Ivaksa Ivaksa komentáře u knih

Kdyby se podle ní řídili všichni,tak to zase nebude fungovat.Je to takový návod pro ty od přírody založený vyčůranky,řekněme si to na rovinu.Asi bych svým dětem fandila,kdyby se těmito radami řídili,je to kniha výborně napsaná,sama o sobě hodně vydělala a vydělává,to všechna čest.Ale chce to prostě mít tu náturu.Věřit,že ano,půjdu přes mrtvoly,zbohatnu,zainvestuju,budu děsně v pohodě.Jenže samotná tahle filozofie ,kdy hrabivost nemá strop na druhé straně způsobuje jinde hladomory,otroctví a bezmoc,ze které někteří NEMAJÍ šanci se nikdy vyhrabat.
Všichni tihle investoři a spekulanti tyjí z bídy jiných a krásně si to zalibizují jejich dehumanizací typu:vžyt' si za to mohou sami.
Což není pravda.Ale jó,naskočte do toho letadla,vy co na to máte žaludek.

02.12.2014 3 z 5

Pohádky a povídky (1) Pohádky a povídky (1) Hans Christian Andersen

Těch opravdu dobrých pohádek je jen trocha.V zásadě jde o takové podivné fantastické bludy bez poenty.Také zastaralý překlad je nepříjemný,děti to vůbec nebaví.Já jsem to z úcty k autorovi dala,ale nestydím se přiznat,že mi to trvalo rok.

26.11.2014 2 z 5

Zvíře politické Zvíře politické František Koukolík

Vybírám odstavec z knihy:
Jestliže má v mechanické demokracii stejnou váhu hlas plně informovaného,politicky sofistikovaného jedince jako hlas člověka politicky pologramotného,jenž neví komu a čemu hlas dává,jehož to nezajímá,je snadno ovlivnitelný a levně ke koupi,pak je machanická demokracie směs podvodu se sebeklamem.

24.11.2014 5 z 5

Zimní putování Zimní putování Elfriede Jelinek

Taková abstraktní umělecká literatura. Myšlenky utržené ze řetězu, koncentrovaná deprese. Jen kousek z každé kapitoly, snažím se at´ mě to baví. Ale nebaví. Strašně moc mě to nebaví, byt' je to vysoce ceněno.

12.11.2014 2 z 5

Ostrovní zprávy Ostrovní zprávy Annie Proulx

Film mám hodně ráda, povedl se a tak jsem sáhla po knize. Zpočátku jsem měla dojem, že lepší než film nebude, ale byla to mýlka. Kniha je jiná. Obsahuje toho víc, prožijeme toho víc a poenta vyzní hlouběji, hutněji. Prostředí ledového kraje ve kterém se příběh odehrává člověka donutí přivyknout a oblíbit si. Tuhle autorku mám velice ráda, její styl psaní mi naprosto sedí, no a překlad je velmi slušný.

10.11.2014 5 z 5

Tati, prosím ne! Tati, prosím ne! Barbara Naughton

Lidi, jak tohleto můžete číst? Nějaké surové hrůzy. Pod alibismem zájmu o bližní své si v sobě masírovat zvrácenou zvědavost. Mě stačí popisek.Bohatě. :-(

24.10.2014

Jak si lidé hrají? Jak si lidé hrají? František Koukolík

Skvělá kniha pro veřejnost o základních neurologicko-psychologických pojmech. Jako je absurdita, iracionalita, dilema, propaganda, zlo atp.Perfektní podání vědce směrem k běžným lidem. Tu knihu si pořídím do své knihovny, ač jinak si vše půjčuji. :-)

24.10.2014 5 z 5

Takhle je to dobrý Takhle je to dobrý Annie Proulx

Další skvěle podané povídky z drsného Wyomingu. Příběhy jsou to neuvěřitelně skutečné, autorka je skvělý detailista s mistrným vhledem do lidí a její popisky postav i přírody jsou dokonale trefné, autentické ,nepostrádají soucit i ironii. Nemám dalších slov, prostě špičková literatura!

12.10.2014 5 z 5

Zima úzkosti Zima úzkosti John Steinbeck

Trochu slabší dílo na vynikajícího Steinbecka. Přišel mi ten příběh strašně vleklý, hromada vaty, dost jsem knihu odkládala.Navíc mi úplně nesedlo to vypravěčské přeskakování z třetí osoby do první. A to manželské tokání, to byly pro mě dost nesnesitelné dialogy. Ale dolouskala jsem.

07.10.2014 3 z 5

Valčík na rozloučenou Valčík na rozloučenou Milan Kundera

Naprostý brak. Jedna z nejhorších knih vůbec. Vypráví o zbouchnuté holce z lázní, kterou oplodnil nafoukaný muzikant a nyní se snaží s pomoci svých kumpánů jí donutit k potratu. Celý příběh je psán velmi plochým, až školácky jednoduchým slohem, dialogy jsou jalové, logika a chování postav absurdní. A hlavně, celým dílem se táhne obvyklý kunderovský komplex ošklivosti viděný optikou sexistických mužských postav.
Velice pokleslá literatura s velkým jménem.

