Jacck Jacck komentáře u knih

Přímá stezka Přímá stezka Květoslav Minařík

autory duchovna (a tím i duchovní literaturu) si sám pro sebe dělím na 3 úrovně - špička (autoři, které považuju za hluboké a osvícené), brak (povrchní pseudoduchovno, popř. podvodníčky, New Age atd), a pak něco mezi.

Za špici považuju Krišnamurti, Ramana Mahariši, Buddha, Kristus, Meister Eckhart, Tao Te ting, Bhagavadgita, Hui Hai, Huang Po, Adžán Čá

Za odpad považuju Tolle, Ruiz, Deepak Chopra, Dušek, Mooji, Osho, Praphupada, Chinmoy...

a pak je něco mezi, kam si zařazuju autory, kteří nejsou uplně povrchní, kteří spatřili nebo vytušili správný směr, ale kteří nejhlubší vhled ještě postrádají. Sem bych zařadil Minaříka, Eduarda Tomáše, Grofa, Bruntona, Dalajlámu, Wattse....

Minařík se domnívá, že existuje nějaká duchovní stezka. Ve skutečností naše já, cíl i stezka k němu vedoucí jsou jedno a to samé. Proto např. Krišnamurti říká, že pravda je územím bez cest, tj. žádná stezka k ní nevede. Minařík jistě nebyl povrchní, ale nebyl ani osvícený. Spatřil záblesk pravdy, ale pořád kráčel v lese iluzí.

15.08.2017 3 z 5

Čtyři dohody Čtyři dohody Don Miguel Ruiz (p)

triviální mix self-help psychologie s povrchním pop-duchovnem v hávu toltécké moudrosti. 4 triviální věty nafouknuté do velikosti knihy.

15.08.2017 1 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

čteno až v dospělosti. Osobně moc nechápu, proč je tato kniha plná triviálních myšlenek a dialogů a považována za jakési hluboké dílo. Jednu hvězdičku navíc dávám za to, že kniha byla tak krátká :-)

15.08.2017 2 z 5

Selhání kapitalismu volného trhu a ekonomický úpadek západu: Cesta k nové světové ekonomice Selhání kapitalismu volného trhu a ekonomický úpadek západu: Cesta k nové světové ekonomice Paul Craig Roberts

Paul Craig Roberts je ruský troll, jehož posláním je šířit na Západě blbé nálady. Celá kniha je převlečená marxistická kritika kapitalismu. Na druhé straně zkuste si vygooglovat jména autora v souvislosti s Putinem a Ruskem nebo si přečíst jeho blog. Nebudete se stačit divit, jak tento "kritik", co nenechá na Západě nitku suchou, nekriticky zbožňuje Putina a jeho režim. Touto politickou agitkou se Paul Craig Roberts a celá tato kniha stávají vysoce nedůvěryhodnými. I když kniha obsahuje některé reálné problémy, tak ty problémy jsou zveličeny, desinterpretovány. Je jasný tlak na rozložení EU a další věci typické pro ruské propagandistické trolly. Z důvodu této naprosté nedůvěryhodnosti autora v mých očích hodnotím jako odpad.

15.08.2017 odpad!

Zima přichází: Proč je nutné zastavit Vladimira Putina Zima přichází: Proč je nutné zastavit Vladimira Putina Garry Kasparov (p)

Kasparovovo varování Západu před mafiánských režimem v Rusku.
Kasparov je nejen dobrý šachista, ale dobře rozumí tomu, co se v Rusku děje. Ne islámský terorismus, ne Severní Korea, ale Rusko je tou největší hrozbou pro celý Západ.

15.08.2017 5 z 5

Tibetská kniha mrtvých Tibetská kniha mrtvých Mistr Padmasambhava

Brak, tím myslím celou tu nauku. Stejně jako u nás se na skutečné duchovní jádro křesťanství nabalilo v průběhu věku spousta balastu v podobě církve, legend, zázraků, svatých atd., tak to samé se stalo budhismu. Na původní buddhovu nauku o osvobození se nabalilo spousta pohádek, mýtů, legend, uctívání. Tyto pohádky o tom, co se děje s duší po smrti, patří dle mého k tomuto typu iluzí. Žádná reinkarnace není. Kdo se jednou dostane za hranice ega, tak pochopí, že ego je závoj mája vytvořený hmotou (mozkem) a že je produktem okolí a podmínění. Za egem se nachází Život a ten Život je inkarnovaný všude a ve všem a po všechny časy. V tomto Životě se nachází nesmrtelnost. Co by se asi tak inkarnovalo? Naše osobnost? Naše vzpomínky? Naše hříchy? To jsou jen iluze, které si ego vytvořilo v touze po pokračování sebe sama. Pokud je však ego neskutečné, iluzorní, tak co by se mělo inkarnovat?

10.08.2017 2 z 5

Učení Učení Šrí Ramana Mahariši

Advaita aneb nauka o nepodvojnosti. Nehledejte venku, ale zůstaňte klidní. V tomto klidu se mysl automaticky vrátí ke svému zdroji. Jakmile se tam vrátí, je ztracena a najednou žádná mysl neexistuje. Už nehledá světlo a moudrost jinde.

