Jacck Jacck komentáře u knih

Dějiny zemí Koruny české I. Dějiny zemí Koruny české I. Vratislav Vaníček

Perfektní kniha (i s druhým dílem) pro lidi jako já, kteří na střední škole nesnášeli dějepis, a na stará kolena si chtějí doplnit vzdělání. Ideální číst to třeba s Vondruškou.

05.08.2017 5 z 5

Oko světa Oko světa Robert Jordan (p)

Hodnocení celé série. Jordanovo kolo času je nejspíš nejrozsáhlejší série, jakou jsem ve svém životě přečetl. Na počet stran je rozsáhlejší než Malaz. Četl jsem to asi 2 roky. Vždy 2 díly, pauza pár měsíců, 2 díly atd. Ze začátku se to rozjede jako fantastická série a prvních asi 5-6 dílů je výborných. Pak Jordanovi začne lehce docházet dech a knihy cca 7-10 jsou trochu hluché. Bohužel Jordan zemřel před dokončením série, ještě před smrtí však přenechal podrobné instrukce k dokončení cyklu Brandonu Sandersonovi, který si na tom vlastně udělal jméno. Poslední kniha celého cyklu (Paměť světla) ještě není tuším přeložena do češtiny, ale četl jsem ji anglicky a Sanderson odvedl fantastický kus práce. Změna autora není skoro poznat a pokud ano, tak k lepšímu. Celý příběh a celý svět je epický a svou zápletkou trochu připomíná Pána prstenů. Mágové v minulosti experimentovali a prokopali se skrze realitu, kde narazili na Temného. Muži díky tomu ztratili schopnost magie a magie zůstala pouze ženám, proto jsou pouze čarodějky. Co je na celém cyklu trochu iritující jsou nekonečně detailní popisy oblečení všech postav a taky některé hlavní hrdinky. Za celou sérii dám 4 hvězdy, přičemž platí, že za díly 1-6, 11-14 bych dal hvězd 5

04.08.2017 4 z 5

Tříska v božím oku 1 - Džin v láhvi Tříska v božím oku 1 - Džin v láhvi Larry Niven

Nechápu tyto praktiky českých vydavatelství dělit knihy do několika dílů. V angličtině je to pouze jedna kniha - Tříska v božím oku. Je to výborné scifi o prvním kontaktu lidí s jinou mimozemskou civilizací. Ta civilizace ukrývá ve své historii temné tajemství, které souvisí s jejich biologií, a které lidem nechtějí prozradit.

04.08.2017 5 z 5

Devět princů Amberu Devět princů Amberu Roger Zelazny

Celá tato série je naprosto pohodová oddechová fantasy v naprosto originálním světě. Celá série začne nenápadně, kdy se hlavní protagonista probudí v nemocnici se ztrátou paměti, a pak se začnou dít věci. Celých 10 dílů série jsem přelouskal asi za 2 týdny, jak dobře se to četlo :-)

04.08.2017 5 z 5

Neuroimunita Neuroimunita Michal Schwartz

Informace v této knížce jsou velice zajímavé a týkají se neuroimunologie, tj. vzájemného vztahu mezi imunitou a funkcí mozku. Schwarztová je neurobioložka, která provádí výzkumy na myších. Např. vezme myši zdravé a myši s deficitem imunity a ukáže, že myši s deficitem imunity mají horší pamět, hůř zvládají stres. Když jim provede transplantace kostní dřeně a tak jim navrátí imunitu, tak se tyto věci zlepší. Nebo provede myším transfuzi krve od starých mladým a opačně a ukáže, co to dělá s mozkem. Popis takových experimentů je obsahem knihy. Na knížce mi vadí, že těch informací neobsahuje zas tolik, je to pár krátkých kapitol, které jsou nafouknuté a opakují informace. Taky mi vadí vychloubání autory - "naše výzkumná skupina", "můj PGS student, který teď pracuje na Harvardu...". Celá ta kniha je představením výzkumu této autorky a je dost tématicky limitovaná, postrádá širší záběr, výzkumy se týkají myší, jiné poznatky než své vlastní z daného oboru autorka vůbec neřeší. Knihu bych asi doporučil těm, co mají nějakým způsobem k tématu blízko a zajímá je lidský mozek. 4 hvězdičky dám kvůli tomu, že kniha obsahuje opravdu zajímavé informace, které ještě nejsou známy ani mezi lékaři (jedná se výzkum zatím ve fázi zvířat)