25.09.2014 1 z 5

Ženské pohyby Ženské pohyby Irena Obermannová

Přečetla jsem jen jednu kapitolu, pak trochu prolistovala a musela odložit. Nehodnotím, ale zdálo se mi to nudné.

22.09.2014

Zkrocená hora: Povídky z Wyomingu Zkrocená hora: Povídky z Wyomingu Annie Proulx

Perfektní sloh, geniální autorka s bystrým vhledem do lidí i umem tento vhled popsat.Vtipné,skvělé drsné hlášky, absurdní historky,šokující i zábavné. Hodně tragických příběhů, ale uvěřitelných, nepodbízivých, skutečných. Kdo četl jen kvůli filmu Zkrocená hora, bude zklamán. Jde o víc než o vulgární dobrodružství, jde o atmosféru ve specifické oblasti Wyomingu ,kde žijí svůj těžký život lidé na rančích . Musí vás bavit to podnebí. Mě bavilo, mě to oslovilo a já tam svojí poentu našla.

22.09.2014 5 z 5

Něžnost Něžnost David Foenkinos

Průměrný román podal autor stylem, který nezapře inspiraci Milanem Kunderou. Některé efektní obraty vyloženě vykrádá.
,,...Necítit už tíhu každé vteřiny. Chtěla se shledat s lehkostí bytí, byt' nesnesitelnou..."
Kniha po slibném začátku sklouzne do zcela předvídatelného a ničím nezajímavého děje s jalovými dialogy. Jedna z postav na začátku, u níž cítíte slibný potenciál, zmizí a už je nevyužita.
Měla jsem pocit, jakoby autor chtěl mít od poloviny knihy už rychle hotovo.
Samotná romantika v této knize působí kýčovitě a vtip kterým je Foenkinos ,,proslulý" může působit místy až trapně.
,,...Co to děláš?"
,,Dívám se ti za lub"
,,Jak to myslíš?"
,,Dívám se ti za lub, protože cítim, že za ním něco máš"...........
Autorova kniha Erotický potenciál ...byla originálním a příjemným úletem, Něžnost však talent spisovatele nepotvrdila.

10.09.2014 1 z 5

Šíp času Šíp času Martin Amis

Není to jen vyprávění pozpátku. Není to jen zábavné a hořké a fascinující. Ale je to skvěle zakončené, pointa dlouho doznívá v hlavě, byl to vážně nevšední zážitek.

12.08.2014 5 z 5

Hovory lidí Hovory lidí Bohumil Hrabal

Moje první od Hrabala. A jeho čeština mě velmi nadchla. Trochu jsem protrpěla povídku Taneční hodiny pro starší a pokročilé, ale jinak paráda.

11.08.2014 4 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Z dnešního pohledu se kniha jeví neskutečně pitomě.To co mi připadá zajímavé z rozhovorů s Henrym a jeho filozofování autor tak jako tak vykradl jinde.(ve vysvětlivkách na konci knihy) Šokující faustovské téma je zde sice zajímavě pojato jako nápad,ale hlavní motiv se totálně utápí v množství balastu tvořeného popisky tehdy možná zajímavých předmětů a lidí.
Slohově se jedná o velice slabé dílo,jehož věhlas nabobtnal do neuvěřitelných a pro mě nepochopitelných rozměrů.
Ve smyslu je to klasika rovná se je to úžasné.
Tak tohle já si nemyslím.Dneska by totálně propadl.

11.07.2014 2 z 5

Madonna - Životopis Madonna - Životopis Lucy O'Brien

Nic moc.Příliš vaty,příliš podrobností o vedlejších postavách.Ještě prohlédnout obrázky a odložit.Nedočteno,nehodnotím.

07.07.2014

Divadlo mysli Divadlo mysli Jay Ingram

Trochu jsem se nejdřív bála, že kniha bude recyklací Hořícího domu, ale nakonec žasnu, kolik nových věcí se dovídám.Jedna z nejzajímavějších knih na toto téma .Nejde jen o to jak mozek opravdu funguje ale především o fascinující bádání po tom, kdo v něm vlastně bydlí.Nesmírně zajímavě napsané, otevírající další otázky, na které možná neexistuje odpověd'.

22.06.2014 5 z 5

Konečná stanice Konečná stanice Zdeněk Pluhař

Tak tohle je strašná nuda, to nemůžu dočíst. Potácení se k hrobu v jednom domově důchodců. Lidi na sklonku života, jejichž zájem je omezen tak akorát na radost z jídla nebo návštěvu příbuzných, která je v nedohlednu.
Když jsem četla ,že kniha je protipólem :At' hodí kamenem, zajásala jsem . Ale zde se žádná velká výprava do nitra postav nekoná. Jako by to ani nebyl ten Pluhař kterého jsem poznala v jiných knihách.
Nehvězdičkuji, bez dočtení nemám nárok, ale je to zklamání.

17.06.2014

Nové povídky Nové povídky Zdeněk Svěrák

Tyhle povídky se mi líbily mnohem víc než ty první,nevím proč.Některé mě rozesmály,jiné dojaly.Škoda že tyto jsem si jen vypůjčila a ty první zakoupila. :-) Nejlepší bylo Betlémské světlo,Nákup a Dvojí vidění.

13.06.2014 4 z 5