Jacck Jacck komentáře u knih

Umění války Umění války Sun-c'

Kniha napsaná 500 let před Kristem a stále má co říct a stále oslovuje lidi i dnes? Ano. Tato kniha patří dodnes mezi základní výukovou literaturu ruských tajným služeb (viz KGB přeběhlík Yuri Bezmenov), dodnes ji studují firmy a řídí pode ní svou strategii při boji s konkurencí atd. Tato kniha je totiž nadčasová kniha o konfliktech, válce, soupeření a o taktikách a strategiích. A lidi se za těch 2500 let nezměnili, proto je ta kniha pořád nadčasová.

16.09.2017 5 z 5

Vědomí podvědomí Vědomí podvědomí Leonard Mlodinow

Toto je opravdu dobrá kniha o lidském podvědomí. My lidé máme tendenci si myslet, že jsme racionální bytosti, které se rozhodují racionálně. Dokonce jsme sami sobě dali jméno homo sapiens neboli člověk rozumný. Jenže jak ukazují výzkumy, tak jsme ve skutečnosti ovládání mocným podvědomím. Toto podvědomí nám zkresluje vnímání světa i sebe sama, zkresluje vzpomínky. Často se rozhodujeme na základě nevědomých motivů, a zpětně si své jednání racionalizujeme a svých skutečným motivů si nejsme vědomi. Máme narcistickou představu o sobě samých, kterou máme potřebu neustále hájit. Autor (Mlodinow) není profesionál v dané oblasti, je to fyzik, přesto odvedl celkem slušnou práci ve shromáždění solidní porce seriozních vědeckých studií a výzkumů podvědomí. Knihu určitě doporučuju k přečtení všemi lidem, kteří chtějí trochu líp poznat sami sebe.
Sám jsem neurovědec, provádím fMRI studie, orientuju se v mozku a ta kniha nebyla uplná. Řekl bych že autor se dotkl pouze povrchu. V celé knize důsledně rozlišoval mezi tzv. starým podvědomím (viz Freud a psychoanalýza) a novým podvědomím (založeným na důsledných experimentech). Kopat dnes do Freuda a psychoanalýzy je trochu mimo, protože i psychoanalýza se za těch 100 let hodně posunula a vyvinula a k otázce podvědomí má hodně co říct. Osobně považuju za fascinující oblast podvědomí tzv. obranné reakce ega (ego-defenzivní mechanismy), které jako první popsala Freudova dcera Anna Freud. Ty jsou podloženy rozsáhlým výzkumem a přesto je autor ani nezmínil. Pro zájemce doporučuju třeba anglickou knihu The Wisdom of the Ego, která je celá o podvědomé moudrosti ega a jeho obran. Určitě existují potlačené vzpomínky a psychotraumata, intrapsychické konflikty, skryté komplexy a pocity méněcennosti, Freudovské konflikty mezi potlačenou sexualitou a společenskými normami, teorie objektních vztahů atd. Tj. přestože kniha není zdaleka uplná, tak svou práci odvede - přesvědčí vás, že vaše vědomí je jen povrchní vír na hladině, a že se tam taky nachází spodní nevědomé proudy. Určitě doporučeno všem, kdo se chtějí něco dozvědět o lidské mysli.

15.08.2017 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

čteno až v dospělosti. Osobně moc nechápu, proč je tato kniha plná triviálních myšlenek a dialogů a považována za jakési hluboké dílo. Jednu hvězdičku navíc dávám za to, že kniha byla tak krátká :-)

15.08.2017 2 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

vrchol české poezie, nádherný jazyk, nádherné obrazy přírody, romantický děj.

10.08.2017 5 z 5

Labyrint světa a ráj srdce. V jazyce 21. století Labyrint světa a ráj srdce. V jazyce 21. století Jan Amos Komenský

Nechápu ta relativně negativní hodnocení. Podle mého je to myšlenkově nejhlubší dílo české liratury. Svět je zde alegoricky popsán jako labyrint a poutník v něm putuje a velmi vtipně popisuje celou lidskou společnost. Doporučuju číst verzi v jazyce 21. století, přeci jen ta staročeština dělá trochu problémy.

