Jacck Jacck komentáře u knih

Mistr Eckhart a středověká mystika Mistr Eckhart a středověká mystika Jan Sokol

Výborná kniha asi od asi nejhlubšího myslitele křesťanství od dob samotného Krista, myslitele pokud jde o hloubku myšlenek v rámci křesťanství dodnes nepřekonaného. Mistr Eckhart byl duchovně osvícený jedinec, podobně jako Buddha, Kristus, Krišnamurti, Ramana Mahariši, Džaláluddín Rumí. Vygooglujte si třeba "Traktát o odloučenosti", pokud chcete zjistit, o čem je jeho dílo. Je to o tom oprostit a očistit duši od všeho vnějšího, a jen v té oproštěné čistotě a nevinnosti se v duši rodí Bůh.

21.07.2017 5 z 5

Volnost, která neví Volnost, která neví Jiddu Krišnamurtí

Jsem dlouhodobý student Krišnamurtiho učení. Krišnamurti je jedním mála tzv. guru, který skutečně mohl být osvícený podobně jako třeba Buddha, Kristus atd. Za ta léta jsem toho od něj spoustu přečetl a spoustu i přeložil. Tato jeho knížečka je považována za vstup či seznámení se s jeho učením. Nejsem schopen se vyjádřit ke kvalitě překladu, protože jeho díla jsem četl vždy jen anglicky a kvalita spousty jeho překladů mi přišla pochybná. "Freedom from the known" je přeloženo jako Volnost, která neví. Toto už je na můj vkus docela volný překlad, na druhou stranu chápu, že přeložit to doslovně by neznělo moc dobře. Každopádně doporučuju každému se zájmem o duchovno, a nejen toto, ale cokoliv od Krišnamurtiho

21.07.2017 5 z 5

První díl byl pro mne obtížná četba. Četl jsem to s googlem po ruce, abych vyhledával reálie té doby, které mi byly neznámé. V tomto ohledu to splnilo svůj účel, tj. vzdělal jsem se a nyní mám v hlavě konkrétní obrázek oné historické epochy a aktérů té doby. Bavil jsem se u toho? Nijak zvlášť. Děj to má takový obyčejný, postavy mi taky nepřišly moc zajímavé. Není to odpočinková četba, ale rozhodně to stojí za přečtení kvůli vykreslení reálií té doby.

Město a hvězdy Město a hvězdy Arthur Charles Clarke

Jedna z nejlepších scifi knih vůbec. Pro mě osobně to bylo mé první setkání se scifi někdy v 90. letech a pak jsem přečetl prakticky vše od Clarka. Nedávno jsem si knihu přečetl znovu, abych zjistil, nakolik je skutečně dobrá a nakolik pracuje nostalgie. A ta kniha je fakt dobrá. Nesmírně imaginativní vize lidské společnosti miliardu let v budoucnosti, lidí chycených uvnitř města hojnosti Diasparu. Kniha vypráví o úniku z toho města a objevování toho, co se stalo se zbytkem lidstva v galaxii.

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Odstraňte z toho sex, násilí, projekce autorova sadismu a zůstane vám Ordinace v růžové zahradě

20.07.2017

Temná věž Temná věž Stephen King

Nebylo to špatné, nenudil jsem se, ale bylo toho moc a ten setting mi tak uplně nesedl

Utekl jsem z Osvětimi Utekl jsem z Osvětimi Rudolf Vrba

toto je prostě mazec, to by měla být povinná četba na všech středních školách. Čte se to jedním dechem jak najnapínavější thriller a děsivé je to, že je to skutečnost

Zápisky z podzemí Zápisky z podzemí Fjodor Michajlovič Dostojevskij

hlavní anti-hrdina má snad všechny duševní nemoci co existují

Bratři Karamazovi Bratři Karamazovi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Dostojevského magnum opus, úžasný filosoficko-psychologický román, kde bratři Karamazovi symbolizují různé stránky duše člověka. Asi jedna z nejlepších knih, jaké jsem četl

20.07.2017 5 z 5

Oheň nad Hlubinou I: Pád Straumli Oheň nad Hlubinou I: Pád Straumli Vernor Steffen Vinge

Je to klasická space opera, tj. dobrodružná zápletka ve vesmíru. Galaxie je tu rozdělena do několika zón a v každé zoně fungují trochu jinak fyzikální zákony, směrem k okraji galaxie je možné nadsvětelné cestování, hyperinteligentní umělé inteligence, směrem k jádru galaxie se vše zpomaluje. Pár kolonizátorů z lidské planety Straumli objeví prastarý archiv a vypustí na galaxii malevolentní inteligenci, předtím však ještě vystřelí raketu, která odnese do kosmu obranu proti té inteligenci. Zápletka má pak strukturu Pána prstenů, kdy Zlo honí po galaxii malou kosmickou loď, která ztroskotala v hlubinách pomalé nemyslící zony na středověké planetě obývané exotickou rasou mimozemšťanů. Děj se pak střídavě odehrává v kosmické lodi a na té středověké planetě. Celá kniha je dost originální a dost poutavě napsaná, takže po celou dobu nenudí.

Sníh Sníh Neal Stephenson

Je to zvláštní kniha, která mne nejrpve vtáhla do svého cyberpunkového světa. Je neuvěřitelné, co se autorovi podařilo na začátku 90. let předpovědět ohledně internetu a jeho vývoje. Něco už se naplnilo, něco se teprve naplňuje (virtuální realita). Na druhou stranu mi na knize trochu vadilo bizarní míchání sumerské mytologie, neurolingvistického programování a virologie. Z vědeckého hlediska z toho vznikl nesmyslný mišmaš. Takže celkově je dílo směsicí geniálního vizionářství s nevěrohodnou mytologií. Trochu zvláštní je taky příběh. Celá kniha působí jako parodie na akční filmy a nechybí jí výborný ironický černý humor, včetně téměř komiksového hlavního padoucha. Celkově se jednalo o velmi zábavnou knihu.

12.07.2017 4 z 5