10.08.2017 5 z 5

Putinovi agenti: Jak ruští špioni kradou naše tajemství Putinovi agenti: Jak ruští špioni kradou naše tajemství Ondřej Kundra

kniha v současnosti vysoce aktuální. Pomůže pochopit, co se aktuálně ve světě děje. Rusko vede psychologickou válku proti Západu. Korumpování politiků (Zeman, Klaus a další agenti), korumpování najatých novinářů, webové brigády tzv. trollů v diskuzích po celém internetu, desinformační weby a blogy. Abych citoval šéfa BIS Michala Koudelku, tak cílem ruské propagandy a desinformace je "ovlivňování nálad široké veřejnosti, neustále vyvolávání pocitů, že všechno je jinak, že za vším je něco nekalého, demokracie je slabá, západní společnost v čele s EU a NATO prolezlé korupcí a byrokracií a tak dále. Cílem je zahlcení veřejného prostoru spoustou informačního balastu, který běžným občanům má sebrat pevnou půdu pod nohama. Nic není jisté, existují alternativní pravdy… Na reálný základ se pověsí nebezpečná dezinformace, takže pro laika je zpráva věrohodná."
Rusko mistrně využívá uprchlické krize k rozkládání EU, létá vede subverzní podrývací kampaň proti EU

Pokud vás zajímají prakticky ruských tajných služeb v psychologické válce proti západu, tak si pusťte na ytb vynikající videa s Yuri Bezmenovem, což je přeběhlík z KGB, který létá pracoval jako desinformační expert pro Ria Novosti (předchůdce dnešní RT). Rusko je s námi dnes ve válce a jeho psychologická válka na značnou část občanů docela dobře funguje. Výsledkem takové psychologické války je třeba zvolení Trumpa, což de fact ochromilo a paralyzovalo USA. Takže bych to rozhodně nepodceňoval.

10.08.2017 4 z 5

Strom v lese Strom v lese Adžán Čá

Duchovní literatura je plná braku. Adžán Čá je jeden z drahokamů v kupce toho braku.

"Mnozí z těch, kteří mne přicházejí navštívit, mají ve společnosti vysoké postavení. Jsou mezi nimi obchodníci, učitelé, různí technici i vládní úředníci. Jejich mysl je plná různých názorů na různé věci. Jsou příliš chytří na to, aby naslouchali druhým.
Je to podobné sklenici vody. Pokud je sklenice naplněna špinavou vodou, je k ničemu. Až když vylijeme onu starou vodu, sklenice může být užitečná. Proto musíte i vy vyprázdnit svou mysl od názorů; teprve pak budete schopni vidět. Naše praxe totiž překračuje chytrost i hloupost. Dokud si myslíte, že jste chytří, bohatí, důležití, nebo odborníci na buddhismus, pak si zakrýváte pravdu o ne-jáství. Vše, co uvidíte, bude „já“ a „moje“. Ale celý buddhismus je o tom, jak své „já“ nechat být.
Kdo je příliš chytrý, nikdy se ničemu nenaučí. Proto se nejdříve musíte zbavit té své chytrosti – vyprázdnit tu svou „sklenici“."

10.08.2017 5 z 5

Úvod do kulturní a sociální antropologie Úvod do kulturní a sociální antropologie Robert F. Murphy

Základní přehled kulturní antropologie, tj. srovnání lidských kultur po celém světě. Obsahuje kapitoly Společenské systémy, Manželství a rodina, Příbuzenské systémy, Ekologie a hospodářství, Řád a autorita, Náboženství atd. Je zajímavé číst třeba matriarchálních společnostech nebo šamanismu, klanech, kmenech, státech, sexuálních tabu v různých společnostech atd.

Ekonomie v jedné lekci Ekonomie v jedné lekci Henry Hazlitt

Nejsem fanouškem ekonomie, považuju ten obor za ideologický, dogmatický, nedostatečně vědecký a nadmíru arogantní. Zejména nemám rád tzv. rakouskou ekonomickou školu (Hayek, Mises, Rothbard atd), protože ta dokonce odmítla vědeckou metodu, matematiku. Místo toho věří, že zákony ekonomiky odvodí dedukcí z axiomů lidského chování (viz Misesova kniha Lidské jednání), což je naprosto absurdní tvrzení, které svědčí o naprosté intelektové nedostatečnosti proponentů této školy. Podobným způsobem (bez empirického ověřování) totiž postupuje teologie, tj. zvolí axiomy a pak logicky odvozuje celou teologii.
Nicméně tuto knihu nelze nedoporučit. Na konkrétních příkladech demonstruje významné ekonomické myšlenky zastánců volného trhu, liberalismu. I tuto knihu je však nutné brát s nadhledem a kriticky. Je jasné, že jsou oblasti, kde volný trh funguje výborně, a jsou oblasti, kde jasně selhává (zdravotnictví, ekologie, soudnictví, armáda atd). Stačí si nastudovat tzv. tržní selhání jako externality nebo informační asymetrii nebo monopoly, kartely a je jasné, že určitá míra regulace trhů je nezbytná.