23.07.2017 5 z 5

Utekl jsem z Osvětimi Utekl jsem z Osvětimi Rudolf Vrba

toto je prostě mazec, to by měla být povinná četba na všech středních školách. Čte se to jedním dechem jak najnapínavější thriller a děsivé je to, že je to skutečnost

20.07.2017 5 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

kvalitní mafiánská kriminálka. Mapuje vztestup jednoho ganstera, jak se mu podařilo k majetku přijít a predátorsky za pomocí zkorumpovaných politiků ovládnout několik klíčových firem, jeho boje s kmotrem Mrázkem o Setuzu, jeho kontakty na ČKA. Holt agenti STB měli po převratu nejlepší informace ze všech, a proto měli v dobách privatizace náskok. Dnes jsou z těchto veksláků, STBáků a gangsterů vážení oligarchové, miliardáři, a premiéři.

23.08.2021 5 z 5

Král z Luxoru Král z Luxoru Philipp Vandenberg

Docela dobré, dám tak 4.5 hvězdičky. Jedná se životopis Howarda Cartera, anglického amatérského archeologa, která objevil v Egyptě hrobku Tutanchámona a nastartoval na západě mezi válkami celou modní vlní egyptologické mánie. Životopis se v obecnosti drží známých fakt z Carterova života, ale mezery vyplňuje fikcí. Např. jeho láska k jeho učitelce, Sáře Jonesové, je nejspíš fiktivní. Naproti tomu osoby jako Naville, Petrie, Chaplin a spousta dalších jsou reálné historické osobnosti.

13.05.2019 5 z 5

Stroj času Stroj času Herbert George Wells

Na svoji dobu úžasné. Jen mne překvapilo, jak to bylo krátké. Za 2 hodiny jsem to měl přečtené. Poutník na konci 19. století sestrojí stroj času a pak se podívá do budoucnosti roku 800 000, kdy se lidská rasa evolučně rozdělila na bezelstné dětinské eloje a masožravé morlocky žijící v podzemí. Kniha se zabývá takovými filosofickými myšlenkami jako co se stane, pokud člověk ze svého života odstraní všechno utrpení, ale tím ztratí i motivace se dále vyvíjet a tak zdegeneruje. Vizionářské dílo na svou dobu

24.03.2019 5 z 5

Kámen mudrců Kámen mudrců Johanes Anker Larsen

Je to bezpochyby dobré dílo plné duchovní moudrosti, přesto mám po dočtení trochu smíšené pocity. Může za to zejména dějová linie týkající se okultismu, astrálního cestování, setkání s ďábly a anděly, jasnovidectví, přestav nebe a pekla, theosofie. Toto si autor mohl odpustit, protože jsou to nemysly a kazí to prožitek z jinak skvělého díla. Pokud jde o samotné duchovno, tak v knize není převratného, co by člověk nenašel jinde, třeba u Mistra Eckharta (kterého Larsen bezpochyby znal), a kterého v knize reflektuje zejména skrze postavu Holgera Vdovina - nic nemít, nic nechtít, nic nevědět. Prostě Bůh je tam, kde není ego.

13.08.2018 5 z 5

Havran (14 básní) Havran (14 básní) Edgar Allan Poe

Jedna z mých nejoblíbenějších básní. Výborný je na ytb anglický přednes v podání Christophera Lee (filmový představitel Drákuly)

10.08.2017 5 z 5

Struktura vesmíru Struktura vesmíru Brian Greene

Kniha je perfektně napsána. B. Greene má dar jazyka a a schopnost objasňovat složité myšlenky jednoduchým názorným jazykem (viz časoprostor jako bochník chleba, kdy různí pozorovatelé jej řežou různě). První půlka knihy líčí víceméně standardní fyziku, zvláště její dvě perly 20. století, relativitu a kvantovou mechaniku. Druhá půlka knihy líčí teorii strun, která je dost kontroverzní. Přes obrovskou komplexitu a matematickou bohatost pro ni není žádné experimentální potvrzení. V posledních letech je tu i zklamání z LHC, které zatím krom potvrzení Higgsova bosonu nenašlo vůbec nic, ani náznak supersymetrie ani žádné fyziky za hranicemi Standardního modelu. Je otázka, jestli strunová teorie do budoucna přežije či nikoliv.

