Vědomí podvědomí

Vědomí podvědomí https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181979/bmid_vedomi-podvedomi-dK3-181979.jpg 4 42 6

Podtitul: Jak naše podvědomí ovládá naše chování Podobně jako ve své předchozí knize Život je jen náhoda se Leonard Mlodinow věnuje opět fenoménům, které známe ze své každodenní zkušenosti, ale nemáme je tak docela ve své moci. Hlavním objektem jeho zájmu je lidský mozek – zabývá se jeho stavbou, vývojem, funkcemi, které plní jednotlivé jeho části, a především tím, jak mozek zpracovává smyslové podněty a reaguje na ně. Svou knihu Mlodinow věnuje především nevědomým pochodům, které v lidské psychice probíhají, tomu, jak ovlivňují naše vnímání, uvažování, jednání a rozhodování. Ukazuje mimo jiné, jak nás dokážou klamat naše vlastní smysly a že automatické či neuvědomované procesy v mozku jsou mnohem častější, než si myslíme.... celý text

Žánr:
Literatura naučná , Psychologie a pedagogika , Přírodní vědy

Vydáno: , Argo , Dokořán
Originální název:

Subliminal , 2012


více info...

Komentáře (6)

Komentáře 6 Recenze 1

los
los
01.01.2020 5 z 5

poutavý výklad i pro naprostého laika, četl jsem s velkým zaujetím, doporučuju

hu_87
hu_87
06.09.2018 5 z 5

Výborná kniha ze svého oboru, četla se téměř sama. Myslím si, že autor mohl podrobněji popisovat obzvlášť některá opravdu zajímavá témata, také se přidávám k těm, kterým kniha připadá neúplná.


Knišíl
Knišíl
12.10.2017 5 z 5

Takhle si přesně představuji, jak se má psát populárně naučná beletrie. Vědomí podvědomí je výborná kniha o každém z nás.

bulat
bulat
27.09.2017 5 z 5

Veľmi zaujímavá kniha na tému ľudského podvedomia. Naše vedomé racionálne JA je iba špičkou ľadovca celej ľudskej psychiky, možno ešte menej. To pod hladinou zostáva skryté, ale zásadne nás ovplyvňuje- a to prakticky vo všetkých oblastiach. Nielenže pozmeňuje a dopĺňa naše zmyslové vnímanie, ovplyvňuje taktiež pamäť a spomienky, dokonca sa uchyľuje často ku konfabuláciam. Pozmeňuje naše vnímanie spriatelených spoločenských skupín i nás samých. A nič z toho si ani zamak neuvedomujeme. Čo mi trochu chýbalo, je evolučné zdôvodnenie podvedomia a jeho všemožných trikov, ktorými nás príroda obdarila. Autor síce konštatuje, že v konečnom dôsledku má podvedomie jednoznačnú evolučnú funkciu (mozog sa nevyvinul preto, aby sám sebe rozumel, ale aby nám umožnil lepšie prežiť), ale ďalšie vysvetlenie v knihe neposkytuje. Takže kto sa chce po A dozvedieť i B, musí siahnuť po evolučnej psychológii. To však nič nemení na tom, že v danej oblasti je kniha mimoriadne dobrá a prehľadná.

Jacck
Jacck
15.08.2017 5 z 5

Toto je opravdu dobrá kniha o lidském podvědomí. My lidé máme tendenci si myslet, že jsme racionální bytosti, které se rozhodují racionálně. Dokonce jsme sami sobě dali jméno homo sapiens neboli člověk rozumný. Jenže jak ukazují výzkumy, tak jsme ve skutečnosti ovládání mocným podvědomím. Toto podvědomí nám zkresluje vnímání světa i sebe sama, zkresluje vzpomínky. Často se rozhodujeme na základě nevědomých motivů, a zpětně si své jednání racionalizujeme a svých skutečným motivů si nejsme vědomi. Máme narcistickou představu o sobě samých, kterou máme potřebu neustále hájit. Autor (Mlodinow) není profesionál v dané oblasti, je to fyzik, přesto odvedl celkem slušnou práci ve shromáždění solidní porce seriozních vědeckých studií a výzkumů podvědomí. Knihu určitě doporučuju k přečtení všemi lidem, kteří chtějí trochu líp poznat sami sebe.
Sám jsem neurovědec, provádím fMRI studie, orientuju se v mozku a ta kniha nebyla uplná. Řekl bych že autor se dotkl pouze povrchu. V celé knize důsledně rozlišoval mezi tzv. starým podvědomím (viz Freud a psychoanalýza) a novým podvědomím (založeným na důsledných experimentech). Kopat dnes do Freuda a psychoanalýzy je trochu mimo, protože i psychoanalýza se za těch 100 let hodně posunula a vyvinula a k otázce podvědomí má hodně co říct. Osobně považuju za fascinující oblast podvědomí tzv. obranné reakce ega (ego-defenzivní mechanismy), které jako první popsala Freudova dcera Anna Freud. Ty jsou podloženy rozsáhlým výzkumem a přesto je autor ani nezmínil. Pro zájemce doporučuju třeba anglickou knihu The Wisdom of the Ego, která je celá o podvědomé moudrosti ega a jeho obran. Určitě existují potlačené vzpomínky a psychotraumata, intrapsychické konflikty, skryté komplexy a pocity méněcennosti, Freudovské konflikty mezi potlačenou sexualitou a společenskými normami, teorie objektních vztahů atd. Tj. přestože kniha není zdaleka uplná, tak svou práci odvede - přesvědčí vás, že vaše vědomí je jen povrchní vír na hladině, a že se tam taky nachází spodní nevědomé proudy. Určitě doporučeno všem, kdo se chtějí něco dozvědět o lidské mysli.

Eldar80
Eldar80
02.04.2015 5 z 5

Tak tahle kniha se řadí mezi těch pár, které by si měli přečíst opravdu všichni. Protože aspoň já si myslím, že je dobré být informovaný jak naše uvažování funguje v záležitostech vědomých a podvědomých činností mozku. Podvědomí totiž ovlivňuje náš život mnohem více než si dokážem představit. V knize jsme nejprve informováni o prvních výzkumech týkajících se vědomí až k modernímu využití funkční magnetické rezonance. Podvědomí má velký vliv na naše rozhodování a jednání, které si běžně vůbec neuvědomujeme. Druhá část se věnuje našemu podvědomí ve vztahu ke společnosti, protože vnímání ostatních je skoro úplně založeno na podvědomých vzorcích, z nichž velká část je vrozená. Nemá význam déle mluvit, protože probírané téma je natolik důležité a měl by je znát každý. Doporučuji. Kniha je vhodná i pro skeptiky ohledně neexaktní psychologie, protože Mlodinow opravdu vychází z vědeckých objevů a svým způsobem se jedná o vědeckou práci napsanou velmi srozumitelně. Kniha též zmiňuje historický pohled psychologů na podvědomí. 90%