Obsahuji davy

Přelomové, nádherně poučné a velmi zábavné pojednání o nejzásadnější revoluci v biologii od dob Darwina - pohled na svět „očima mikroba“, který odhaluje kouzelný a radikálně přestavěný obraz života na Zemi. Každý živočich, ať už člověk, sépie nebo vosa, je domovem milionů bakterií a dalších mikrobů. Ed Yong, jehož humor je stejně evidentní jako jeho vzdělání, nás ponouká k tomu, abychom se na sebe a své zvířecí společníky podívali v novém světle - ne jako na jedince, ale spíše jako na vzájemně propojené a závislé davy, kterými nepochybně jsme. Mikrobi v našem těle jsou součástí našeho imunitního systému a chrání nás před chorobami. V hlubokých oceánech se nacházejí záhadní tvorové bez úst a střev, kterým veškerou energii zajišťují mikrobi. Bakterie poskytují sépiím pláště neviditelnosti, pomáhají škůdcům likvidovat lesy a umožňují parazitům způsobovat nemoci postihující miliony lidí. Mnoho lidí mikroby považuje za patogeny předurčené k likvidaci, ale ti, kteří s námi žijí - mikrobiom - formují naše tělo, chrání naše zdraví, utvářejí naši identitu a zaručují nám neuvěřitelné schopnosti. V této ohromující knize vás Ed Yong zavede na velkolepou výpravu za našimi mikrobiálními partnery a představí vám vědce v předních liniích vývoje. Změní váš pohled na přírodu a zároveň i vnímání našeho místa v ní....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/336644/obsahuji-davy-o-mikrobech-v-nas-kol-pgI-336644.jpg 4.822
Literatura naučná, Věda
Vydáno · Jan Melvil

I Contain Multitudes: The Microbes Within Us and a Grander View of Life · 2016

Kniha Obsahuji davy

RenkaB

Hodně dobře napsáno a podáno. Kniha mne rozhodně nenudila. Pravda, úplně lehké čtení to nebylo. Ale za mě to je na pět hvězd. Dozvěděla jsem se spoustu nových informací, které v některých věcech změnily mé nahlížení na svět kolem mne. Ať už ten mikro nebo makro.

Naias

Takto si predstavujem popularizovanie vedy. Množstvo fascinujúcich informácií, komplexný pohľad na mikrobióm s kladmi aj zápormi, všetko krásne zdôvodnené s uvedením rôznych výskumov, vysvetlené tak, že som ako úplný laik nemala problém rozumieť, i keď som musela čítať na etapy, pretože chvíľami som bola tými poznatkami zahltená. A servírované je to s nadšením.

Jelitovna
19.12.2017

Yong si povzdechl, že je „celá záležitost až sprostě složitá“, jemu se ale podařilo popsat ji báječně, s minimem výrazů (dvěma), jejichž význam jsem si musela vyhledat, s citem pro detail a zároveň jednoduchost, s obdivem k lidem i breberkám, se smyslem pro akci a s vtipem. Až do deváté kapitoly mě dokázalo mírně podráždit jen zmínění mediální eboly, pak ale začalo tísnivé fantazírování, v němž jsme se dostali k jakémusi syntetickému personalizovanému exkrementu. Přišla jsem o nadšení a kniha o hvězdičku, i když ani za jedno nemůže autor.
Pozn. Doktorka Allen-Vercoe se děsí k smrti z toho, že autistické děti se souhlasem rodičů podstupují transplantaci fekální mikrobioty, při níž se vlastně spojují výkaly dospělých s dětskou populací. Prý: „Co když jim tím později v životě způsobí něco strašného, jako je třeba karcinom tlustého střeva a konečníku? Prostě si myslím, že je to nebezpečné.“
Můžete se pak divit, že se my, obyčejní lidé a ne-vědci, lekáme takových experimentů, jako jsou třeba mikrobiálně upravení komáři vypuštění ve velkém do některých lokalit světa? Zvláště v souvislosti s nedávnou aférou se zika virem, který po desetiletích „soužití s lidmi“ začal údajně náhle způsobovat u novorozenců mikrocefalii a neurologické poruchy, a to zrovna v době, kdy už byla zkouška takto vylepšených komárů reálně možná?

bulat
17.12.2017

Jedna z najlepších populárne-náučných kníh o mikroorganizmoch, akú som za posledné roky čítal. Nad faktografickými nepresnosťami (100-400 MILIÓNOV hviezd v našej Galaxii, VIROVÉ kmeny E.coli, ponorka pronikla 250 ! mil pod hladinu... ) vzniknuvšími pravdepodobne prekladom som ochotný privrieť oči. Knihu vrelo doporučujem- zmení váš "pohľad" na neviditeľný svet baktérií a garantujem vám, že pri čítaní veľakrát zažijete onen báječný WAU pocit!

thorir
03.12.2017

Kniha nabízí náhled do fascinujícího světa mikrobů. Do světa, který běžně nevidíme, který normálně nevnímáme a pokud ano, tak spíš se směsí strachu a hrůzy. Autor shrnuje nejnovější poznatky dané problematiky ve formě příběhů jednotlivých vědců, popisuje, na čem pracují a co by mělo být jejich zamýšleným cílem. Vědců a příběhů je značné množství a věřím, vzhledem k šíři tématu, že v knize je představena pouze špička ledovce. S blížícím se závěrem si mnohý čtenář sám začne uvědomovat možnosti, zejména medicínské, jaké studium mikrobiomu v budoucnu zřejmě nabídne. A skutečně, autor toto podezření v posledních dvou kapitolách potvrdí. Můžeme se těšit na předem naprogramované bakterie, nebo koktejly naprogramovaných bakterií, eliminující celou řadu potíží? Vypadá to, že se to dozvíme dříve než později.

venora
01.10.2017

raději si ukliďte klávesnici než toaletu (a ani s jedním to úplně nepřehánějte) - trochu nadsázka, ale z této velmi zajímavé a čtivé knihy jeden z možných poznatků.
vřele doporučuji!

pavel9410
03.09.2017

Je to neuveritelne ctive a zajimave. Nektere pasaze jsem predcital i manzelce. Vubec jsem netusil nic o mikrobech a ted si rikam - kolik je jich asi na tom iPadu, na kterem ted tukam tuhle recenzi.
A navic jeden bonus - dozvite se proc neni az tak dobre prehnane uklizet [nejen] na zachode.

TheRaven
30.08.2017

Na to, že se jedná o Yongovu knižní prvotinu, tak skutečně klobouk dolu. Vynikající a neuvěřitelně čtivá kniha o významu mikrobů pro život mnohobuněčných organismů, člověka nevyjímaje. Rozhodně mohu doporučit jako ideálního průvodce mikrobiálním světem. Trochu blíže zde: