protože díky jeho vytahování a zaříkávání se stalo něco, kvůli čemu jeho kamaráda našli mrtvého. Navíc když k tomu přidáme fakt, že pro otce Johna Constantina by bylo nejlepší, aby jeho vlastní syn vůbec neexistoval. Proto mu jako postavě chyběla právě ta otcova ruka a vedení, jakou potřebuje každý chlapec.
------------ celou recenzi nejdete v záložce Recenze / RECENZE NA KOMIKS HELLBLAZER - VZLETY A PÁDY / Janča, fantasyscifisvet.com----------------------

07.12.2021 4 z 5

Zloděj osudů Zloděj osudů Jan Urban

Hodnocení 5⭐/5⭐

V knize najdeme intriky vrchní vrstvy, boje o moc, politiku, originální lore, mnoho významných postav – i dost těch (prozatím) méně významných. Každopádně jde vidět, že autor si chystá půdu na další díly a dává nám do podvědomí postavy a nuance, které jsou důležité pro další pokračovaní. Kniha má mnoho dějových linek, které většinou spolu moc nesouvisí, prozatím. Jsem zvědavá, zda se nakonec do sebe nějak zapletou. Tím, že je to první kniha série, tak zde nacházíme mnoho popisů. Které byli pro čtenáře a požitek z knihy nezbytné. Jak jinak bychom si bez popisu měst, světa a bohů dokázali cokoliv představit? Ovšem tím, že zde najdeme více popisu, poznání a vývoj aktuálních pohnutek, není již prostor na vývoj charakteru postav. Moc se mi líbila historie světa a také občasné verše v knize.

Určitě jsem si nezapamatovala všechny postavy a zřejmě, bych si je nezapamatovala ani kdybych to přečetla hned teď podruhé, tento fantasy svět je opravdu velice rozmanitý. Na druhou stranu, jde vidět, že autor se snaží postavy od sebe specificky odlišit ať už fyzicky či charakterově, popřípadě nějakou vadou. Celkové tempo knihy bylo pomalé a bez větší akce, což mi vyhovovalo. Autor dokáže opravdu živě popisovat a moc se mi líbí jeho styl psaní. Hezky se mi to četlo!

------------------------- celou recenzi si můžete přečíst v záložce Recenze / Co v sobě skrývá knižní poklad Věčné Mlhy - Zloděj osudů / fantasys ----------------------

02.12.2021 5 z 5

Jak se dědí tajemství Jak se dědí tajemství Barbara O'Neal (p)

Hodnocení 4,5⭐/5⭐

Moc krásný příběh, který mě opravdu bavil a zažívala jsem zklamání i nadšení spolu s hlavní hrdinkou. Také tam byl hezky vykreslená její vášeň pro jídlo a jeho chutě. Děj je velice originální a spojený s nevšedním rozhodnutím nové majitelky. Atmosféra panství a anglické šlechty mě pohltila hned co poprvé Olivie vstoupila do domu. Bavilo mě pátrání po historii panství a celkově mě nadchlo místo, které má takovou historii. Dokázala jsem si úplně přesně představit, jak Rosemere Priory (panství) vypadá, autorka to uměla moc hezky vykreslit, a to bylo největší plus této knihy. Samozřejmě i romantická linka tam nechyběla a byla tak akorát, nic neuvěřitelného se nekonalo.

Dle mě dědictví, a nejen to majetnické je nádherná věc, každý obraz či fotka našeho předka nás fascinuje. Tedy alespoň já to tak mám. Moc se mi líbí představa, že bych našla nějaké sídlo, kde žila po staletí má rodina a ukrývají se v ní různé tajemství a já bych je mohla odhalit a poznat své předky a jejich životy.

Knihu hodnotím opravdu dobře a určitě bych ji doporučila.

16.11.2021 5 z 5

Klíč Klíč Kathryn Hughes

Hodnocení 4,5⭐/5⭐

Abych řekla pravdu, po knize jsem sáhla díky jejímu krásnému přebalu, který mě hned na první pohled oslovil.

Tato kniha nám přináší velice osobitý náhled do prostředí psychiatrické léčebny a na každodenní rutinu zaměstnanců a pacientů. Velice na mě zapůsobila schopnost autorky vykreslit jednotlivé postavy a postupně odkrývat jejich charakter. Kniha se moc dobře četla (díky krátkým kapitolám a čtivosti příběhu) a osudy jednotlivých postav se hezky vyvíjeli.

Moc se mi líbili prolínající se dvě časové období – zajímavá spletitost obou příběhu, které měli souvislost s rodinou. Setkáváme se zde i s léčebnými metodami, zda jsou humánní o tom bychom mohli diskutovat, jenže když mají kladné výsledky, člověk se naučí přehlížet ledasco.

I přesto, že se většina děje odehrává v psychiatrické léčebně, nebyl příběh depresivní či manický. Byla to dojemná kniha se zajímavou zápletkou a překvapivým finálním rozuzlením. Velké plus celé knihy, je prvních pár stran, které čtenáře velmi navnadí a zaujmou jeho pozornost.