03.08.2017 4 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Je těžké pro mě hodnotit tuto knihu, protože jsme ji četl jako náctiletý. Tenkrát se mi moc líbila - nejen dramatický příběh zoufalé lásky (či spíš posedlosti) hlavního hrdiny, ale taky spousta hezkých popisů přírody, filosofické myšlenky. Z dnešního pohledu samozřejmě vidím, že Werther byl patetický ufňukánek, co se nedokázal smířit s tím, že jej odmítla dívka, do které se zamiloval, a polovinu knihy strávil sebelitováním. Tuto knihu asi pochopí jen ti, co byli někdy v životě nešťastně zamilovaní. Pro Goetha se jedná o částečnou autobiografii.

03.08.2017 5 z 5

Bez svědomí Bez svědomí Robert D. Hare

Kniha o psychopatech mezi námi. Psychopata si lze představit jako sociálního predátora, který druhé lidi využívá jako svou kořist a nebere si žádné servítky ani ohledy na tom, zda jim ublíží. O psychopatech se říká, že nemají svědomí. Hloupí psychopati končí za mřížemi s diagnozou disociální porucha osobnosti, inteligentní psychopati se naučí kamuflovat jako chameleoni a díky svému "drajvu" a touze po moci to často dotáhnou do mocenských pozic - mezi manažery, právníky, lékaře či do politiky. Robert Hare je jedním ze světových expertů na psychopaty a napsal už několik knih, je autor PCL (psychopathy checklist) - diagnostického nástroje, který se používá ve vězení k diagnostice psychopatie

02.08.2017 5 z 5

Takzvané zlo Takzvané zlo Konrad Lorenz

Jedna z nejlepších knih o agresi vůbec. Agrese není nic čistě lidského, vyskytuje se stejně tak v říší zvířat - ať už jako vnitrodruhová či mezidruhová agrese.

Osm smrtelných hříchů civilizace Osm smrtelných hříchů civilizace Konrad Lorenz

jasné doporučení všem, kdo se zajímají o to, kam kráčí naše moderní civilizace. 8 smrtelných hříchů je popsáno v záhlaví.

Otisky božích prstů Otisky božích prstů Graham Hancock

Novodobý Däniken, který se snaží dokázat existenci vyspělé civilizace, která tu byla před 10-ti tisíci lety. Je to podobné jako ancient aliens, avšak bez alienů. Pokud chcete vědět o čem to asi je, tak si s ním pusťte vide na ytb. Je docela zábavné číst to jako scifi. Je to podobné jako třeba Součkovo Tušení stínů a Tušení souvislostí

30.07.2017 4 z 5

Navěky nerozhodnuto. Úvod do logiky a zábavný průvodce ke Gödelovým objevům Navěky nerozhodnuto. Úvod do logiky a zábavný průvodce ke Gödelovým objevům Raymond Merrill Smullyan

Populární úvod do logiky, který se od základních logických paradoxů (paradox lháře atd) dostane až ke Gödelovým větám o neúplnosti

30.07.2017 5 z 5

Tkáň života. Nová syntéza mysli a hmoty Tkáň života. Nová syntéza mysli a hmoty Fritjof Capra

Fritjof Capra popularizuje oblasti vědy, které nejsou příliš často popularizované - teorii systémů, komplexity, sebeutváření (autopoiesis), disipativních struktur, kybernetiky, sítí a jejich role při formaci vědomí. Dobře napsaná a stimulující kniha

Boží blud Boží blud Richard Dawkins

Zdrcující kritika náboženství, kterou by si měl přečíst každý věřící člověk. Jak už však píše někdo níž. Dawkins částečně buší do slaměného panáka. Kritizuje pouze primitivní organizované formy náboženství s jejich slepou vírou, dogmaty, církvemi, touhou po moci, válkama, inkvizicí, fanatismem atd, a vůbec se nedotýká osobních prožitků náboženské povahy.