10.08.2017 5 z 5

Tajemné dálky Tajemné dálky Otokar Březina (p)

mám rád obrazy, které ve mně Březinovy básně vyvolávají. Svítání po březinovsku:

Déšť světla krvavý ze slunce ohněm prýštil,
šer věčný prostoru pil jeho nektar lačen;
do modří brunátných se na východě tříštil
a v žhavých úlomech plál štěrbinami mračen.

Máj Máj Karel Hynek Mácha

vrchol české poezie, nádherný jazyk, nádherné obrazy přírody, romantický děj.

Sezóna v pekle / Iluminace Sezóna v pekle / Iluminace Arthur Rimbaud

básnický génius, gejzír neuvěřitelně živých obrazů, metafor, slov. Škoda že umřel tak mladý, něco jako Évariste Galois v matematice.

Havran (14 básní) Havran (14 básní) Edgar Allan Poe

Jedna z mých nejoblíbenějších básní. Výborný je na ytb anglický přednes v podání Christophera Lee (filmový představitel Drákuly)

Pravda o doplňcích stravy Pravda o doplňcích stravy Brian R. Clement

Jsem lékař a v poslední době jsem se o téma vitamínů a minerálů dost zajímal, a tuto knížku jsem si koupil v knihkupectví, když mi padla do oka. Kdybych si předtím progoogloval autora, nejspíš bych to neudělal - jeho PhD je falešné (z tzv. diploma mill), vede jakýsi alternativní institut zdraví na Floridě a v současnosti má na krku soud, protože alternativně léčil děti s rakovinou. Přesto tuto knihu nechci uplně zatratit. Podle mého obsahuje 80% pravdivých a užitečných informací a 20% bullšit. Ten největší bullšit asi vyplývá z autorova přesvědčení, že syntetické vitamíny se nějak liší od přírodních. Chemicky se určitě neliší, ale rozdíl je v tom, že v přírozené stravě ty vitamíny přijímáme spolu s kofaktory.
V současné době je velkým hitem např vitamin D. Ve světě vládne epidemie nedostatku vitaminu D. Vitamin D se podílí na imunitě, na zdraví mozku, kostí. Avšak vitamin D je nutno užívat spolu s jinými látkami, tzv kofaktory - vitaminy A, K2 a minerály jako hořčík, vápník, selen, zinek. Např. vitaminy A a D mají společný receptor, tzv. VDR/RXR a pokud tělu dodáváte pouze vitamin A v tabletě, tak si současně spotřebujete již existující zásoby vitaminu D v těle a vytvoříte si jeho nedostatek. Proto vychází ve studiích, že vitamin A jako doplněk je škodlivý atd.
Dám té knize 3 hvězdičky. Kdyby se zbavila těch 20% alternativního bullšitu, tak bych jí dal i víc. Něco takového totiž na trhu chybí, tj. kniha co by systematicky popsala všechny vitamíny a všechy minerály a stopové prvky. Tady najdete ke každému vitaminu třeba 10 stránek textu a dle mého je většina těch informací užitečná a pravdivá.

05.08.2017 3 z 5

Obsahuji davy Obsahuji davy Ed Yong

Vážně, toto je jedna z nejlepších, ne-li vůbec ta nejlepší populární kniha, jakou jsem kdy četl. Jsem lékař, neurovědec a v současnosti vidím, že mikrobiom a jeho výzkum začíná být modní. Objevilo se například, že lidé s různýma nemocema mají různé složení bakterií ve střevech, v dutině ústní atd. Takto komplexní, nádherný a skvěle napsaný pohled, podpořený tunou špičkových výzkumů, jsem dlouho nečetl. Přestože mám zkoušky z mikrobiologie, infekčního lékařství a mikrobiom mne zajímá, tak jsem se dozvěděl neskutečně nových věcí. Víte například že mateřské mléko obsahuje speciální cukry, jejichž úkolem je krmit určité speciální bakterie ve střevě dětí? Toto opravdu doporučuju k přečtení každému, kdo se jen trochu zajímá o zdraví nebo o přírodu. 10 hvězdiček

Tušení stínu Tušení stínu Ludvík Souček

Pro všechny milovníky záhad ve style Dänikena. Souček byl fenonemální osobnost s fotografickou pamětí. Na konci života zmizel beze stopy, proslýchá se, že jej unesli mimozemštané :-)

Chemie kolem nás Chemie kolem nás Zdeněk Opava

Geniální přehled chemie, vhodný pro děti i dospělé. Zděnek Opava měl mimořádný talent popularizovat přírodní vědy, aniž by se stával triviální. Z jeho knih se dozví spoustu věcí děti i dospělí.

Elektřina kolem nás Elektřina kolem nás Zdeněk Opava

Geniální. Tuto knihu mi koupili rodiče když mi bylo snad 10 let. Jednoduchých způsobem vysvětlí podstatu fungování celé moderní technické společnosti - výroba elektřiny, rozvod elektřiny, jak funguje lednička, žehlička, rádio, televize, na co si vzpomenete.