Kniha se mi líbila, určitě ji doporučuji. Ovšem snesla bych, kdyby byla atmosféra ještě více emotivnější a klidně i trochu děsivější.

05.11.2021 5 z 5

Knihkupectví ztrát a nálezů Knihkupectví ztrát a nálezů Susan Wiggs

Hodnocení 4⭐/5⭐

Tento příběh mě velice bavil! Četl se skvěle, prostředí knihy bylo velice zajímavé a námět romantický a plný něhy k starší populaci. Co se mi moc nezdálo byla málo vyhrocená citová ztráta z přítele a milence – přeci jenom byli spolu řadu let, a i když jejich vztah nebyl idylický, určitě jí na něm záleželo. Tuto ztrátu ale naprosto zastřela ztráta matky a ztráta životní stability a jistoty. Velice se mi na příběhu líbila historie budovy a rodiny, kterou v knize pomalu odhalovali s pomocí nálezů ve zdech a sklepech. Také historické předměty, které Natalii nacházela a nalézala jejich pravé majitelé byla zajímavé zpestření příběhu. Celá kniha má vesměs jen kladné postavy, a to bylo velice milé. Co se mi moc líbilo byla výrazná láska ke knihám, doslova to z knihy vyzařovalo a byli tam skvělé odkazy na plno zajímavých knih. Romance a její zápletka byla docela předvídatelná ale ucelená a líbila se mi. Tato kniha byla plná ztrát a nálezů, a nakonec i její ztracené srdce někdo nalezl. Je to spíš odpočinková četba, která je plná naděje a lásky k rodině a okolí. Navíc nás nabádá k zamyšlení ohledně starých dobrých knihkupectví, které krachují díky novým online obchodům.

Jediné výrazné minus je obálka knihy. Naprosto dokonale si dokážu představit tu rozdílnost či různorodost střetu moderního světa a historické budovy v niž je staré knihkupectví, jak by mohla obálka krásně a lákavě vypadat. Tato je taková nezajímavá a nic prakticky neprozrazuje.

17.08.2021 4 z 5

Ukradený příběh Ukradený příběh Elizabeth Coleman

Hodnocení 3,5⭐/5⭐

Vanessu opustil manžel, který se zapletl s jejich manželskou poradkyní. Dva kluci a dům jí zůstal, proto musela její šedesátiletá rozpustilá matka jít bydlet k nim a pomáhat dceři s hypotékou. Aby se Vanessa oprostila od bolesti ze ztráty člověka, který měl vždy stát při ní vrhne se do psaní příběhu o pravé romanci. Po roce života a nočním psaní, Vannesa dokončuje příběh. Je nadšená a svůj zamilovaný román posílá do nakladatelství, které vydává i její oblíbenou a světoznámou autorku. Po pár trýznivých týdnech, přijde odmítavá odpověď. Za pár měsíců je ovšem nemile překvapena, když na autogramiádě oblíbené autorky se předčítá její vlastní román. Vannesa se pustí do boje, proti plagiátorství svého díla… najde toho správného právníka? A co když přijdou rovnou dva?

Abych byla upřímná tato kniha mi trochu připomínala styl harlekýnek. Tím ovšem neříkám, že to bylo špatné. Musím uznat, že už i dle anotace mi přišel příběh velice originální a v důsledku to byl opravdu dobrý a zábavný kousek. Četlo se to výborně a bylo to napsáno velice lidsky. Trochu mi vadilo, že se v knize neskloňovalo jméno Natálie. (např.: Craigu, řekni to Natalie.) Párkrát sem se tam s tím setkala a pořád jsem si nebyla jistá, zda je to chyba či je to tak napsáno úmyslně. Také hlavní postava – Vannesa mi přišla až moc naivní a kolikrát jsem si říkala, že se stará úplně o bezvýznamné věci a ty důležité jdou mimo ní. Ovšem tak to v životě občas bývá, že jo. To, že je příběh vyprávěn skrz tři osoby se mi moc líbilo, odhalovalo to minulost postav a život mimo hlavní hrdinku, což mi právníky velice přiblížilo. Tento příběh je hlavně o romanci a také rodině, její případ plagiátorství tam bohužel docela zanikal.

10.03.2021 4 z 5

Pozvala mě dál Pozvala mě dál Lucy Clarke

Hodnocení 5⭐/5⭐

Tento příběh je o spisovatelce Elle Fieldingové, která se rozhodne pronajmout svůj krásný dům na útesu přes službu airbnb. Když Elle přijede z Francie, vchází do bytu s pocitem, že host je ona. Zdá se jí, že je něco jinak – atmosféra domu se změnila. Dům je však na první pohled v pořádku, čistě uklizený a nezničený. Její velká představivost jí ovšem nedá spát a pomalu si skládá střípek ke střípku. Rozbité těžítko, které bylo zamčeno v pracovně. Vyškrábaný vzkaz na noze psacího stolu. A ten samý vzkaz v několika výtiscích její knihy – LHÁŘKA. V neposlední řadě, napsaný vzkaz na zamlžené okenní tabuli - „Jsem v tvém domě.“
Elle začíná ovládat strach a panika a domov se pro ni stává pastí. Někdo odemkl minulost a ona sama mu dala klíč.
Její nejbližší osoba jí tvrdí, že se to děje jen v její hlavě. Je to pravda? Všechno si to jen vyfantazírovala?