28.07.2017 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Je to už dlouho, co jsem to četl a pamatuju si jen, že to bylo dobré :-) V živější paměti mám film Jméno růže se S. Connerym. To však byla spíš mysteriozní kriminálka ve středověku. Kniha je mnohem víc vrstevnatá, filosofická.

24.07.2017 5 z 5

Temný obraz Temný obraz Philip K. Dick

Totální schíza, jak je u Dicka zvykem. Protidrogový agent Bob Arctor, který je pověřen sledováním sebe sama a pár svých kamarádů, drogové mejdany, feťácké vyhulené řeči. Nakonec toxická psychoza, rozpojení mozkových hemisfér, ztráta smyslu pro to, co je realita a co není, paranoia. U některých těch feťáckých dialogů jsem se celkem bavil, např. když se Luckman snažil zabít a místo heroinu si vzal silný halucinogen a pak potkal monstrum plné očí zpoza známých dimenzí, které mu začalo předčítat všechny jeho hříchy. Toto spolu s Ubikem jsou jedny z jeho nejlepších děl. Film jsem viděl už dávno a rozhodně jsem si nepamatoval pointu.

15.08.2018 5 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

S hodnocením kriminálek nemám moc zkušenost. Přišlo mi to lepší než Carl Morck, kterému jsem dal 3 hvězdy, tak tomuto dám 4. Od filmu se to dle mého zas tak neliší, a protože jsem film viděl jako první, tak jsem od počátku znal vraha. Niemanse jsem si představoval jako Jeana Reno, zato Karima jsem si nepředstavoval jako Vincenta Cassela. Kniha je napínavě napsaná a dobře se čte.

21.01.2018 4 z 5

Čarovná hora Čarovná hora Thomas Mann

Nemám pochyb, že se jedná o jednu z nejzajímavějších a nejlepších knih, jaké jsem kdy četl, o mistrovské dílo světové literatury, které je kvalitou srovnatelné s giganty jako Bratři Karamazovi. O čem to však celé bylo? V knize je vzájemně propleteno taková spousta různých tématických vláken, že se zdá nemožné vypíchnout je jedno. Pro někoho to může být meditace o podstatě času, života a smrti, pro jiného "zdlouhavá nuda o tuberacích a smrti", pro dalšího alegorie Evropy před první světovou válkou, nebo Bildungsroman nebo parodie na Bildungsroman. Více ke svým dojmům z knihy jsem si poznamenal do blogu

25.08.2017 5 z 5

Putinovi agenti: Jak ruští špioni kradou naše tajemství Putinovi agenti: Jak ruští špioni kradou naše tajemství Ondřej Kundra

kniha v současnosti vysoce aktuální. Pomůže pochopit, co se aktuálně ve světě děje. Rusko vede psychologickou válku proti Západu. Korumpování politiků (Zeman, Klaus a další agenti), korumpování najatých novinářů, webové brigády tzv. trollů v diskuzích po celém internetu, desinformační weby a blogy. Abych citoval šéfa BIS Michala Koudelku, tak cílem ruské propagandy a desinformace je "ovlivňování nálad široké veřejnosti, neustále vyvolávání pocitů, že všechno je jinak, že za vším je něco nekalého, demokracie je slabá, západní společnost v čele s EU a NATO prolezlé korupcí a byrokracií a tak dále. Cílem je zahlcení veřejného prostoru spoustou informačního balastu, který běžným občanům má sebrat pevnou půdu pod nohama. Nic není jisté, existují alternativní pravdy… Na reálný základ se pověsí nebezpečná dezinformace, takže pro laika je zpráva věrohodná."
Rusko mistrně využívá uprchlické krize k rozkládání EU, létá vede subverzní podrývací kampaň proti EU