Sobecký gen Sobecký gen Richard Dawkins

My lidé s celou svou psychologickou nadstavbou jsme pouhá vehikula, která slouží genům s sebereplikaci...

Tak pravil Zarathustra Tak pravil Zarathustra Friedrich Nietzsche

Na Nietzchem nejvíc obdivuju jeho básnický dar jazyka. Pokud jde o jeho filosofii a myšlenky, tak mám pocit jakobych četl génia na hranici či už za hranicí šílenství.

30.07.2017 3 z 5

vykradený Krišnamurti a jiní duchovní autoři. Dokonce i jméno si milý Ulrich Tolle vypůjčil od Mistra Eckharta (středověký mystik). Nemyslím si že jeho metoda "buď v přítomném okamžiku" bude na někoho dlouhodobě fungovat. jistě, když to člověk přečte poprvé, tak jej to stimuluje a chvíli to vypadá zajímavě. Odložte však knihu a za měsíc budete tam kde jste byli, pokud se tedy nebudete stimuovat další četbou Tolleho nebo webů o něm. Navíc milý Ulrich si z duchovna udělal solidní byznys, stačí se podívat na jeho web, kde se platí za zaregistrování, jeho přednášky stojí tisíce euro. K čemu asi tak osvícený guru bez ega potřebuje tolik peněz a majetků? Přečtěte si raději něco od Krišnamurtiho, kde se Ulrich stejně docela dost inspiroval.
Dám 3 hvězdy, protože pro určité lidi tato kniha může znamenat určitý vstup do duchovna a je dobře napsaná a některé myšlenky (i když je Ulrich ukradl) nejsou špatné. Nemyslím si však, že Ulrich je osvícený. Buď klame sebe a tím i druhé, nebo zcela cynicky klame jen ty druhé za účelem zisku.

29.07.2017 3 z 5

Gateway Gateway Frederik George Pohl Jr.

celá série Heechee byla vcelku kvalitní scifárna. Ale jedna hvězda musí dolů za ty psychoterapeutické pasáže s robotem-Freudem.

28.07.2017 4 z 5

Duna Duna Frank Herbert

planeta Arakis, pod jejímiž dunami se prohání přerostlí olgojové chorchojové, žijí v ní Fremeni inspirovaní berbery a islámem. A jako na potvoru je to jediná planeta ve Vesmíru, kde lze těžit koření, které pohání vesmírné lodi a krom toho působí jako LSD a barví oči do modra. Galaktické šlechtické rody Atreidů a Harkonnenů na planetě soupeří o nadvládu nad kořením. Krutý baron Harkonnen se vznáší na svých suspenzorech.... jeden z vrcholů scifi.

Bídníci Bídníci Victor Hugo

tyto klasiky mají něco do sebe. Romantický román, kde je všechno přepáleno do černobíla - klaďas Jean Valjean, přísný Javert, lidské hyeny Thénardierovi, čistá láska Cosetty a Maria. Je to skvěle napsaná pohádka pro dospělé, navíc odehrávající se ve Francii na počátku 19. století, kdy začínala industrializace

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Kniha není napsaná moc dobře, ale vyváží to svým obsahem. Po jejím přečtení se na les a stromy budete dívat jinak. Sice se nemůžu ubránit dojmu, že autor docela často stromy antropomorfisuje, tj. promítá do nich lidské vlastnosti a chování a píše o nich téměř jako by měly emoce. Na druhou stranu je tam i spousta ověřitelných vědeckých informací - že stromy komunikují obrovským systémem podzemních hub atd. Dozvíte se, že buky a duby vykvétají jednou za 4-5 let a v té době jsou nejzranitelnější. Dozvíte se, jak se stromy rozmnožují, jak si synchronizují květení napříč. lesem, jak se starají o sebe navzájem a půjčují si živiny v rámci stejného druhu. Doporučeno pro všechno milovníky lesa a stromů.