Tato kniha je velice zajímavě napsaná, většina příběhu se odehrává z pohledu spisovatelky Elle. Je však proložena krátkými úseky z pohledu návštěvníka, co si dům pronajal. Také jsou tam flashbacky do minulosti Elle, v které je dost skryto. Knihy byla velice zajímavá a moc hezky se četla. Byla napínavá a držela mě v neustálém tempu. Kniha se hodně zabývá psychologii hlavní postavy, sama neví, zda se tu odehrává jen v její fantasii. Také si mi moc líbili spisovatelské rady s každou další kapitolou. Velice zajímavý nápad. Autorka vyvolává v čtenáři napětí a poskytuje více různých vodítek, aby vás zmátla. Kvalitní psychothriller, který mě opravdu zaujal a ráda si ho přečtu znovu.

07.12.2020 5 z 5

Písek Písek Hugh Howey

Hodnocení 4,5⭐/5⭐

Moc děkujeme e-shopu booktook , který nám zaslal tuto knihu v rámci spolupráce k recenzi. Jsme opravdu vděční za tak skvělý kousek do naší knihovny.

Kniha má krásný přebal a je v pevné vazbě. Stránky jsou s velice kvalitního papíru. Kniha je z edice světový bestseller.

Nyní Vám řeknu tento příběh. Než se do něj vnoříte, pořádně se nadechněte – může to byt naposledy. Na starý svět se sype tuny a tuny písku. Je doslova zasypán. Nový svět nyní existuje jen na vršcích pohyblivých dun. Silný vítr denodenně zasypává vše pískem, který je všudypřítomný. Čtveřice sourozenců se pokouší dát dohromady svou rodinu. Jejich otec pracoval jako písečný potápěč, byl jeden z těch, kdo z hlubin pouště přináší pozůstatky starého světa. Lidem jedině tohle pomáhá přežít, nebo si aspoň něco vydělat. Ovšem otec zmizel a své děti nechal na pospas světu, které nejspíš brzy taky zmizí.

Při čtení této knihy jsem doslova cítila písek mezi zuby a tíhu se nadechnout. Do knihy jsem se okamžitě vžila a vlastně vůbec nevadilo, že kniha je popsaná hned z pohledu pěti lidí. (sourozenců+matky) Každý měl svůj příběh, svůj osud. Vše do sebe hezky zapadalo. Osudy sourozenců byli moc hezky napsané a techniky potápění dokonale popsané. Připadala jsem si jako bych se potápěla já sama. Kapitoly byli krátké a čtivé. Každá kapitola nese jiný název. V knize je 58 kapitol, rozdělených do pěti částí. Námět knihy má velký potenciál, který byl hezky využitý. Ale myslím, že by byla velká škoda skončit jen u jedné knihy.

„Pravdu nemůžete zahrabat navždy.“

27.09.2020 4 z 5

Húrinovy děti Húrinovy děti J. R. R. Tolkien

Božská tragédie! Musím přiznat, že prvních pár stránek jsem měla poněkud smíšené pocity. Mnoho jmen a mnoho míst mě pletlo a těžce se mi to četlo. Začátek knihy mi trval strašně dlouho (cca měsíc), potom ovšem nastal zlom. Příběh mě tolik vtáhl do děje, že jsem nemohla knihu dát z ruky. (dočteno za necelé dva dny). Střídal se ve mě pocit překvapení, zoufalství a nakonec smutek. Túrin se nedokáže vzepřít svému osudu, ať se snaží jak chce. Kniha je plná emocí, trpkých zvratů kdy jako čtenář jsem zůstala jen zaražená. Tak moc se sžijete s postavami, že jsem je občas doslova nenáviděla a na druhou stranu je litovala a chápala. Je to opravdu silný příběh.

Anotace:
Margot, první Temný pán sídlil v pevnosti Angband na severu. Tragédie Túrina a jeho sestry Niënor se odehrávala ve stínu strachu z Angbandu, za války, kterou Morgoth vedl proti elfům.
Krátký a strastiplný život sourozenců ovládá živelná nenávist, kterou k nim choval Morgoth jako k dětem Húrina. Muže, který se mu odvážil vzdorovat a vysmát se mu do obličeje.
Do tohoto příběhu plného dobývání, útěků, lesních skrýší, pronásledování a vytrvalého odporu tváří v tvář stále menší naději vstupují Temný pán a drak Glaurung v děsivě hmatatelné podobě. Zlovolně Glaurung manipuluje osudy Túrina a Niënor pomocí ďábelský vychytralých lží a úkladů, dokud se Morgothovy kletba nenaplní.

Tuto knihu určitě doporučuji!!!

07.07.2020 5 z 5