Pokud vás zajímají prakticky ruských tajných služeb v psychologické válce proti západu, tak si pusťte na ytb vynikající videa s Yuri Bezmenovem, což je přeběhlík z KGB, který létá pracoval jako desinformační expert pro Ria Novosti (předchůdce dnešní RT). Rusko je s námi dnes ve válce a jeho psychologická válka na značnou část občanů docela dobře funguje. Výsledkem takové psychologické války je třeba zvolení Trumpa, což de fact ochromilo a paralyzovalo USA. Takže bych to rozhodně nepodceňoval.

10.08.2017 4 z 5

Dějiny zemí Koruny české I. Dějiny zemí Koruny české I. Vratislav Vaníček

Perfektní kniha (i s druhým dílem) pro lidi jako já, kteří na střední škole nesnášeli dějepis, a na stará kolena si chtějí doplnit vzdělání. Ideální číst to třeba s Vondruškou.

05.08.2017 5 z 5

vykradený Krišnamurti a jiní duchovní autoři. Dokonce i jméno si milý Ulrich Tolle vypůjčil od Mistra Eckharta (středověký mystik). Nemyslím si že jeho metoda "buď v přítomném okamžiku" bude na někoho dlouhodobě fungovat. jistě, když to člověk přečte poprvé, tak jej to stimuluje a chvíli to vypadá zajímavě. Odložte však knihu a za měsíc budete tam kde jste byli, pokud se tedy nebudete stimuovat další četbou Tolleho nebo webů o něm. Navíc milý Ulrich si z duchovna udělal solidní byznys, stačí se podívat na jeho web, kde se platí za zaregistrování, jeho přednášky stojí tisíce euro. K čemu asi tak osvícený guru bez ega potřebuje tolik peněz a majetků? Přečtěte si raději něco od Krišnamurtiho, kde se Ulrich stejně docela dost inspiroval.
Dám 3 hvězdy, protože pro určité lidi tato kniha může znamenat určitý vstup do duchovna a je dobře napsaná a některé myšlenky (i když je Ulrich ukradl) nejsou špatné. Nemyslím si však, že Ulrich je osvícený. Buď klame sebe a tím i druhé, nebo zcela cynicky klame jen ty druhé za účelem zisku.

29.07.2017 3 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Podobně jako v případě 1984 se jedná o antiutopický román. Huxley však k tématu přistupuje trochu jinak než Orwell. Huxley spíš zkoumá otázku, jak by vypadala civilizace, která by odstranila všechno utrpení a ponechala lidem jen štěstí, uspokojení a nekonečný konzum požitků a zábav. V této dystopické společnosti už neexistuje rodina, lidé jsou industriálně produkování v inkubátorech, hned od narození jsou predestinováni, tj. psychologicky i fyzicky programování pro určitou společenskou roli, aby v ní byli spojeni. Z života lidí je odstraněn stres, odstraněna smrt, odstraněna samota, odstraněny jakékoliv překážky. Lidé si donekonečna navozují pocit štěstí sledováním virtuální reality nebo braním drogy zvané soma. Jedná se vlastně o tyranii věčného štěstí, kterého bylo dosaženo za tu cenu, že bylo nutné obětovat svobodu, pravdu atd. Když ze života odstraníme bolest, život se stane mnohem chudším. Kniha měla několik zajímavých myšlenek. Čtyři hvězdičky dávám proto, že nebyla dle mého dobře napsaná, špatně se četla a neměla moc dobrý příběh, nebyly tam žádné kladné postavy a ty postavy co tam byly se chovaly nelogicky.

27.07.2017 4 z 5